Jump to content

Recommended Posts

Helllloooo. Am si eu o cAprilia, o dau la schimb pe doua GS-uri. Dar numai daca sunt din 2010 incoace, fara pb tehnice, cu consumabilele schimbate ieri si..... plinul facut! :P

:offtopic:

• Replies 8.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:offtopic:

Scuze shpixy, dar se mai intampla ca un negru prapadit ca mine sa scape capra pe plantatia albilor bogati.... Si daca tot am ajuns pe aici, am zis sa-i fac un pic de reclama nababului adimotor.

P.S. Faine ture prezentati pe aici....Cand o sa cresc mare, poate ajung si eu prin Alpi. Dar pana atunci, sarumana boierilor!

Helllloooo. Am si eu o cAprilia, o dau la schimb pe doua GS-uri. Dar numai daca sunt din 2010 incoace, fara pb tehnice, cu consumabilele schimbate ieri si..... plinul facut! :P

LOL, cred ca beenzina din-un rezervor de GSA face cam cat una din Apriliile alea. Cu cealalta platesti asigurarea...

La Boxer DOHC nu exista tacheti metalici de tip pahar; riscul de deteriorare al suprafetei superficiale durificate a distantierilor este destul de mare din punctul meu de vedere dupa un anumit rulaj.

Daca se pun distantieri care au folositi 30000 km (de exemplu) pe un alt motor, este posibil sa fie din nou nevoie de ajustare in 5000 km.

Stanga - distantier nou; dreapta - distantier folosit 27000 km. E posibil sa nu se vada in poza toate detaliile, insa suprafata celui folosit este afectata.

post-20571-0-46037500-1422450469_thumb.jpg

La Boxer DOHC nu exista tacheti metalici de tip pahar; riscul de deteriorare al suprafetei superficiale durificate a distantierilor este destul de mare din punctul meu de vedere dupa un anumit rulaj.

Daca se pun distantieri care au folositi 30000 km (de exemplu) pe un alt motor, este posibil sa fie din nou nevoie de ajustare in 5000 km.

In logica asta nu ar fi cel mai bine sa fie inlocuiti toti odata la 20.000 ? ...ma gandesc :-L

Poate nu reiese atat de bine din poza, insa nu a fost supraincalzit si suprafata este afectata.

Este necesar sa fie inlocuiti cand valorile sunt depasite.

Tot ce doresc sa subliniez este ca sustin sa se puna distantieri noi, in special avand in vedere ca nu costa chiar o avere.

Daca zici ca suprafata e afectata ma declar surprins. Chiar nu inteleg de ce.

Pana acum eu n-am mai vazut asa ceva, nici chiar la distributiile unde cama apasa direct pe pastila de reglaj al jocului (F650GS - 2001, GS500 1977, etc).

Edited by Cesar
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut,

Si bine v-am gasit pe unii, regasit pe altii. De aproape o luna dupa cum unii stiu deja, m-am reintors la vechea iubire: R1200 GS Adventure. De data asta un pic mai noua, din 2011, la 27.200 de km. Mai am ceva completari de adus la ea dar oricum este gata de drum.

Sper ca de data asta sa ramana in posesia mea mai multi km decat cealalta. Oricum si cealalta o duce bine, a ajuns pe mainile unui motociclist care are grija de ea si o plimba si prin tara si in afara. Cum se incalzeste si gasesc putin timp liber o sa organizez o intalnire intre cele doua, sa se cunoasca :-P.

Si totusi exista :-P.

Arata bine, bravo!

Iti recomand sa-i mai pui scutul enduro (de preferat cel original, protejtaza mai multe repere) si o talpa de cric lateral (Touratech).

Ma asteptam sa te vad si pe tine intr-o poza, costumat ;)

Sunt comandate si urmatoarele, dar nu au venit inca: protectie cardan, protectie pentru injectoare, protectie clapeta evacuare, talpa pentru cricul lateral si parca atat.

In plimbarea de sambata nu am scos tot echipamentul. Cu prima ocazie cand plec complet echipat fac poza si cu mandrul proprietar.

Stiti in zona Sibiu sau Alba pe cineva care schimba cauciucul pe o roata spitata, ca la mine in judet nu exista service sau atelier, pentru ca le e teama sa nu indoaie roata, sa nu o zgarie, etc. Mersi.

Edited by adimotor

Stiti in zona Sibiu sau Alba pe cineva care schimba cauciucul pe o roata spitata, ca la mine in judet nu exista service sau atelier, pentru ca le e teama sa nu indoaie roata, sa nu o zgarie, etc. Mersi.

daca ai completa si tu datele alea personale sa stie lumea de unde esti, tare bine ar fii...

Edited by gabyshor

Daca nu ai senzori de presiune, iti schimb eu guma si o echilibrez activ cu bile ;)