Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

De exemplu de unde? Ca ce am vazut eu kituri de lant, toate erau "inchise".

De exemplu EK, am cumparat si era deschis. Si e mai scump decat DID, daca cumva te intrebi de calitate/pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lant Tsubaki 530 cu 110 zale, O-Ring. Ce-i ciudat la el?

Nimic, e dat cu spray probabil si arata ciudat. Si forma zalei e ciudata, probabil nu am mai vazut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este si la mine.

oare asa a fost nituita din fabrica?

 

daca l-ar nitui din fabrica , presupun ca nu ti-ai da seama care este ultima za adaugata , alkea din poze cred ca sunt zale nituite de cei care au montat lantul pe motocicleta, sunt facute cu orificiu pe mijloc ca sa fie mai usor de nituit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este si la mine.

oare asa a fost nituita din fabrica?

Aia sigur am pus-o eu, ca eu am montat lantul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la fiecare 4-5 ungeri de lant, il cureti o data. Marca si pretul, dupa buzunarul fiecaruia!

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am niste petrol, sau mai comun cunoscut gaz lampant, dintr`ala ce se punea in lampile folosite odinioara la tara pt iluminat....

este foarte bun ca si degresant, se poate folosi la spalarea lantului?

 

eu nu stiu sigur

dar cred ca in timp ataca si ala gumele

foloseste mai bine motorina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat 80W90 si ung lantu' cu el in weekend. Sa vedem ce iese.

Iese bine. Intr-o zi am plecat ca tembelu cu lantu proaspat curatat dar neuns. Mi-am dat seama doar la iesirea din Bucuresti la benzinarie. Asa ca m-am rupt de 10 lei si am luat un bidon de 80W-90 la litru. Din bidonu ala, am baltit pur si simplu doua lanturi si asta cam cu o treime de bidon. Dupa vreo 200km parea uns inca bine, dar l-am dat cu spray ca aveam de facut un drum mai lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa scot bascula mai bine desfac zece lanturi gata incheiate... ce alea nu tot prin nituire au fost inchise? Orice lant care se respecta vine cu o za in plus de rezerva, asa ca daca il desfaci pui una noua in locul celei desfacute. Eu asa vad problema...

Hai sa demolam punem mobila si sa construim casa in jurul ei.

 

Sau hai sa demontam rezervorul ca sa ne ducem la peco sa-l umplem cu benzina, sau hai sa schimbam roata ca sa nu deranjam cumva cauciucul cand il montam/demontam.

 

Scoaterea basculei ca operatie in sine (fara legatura cu lantul) face partea din seria "hai sa ne aflam in treaba". Bucsele sunt unse din fabrica, exista semeringuri si capace de protectie, si la o motocicleta de 25 de ani o sa gasesti curat si uns acolo.

.

 

Da mai, dar e interesant ... daca nu ai facut-o niciodata. Senzatii tari :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cam uscase pe lant "fosta ungere" si cam straluceau rolele, asa ca am dat cu niste WD40 pe lant si a dizolvat uscatura aia. Acum e o mozoleala mâzgoasa. :unsure:

 

PS: tot la ulei de cutie o sa ajung..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimele saptamani ale lantzului vechi de la DeReU, il curatzam saptamanal binisor cu motorinutza, il uscam bine cu carpa si apoi aplicam T90 by Petrotel (de-ala la 6 - 7 RON). A mers ceas. Dar nu il ungeam ca nehalitzii ci dupa ce aplicam uleiul stergeam cu carpa surplusul, astfel incat sa fie subtire stratul.

 

De vreo 2 saptamani mi-am luat lantz nou. A venit uns cu o unsoare lipicioasa si viscoasa (cum vin lanturile care se respecta) si vad ca nici mizeria nu prea se lipeste de ea. Am facut o spalare cu furtunul insistand pe lant, a cazut praful de pe el dar.... unsoarea aia a ramas acolo. Ce p|zda masii o fii unsoarea aia, ca in nici un spray de lantz din cate am incercat nu era asa misto: ori se molozea si se imbacsea, ori ti le arunca pe roata si pe jos.

 

Si deci acum sunt in dilema: sa continui "tratamentul" cu T90 si la lantul asta nou, sau sa caut un spray bun cu o unsoare "desteapta"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cam uscase pe lant "fosta ungere" si cam straluceau rolele, asa ca am dat cu niste WD40 pe lant si a dizolvat uscatura aia. Acum e o mozoleala mâzgoasa. :unsure:

 

PS: tot la ulei de cutie o sa ajung..

Chiar, are WD40 vreo treaba la capitolul "curatere lant"? Daca nu ataca ringurile n-ar fi o ideea rea, ca nu costa cit sprayul de curatat de la Motul.

 

In ultimele saptamani ale lantzului vechi de la DeReU, il curatzam saptamanal binisor cu motorinutza, il uscam bine cu carpa si apoi aplicam T90 by Petrotel (de-ala la 6 - 7 RON). A mers ceas. Dar nu il ungeam ca nehalitzii ci dupa ce aplicam uleiul stergeam cu carpa surplusul, astfel incat sa fie subtire stratul.

 

De vreo 2 saptamani mi-am luat lantz nou. A venit uns cu o unsoare lipicioasa si viscoasa (cum vin lanturile care se respecta) si vad ca nici mizeria nu prea se lipeste de ea. Am facut o spalare cu furtunul insistand pe lant, a cazut praful de pe el dar.... unsoarea aia a ramas acolo. Ce p|zda masii o fii unsoarea aia, ca in nici un spray de lantz din cate am incercat nu era asa misto: ori se molozea si se imbacsea, ori ti le arunca pe roata si pe jos.

 

Si deci acum sunt in dilema: sa continui "tratamentul" cu T90 si la lantul asta nou, sau sa caut un spray bun cu o unsoare "desteapta"?

Intreb si eu ca prostu': T90 asta ce fel de ulei e si de unde se ia? E ulei de cutie de viteze normala sau de cutie automata? Uleiul de cutie automata merge? Si daca merge, e mai bun, mai rau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, are WD40 vreo treaba la capitolul "curatere lant"? Daca nu ataca ringurile n-ar fi o ideea rea, ca nu costa cit sprayul de curatat de la Motul.

 

 

Intreb si eu ca prostu': T90 asta ce fel de ulei e si de unde se ia? E ulei de cutie de viteze normala sau de cutie automata? Uleiul de cutie automata merge? Si daca merge, e mai bun, mai rau?

1. E clar ca dizolva sprayurile de uns lantul, insa mizeria nu curge ca la cele de curatat..

De atacat nu ataca ringurile, afara sunt multi care folosesc WD40 in acest scop. :cheers:

2. T90 e de cutie manuala, s'ar putea sa se gaseasca pe la petroame.

 

PS: bonus la WD40 e ca miroase bestial! Am ajuns la servici, mi'am dat jos casca si m'a izbit mirosul.. Merg cu "teodorantul" dupa mine. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...