Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Un Schotoiler cu ungere dubla este 130 euro, adica cca 550 roni. Cel facut de mine sau similare costa 50 roni si ceva manopera simpla. Daca santeti chiar asa de distrati incat uitati sa-l inchideti/deschideti lipiti un sticher cu textul ATENTIE LANT sau similar pe bord. Este gratis.

Mda. Tot prefer varianta in care am un bartai LEDu care risc sa-mi gaureasca retina daca il uit aprins... toata ingineria asta cu sistemu anti-prost la ungatoru cu robinet manual, pentru mine costa fix 15 RON (doua rezistente + integrat + soclu + cutiuta de plastic), ca fire si conectori am. Treaba e ca desi pe partea de electrica stau bine, cu ingineria cu ungatoru de lant (legatu tuburilor alora si confectionarea ungatorului propriu zis...) tot nu prea am priceput cum se face... :angry:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda. Tot prefer varianta in care am un bartai LEDu care risc sa-mi gaureasca retina daca il uit aprins... toata ingineria asta cu sistemu anti-prost la ungatoru cu robinet manual, pentru mine costa fix 15 RON (doua rezistente + integrat + soclu + cutiuta de plastic), ca fire si conectori am. Treaba e ca desi pe partea de electrica stau bine, cu ingineria cu ungatoru de lant (legatu tuburilor alora si confectionarea ungatorului propriu zis...) tot nu prea am priceput cum se face... :angryfire:

 

daca mai rezisti pana in aprilie cand vin eu, ti-l fac cu vacumatic si sa nu aud ca nu merge fara ceva electronic ca nu cred.

daca tot vrei sa pui si ceva fire fa un sisten care sa numere picaturile :baldy: ! ceva cu vre-un senzor optic sau mai stiu eu ce dracovenie electronica!! :angry: ce ti-e si cu electricienii astia domne!!

 

PS: stau in dristor asa ca nu cred ca stam departe unul de altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi tunci treaba sta excelent.... cu un releu de timp.... poți face Âşi dozaju.

Acum vine întrebarea. Electrovalva aia închide bine?

Cu două butonaÂşe poți face Âşi dozaju din mers.

 

Acum creez un voltmetru Âşi o funcție în plus pe microcontroler nu ar fii un cap de țară. Mai tre' puse 2 butonaÂşe Âşi mai adăugat câte ceva pe softulețu care se pune pe microcontroler.

 

Buna idee temporizatorul, probabil mai scumpa decat o rezistenta, dar valva se poate "odihni".

 

Valva inchide perfect, este conceputa pentru presiunea vaporilor de benzina din rezervorul masinilor euro2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima varianta de cap de ungere pe doua parti adaptat pe Transalp. Am departat piesa de aluminiu de lant si pinion, pt a fi sigur ca nu se freaca de ele, indiferent de incarcarea motocicletei si intinderea lantului si implicit a trebuit lungite furtunasele de ulei. Furtunasele sant facute din rezerva de pix(albastru) si o teava mai groasa (alb) si culiseaza una in alta pt o mai usoara pozitionare a capetelor pe foaie. Sant si eu curios, cat de comlicat se poate face, un lucru simplu! legat de comanda electronica.

acum am inteles, si presupun ca piesa aia de aluminiu statea si ea aruncata pe acolo si te-ai impiedicat de ea, norocosule. unde ma impiedic si eu de una??

 

robinet vacumatic :moca de la demolari;

demolari adica dezmembrari? am fost azi la un parc de dezmembrari, am incercat sa le explic ce imi trebuie dar nu au stiut ce sa-mi dea. au spus ca trebuie sa le zic modelul masinii si numele piesei.

 

Valva inchide perfect, este conceputa pentru presiunea vaporilor de benzina din rezervorul masinilor euro2.

aha, deci si tu ai valva din aia. esti asa de bun sa imi spui de unde ai luat-o si la ce fost folosita initial?

 

alte modalitati de a realiza acel cap de ungere mai exista?

robinetele de la scutere functioneaza cu vacuum? le putem folosi?

 

multumesc, si sper sa il realizez si eu cat mai curand

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare a folosit ce avea sau a gasit potrivit. Daca nu ai nimic poti cumpara nou si nu te costa mai mult de 50roni.Daca nu ai un cunoscut strungar poti face ungerea pe o singura parte si functioneza si asa. Schotoilerul cand a aparut pe piata, asa a fost si apoi l-au dotat optional cu ungere dubla. Robinet merge de benzina de scuter, fie mecanic clasic sau vacumatic. Reusita garantata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demolari adica dezmembrari? am fost azi la un parc de dezmembrari, am incercat sa le explic ce imi trebuie dar nu au stiut ce sa-mi dea. au spus ca trebuie sa le zic modelul masinii si numele piesei.

 

 

scuze c ateodata limba romana imi mai joca feste :angry: . si robinetele vacumatice sunt de la dezmembrari de moto nu stiu daca in RO sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare intrebatoare.......

Unse se gaseste scottoiler cu doar 130 eu?

La Louis vad ca e 99.95 zilele astea, la reducere (cod 10003132).

Deja e tentant, la pretul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Louis vad ca e 99.95 zilele astea, la reducere (cod 10003132).

Deja e tentant, la pretul asta...

Asta este pretul normal pt Schotoiler, dar este vorba despre cel cu ungere pe o singura parte si cu rezervorul mic 100ml. Capul de ungere dublu inpreuna cu chitul de montare specific fiecarui model de moto este inca 30-40 euro, iar rezervorul marit de 200ml inca pe atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este pretul normal pt Schotoiler, dar este vorba despre cel cu ungere pe o singura parte si cu rezervorul mic 100ml. Capul de ungere dublu inpreuna cu chitul de montare specific fiecarui model de moto este inca 30-40 euro, iar rezervorul marit de 200ml inca pe atat.

Aha, acum am vazut despre ce e vorba.

In cazul asta, ma intorc la valva de scuter si la mina de pix. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde iau valvă de scuter?

De la magazinele cu piese de scutere. E unul in targ in Vitan, pe langa Kronau Moto, fostul MotoLouis. Au si valva vacuumatica, si manuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curiozitate am intrat pe aici sa vad de se mai discuta si observ ca foarte multi au un adevarat cult pt lant.... In ritmul asta ajungi sa dai pe consumabile mai mult decat pe un kit de lant nou si asta in max 10 -15 mii km

Nici mama lantului intretinut perfect nu e mai ok decat unul nou!!!!

Eu am folosit la bmw spray procycle pt uns, in medie la 700km, am uitat aproape complet de spalat (doar apa cand era full namol), am folosit motoreta on+off si nici pre mare atentie la intins nu am dat, rezultat = lant a tinut cam 14 mii km (cred ca era un DID normal)

Cel mai mult a fost afectat de franele de motor dese si destul de agresive sau de mersul pe teren ondulat cu viteza decenta (110 - 130) timp de muuuuuulti km

 

Pe lantul nou am dat undeva pe la 4mil (regina luat fara oferta sau altceva, doar cumparatura de sambata seara) si in instructiunile lui zice sa il ung cu ulei de cutie de viteze iar daca nu am atunci sa folosesc aerosol special (spray de lant adica) - dupa ce termin sprayul procycle actual iau un kil de T90 si o pensula seriioasa.

Pt curatat o sa iau o perie dinaia de 50 ron care are peri din 4 parti

Deja am aprox 5 mii cu actualul si ma pregatesc de a 2-a intindere

Cred cal antul meu este mai afectat de turele in teren cand ajunge sa se ingroape in pietris si sa ia pietroaie intre el si dintii de la foaie decat de faptul ca nu ii dau cu spray de 80 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA BINE GRAIESTE ZIDU! Tratament cu T90 bai tata, n-o sa aibe nici o greatza. Plus ca in forje prin teren unde sar dintii din gura, numai pe lantz n-o sa pishe ungatoru' automatizat. Plus ca daca il si umplu de noroaie, ce folos sa curga ulei pe el.

Mie imi convine sa iau kit de lant nou la 10.000 de km da-l in ma-sa. :blink:

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ultima data l-am uns cu niste motorina si l-am lasat asa, apoi am bagat vreo 100km.

 

Acuma e Shining-new! :scratch: O sa bag o poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai azi ce am iesit afara si mi-am curatat lantul. Cum procedez eu? Simplu: iau o periuta de dinti care nu o mai folosesc, un pahar de plastic si gaz lampant. Pun putin gaz pe lant ca sa se inmoaie grasimea/noroiul/rugina de pe el, si apoi il iau la frecat cu periuta si gaz lampant. Spal bine prima oara, schimb gazul din pahar si apoi il mai periez putin pentru ultima oara si e stralucitor. Nu e mare chin, parerea mea. Dupa care il ung cu spray de lant. E ca nou...:scratch:

Precizez: gaz T90 pentru avioane (traiasca tata:D) si lant DID.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat vreodata sa lasi o garniutra de cauciuc in paharul ala cu gaz lampant? Daca a doua zi e tot acolo si intreaga (fara deformari) atunci e ok asa. Altfel risti sa-ti distrugi lantul inainte de vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat vreodata sa lasi o garniutra de cauciuc in paharul ala cu gaz lampant? Daca a doua zi e tot acolo si intreaga (fara deformari) atunci e ok asa. Altfel risti sa-ti distrugi lantul inainte de vreme...

Gazul acesta afecteaza plasticul de proasta calitate, am observat asta la prima periuta de dinti care s-a cam spart singura dupa ce a stat 10 minute in acest gaz. Apoi o alta periuta tot de plastic nu a mai patit nimic.

Cat afecteaza lantul, foarte putin, aproape deloc si asta mi-au explicat "batranii", deoarece vorbim de metal si de un timp scurt de actiune al gazului. Specific ca dupa ce am frecat lantul cu acest gaz, am spalat apoi cu apa tot lantul, l-am sters cu o carpa si abia apoi am dat cu spary de lant.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze cu lantul meu, uns din an in pasti cu ulei moto si spalat cu motorina.

Are 15000km, nu a fost intins niciodata.

Asa arata dupa o spalare cu motorina acum 2 zile si mers 160km cu el neuns cu nimic.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/GIBAM...feat=directlink

 

vedeti toate pozele, sunt ultimele din album

http://picasaweb.google.com/lh/photo/GIBAM...feat=directlink

 

IMG_2521.JPG

 

IMG_2519.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...