Sari la conținut

Postări Recomandate

salut , la politie nu ti-au cerut si un certificat de la anaf din care sa reiasa ca nu trebuie sa platesti tva ?

oare in si in bucuresti o trebui aca declarative la care faci tu referire tot la notar ?

 

ce ma enerveaza cel mai mult este sa mergi de mai multe ori la aceeasi institutie pt a rezolva ceva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bun astazi am fost si am inscris motoreta , va spun clar ca in prahova la ploiesti la politie nu merge cu declaratie care nu este de la notar!! nu vor sub nici o forma.

alta problema , la nici un notar nu accepta sa dai tu declaratie ca a fost adusa in masina sau platforma , DOAR cel care a adus-o de afara.

 

SOLUTIE SIMPLA : m-au invatat fetele de la un birou de acte in felul urmator :

Mers la notar si am dat declaratie pe proprie raspundere ca am pierdut numerele si certificatul acela de la numerele provizorii de Austria si gata.

Mers apoi frumos la politie si nu a zis nimeni absolut nimic. La 9 am bagat dosarul la 2 jumatate aveam numerele.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi . Stima!

bine ca e bine colegule :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , la politie nu ti-au cerut si un certificat de la anaf din care sa reiasa ca nu trebuie sa platesti tva ?

oare in si in bucuresti o trebui aca declarative la care faci tu referire tot la notar ?

 

ce ma enerveaza cel mai mult este sa mergi de mai multe ori la aceeasi institutie pt a rezolva ceva.....

nu mi-a cerut abs nimic la politie de ce spui tu , la politie am avut asa

fisa de inmatriculare stampilata de la primarie unde o am eu in evidenta si ai platesc impozit

taxa talon platita la cec

taxa inmatriculare platita la primarie unde o am in evidenta

contract de v-c ( acte doveditoare ca esti proprietar )

cartea facuta la rar

asigurare

actele de afara

trebuiau numerele cu care a fost adusa de afara , eu nu le-am avut ca a fost adusa pe platforma de fostul proprietar si nu am stiut ca trebuia sa dea EL declaratie ca a aduso pe platforma , asa ca am dau EU declaratie la notar ca am pierdut numerele care el cik mi lea dat.

nu mi-a cerut nimeni absolut nimic de la anaf. cred ca e o greseala ceva nu stiu , la motocicleta nu se plateste taxa de poluare sau etc

 

mergi la un birou care se ocupa cu acte din acestea si o sa iti spuna ce si cum si iti face dosarul asa cum trebuie, Stima

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am si eu o nelamurire cu privire la o inmatriculare.

Recent am cumparat o motocicleta din romania , inmatriculata in bucuresti.

In cartea de identitate este trecut Popescu.

Eu am luat motocicleta de la al 2-lea intermediar.Nici unul dintre intermediari nu au inmatriculat-o dar si-au trecut-o la fisc.

Am fisele de inmatriculare de la toti : de la Popescu si de la cei 2 intermediari.

Am certificatele fiscale de la cei 2 intermediari dar nu si de la proprietarul din acte.

 

Intrebarea mea este: pot inmatricula motocicleta fara fiscalul proprietarului din actele originale?

Intermediarul de la care am luat motorul zice ca da, fara nicio problema dar eu ma cam indoiesc.

 

Vorbeste ala aiurea sau am nevoie si de fiscalul proprietarului din acte?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la anaf trebuie dovada ca nu platesc tva la ea, nu pt taxa de poluare......dar am reusit sa depun actele astazi vineri iau hartia si seara merg si la politie...

sper sa nu-mi cera declatie la notar sau alte balarii....

 

motoreta mea a fost adusa pe platfoma de cineva., am o copie de pe talon cu itp valabil, am inteles ca trebuie sa atasej copia de pe talonul remorcii si sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca am adus-o pe acea remorca....

 

am inteles ca oricum toate aceste acte difera de la un judet la altul.....asa ca cel mai bine stie cineva care tocmai a inmatriculat in bucuresti o moto adusa de afara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.de la anaf trebuie dovada ca nu platesc tva la ea,

 

 

 

2.am inteles ca oricum toate aceste acte difera de la un judet la altul.....

1.....dovada de la ANAF: mi se scoala parul pe spate...., never ever nu am auzit de asa ceva....

2. da, difera colegu, ca doara traim in Romanica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu traitul in Romania ....ai 100% dreptate ....

de hartia pt anaf am aflat chiar de la politie cand am fost sa-mi rezerv nr de inmatriculare dupa ce mi-am vandut motoreta....

 

este posibil insa cand ajung la ghiseu sa nu mai trebuieasca......

 

cand am fost prima data la anaf si au cerut traducere dupa talonul de olanda mi-au cerut si cartea motoretei in original , acum nu au mai cerut...:)

 

daca ajung vineri la politie pt inmatriculare voi intra din nou pe forum sa clarific ce acte trebuiesc cap-coada pt inmatricularea in Buc - poate va mai avea nevoie cineva......

necesar acte care la vara sa nu mai fie valabile.....la cum se schimba schimbarile pe la noi....sau mai bine spus cum se pun in aplicare sau cum se interpreteaza anumite legi.....

 

ca daca imi aduceam un frigider nu mai plateam tva ......da' tre' sa justifice si bugetarii de ce sunt asa de multi .....asa ca ne f-t pe noi cu tot felul de aberatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am gasit o motociclete Rieju RS 125 care are acte pe 49. Am vorbit cu proprietarul si a zis ca are actele de 125 dar este radiata. Acum ma intereseaza cum ar trebui procedat pentru a o inmatricula si cam care ar fi costurile ?

http://olx.ro/oferta/vand-rieju-rs2-matrix-50-ID27Azl.html

Aceasta este motocicleta. Si sa imi spuneti daca se merita. In 2 3 luni vreau sa imi iau motocicleta de 125 si ma intereseaza consumul cat mai mic deci fara 2T, iar CBR e cam subtirica si caut alte modele. Acesta are piese de yamaha din ce am citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ofence dar e gunoi o chinazaraie facuta pe vapor si scumpa,cunosc pe cineva care si-a luat una asemanatoare nou nouta si dupa i-a parut rau,m-ai degraba ia-ti un scuter ca iesi mai bine.Dar na faci cum crezi tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.am cumpărat iarna ăsta o motocicleta căzută. ..Aceasta avea cadrul strâmb și fisurat..băiatul ăla mi-a dat și cadru nou la ea. El am făcut contract vânzare cumpărare, mi-a dat fiscal ,cartea ,talonul și asigurarea..Acum I-a expirat și itp sibasigurarea..Peste o luna vreau sa o înmatriculez pe numele meu..Bun..Ăsta de la care am luat motorul mi-a dat și un motor de rezerva (motorul original) el mi-a spus ca are probleme treapta 2 și ca a luat altul complet..În fine nu o avea și alte probleme dar nu M-a interesat prea mult..Treaba e ca motorul ăsta are alta serie. Deci:

cadrul vechi are tăblia aia cu seria și tot..cadrul nou are locașul și tableta o pot prinde eu acolo perfect. Este prinsa în nituri..Ce sa fac?

1-sa pun eu aia și sa mă duc doar pentru itp și sa îmi omologheze seria la motor?

2-sau sa mă duc acolo și cu cadrul vechi și se ocupa ei de mutatul tăblițele și sa îmi bata seria și pe cel nou acolo la cadru?

 

Și ar mai fi cu seria de motor..citeam pe aici ca e mai ușor sa o șlefuiesc. .Ce ziceți? Eu nu am nici un act de la motorul ăla. O seara plăcută

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratica, tare de mananca undeva... nu era mai simplu sa iei una fara probleme, cum am impresia ca te-am mai sfatuit si acum vreun an? Daca ma chinui un pic, cred ca imi aduc aminte si de un suzuki bandit si un zx6r... asa e? :) Cadrul nu e considerat consumabil, motorul cam da. Asadar pe cadrul bun (neindoit) iti trebuie ACTE ca sa o rezolvi simplu si usor. Adica contract, fiscal, fisa, carte, etc. Nu stiu cum mere recarosarea la mobre, nu cred ca e imposibil, dar posibil sa iti trebuiasca ceva acte pe el si acolo, asta trebuie sa vezi tu acum. Tablia aia nu face 2 bani. Cadrul are stantat pe gatul furcii seria.

 

Have fun: http://www.rarom.ro/article--Cum_s%C4%83_procedez_%C3%AEn_cazul_schimb%C4%83rii_caroseriei%C5%9Fasiului_unui_vehicul--122.html

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce serie la cadru si la motor is trecute in acte( carte si talon) cu alea trebuie sa te duci la rar. daca mergi cu altele, iti cer acte de provenienta, factura etc. sa schimbi tu tablita aia e ilegal, or sa te lege aia. apoi nu numai tablita e cu serie, trebuie sa fie gravata undeva in fata pe cadru direct seria. nu te apuca de sters serii ca nu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebui sa fii mai explicit ca nu se intelege mai nimic din postarea ta.....deci tu ai indreptat cadrul stramb la ea sau vrei sa ii pui cadrul nou la ea?? sau tu vrei sa pui motorul pe cadrul nou si sa il inmatriculezi ?? in carte ai seria la motor sau doar la cadru?? daca vrei sa schimbi cadrul atunci iti trebui o foaie de la un service autorizat rar care sa certifice ca ei au schimbat cadrul si trebui sa mergi si cu cadrul vechi sa vada seria... acum vorbesc ca asa era legea acum cativa ani dar de atunci s-au modificat multe....deci tu practic faci recarosare si iti trebui acte si pe cadrul "nou"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sînt o gălăgie de mobre prin țară funcționale, cu acte în refulă şi la prețuri derizorii, de ce ai vrea să faci astfel de afaceri, naiba ştie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.am cumpărat iarna ăsta o motocicleta căzută. ..Aceasta avea cadrul strâmb și fisurat..băiatul ăla mi-a dat și cadru nou la ea. El am făcut contract vânzare cumpărare, mi-a dat fiscal ,cartea ,talonul și asigurarea..Acum I-a expirat și itp sibasigurarea..Peste o luna vreau sa o înmatriculez pe numele meu..Bun..Ăsta de la care am luat motorul mi-a dat și un motor de rezerva (motorul original) el mi-a spus ca are probleme treapta 2 și ca a luat altul complet..În fine nu o avea și alte probleme dar nu M-a interesat prea mult..Treaba e ca motorul ăsta are alta serie. Deci:

cadrul vechi are tăblia aia cu seria și tot..cadrul nou are locașul și tableta o pot prinde eu acolo perfect. Este prinsa în nituri..Ce sa fac?

1-sa pun eu aia și sa mă duc doar pentru itp și sa îmi omologheze seria la motor?

2-sau sa mă duc acolo și cu cadrul vechi și se ocupa ei de mutatul tăblițele și sa îmi bata seria și pe cel nou acolo la cadru?

 

Și ar mai fi cu seria de motor..citeam pe aici ca e mai ușor sa o șlefuiesc. .Ce ziceți? Eu nu am nici un act de la motorul ăla. O seara plăcută

Cine crezi ca te poate ajuta cand postezi un astfel de anunt? Dupa ce ca povestea este f. complicata, o si amputezi cu greseli gramaticale....eu unul nu am putut sa te urmaresc....cadru de rezerva, motor de rezerva....ai cumparat doua motociclete, avariate ambele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, cea de rezerva este ok, cadru si motor ok, dar fra acte. Cea cu acte este busita,cadrul rupt. Deci trebuie transplant de cadru si motor cu acte.

Recarosare moto? Dupa ce va suna la RAR pentru programare sa ne spuna si noua ce raspuns a primit, sunt curios....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A....am cumpărat ...o motocicleta căzută ...cadrul strâmb și fisurat

...băiatul ...mi-a dat și cadru nou la ea.

...am făcut contract vânzare cumpărare, mi-a dat fiscal ,cartea ,talonul și asigurarea

...vreau sa o înmatriculez pe numele meu

...mi-a dat și un motor de rezerva ...motorul ...are alta serie

 

B....cadrul vechi are tăblia aia cu seria și tot..cadrul nou are locașul și tableta o pot prinde eu acolo perfect. Este prinsa în nituri..Ce sa fac?

1-sa pun eu aia și sa mă duc doar pentru itp și sa îmi omologheze seria la motor?

2-sau sa mă duc acolo și cu cadrul vechi și se ocupa ei de mutatul tăblițele și sa îmi bata seria și pe cel nou acolo la cadru?

 

Și ar mai fi cu seria de motor..citeam pe aici ca e mai ușor sa o șlefuiesc. .Ce ziceți? Eu nu am nici un act de la motorul ăla. O seara plăcută

 

N-am trecut printr-o astfel de situatie, dar uite cum vad eu lucrurile:

 

A.

Toate bune si frumoase, doar ca nu ne spui daca la cadrul nou ai si ceva acte (cum ar fi o factura).

 

B.

1 - Tablita cu seria nu are cine stie ce valoare. DOAR SERIA BATUTA PE CADRU ESTE IMPORTANTA. Deci acest punct iese din discutie.

2 - Da. Cam asta ar fi mersul firesc al lucrurilor. Doar ca trebuie sa ai acte si la cadrul NOU, chiar daca nu are tablita si serie, ca sa reiasa de unde provine.

 

Referitor la seria de motor, ar fi o ilegalitate sa o slefuiesti. Deci iese din discutie.

Din cate stiu eu, atat timp cat motorul nu apare in baza de date ca fiind furat sau inmatriculat, nu conteaza daca nu ai acte. Iti vor trece cei de la RAR in carte seria de motor pe care o gasesc pe acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa te superi pe mine , asta e afacere bulgareasca. Tu , practic ne intrebi cum se poate inmatricula o motocicleta fara acte. ( poate nu am inteles eu bine... imi cer scuze in cazul asta ). Nu mai bine cumparai una in regula? am senzatia cu o sa iesi mai scump, cu mult, cu struto -camila asta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...