Sari la conținut

Scrisoare Catre Generatia Noastra, Inceputul Anilor 70-80


cocosound
 Share

Postări Recomandate

Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jurde 50

de ani.

 

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

 

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele sivanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea", "Sticluta cu otrava","Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la

perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

 

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

 

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.

Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

 

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas ................. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.

 

Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

 

Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys , si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.

 

Am citit "Licurici", "Pif" Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata

clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

 

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam

Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

 

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti",

sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura"pe cine "iubeam".

 

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in

capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

 

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

 

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care

mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

 

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"...

 

Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Gasiti pe net tot felul de astfel de articole.. Insa nici unul nu se va compara cu ce va amintiti voi..

 

Uite un exemplu..

 

..mi-aduc aminte cum ne strangeam cu totii prin subsol cand aveam vreo 8-9 ani ca sa invatam sa fumam..

..mi-aduc aminte cum aveam petreceri cu boxe cu membrana de carton, amplificate de "Kashtan"..

..mi-aduc aminte cum ne adunam toti la televizorul Diamant (unii aveau Sport) sa ne uitam pe bulgari la "Gospodin Flintstone".. si ce dezamagiti eram cand auzeam "Lecanojditza"..

 

..si inca atatea altele!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mic si faceam toate chestiile astea in fatza blocului , ma gandeam , oare cand eu o sa fiu mare , asa cum erau alrii , cine o sa mai fie in fata blocului sa faca galagie si sa fie alergati de mosii din bloc.m-am facut mai mare , a aparut o noua generatie de copii in fata blocului si i-am urmarit fara sa imi dau seama de schimbari , ma asteptam sa vad niste fatea ascunselea , 123 la perete , imparate luminate etc. si ce vad? ii vad cum ies putin afara , vb de niste jocuri pe pc , de retele , foarte rar joaca fotbal , acum de loc , dar acum ceva ani mai jucau probabil dupa niste fifa acasa :wink: . nu i-am vazut sa joace nici flori fete si baieti , nici macar pac pac , si nu mai vad pe nimeni cu tevi si cornete

 

eu acum 2 3 ani , o vara intreaga am jucat adevar si provocare , am mai jucat 123 la perete , flori fete si baieti , si era la fel de distractiv. si anu trecut am jucat fatzea cateva ore , la fel distractiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi amintes eu:

m-am jucat cu cartile "animale din continente",

am jucat lapte gros,

am avut ghiozdan geanta de la masca de gaze,

am fumat carpati fara pana in clasa a 4-a cand m-am lasat (m-a prins tata),

imi placeau orele de PTAP (ca ne imaginam ca suntem soldati) si cele de atelier (aveam un maistru de treaba),

am privit cum se uda cu furtunul curtea scolii si nu aveam voie sa iesim cand cu cernobalul,

ieseam afara la joaca pe santierele in constructie,

am stat la coada la lapte,

am fost pionier si utecist si am ascultat europa libera,

am avut mingi cu 18 lei si cu 35 de lei, toate se spargeau repede,

am stat pe stadion cu cartoane colorate pe care le ridicam la comanda si mi se parea distractiv,

faceam plaja pe terasa blocului,

mergeam la scoala cu autobuzul si stateam totdeauna in picioare, langa sofer, sa vad cum deschide usile,

am dat treapta I si treapta a II-a,

nu-mi placeau orele de CSP,

imi placeau fetele care isi scurtau uniforma,

fugeam sambata de la ore ca sa vad gala desenului animat,

primele poze erotice vazute au fost etichetele de la ciorapii de dama "adesgo",

in loc de lecturi obligatorii citeam jules verne,

nu am avut camera mea (si nici nu mi-ar fi placut), ci camera noastra, a "baietilor",

ma jucam cu indienii si nu imi placeau cowboy-ii,

primavara toti aveam carabusi, spre disperarea parintilor,

 

si toate motocicletele din oras aveau nr. 46 MM si inca 3 cifre (doar acest "46" e "preferential" la nr. meu acum).

Editat de Max Friz's R 32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai era "leapsa" si iarna cazemate de zapada si dupa ce se aruncau brazii ne faceam si sabii, n-aveam patine si le faceam din colier indoit legat de cizme si un bat cu un cui infipt ca se ne ajute la deplasare... si cu 15 le mergeam la film si dupa la cofetarie... si da ca imi aduc bine aminte pe la 10-12 ani ne invitau fetele "la spectacol" si le imitau pe angela similea, corina chiriac, mirabela dauer, si apropo mi-am adus aminte de desenele animate alea cu Mihaela... si teleenciclopedia... ce vremuri.

cozi la orice si cand se bagau portocale sau banane verzi (de salivai pana se coceau pe dulap pana umpleai o cada) se auzea la rand: " da-ti cate doua kile sa ajunga la toti"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jurde 50

de ani.

 

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

 

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele sivanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea", "Sticluta cu otrava","Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la

perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

 

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

 

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.

Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

 

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas ................. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.

 

Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

 

Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys , si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.

 

Am citit "Licurici", "Pif" Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata

clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

 

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam

Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

 

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti",

sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura"pe cine "iubeam".

 

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in

capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

 

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

 

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care

mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

 

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"...

 

Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!

 

 

:makeout:

 

Traiasca Pegasul albastru, pupa-l-ar mama ce freestyle involuntar faceam cu ala, in zid, in pom, in garduri, in lac... :P ce enduro a mai pupat calutul meu albastru, duamne...

 

Mi-aduc aminte primele rotile. D-alea metalice de le prindeai de adidasi...harshaiau pe tot Alexandru Serbanescu, de stiau toti vecinii ca ne dam cu ele. Apoi alea cu gheata de plastic si patru roti, alea disco-style...abia apoi am descoperit rolele in linie. :makeout:

 

La 16 ani am primit primul calculator, pana atunci joaca nene, antrenamente, scoala. Aveam timp sa invat sa pun cratimele ca lumea, aveam timp sa citesc "Capitan la 15 ani" sau "Aventurile lui Huckleberry Finn". Imi petreceam verile la Posada, lucrand la livezi, scotand vaca la pascut, speriind gainile vecinei de 90 de ani. Sau verile la Ciolpani, la manastire...eram spaima Popei :makeout: a avut norocul sa ma si boteze omul ala, fie-i tzarana usoara. Aruncam cu nuci mari si veri din cimitir pana in balta din spate, odata am lovit barca unuia...saracul... :makeout:

 

Breh, ai starnit niste amintiri de mare valoare cu inghetata aia si cu intreg postul, iti multumesc din suflet... :wink: :makeout:

 

Sa continui? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai omule...de nota 10 esti...suntem mai multi la mine acasa si cu totii stam si citim...si "radem" si "plangem" si stam parca in acelasi suspans de pe vremuri cand aparea un lucru simplu care pt noi acum e cine mai posteaza...."uite a mai scris unu" "aa...da...si eu am facut aia....si eu am avut din ala" ce nebuni :P si vorba lu H3ell...copii de acum....dute si intreba pe unu ce joc e ala castel. ratele si vanatorii...sa nu mai zic chiar si de vestitul sotron...oare ce o sa raspunda? :wink: counter strike? fifa? defapt cred ca noi am ramas cu gandu la astea...pariez ca ei joaca cele aparute in 2008...ca m-am plictisit si de counter... :makeout:

 

ce vremuri...ce viata....cata simplitate... :makeout: unde a disparut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce frumos era atunci...cum ne mai bateam si alergam ca nebunii in jurul blocului...

abia asteptam sa iesim afara si sa ne jucam ratele si vanatorii (jocul asta nu o sa-l uit niciodata...jucam o data si mi-am luat un avant de am ajuns pe burta, si sa vezi tu plansete si julituri peste tot) sau de-a v-ati ascunselea... nu te supara frate etc

si cand mai luam tot felul de musafiri sau boli de la copii cu care ma jucam :wink:

cand meream impreuna la furat de fructe sau la cutreierat prin padurile dornene...

ce vremuri frumoase! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va amintiti de diapozitive?? Cum cea mai mare distractie la o anumita varsta era sa te urci in cei mai nenorociti copaci??

 

Ralucone, erau "patine cu rotile".. Ah, Pegasul doar cu frana spate, si aia pe pedala.. de n-aveai nici cea mai mica aderenta cand mergeai prea tare.. saua "banana".. coarne de "chopper".. eh.. viatza.. Da, ma, am avut Pegas de fomeie, pentru ca era al sora-mii, si putini isi permiteau cate o bicicleta pentru fiecare "membru al familiei"..

 

Va aduceti aminte de brifcor, de pungutele cu "cip"?? De prajitura "cartof"??

 

Eh, ce vremuri.. :makeout:

 

Radioul ala cat un sifonier.. Duamneee!! :P desenele "informative" Stie-tot.. Mai recent, "Cartea cartilor".. remember "Memo"?? :makeout: Mihaela, Miaunel si Balanel, Lolec si Bolec (dracu' stie cum se scriu numele lor :makeout: ).. Nu zaiet, nu pagadi.. ce vremuri!!

 

Am uitat de "Betty-Boop".. :makeout:

 

Geezus!! you got me started, now!! :wink:

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul calculator, Sintez si casetofonul tot rusesc care il foloseam la el.

Prima televiziune prin cablu (cu 9 posturi TV) din care Sat 1 si Pro 7 erau cele mai tari (eram in clasa 4-a si vedeam si eu la nemti cum arata un san de femeie), acum cred ca in clasa a 4-a deja stiu mult mai multe noii pokemoni.

Prima masina care si-a luat-o taicamiu in `92. era un Oltcit nou care lucea tot si mirosea a nou, era cea mai tare masina pe care o vazusem pana atunci (nu avea nici ABS, EBS, air-baguri..... dar eram pur si simplu fascinat de ea). Eu cu fratemiu o luam la sters in fiecare zi.

Atelierul de biciclete din curte (Pegasuri, normal), mersul in grup (7-10 destrabalati) cu care bateam zeci de km cu calutii inaripati prin cele mai nasoale terenuri.

Povestitul de filme horror in vacante pe banci pana ne prindea ziua, primele vrajeli la fete....

Gata ca m-a apucat melancolia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jurde 50

de ani.

 

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

 

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele sivanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea", "Sticluta cu otrava","Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la

perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

 

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

 

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.

Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

 

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas ................. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.

 

Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

 

Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys , si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.

 

Am citit "Licurici", "Pif" Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata

clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

 

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam

Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

 

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti",

sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura"pe cine "iubeam".

 

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in

capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

 

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

 

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care

mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

 

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"...

 

Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!

 

 

 

HELL, YEAH!!!

 

 

SINT DE-AL VOSTRU!!!!

 

 

M-ai facut cioburi, frate. Ma duc sa caut farasul... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Pegasul doar cu frana spate, si aia pe pedala.. de n-aveai nici cea mai mica aderenta cand mergeai prea tare.. saua "banana".. coarne de "chopper".. eh.. viatza.. Da, ma, am avut Pegas de fomeie, pentru ca era al sora-mii, si putini isi permiteau cate o bicicleta pentru fiecare "membru al familiei"..

 

Va aduceti aminte de brifcor, de pungutele cu "cip"?? De prajitura "cartof"??

 

noi le spuneam "coana moaÂşa" sau "coana mița" la pegasurile alea...cu cadru in forma de S

mai erau alea pliabile....de se 'rupeau' la jumatea cadrului.

 

da' mersul 'prin cadru' la bicicletele mari il mai tineti minte?...cand mergeam la tara...nu puteam urca peste cadru....si bagam un picior prin cadru...

da' "Nu trece prin balti ca se duce conu' din butuc si da-n gol?"

da' inghetata aia la hartie? Polar parca ii zicea...

da' stafetele, gropita, liniuta....

da'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca mi-am mai adus aminte pe vremea anilor 80 -85 in loc de scuter faceam placa aia cu rulmenti de statea unu pe ea si unu impingea de-i ieseau plamanii afara si porma schimbam, si cazematele din carton!!! :wink: si cozile de la paine de sambata... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi le spuneam "coana moaÂşa" sau "coana mița" la pegasurile alea...cu cadru in forma de S

mai erau alea pliabile....de se 'rupeau' la jumatea cadrului.

 

da' mersul 'prin cadru' la bicicletele mari il mai tineti minte?...cand mergeam la tara...nu puteam urca peste cadru....si bagam un picior prin cadru...

da' "Nu trece prin balti ca se duce conu' din butuc si da-n gol?"

da' inghetata aia la hartie? Polar parca ii zicea...

da' stafetele, gropita, liniuta....

da'...

 

 

Nu-mi aminti de bicicletele alea pliabile, te rog. Cele mai nasoale cazaturi, cu asa ceva am luat.

 

"Figuri" de mers intr-o roata... Prima data am ramas cu ghidonul in mina si direct in bot m-am oprit. A doua oara s-a rupt de la mijloc, de la "pliere". Auuuuuuu!!!

 

 

La noi, in Banat, mai era si micul trafic, cu sirbii. Mai o ciocolata, mai bomboane. In cazul verisorului meu mai mare, mai un disc Deep Purple, mai ceva blugi.

Fuck! TV-ul iugoslav, de-l prindeam, cu tot felul de antene "customizate". Si vedeam cum aia n-au uniforme de elev si puteau merge la scoala cu pleata. Si muzica, si filme, si... banatenii stiu, despre ce vorbesc.

 

Ce-am mai urit uniformele alea scolare. Eram o gasca de rockeri comunali, cu tricourile cu cranii, tot de pe la sirbi, sub camasa de uniforma, cu lanturi si tot felul de snururi de piele, pe mina. Ne strimtam pantalonii de uniforma, sa stea misto dupa limba adidasilor,"high top". Toti ne-am chinuit sa ne lasam parul sa creasca, macar la ceafa, incercind sa-l camuflam cu gulerul uniformei, sa nu se vada... si tot se vedea si trebuia sa te tunzi. Hell!

 

Ce amintiri! Prima bere, care mi-a "placut" tare (ce altceva sa spui, fara sa te faci de ris?), prima tigara si scuiparea plaminilor adiacenta, headbanging-ul de la chefuri (ceafa intepenita pe mai multe zile) si tinitusul cu care plecai acasa, rockotecile de prin subsoluri, rockeri vs. punkisti, balurile bobocilor, tehnici si metode de copiat la teze si lucrari de control, primul concert Compact, Iris, sau Cargo, la Casa studentilor, scosul de medii, pe ultima suta de metri, la sfirsit de trimestru...

 

Hai, ca ma iau melancoliile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Si eu fac parte din generatia de ultim pioner, din generatia care a baut suc de doileicinzeci de la aprozar,care mestecam guma aia in ambalaj portocaliu la 1 leu de iti rupeai dantura in ea, din generatia de pusti care statea pe marginea drumului si striga gumi-gumi la masinile straine in speranta ca iti vor arunca dulciuri pe geam.... Generati care statea de 2-3 ori la rand ca sa ia numar de ordine pt. a lua o punga de pui pt.parinti si una pt. bunici. A si era sa uit: gumele Turbo pe care le luam pt. a colectiona masini si fotbalisti , iar dublurile le schimbam sau le dadeam la 5 lei.... :wink: Le mai am si acum.....ma duc sa le caut.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi placea ABRACADABRA :wink:

 

frumos Uwe cum ai scris acolo si f. adevarat.

:P

 

 

 

--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 14:23 -------------
sa-mi amintesc cum numeam carucioarele acelea pe care le faceam cu roti din rulmenti si ne dadeam pe asfaltul din Muzeul Satului si prindeam ceva viteza ca era panta destul de abrupta si ieseam in decor direct in raulet...erau la mare cautare rulmentii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai erau gumele de mestecat Turbo cu tot felul de masini sau motociclete, prototipuri sau viteze de 320 km/h, jucam cine are cea mai tare masina

toamna furam cartofi din gradinile oamnenilor si faceam foc sa prajim cartofi in jar, cand ajungeam in casa eram negri pe gura dar satui, mai furam dovlecei de alergau proprietarii dupa noi

mergeam cu sifoanele de sticla grele de vreo 3 kg goale, apoi au aparut capetele de le puneai la bidoane de plastic care bubuiau cand le transportai

jucam pitule cu baietasi de cartier sa ma pot imprieteni cu ei sa nu mai iau bataie de la alti :wink:

cand vedeam un celular cat caramida era ceva fantastic, ma dadea mare ca il am la ureche,

primul pc a fost un HC, care de fapt era un CIP de fabricatie romana, inca il mai am in pod, scriam coduri sa desenez sau sa calculeze, incarcam jocurile cu caseta

faceam cu mana la tirurile cu numere straine sa primim guma

daca aveai o masinuta de fier erai cel mai tare, mai ales daca avea "suspensi", trebuia sa sara de ce le mai multe ori, faceam drumuri prin nisip in spatele blocului pe care mai treceau si masinile vecinilor

aveam cheie legata la gat

era telefonul acela cu disc de asteptai o infinitate de timp cand faceai un 0, acum il ai in memoria telefonului, intro secunda ai numarul format, agenda era un caietel, cartea de telefoane era insemnata si ea

mergeam la net in InternetCafe, jucam delta force, intram pe mirc sa vorbesc cu fetele, cand miam pus net de la romtelecom si aveam 10 kbyte/sec eram bucuros

 

cred ca astazi voi fii foarte nostalgic si foarte melancolic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vremuri dulci erau.

Desi nu am fost pionier (prima generatie dupa ultima de pioneri) ma consider si eu pe acolo pt ca am prins cam 90% din tot ce ati enumerat voi pe aici.

Mi-aduc si eu aminte de metodele de distractie din copilarie: roata de cauciuc condusa pe strada de o tija de metal, pocnitorile din pungi cu piulite intre care era praf de la chibrite, tuburile cu cornete.

Mergeam cu baietii pe santiere sa furam tuburi ca apoi sa le lipim cu banda izolera si sa ne facem arme. Sau cine mai stie sabiile facute din brazii de craciun. Veneam in fiecare zi in casa murdar din cap pana in picioare si julit tot pe genunchi, doamne ce vremuri dulci.

Mergeam la gospodarii din spatele blocului, la garaje, toti cu dacii, sa cerem si noi o pompa ca ni se desumflase panarama de minge cu care bateam strada.

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-aduc aminte ce ahtiat eram de gumele turbo. Desi nu prea aveam bani, m-am combinasem prin diverse schimburi cu baietii (na o sfera de sticla colorata da-mi 2 surprize) si reusisem sa fac 7 serii complete de 70 surprize fiecare. Le aveam puse intr-o cutie ca pe o comoara pretioasa, fiecare cu eticheta. Pana cand intr-o zi le descopar pe toate rupte bucatele mici mici. Sormea mi-a facut o surpriza, imi venea sa o omor :wink:) eram asa de trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da ce vremuri,cea mai ieftina fata "Eugenia" care pana la urma s-a dovedit si nemuritoare si atotindestulatorul baton cu 25 bani (parca),Guma aceea de iti rupeai dintii in ea "Lamaita",turta dulce si grisinele

beton (la propriu vorbind)si referitor la jocurile pe televizor gen Atari exista tenisul si fotbalul cu doua console foarte rudimentare,nu mai stiu exact cum se numeau................ce vremuri..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...