Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Carevasazica, folositi ungator automat dar aruncati lantul la jumate si in doi ani treceti la cardan. Cinstit?

Asta este optiunea mea pt ca nu vreau sa fac service la mijlocul sezonului moto. Bineinteles ca altcineva pe care nu-l deranjaza aspectul poate continua cu un lant bine mersi si dincolo de 60000 km. Cazuri frecvent relatate pe ADVrider, cu toate natiile de ungatoare. Iar reclama evident nu este pe fata, ci doar in semnatura. Figura zambareata!

Mesaj completat

Cesar, ai punctat bine, si eu ma miram de acelasi lucru..

Pe o parte se bate cu pumnul in piept ca pune ungator sa tina lantul mult apoi spune ca-l arunca pe la jumatatea vietii.

Total lipsit de logica. ;)

In primul rand nu m-am batut in piept cu lungirea vietii lantului, ci cu usurinta cu care se intretine. Durata de viata dubla sau chiar tripla a kitului de lant este pt mine un bonus, chiar daca pt altii poate fi argumentul principal. Logica este simpla.

Mesaj completat

Si fara suparare, cineva care nu a folosit ungerea automata nici nu-si da seama ca de fapt noi nu bibilim lantul. Practic dupa ce ai instalatia functionala nu-i mai faci nimic, esti ca pe cardan. O data la 5000km completezi uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator stress_L&P
Cesar, ai punctat bine, si eu ma miram de acelasi lucru..

Pe o parte se bate cu pumnul in piept ca pune ungator sa tina lantul mult apoi spune ca-l arunca pe la jumatatea vietii.

Total lipsit de logica. ;)

 

Eu imi mentin parerea ca un lant de caliltate nebibilit excesiv tine pe putin 20.000km... si ca nu merita sa-ti bati capul cu ungatoare automate.

 

 

pe transalp da! :( pe mille am reusit sa duc un lant did x-ring in mai putin de 7000 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este optiunea mea pt ca nu vreau sa fac service la mijlocul sezonului moto
Durata de viata dubla sau chiar tripla a kitului de lant este pt mine un bonus, chiar daca pt altii poate fi argumentul principal. Logica este simpla.

Schimbarea lantului dureaza 2 ore cu tot cu o curatare temeinica a motocicletei, asta pentru ca eu ma misc incet ;)

Dar dubarea si chiar triplarea vietii lantului inseamna 2 ore la 3 sezoane. Daca nu chiar mai mult daca se gaseste un laudaros pe international sa spuna ;)

Mesaj completat

Logica este simpla.

Corect, este simpla. Dar aici, logica nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar, BH a spus explicit in mai multe rinduri ca avantajul ungatorului nu e neaparat ca duce lantul mai mult dar te scapa de o treaba care mie de exemplu mi se pare mizerabila: curatatul si spalatul lantului. eu unul am avut ghinion sa merg mult pe ploaie de-a lungul vremii si pot sa zic ca tare-as fi vrut sa am ungator automat cind m-a plouat. dupa un drum Predeal-Iasi in care am fost scutit de ploaie torentiala sau semi-torentiala doar pe ultimii 30 km am gasit doua zi lantul plin de rugina. nu rezista nimic la apa, poate doar ungerea constanta are o sansa.

am testat toate sprayurile de uns si curatat lantul, inclusiv sprayuri Motul care de 60 de lei. pot sa spun cu mina pe inima ca nici un fel de spray de uns nu te scuteste de curatat, se acumuleaza mizerie in draci pe ele si chiar foarte repede. poate daca as fi genul de om care sa duca motorul la service pentru orice nimic as plati pe altul sa faca asta. sincer mi-as pune ungator automat dar ma opreste doar partea estetica. da' daca am hotarit ca arata naspa nu inseamna ca e si prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea lantului dureaza 2 ore cu tot cu o curatare temeinica a motocicletei, asta pentru ca eu ma misc incet ;)

Dar dubarea si chiar triplarea vietii lantului inseamna 2 ore la 3 sezoane. Daca nu chiar mai mult daca se gaseste un laudaros pe international sa spuna ;)

Mesaj completat

 

Corect, este simpla. Dar aici, logica nu exista.

La care se adauga cate 1 ora in fiecare saptamana pt toaleta lantului si mizeria aferenta. In cca 30-35 saptamani de sezon moto pierzi, hai sa nu zic 30 de ore, dar macar 20 tot se duc. Asta daca si mergi pe moto pe praf, ploaie si noroaie. Daca o tii in garaj scapi mai usor. Figura zambareata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine logic este ca odata la cateva sute de km sa pun motocicleta pe un cric central (sau daca nu am o plimb) si sa pun cu o pipeta ulei de drujba pe el. Fac o tura completa.

Apoi cand imi aduc aminte repet operatiunea...

Cand vine iarna si nu mai am ocupatie chiar il si spal. Cu motorina.

 

Ungerea imi ia.. catvea minute si consider ca e logic ca aceste cateva minute la 500km e mai putin decat sa bibilesc cateva ore la instalarea ungatorului.

Apoi si ungatorul trebe bibilit pana il setezi optim.

 

Adica tot ce fac este sa-mi adaug la mobra o bibileala in plus care se pare ca ma scuteste de alta bibileala.

No, thanks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar, BH a spus explicit in mai multe rinduri ca avantajul ungatorului nu e neaparat ca duce lantul mai mult dar te scapa de o treaba care mie de exemplu mi se pare mizerabila: curatatul si spalatul lantului.

Corect, daca nu stii cum sa il ungi, cu siguranta vei da mult spray si lantul se va murdari, va fi mizerie pe lant, pe foaie si pinion, pe roata. De asemenea vei crede ca scuNp este si aproape garantat sigur si cel mai bun. Daca insa stii cat sa dai si unde.... poti sa mergi si pe ploaie si pe soare sanatos voinic. Daca vrei sa vezi lant curat cu care am mers un sezon trebuie sa ma vizitezi, desigur cand ai drum prin Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La care se adauga cate 1 ora in fiecare saptamana pt toaleta lantului si mizeria aferenta. In cca 30-35 saptamani de sezon moto pierzi, hai sa nu zic 30 de ore, dar macar 20 tot se duc. Asta daca si mergi pe moto pe praf, ploaie si noroaie. Daca o tii in garaj scapi mai usor. Figura zambareata!

 

;) ;) :( :)

 

Cred ca exagerati.. sa aloci 1 ora pe saptamana pentru a curata lantul mi se pare muuult prea mult.

Mesaj completat

Am mai pus pe acest topic poze cu_cum arata un lant tratat cu... dispret.

IMG_2517.JPG

 

IMG_2516.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La care se adauga cate 1 ora in fiecare saptamana pt toaleta lantului si mizeria aferenta. In cca 30-35 saptamani de sezon moto pierzi, hai sa nu zic 30 de ore, dar macar 20 tot se duc. Asta daca si mergi pe moto pe praf, ploaie si noroaie. Daca o tii in garaj scapi mai usor. Figura zambareata!

Nu chiar - o ora sau o ora jumatate la inceputul sezonului ca sa fac curatenie - da. Dar nu saptamanal, asta n-am facut niciodata in viata mea. Si eu ma mir cand vad cata mizerie pot aduna unii pe lanturi, pinioane, etc. Dar nimeni n-a reusit sa imi explice cum reuseste. Le fac invitatie la motoreta mea, pe persoana lor fizica raman cu gura cascata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca intr-o saptamana faci 1500-2000km si ungi cu sprayul de 4-5 ori, musai trebuie sa-l speli o data. Daca dai spray, peste spray, peste spray, mai ales cu teflon se face un mare rahat pe lant si-n zona pinionului de pe motor. Cel putin asa s-a facut la motoarele mele, la ale voastre o fi altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) ;) :( :)

 

Cred ca exagerati.. sa aloci 1 ora pe saptamana pentru a curata lantul mi se pare muuult prea mult.

Mesaj completat

Am mai pus pe acest topic poze cu_cum arata un lant tratat cu... dispret.

IMG_2517.JPG

 

IMG_2516.JPG

Pai la iarna il schimbi, nu? :duel:

 

Destepte EK, pun si eu dintr-astea. Cele mai usoare dintre toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ek-ul asta il am din 2007 si in prezent tot cu el rulez. La vara o sa ma decid daca il schimb sau nu.

Are acum in jur de... 30.000km.

Urmatorul o sa fie tot EK, garantat 100%. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu nu dau cu spray, dau cu ulei.

Am dat si cu spray si stiu cum e..

OK, aici chiar ai facut un progres. Uleil de drujba este clar mai bun decat orice spray, dar ce te faci daca mergi la drum lung pe ploaie torentiala cu lantul uns cu ulei, sau prin noroaie si praf pe drumuri de tara? Dupa max 50 km lantul este uns cu apa. Si daca mai mergi in grup cu cateva cardane care nu sunt de acord sa opresti din jumatate in jumatate de ora sa reungi lantul, ce faci? Treci pe automat si ai scapat de tot circul. Cam asa am ajuns eu la ungator. Evident sunt multi care au alt stil de mers, alte distante parcurse intr-un sezon si poate pe sosele mai curate ca ale noastre, care sa adopte alte metode de ungere. Pt fiecare exista ceva convenabil si nu trebuie sa ne contram la infinit. Eu sustin ce se potriveste stilului meu, in cunostinta de cauza, nimic mai mult. Cine citeste aici poate alege ce considera mai potrivit pt el.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca toata lumea (inclusiv eu) e de-acord cu aproape toate sprayurile sint niste gunoaie. singurul spray care mi s-a parut ok a fost unul de la Repsol dar nu stiu de unde se poate cumpara. l-a primit cineva cadou la un schimb de ulei.

 

PS: cele cu teflon mi se par cele mai proaste. daca-mi ajunge kktul ala pe suportul pinionului spate... i'm in for fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit, sa stii, sa merg de multe ori pe ploaie.

Dar de oprit oricum opresc... si cand opresc il ung. Stiu cum se spala automat cand mergi pe ploaie (de fapt e cea mai buna spalare ;) )

Ultima oara am mers acum 2 saptamani.. am avut pipeta la mine, drum de doar 150km... m-am oprit la jumatate ca oricum trebuia sa opresc, a durat 2 min si am facut-o cat sotia a intarziat unde intarzie ele de obicei..

Si cand merg in grup.. sa fie sanatosi, dar eu inca nu am mers in grup in care sa ma astepte ei pe mine ci mai degraba invers. Si totusi, daca s-o intampla sa nimeresc mai "grabiti" decat mine, daca nu ma asteapta.. sa fie sanatosi! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca toata lumea (inclusiv eu) e de-acord cu aproape toate sprayurile sint niste gunoaie.

E pripita concluzia.

Mesaj completat

Cel mai murdar lant pe care l-am schimbat anul asta functiona cu un ungator automat. Asa de stramb m-am uitat la ungatorul ala ca era sa-l stric.

Deci pentru mine - lanturi cu "autocuratare" cu ungator automat sunt de fapt, si am mai zis, nonsens. Daca nu vedeam, nu vorbeam.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca a inceput sa-ti creasca nasul! Figura zambareata!

 

Te inteleg perfect, nu ai de unde sa stii pentru ca nu servisezi si nu lucrezi la cate motorete lucrez eu pe sezon. Sunt multi care sunt si mai prolifici decat mine, desigur.

Batran invidios ;) Si-ti place sa vorbeasca lumea cu "domnu H" cu tine pfff ;) :(

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ca idee si eu servisez destule motoare. da, cu ungatorul reglat aiurea (prea putin) si uleiul prea lipicios se poate murdari lantul nasol. dar reglat cum trebuie si un ulei de doamne-ajuta nu are cum sa imputeasca lantul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai murdar lant pe care l-am schimbat anul asta functiona cu un ungator automat. Asa de stramb m-am uitat la ungatorul ala ca era sa-l stric.

Deci pentru mine - lanturi cu "autocuratare" cu ungator automat sunt de fapt, si am mai zis, nonsens. Daca nu vedeam, nu vorbeam.

Rectific - au fost 3 medalii de aur la cel mai murdar lant - doar unul functiona cu autocuratare cu ungator automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee si eu servisez destule motoare. da, cu ungatorul reglat aiurea (prea putin) si uleiul prea lipicios se poate murdari lantul nasol. dar reglat cum trebuie si un ulei de doamne-ajuta nu are cum sa imputeasca lantul!

Nu cunosc reglaje, nu cunosc daca avea manual de folosire. Poate regal prost poate design prost, poate sistem prost, poate, poate, poate.... I-am zis ca i-l dau jos si il arunc la gunoi fara costuri dar a zis ca e mai destept sa-l pastreze. Mergea cu motocicleta pe ploaie, prin praf, etc. Deci autocuratare la conditii grele este meteorit prins cu mana ;)

Mesaj completat

;)

Fac maine poze cu lantul de la tigaia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut singur un ungator dupa ce l-am vaut la D-nul Harea. MAm primit capatul de ungere dublu gratuit si 1 m de teava de rezerva pentru simplul fapt ca suntem posesori al aceluiasi tip de motocicleta. Daca stau sa calculez pretul componentelor si tipul pierdut in confectionarea instalatiei de ungere nu vad de unde se poate scoate profit sincer. Cred ca mai mult este dorinta de a impartasi ideile si altora si are tot respectul meu pentru asta.

Timp de 17 000 km am dat pe spray-uri de curatat si de uns aprox 300 ron (facand un calcul simplu la 30000km as fi cheltuit exact un kit de lant nou DID) asa ca am trecut pe ungere automata cu uklei de transmisie petrom la 10 ron 1litru. La 41000km am schimbat lantul pentru ca era intins inegal, atunci s-a terminat si bidonul de ulei. O mica economie de 290 ron nu???

Cu kitul actual am 14000 km si nici macar nu a fost nevoie sa il intind pana acum sau sa il spal pana acum da si mai am 200 ml din al doilea litru de ulei luat tot cu 10 ron.

Concluziile le trageti singuri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...