Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si la mine la fel... cu ulei de motor SAE 30 - 80... Si ca se spala cu kerosene.. . care e un ulei diluat de hidrocarburi ..acum.. nu stiu ce e kerosene asta.... cineva a adus din Italia asa ceva si spunea ca e precum gazul pe care bunicile noastre il puneau pe timpul lui Ceausescu la lampi cand se lua curentul...

Eu am spalat lantul cu motorina insa ... mult mai bun e un spray de curatat de la Motul... adica mai eficient...

In manual mai spune ca lantul se unge doar la locurile unde se imbina zalele,asa am tradus si inteles eu.. si nu pe centrul lui... si ca se unde cand e incalzit, adica sa punem motorul in treapta I , pe cric central sa invarta putin lantul ca uleiul sa patrunda peste tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista un topic pe tema asta unde se explica un pic mai bine ce si cum. Si da, lantul se unge cu ULEI. Spray-urile oricat de grozave tot nu fac treaba care o face uleiul. Si nu are nimica daca sare. Stergi o data de doua ori si gata. Mai bine mai murdar decat sa nu merga liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista un topic pe tema asta unde se explica un pic mai bine ce si cum. Si da, lantul se unge cu ULEI. Spray-urile oricat de grozave tot nu fac treaba care o face uleiul. Si nu are nimica daca sare. Stergi o data de doua ori si gata. Mai bine mai murdar decat sa nu merga liber.

 

Se recomanda ungerea cand e cald tocmai ca sa intre ULEIUL mai bine la imbinaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iarna asta schimb kitul de lant cu DID si cred ca voi incerca varianta de ungere cu ulei simplu de transmisie. Sant totusi atent si la ce variante de ungere se mai inventeaza. Spray-ul cu vaselina mi-se pare ceva nou si ar putea fi bun, gandindu-ma la cum este uns lantul nou in cutie, tot cu o vaselina albicioasa si la proprietalile de ungere ale vaselinei. Daca s-ar putea face ceva ca vaselina sa fie fluida la inceput ca sa treaca prin capilaritate de O-ringuri si apoi sa devina vascoasa si sa nu mai iasa usor de acolo, ar asigura ungerea perfecta. Cam in felul asta lucreaza spray-ul pe care l-am folosit pana acum, respectiv Putoline cu spuma. La inceput din tub iese o spuma alba si fluida, care in scurt timp se transforma intr-o pasta lipicioasa, care asigura ceva ungere 3-400 de km. Vaselina cred ca ar asigura o ungere mai buna si pe o distanta mai mare. Singurul dezavantaj al uleiului de transmisie nu ar fi atat murdaria, ci faptul ca poate ajunge mai usor pe discul de frana si adio frana spate. Cu lantul vechi, uns numai cu Putoline cu spuma am mers 33500 km si probabil ar mai rezista 3-5000 km, dar il schimb oricum. Ce ma enerva la vechea metoda de ungere era ca la un drum lung, dupa 400km se simtea ca lantul face zgomot si motorul trage un pic mai greu, dar daca ma hotaram sa-l ung la jumatatea drumului si nu aveam timp 30-45 de minute sa se usuce si plecam mai repede, zgomotul se reducea, motorul tragea normal, dar sarea si spuma de pe lant si murdarea urat bascula si roata. De obicei spalam si ungeam seara si pana a doua zi se usca bine si nu se murdarea decat foarte putin. :D

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil e buna si vaselina.... un prieten cu un Horner a dat latul cu unsoare sau vaselina de aia de la tractoare cand isi aducea aminte si a mers mult cu lantul neuns.. si dupa 5000 km lantul a trebuit schimbat.. acu omu si-a luat spray de uns si curatat si a spus ca nu va mai neglija acest aspect destul de important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil e buna si vaselina.... un prieten cu un Hornert a dat latul cu unsoare sau vaselina de aia de la tractoare cand isi aducea aminte si a mers mult cu lantul neuns.. si dupa 5000 km lantul a trebuit schimbat.. acu omu si-a luat spray de uns si curatat si a spus ca nu va mai neglija acest aspect destul de important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a ajuns wd-40 pe discul de frana spate....si nu mi-am dat seama decat dupa 5 km de mers....apoi am vazut ca frana spate nu prindea deloc. Am tot mers cu frana putin apasata si dupa 1 km s-a dus uleiul si aprins...

Si eu cred ca de la primavara o sa trec pe ulei de transmisie, care e f gros, pt ca sprayurile sunt foarte scumpe si tin f putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea din experienta si manuale:

Cele mai bune lanturi sunt DID

-Metoda de curatare si gresare:lantul se spala numai cu solutii care se evapora si nu ataca O ringurile in nici un caz motorina care ramane si subtiaza substanta de gresat de preferat mai bine neofalina care se gaseste la bidoane sau canistre de 1 litru cam peste tot chiar si Metro dupa care se sufla cu aer lantul pentru a se usca in totalitate si a elimina orice urma de mizerie,gresarea se face cu uleiuri sintetice ,Chain lube (dar de calitate nu orice pocnitoare de mai stiu eu unde) prin rulare pentru a intra intre bolt si rola si acolo va ramane si in cel mai rau caz cu ulei SAE 90.

-Durata de viata depinde de modul de utilizare a motocicletei si multi alti factori cam 20 000km in conditii normale.

-Reglajul se face exact 3-4cm pentru a nu smucii si a-l distruge prematur la frana de motor si acceleratie.

Aceste lucruri le puteti citi in orice manual si sunt universale cu mici completari sau lipsuri.

Restul sunt povesti de adormit sau prostit copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cu ce e mai bine sa fie uns lantul? eu pana acum l-am uns cu ulei si n-am avut mari probleme. daca lantul e intins inegal cat trebuie sa fie intins? daca il intind intr-o parte sa aibe joc 3cm in alta parte are vreo 4-5cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cu ce e mai bine sa fie uns lantul? eu pana acum l-am uns cu ulei si n-am avut mari probleme. daca lantul e intins inegal cat trebuie sa fie intins? daca il intind intr-o parte sa aibe joc 3cm in alta parte are vreo 4-5cm.

la care 2 parti te referi tu? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de aici

daca il intind intr-o parte sa aibe joc 3cm in alta parte are vreo 4-5cm.

O parte + alta parte = 2 parti.

 

Nu inteleg ce 3cm masori intr-o parte si 4,5 in alta... :smoke:

 

Burta se masoara in zona unde e maxima, nu ti se pare logic? Asa scrie in orice manual, oricum, adica pe mijloc.

 

Daca tragi sus-jos mai aproape de pinion nu e normal sa fie burta mai mica decat daca tragi pe mijloc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai belbody, e bun pilsner urquel?

omul zice (desi se exprima prost, insa tu cu corectia ta de erori reed-solomon ar fi trebui s'o bunghesti) ca burta e variabila. adicatalea, intrun loc are 4-5cm si, daca invarte doamne roata, ajunge la 3cm.

asta inseamna puncte de tensiune in lant, zale blocate, draq stie.

chivule, incearca sa cureti bine-bine lantul cu motorina, sa il misti za cu za si poate isi da drumul.

daca nu si nu => schimba'l!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bingo! Cine stie sa explice..

E buna rau, ce sa zic.. si Budweisser, si Starobrno, si Staropramen...

 

Hai ca am inteles acum, da, asa da. La gunoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cu ce e mai bine sa fie uns lantul? eu pana acum l-am uns cu ulei si n-am avut mari probleme. daca lantul e intins inegal cat trebuie sa fie intins? daca il intind intr-o parte sa aibe joc 3cm in alta parte are vreo 4-5cm.

...Cardanele se intretin :smoke: ....lanturile se consuma si se arunca...

Cand are sageata variabila insemna ca e uzat , mult , si trebuie aruncat....si ar fi bine sa faci acelasi lucru si cu foile de angrenaj(daca e cazul).

Lanturile se uzeaza neuniform datorita unei 'potriveli de cel mai mici multiplu comun' intre numarul de zale si numarul de dinti al foilor de angrenare....absolventii de mecanica pot sa explice mai in detaliu fenomenul...

Cate camioane , autobuze , MIG-uri, locomotive, automobile...etc....ati vazut pe lanturi?Alea trebuie sa mearga , nu sa tot mergi tu cu ele la reprezentantza sau la aprozar si sa le cumperi lanturi...motocositoare, drujbe, biciclete, si triciclete de facut piatza , astea sunt cu lant( ca tre' sa fie ieftine ...)

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...