Sari la conținut

Calatorie In Jurul Lumii Pe Motor - Dan Honciuc Si Cristina Banciu


Postări Recomandate

post-15936-1211879237_thumb.jpg post-15936-1211879334_thumb.jpg

 

Ocolul lumii pe motocicletă

 Doi tineri din BraÂşov vor să încerce experiența vieții lor – înconjurul Terrei călare pe o motocicletă. DeÂşi nu sunt „motoriÂşti” cu experiență, ei nu au stat mult pe gânduri: au cumpărat o motocicletă de pe eBay, Âşi-au luat vizele necesare, Âşi-au făcut bagajele Âşi … la drum!

 

 

Dan Honciuc Âşi Cristina Banciu au hotărât să plece în jurul lumii. ÂŞi nu oricum, ci pe motor, pe o distanță de aproximativ 20.000 de kilometri, pentru trei luni de zile. Cei doi temerari au plecat din BraÂşov încă de ieri pe motocicleta marca KTM LC4 LSE Military, iar astăzi, conform planului lor, ar trebui să iasă din țară prin Vama Veche. De acolo traseul lor urmează să treacă prin Bulgaria, care va fi Âşi primul lor popas. Vor ajunge apoi în Turcia (Ararat), vor trece prin regiunea Caucazului (Georgia – Armenia – Azerbaidjian), apoi vor străbate Âşi o parte a fostei URSS (Turkmenistan – Uzbekistan – Kazahstan – Rusia (Regiunea Altai), după care vor trece în Mongolia Âşi apoi Coreea de Sud. Intenția lor este chiar de a atinge Alaska, urmând ca de acolo să treacă în Canada Âşi apoi în SUA. Ultima parte a concediului revine pe continentul european, în Anglia – Norvegia – Danemarca – Germania – Austria – Ungaria Âşi din nou în România.

 

Mult curaj Âşi o motocicletă cumpărată de pe eBay

Dan Honciuc are 29 de ani Âşi este inginer pe o platformă petrolieră în Norvegia. Cristina Banciu are 26 de ani Âşi este inginer în Austria. Dan a fost cu ideea unui concediu inedit… în jurul lumii. Astfel de tentative au mai fost: Dan ar fi vrut inițial să meargă pe urmele lui Che Guevara, prin America de Sud, însă situația instabilă de acum trei ani din Columbia l-a făcut să renunțe. A mai vrut apoi să traverseze continentul african, din Egipt până în Africa de Sud, însă au mai fost câteva probleme organizatorice, astfel că Âşi acest proiect a fost abandonat. Acum însă Dan a luat-o pe Cristina… ca pasageră, deoarece ea încă nu are permis. A achiziționat Âşi un motor de pe eBay, cu 3.500 de euro, Âşi totul a fost pregătit. Prea multă experiență pentru această aventură nu are. „Experiență de motociclist nu am foarte multă. Cu motocicleta am mai fost prin țară, însă nu am mers foarte mult. Am mai urcat pe Montblanc sau am mai fost cu bicicleta până la Istanbul, însă până acum nu am mai fost cu motocicleta pe o asemenea distanță”, spune Dan Honciuc.

 

Partener de drum – un ….începător

Cristina nu îl va însoți decât până la Baku (Azerbaidjian), „pentru că atunci i se termină concediul”, aÂşa cum a explicat ieri Dan Honciuc. De aici Âşi până în Alaska va călători singur, după care în Alaska i se va alătura un alt prieten, din BucureÂşti – Petre Panache. Nici acesta, ca Âşi Dan, nu are foarte multă experiență, zilele acestea urmând să îÂşi ia carnetul de motor. Limbi străine nu cunosc peste măsură: Âştiu doar engleză, franceză Âşi germană. „Vorbim foarte puține limbi pentru această excursie Âşi poate că nu este un lucru chiar rău. Nu vom avea nici GPS-uri, nu cred că este necesar. Va trebui să ne descurcăm, pentru că face parte din experiență, până la urmă”, completează Dan Honciuc.

Nici Cristina nu prea Âştie cu ce se mănâncă motociclismul însă are mult entuziasm. „Nu prea am experiență, însă nu îmi este frică. Este pentru prima dată când plec într-o astfel de excursie. Mama, ca de altfel toți prietenii mei mi-au spus să am grijă. Drumul în sine va avea mult de dat ca experiență, ca oameni pe care îi întâlneÂşti. Asta este cel mai important. Vom putea să interacționăm cu ei altfel decât ca niÂşte simpli turiÂşti”, ne-a spus Cristina înainte de a pleca în marele tur al lumii.

 

Pericolele sunt aceleaÂşi ca în toate țările

Popasurile le vor face în moteluri, hoteluri sau chiar în corturi, pentru că îÂşi vor lua la ei Âşi corturile Âşi sacii de dormit. În ceea ce priveÂşte problemele care ar putea interveni pe parcurs, Dan Honciuc nu crede că ar fi decât poate cele de natură tehnică Âşi furturile. „Consider ca pericolele reale în călătoria pe care o încep mâine sunt cele de natură tehnică, care probabil vor duce la întârziere, în condițiile în care avem trei luni la dispoziție. Apoi lucrurile care apar în orice zona cum ar fi de exemplu furtiÂşagurile, care vin din prea multă expunere, din prea multă afiÂşare”, arată braÂşoveanul. El crede că cel mai periculos va fi străbaterea Mongoliei, ținut cu o infrastructură proastă, ba chiar… inexistentă. El se bazează pe ospitalitatea cu localnicii, care îi pot oferi sprijin atunci când îi va fi necesar.

Costurile estimate ale aventurii se ridică la mai puțin de 10% din prețul unui apartament cu trei camere în Capitală, spun ei, adică în jur de 20.000 de euro, bani pe care I-a adunat din salariu sau de la prieteni. La acesta se mai adaugă costul tuturor vizelor pe care le-au obținut, de peste 1.000 de euro.

 

Ce vor să demonstreze cu această acțiune?

„Nimic. Absolut nimic. Nu avem un scop. Am vrut doar să facem această excursie Âşi am reuÂşit. Pentru noi timpul a fost problema”, spune Dan Honciuc. „Fiind Âşi o dată limită la care trebuie să ne întoarcem în țară, va fi probabil o „luptă” între a alege dacă vom termina excursia pe care am început-o sau ne vom opri să mai trăim Âşi ce este pe drum. Vom face însă Âşi fotografii”, mai spune braÂşoveanul. Cei doi temerari ar trebui să se întoarcă în țară peste trei luni de zile, pe 28 august.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bravo lor, mult succes

 

ma bucur cind mai vad romini facind din astea..........

 

 

bine ca au timpul necesar

 

siberia vara e o mlastina imensa:(

 

poate ne intersectam cu ei in Uzbekistan, noi vom fi de la mijlocul lui iulie acolo..cine stie...

 

alegerea motorului e putin bizara...relativ inconfortabil pt asa distante si cu uzura mare de piese...sper sa reziste masinaria lor

 

tinem pumnii si toate cele bune

 

o sa fie alti oameni cind se intorc, stiu din proprie experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo fratilor! Chiar nu am ce zice... Aveti tot respectul meu! Asfalt uscat va doresc si noroc! Dau o bere la intoarcere :lol:) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu au niciun scop decat o plimbare de concediu de ce au mai dat interviu?

Oricum eu cred ca sunt 2 variante ca sa te apuci de un traseu asa de indraznet:

1. ori sunt chiar neavizati si au curajul incepatorului (dar compenseaza cu ceva bani mai multi...ca daca se strica ....)

2. Ori stiu ce fac si se prefac incepatori

 

In orice caz e de admirat curajul (repet, inconstient) si de obicei turele astea spectaculoase si pe nepregatite ori au un succes teribil, ori se "sparg" din start. Daca apuca sa faca cateva mii de km fara peripetii prea mari atunci inseamna ca au bafta si le va iesi.

Mult noroc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain, le urez tot succesul :crack:

 

Din pacate cred ca motorul o sa le dea peri albi ... foarte posibil sa si cedeze ... Totusi daca rezista se vor putea lauda in plus ca au facut turul lumii, si nu oricum, ci cu un ktm :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: frumos, sper sa nu aveti probleme cu ktm-ul de 400

 

posibil sa fie mai rezistent dat fiind faptul ca este facut pt armata :lol:

 

 

 

cred totusi ca este un motor aproape identic cu al meu adica unu de 609 cm3

 

http://www.motorclub.ro/m-KTM-LC4_LSE-66-5077.html

 

 

sau nu :lol:

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ktm...400_lc4_lse.htm

Editat de dracushorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii admir enorm! Ei fac ceea ce si pentru mine este unul din visele supreme! Mult noroc si vreme prielnica! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baftaaaaaaa :)

 

 

fata ca fata, daca se strica :blink: excursia continua.... cu motoru e problema, nu gasea si el ceva mai fiabil. oricum succes si sa ajunga cat mai departe. din partea mea toata admiratia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-o cred pana n-o vad.

Nici eu nu am crezut initial insa tocmai am ramas masca: Dan este nepotul unei doamne, colega de birou cu mine, care mi-a spus multe despre el (si este foarte mandra de altfel). II urez foarte mult succes, cu mentiunea ca am tot respectul pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconjorul lumii! Daca reusesc sunt cei mai tari din Europa.

La intalnirea motociclistilor de cursa lunga de la Malmedy, Belgia, unde se prezinta astfel de performante, in ultimii trei ani, de cand ma duc, nu a putut nimeni realiza asa ceva. Au prezentat strabaterea Americilor, a Australiei, a Asiei; durata unor excursii si un an.

Costuri cca 60.000. Dar in istoricul ocolului lumii pe motocicleta realizat de Bernd Tesch, sunt prezentate cazuri, desigur cu transport combinat, chiar pe uscat.

Dar cum Amundsen s-a antrenat un an inainte de expeditie, ar fi fost utile niste curse tip ocolul continentului.

Daca reuseste expeditia, se dau peste cap principiile privind organizarea actiunilor.

Si se adevereste zicala" a vrea, inseamna pe jumatate a putea". Sa-i uram succes pentru cealalta jumatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate in primul rand din Harghita si din toata tara pentru ca o sa aveti nevoie!!!Asteptam poze de pe traseu!!!Bafta voua!!!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...