Sari la conținut

Colentina - Suveica R6 Albastru


aleex_costy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca va dati seama ca nu are nici o sansa sa scape cu fata curata daca a fugit. Casca aia contine fire de par cat pentru a stabili si unde e inmormantat strabunicu'su, basca flegma de la impactu botului cu casca. Am senzatia ca mai usor scapa daca ramanea la locu accidentului fara a avea permis cu un pieton pe constiinta decat sa fuga si cu accident pietonal si fara permis. Btw, unde-s vitejii care-i injura pe pietonii care traverseaza neregulamentar ? La cremenal monser ! Astia's muistii care si cu conserva te lovesc si fug doar ca acum au (si) motoare. Ar trebui legat de un motor si tarat prin centrul orasului. RIP.

 

P.S. M-as mira ca ta'su sa nu fie macar procuror, judecator sau senator. Sau sa nu fie amic de sprit cu unul din lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au gasit ceva urme pe casca ? daca nu, poate acea casca nu o purta ci o avea pe motor pt pasager . Daca o purta ..nu il vad in stare sa mai poata fi capabil de fuga de la locul accidentului, neajutat de cineva (taxi sau etc.. )

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E urat sa lovesti un om, totusi din astea se mai intampla pt ca pietonii is cam bezmetici, insa si mai urat e sa fugi ca un sobolan ce te afli.De cand m-a lovit ala cu oglinda si a incercat sa fuga fac alergie la astfel de taratoare.

Pustiul ala si-a phootoot viata in orice caz.Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si faptul ca va cunoasteti intre voi ar trebui sa ma puna pe modul mucles, nu?

 

Nu mestere, bunul simt ar trebui sa intre in schema, da' probabil l-ai uitat in pantalonii ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bei mestere unforg1ven..daca vrei sa ai idee ce casca sa nu it iei cred ca trebuie sa citesti alt forum, nu pe cel de accidente...te prinzi tu care ca esti baiat inteligent.. :baldy:

in rest cred ca ti'ai dat singur raspunsul...cu aia care nu citesc posturile..

eu zic sa te interesezi si ce gume avea pe r6 ca poate de aia a pierdut aderentza si nu a mai putut sa evite pietonul...

in rest..

sa ti se astearna drum uscat in fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonul: traumatism cranian minor, facial major, fractura de bazin + hematom retroperiblablabla, fractura deschisa de gamba, pronostic rezervat.

 

Motociclistul: a fost retinut recent, o sa aiba dosar penal pentru vatamare corporala din culpa si parasirea locului accidentului

 

Sursa: ProTV, acu 5 minute.

 

Intrebare: nu prea stiu legile, da' de ce "din culpa"? Daca esti pe motor esti 'in culpa'? In lege scrie ca pietonul care traverseaza aiurea e vinovat IN CAZUL in care soferul / motociclistul circula legal. Nici nu l-au prins bine si l-au si gasit vinovat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonul: traumatism cranian minor, facial major, fractura de bazin + hematom retroperiblablabla, fractura deschisa de gamba, pronostic rezervat.

 

Motociclistul: a fost retinut recent, o sa aiba dosar penal pentru vatamare corporala din culpa si parasirea locului accidentului

 

Sursa: ProTV, acu 5 minute.

 

Intrebare: nu prea stiu legile, da' de ce "din culpa"? Daca esti pe motor esti 'in culpa'? In lege scrie ca pietonul care traverseaza aiurea e vinovat IN CAZUL in care soferul / motociclistul circula legal. Nici nu l-au prins bine si l-au si gasit vinovat?

 

E procedura legala. Daca era ok cu permisul si nu depasea viteza lagala, motoristul nu patea nimic. Acum insa cu fuga si lipsa permisului o sa o incaseze. Eu unul ma disociez de genul asta de comportament, precum si de vulgaritatile expuse aici de unii dintre noi. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu stirea...cica revin cu amanunte in uramatoarea editie :baldy:

 

Baaaaaaaaahhh...ce p...a mea e in capu lor ma :baldy: ???

Nush ce sa mai zic ....oameni buni de nici macar o luna sunt nu stiu cati morti,nu stiu cati raniti, acu a aparut si 'renegatu' asta mic....ce dreacu facem.

Sfat prietenesc...ganditziva de 10x inainte sa va suiti pe moto(aviz incepatorilor teribilisti)...nu zice nimeni ca este intentionat - daia se numeste accident- dar ....ganditi cu capu, chestia aia dintre urechi

 

Numai bine :baldy:

 

PS:sa speram ca scapa cu bine victima , iar pt tanar .... casca ochii data viitoare (daca o sa mai fie o data viitoare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 178. - Uciderea din culpa

 

Uciderea din culpa a unei persoane se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

 

Uciderea din culpa ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activitati, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

 

Când uciderea din culpa a unei persoane este savârsita de un conducator de vehicul cu tractiune mecanica, având în sânge o îmbibatie alcoolica ce depaseste limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.

 

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza fapta savârsita din culpa, de orice alta persoana în exercitiul profesiei sau meseriei si care se afla în stare de ebrietate.

 

Daca prin fapta savârsita s-a cauzat moartea a doua sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevazute în alineatele precedente se poate adauga un spor pâna la 3 ani.

 

 

Deci, neadaptarea vitezei la conditile de trafic pentru evitarea oricarui incident rutier intra tot la categoria "din culpa". La fel, daca baiatul nu avea permis.

Aici nu e vorba de omor, dar termenii sunt aceiasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa scape pietonul...cat despre baiatul ala...macar de s-ar fi infipt cu ea intr-un stalp...asa o sa creada ca a patit asta "din cauza pietonului" si o sa suie iar in sa cu prima ocazie (daca scapa, desi mi-e greu sa cred)

 

"pietoni care trec neregulamentar" suntem cu totii...nu cred ca exista cineva care sa treaca strada doar pe la treceri...in momentul in care iti iei motocicleta te-ai impacat cu gandul ca trebuie sa ii feresti tu pe ei...nu sa te bazezi pe ei sa se fereasca de tine...la fel si cu alte obstacole(caini, masini, copii, etc. etc.)

 

in trafic chiar nu conteaza "ce cred" altii despre tine...nu ne cauta nimeni pe noi sa ne loveasca ANUME...ar exista doar accidente cu motociclete atunci.

aia care ne lovesc ca dobitocii ar intra la fel de usor si intr-un camion...adica am vazut un tico cum a intrat intr-un tramvai ca a crezut ca are timp (si cu totii stim ce viteza deosebita are un tramvai)

...ce poti sa le ceri? trebuie doar sa stii ca exista...si sa presupui ca oricare dintre ei poate fi ALA.

 

sper sa-l prinda pe labagiul ala mic!

 

eidt: a l-au prins...bun asa! ...traiasca politia romana :baldy:

Editat de Out of Control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: nu prea stiu legile, da' de ce "din culpa"? Daca esti pe motor esti 'in culpa'? In lege scrie ca pietonul care traverseaza aiurea e vinovat IN CAZUL in care soferul / motociclistul circula legal. Nici nu l-au prins bine si l-au si gasit vinovat?

 

Parasirea locului accidentului, conducerea fara permis (daca se dovedeste a fi adevarat) si conducerea unui vehicul neinmatriculat (idem) - sunt deja 3 infractiuni. INFRACTIUNI, nu contraventii. Deci nu circula DE LOC legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai scris si in alte parti, din pacate motocicletele vor deveni o moda si ne putem astepta oricand la chestii nasoale. Noi ne dezicem de faptele astea, noi nu vrem sa fim bagati in aceasi oala cu acesti copii prosti dar... din pacate ei exista printre noi si se vom inmulti. Tot ce poate salva situatia este un comportament adecvat in trafic din partea a cat mai multi dintre noi si un for care sa ne reprezinte si care sa chimbe putin din legislatie!

 

Si... mare atentie la pietonii care traverseaza aiurea, mai ales seara/noaptea!

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..."Fiecare pasare pe limba ei piere!"...

 

Sanatate si putere de chibzuinta flacai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ok, stiu ce-i aia 'din culpa', stiu si care-s infractiunile, da' din cate stiam eu, esti nevinovat pan' la proba contrarie. Sesizam doar faptul ca politia s-a pronuntat inainte sa stie care-i treaba. Ma rog, nu vreau sa ne certam, nu-si are locul discutia aici, eu votez ca moto-individul sa faca puscarie macar pentru vatamare corporala (daca scapa pietonul) si sa-i intre mintile'n cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"si tipu si-a luat de 600 pt ca a luat-o in rate si nu avea bani sa isi ia de 600" explica-mi si mie te rog ca la cei doi neuroni ai mei nu reusesc sa deslusesc :baldy:

n-avea bani sa-si ia de 600 dar si-a luat de 600??? :baldy: :baldy: e clar ca m-am lovit la cap cred cand am cazut de nu pot pricepe :baldy:

nu judec! acuz inconstienta! nu sunteti pusti spui tu, dar nici prea maturi! cum vine "asta nu prea matur" , parca aud o blonda, "nu sunt prea insarcinata". chestia asta cu nu prea matur pe un ss600 este fatala!

 

merci pentru urari :wave:

 

E sh si a luat-o de la un prieten in rate

Si nu vad cu ce te-am jignit ca sa incepi sa ne jugnesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak avea carnet il injurati pe pieton dar asa dati vina pe el

 

ia spuneti dak erati in cazul lui ce faceati??

 

la 21 de ani fara carnet...motoreta de 3 luni( CU ACTE) k d-aia n-avea nr pus...a lovit un pieton ...dak statea facea puscarie...ce-ati face in locul lui?? greseala lui e k nu are carnet...pt k va avea un mare dosar penal k dak avea carnet si i se intampla asta nu patea nimic pt k probabil nu fugea ca nu avea de ce

 

intr'adevar casca era una f ieftina nu mai stiu ce marca pt k mai toate castile de pana atunci ii fusesera furate. avea prostul obicei de a si le lasa pe motoreta

 

el e intreg stati linistiti dar nush exact in ce stare adik dak are ceva rupt sau ceva de genu

 

 

si mai tineti-ne si pe noi la curent cu starea pietonului va rog :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam incep sa ma sictiresc de fenomenul numit....motociclism!

 

Atunci ce-ar fi sa-ti iei tu jucariile si sa ne lasi . . . du-te la planorism daca tot te sictiresti asa de usor.

:baldy:

 

P.S. Motoru era furat de afara cel mai probabil . . . am mai multi prieteni care au fost prinsi conducand si fara carnet si cu carnetu anulat si ghici ce? nici unu nu e la parnaie.

 

la 21 de ani fara carnet...motoreta de 3 luni( CU ACTE) k d-aia n-avea nr pus...a lovit un pieton ...dak statea facea puscarie...ce-ati face in locul lui?? greseala lui e k nu are carnet...pt k va avea un mare dosar penal k dak avea carnet si i se intampla asta nu patea nimic pt k probabil nu fugea ca nu avea de ce

 

intr'adevar casca era una f ieftina nu mai stiu ce marca pt k mai toate castile de pana atunci ii fusesera furate. avea prostul obicei de a si le lasa pe motoreta

 

el e intreg stati linistiti dar nush exact in ce stare adik dak are ceva rupt sau ceva de genu

 

Unu la mana, si eu am motocicleta cu acte si am numaru pus, deci cum vine treaba "motoreta de 3 luni( CU ACTE) k d-aia n-avea nr pus" ?????

Nu avea permis cat A deloc sau era suspendat anulat? Daca nu avea deloc cam de cat timp merge el fara carnet de a avut timp sa aibe mai multe casti si timp sa ii fie furate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pute topicul asta . . mie mi se pare ca cel putin 1 de pe aici il stie pe tipu dat fugit ..(si oricum ma uitam la cei care s-au amestecat pe aici sunt la primele posturi ..) se tainuieste ceva ? oricum pute. ne-a facut de ras un .... <il puteti numi motociclist? >

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak avea carnet il injurati pe pieton dar asa dati vina pe el

 

ia spuneti dak erati in cazul lui ce faceati??

 

la 21 de ani fara carnet...motoreta de 3 luni( CU ACTE) k d-aia n-avea nr pus...a lovit un pieton ...dak statea facea puscarie...ce-ati face in locul lui?? greseala lui e k nu are carnet...pt k va avea un mare dosar penal k dak avea carnet si i se intampla asta nu patea nimic pt k probabil nu fugea ca nu avea de ce

 

intr'adevar casca era una f ieftina nu mai stiu ce marca pt k mai toate castile de pana atunci ii fusesera furate. avea prostul obicei de a si le lasa pe motoreta

 

el e intreg stati linistiti dar nush exact in ce stare adik dak are ceva rupt sau ceva de genu

si mai tineti-ne si pe noi la curent cu starea pietonului va rog :baldy:

...................................................................................................................................................................................... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia spuneti dak erati in cazul lui ce faceati??

Prezinti problema de parca nu avea de ales. Il forta cineva cu pistolul la ceafa sa iasa la plimbare cu motor neinmatriculat si fara permis. Ne lasi "k daka si ku parka"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...