Sari la conținut

Postări Recomandate

salut,

 

deci cu factura in original si COC merg la RAR si pe baza acestor acte pot obtine cartea da? asta era partea care ma interesa, cum obtin cartea, pe baza caror acte? dupa ma descurc..

 

multumesc

 

Trebuie sa ai factura in original si COC-ul de la motocicleta (Certificatul de conformitate emis de producator-pe acest certificat apare seria de sasiu si toate caracteristicile tehnice). Mergi la RAR si spui ca e prima inmatriculare a motocicletei. La Alba nu se solicita nimic de la ANAF. Nu stiu cum e in restul tarii. Primul pas e RAR. Mai ai de platit taxa de certificat la CEC (37 de lei), luarea motocicletei in evidenta la primarie (ai nevoie in prealabil de fisa de inmatriculare pe care o sa-ti puna de la primarie o stampila pe ea) si o sa platesti o taxa (eu am platit 60 de lei). Traduceri dupa documente (in cazul tau factura si contractul)- eu le-am avut si nu le-a mai trebuit la inmatriculari(nu am pierdut nici un leu ca le-am facut singur-din germana-am pierdut doar timpul cu traducerea in loc sa ma dau cu moto). Mai platesti o taxa pentru numar de 17 lei (la rand-la inmatriculari) si trebuie sa ai cererea completata in prealabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari! Prietenul meu a cumparat acu vreo 5 luni o motocicleta, am facut asigurare in vederea inmatricularii pe 6 luni , itp valabil, motocicleta a fost inscrisa la fisc pe numele lui platit impozit . Am fost la rar si am scos certificatul de autenticitate dar a fost nevoit sa plece o vreme din tara si a avut timp sa o inmatriculeze la politie si certificatul de autenticitate a expirat. Pe spatele talonului este scris numele lui si data instrainarii. Acum mobra o are unde prin ilfov si vrem sa o aducem sa facem iar rar-ul si sa o inmatriculeze. Poate circula cu mobra avand in vedere ca este inscrisa pe numele lui la fisc dar perioada de 30 de zile in care trebuia sa o inmatriculeze e dusa de mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar o motocicleta de la x. X e plecat din tara ,x a cumparat motocicleta de la y dar motocicleta nu este inmatriculata pe numele lui x si y este plecat din tara. Ce se poate face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vreau sa cumpar o motocicleta de la x. X e plecat din tara ,x a cumparat motocicleta de la y dar motocicleta nu este inmatriculata pe numele lui x si y este plecat din tara. Ce se poate face?

sa presupunem ca poți face rost de contractul de vânzare cumpărare intre tine și y sau intre tine și x și intre x și y, îți trebuie fiscal de la cei la care a fost băgată la impozit, x sau y sau ambii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauti o motocicleta inmariculata pe numele lui Z, Z care nu este plecat din tara si care iti poate scoate actele care trebuie! :)

Mersi, ai fost de ajutor :10: :crack:

Inca nu stiu , o sa intreb daca exista un c-v intre cei doi. Daca ar exista, parca cv-ul expira in 30 de zile?

Editat de robike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, ai fost de ajutor :10:

Nu man, nu era cu titlu de gluma, ci eram F serios, ca om trecut prin asta deja. Acum multa vreme, s-a rezolvat problema, dar a trebuit sa alerg de nebun si nu mi-a facut placere! Daca tu chiar consideri ca diferenta de pret merita alergatura asta si sa iti storci creierii, atunci ti-au explicat mai in detaliu colegii. Deci tu trebuie sa ai actele de la primul proprietar pana la tine (fiscale, fisa inmatriculare, contracte; desi se lauda cineva pe aici ca a rezolv chiar fara toate astea, dar cine stie...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceiasi situatie am fost in primavara. Moto era la vanzare la un baiat din Iasi dar nu era pe numele lui. Actele erau pe numele altui baiat din alt judet dar care era plecat in Italia si nu stiam exact cand se intoarce.

Peste toate astea, motorul era schimbat de catre baiatul din Iasi si nu era trecut in acte.

La sfaturile celor mai stiutori, am renuntat la idea da a o cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vad printre actele necesare inmatricularii, urmatorul document :

Fisa de inmatriculare vizata de radiere din partea Directiei Impozite si Taxe Locale (DITL) de care apartine vanzatorul si vizata de inscriere din partea DITL de care apartine cumparatorul;

Ce inseamna mai exact si ce este DITL ?

Trebuie sa-l primesc de la vanzator ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Administratia Financiara, fiscul... cum vrei tu sa-i zici. Locul unde platesti impozitele.

Fisa de inmatriculare se face in momentul vanzarii/cumpararii, cu datele ambilor... vanzatorul are obligatia sa ia fisa de inmatriculare, sa isi radieze bunul de la fisc si aia sa-i puna parafa (stampila) si semnatura in casuta indicata pe fisa de inmatriculare. Dupa aia cumparatorul o ia de la vanzator, se duce la fiscul lui si o trece pe numele lui acolo, aia ii pun si lui parafa si continua inamtricularea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram nesigur pentru ca in lista cu acte, undeva mai jos apare :

Certificatul fiscal din partea vanzatorului – original;

Asa ca mi-am zis ca nu are cum sa insemne acelasi lucru. Nu vad rostul sa de al trece de 2 ori.

 

Despre lista de aici vorbesc : http://www.servicii-inmatriculare.ro/acte-necesare-inmatriculare-auto/

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu niste informatii si va multumesc anticipat.

 

Vreau sa aduc un DNEPR K750 din Ucraiana, aveti idee de ce acte am nevoie si care este procesul de inmatriculare? Ma poate ajuta cu ceva daca sotia mea are cetatenie ucraineana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema consta in felul urmator... acum ceva timp am vandut o mobreta care avea numerele si talonul fostului proprietar (talonul fiind completat si semnat la "instrainat catre" cu numele meu si semnatura de catre fostul proprietar ) ... am luat o in evidenta la taxe si impozite dar n am mai inmatriculat o pe numele meu .. la vanzare am inmanat talonul si fiscalul fostului proprietar .... urmand ca viitorul proprietar sa mi lase o copie a buletinului pentru a face contractul de vanzare cumparare si ulterior a scoate fiscalul meu .. insa acest lucru n a mai avut loc (diverse motive) ...iar eu am ramas cu una bucata mobra la impozit ... Cum s ar putea rezolva o astfel de situatie :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o asa.Poate o vinzi si nu trebuie s-o mai scoti inca o data.Cel care o va cumpara,va plati o amenda de 80 de lei la primarie atunci cand o va baga la impozit.Nu conteaza ca fiscalul va fi expirat(vor trece 30 de zile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema consta in felul urmator... acum ceva timp am vandut o mobreta care avea numerele si talonul fostului proprietar (talonul fiind completat si semnat la "instrainat catre" cu numele meu si semnatura de catre fostul proprietar ) ... am luat o in evidenta la taxe si impozite dar n am mai inmatriculat o pe numele meu .. la vanzare am inmanat talonul si fiscalul fostului proprietar .... urmand ca viitorul proprietar sa mi lase o copie a buletinului pentru a face contractul de vanzare cumparare si ulterior a scoate fiscalul meu .. insa acest lucru n a mai avut loc (diverse motive) ...iar eu am ramas cu una bucata mobra la impozit ... Cum s ar putea rezolva o astfel de situatie :lool:

daca ai o copie dupa buletinul proprietarului faci un contract vanzare cump si scoti mobra de la impozit daca nu e un pic mai complicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vanduta deja ... deci celui cui am vandut o i am dat talonul si fiscalul proprietarului precedent (insa talonul este completat cu numele meu la "instrainat catre") ... insa nu i am dat si fiscalul meu .. mobra figurand in continuare pe numele meu la impozite


» Post actualizat in 05 Oct 2014 10:18

daca ai o copie dupa buletinul proprietarului faci un contract vanzare cump si scoti mobra de la impozit daca nu e un pic mai complicat

pai tocmai asta este.. ca n am copia ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles omul a vandut motorul dar nu a mai facut contract cu cumparatorul ( din diverse motive) si acum el a ramas cu motorul la impozit. nu are cum sa-l mai vanda o data ca deja nu-l mai are poate doar daca motorul ala ajunge la cineva care vrea sa-l inmatriculeze si se apuca de cautat ultimul proprietar din acte( am fost in situatia asta) si acel proprietar plateste impozitul restant catre ixpaul. nu stiu daca poti s-o radiezi fara copie dupa buletin si contract de vanzare cumparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles omul a vandut motorul dar nu a mai facut contract cu cumparatorul ( din diverse motive) si acum el a ramas cu motorul la impozit. nu are cum sa-l mai vanda o data ca deja nu-l mai are poate doar daca motorul ala ajunge la cineva care vrea sa-l inmatriculeze si se apuca de cautat ultimul proprietar din acte( am fost in situatia asta) si acel proprietar plateste impozitul restant catre ixpaul. nu stiu daca poti s-o radiezi fara copie dupa buletin si contract de vanzare cumparare

adica raman cu ea pe veci la impozit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti astepta sa cumpere cineva motorul si sa te caute urmand sa-i "vinzi" direct motorul lui eliminand intermediarul care a cumparat motorul de la tine urmand ca el sa plateasca impozitul restant dar cel mai probabil motorul a fost dezmembrat sau circula la tara intr-un satuc uitat de lume. nu nu ramai cu ea pe veci mai poti incerca sa i-o "vinzi" unui prieten cu contract de vanzare cumparare si s-o radiezi de la primarie dar cred ca iti trebuie o copie dupa talon ( datele din talon trebuie sa le completezi sigur dar nu-mi amintesc daca am lasat o copie la talonului la primarie cand am cumparat motorul si vechiul proprietar mi-a dat fiscalul si fisa de inmatriculare)

Editat de comarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu ai spus nimic de cartea de identitate si contractul de vanzare -cumparare intre tine si primul proprietar...daca le mai ai, cred ca ar exita posibilitatea sa o poti radia fiscal...


» Post actualizat in 05 Oct 2014 10:49

...si daca nu exista nici contract de vanzare cumparare intre tine si persoana careia i-ai dat-o este cam...FURT pentru ca ca detine un bun care nu-i apartine legal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma indoiesc ca mai are cvc primului proprietar ( eu am primit toate cvc de la prima motocicleta de la ultimul proprietar in acte pana la mine erau 3 posesori) nu stiu cum poate fi clasificat ca furt daca omul si-a primit banii. eu mi-as fi facut griji in caz ca face ala ceva cu motorul si incep sa vina citatiile la mine pentru diferite infractiuni ( trecut pe rosu, depasit pe continua, radare, poate ceva accident de la care ala fuge cu/fara motocicleta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...