Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dintr-o bucata (o singura zi), a fost Bucuresti-Cluj, pe Transalpina si alte mici ocolisuri. Cam 600km.
A fost bine pentru ca am prins vreme buna si am putut sa merg in ritmul meu, fiind singur. Se poate, dar e foarte, foarte obositor. Mai ales daca te si "dai" putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e cel mai lung drum facut de voi cu un Monster?

 

Dintr-o bucata; Bucuresti - Kavala pe ruta ocolitoare Sofia - Serres.. cam 800km cu tot cu ocolul dat pe insula pana la cazare.

Rasaritul in Bucuresti, asfintitul pe insula; deloc neplacut :)

 

In opinia mea, ture de 2~300km pe zi merg facute fara sa te resimti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e cel mai lung drum facut de voi cu un Monster?

Dintr-o bucata Germania/Nurnber -> Arad (cu pasager) dormit cateva ore si Arad -> Ploiesti ... la toate astea, daca nu iau in calcul lipsa parbrizului, ploaia si mers pe noapte, eu nu ma plang, vorba lu` buggi "sacrificiu" :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai lung traseu undeva la 410 km vara asta intr-o Duminica pe o vreme superba am bagat Arad - Resita -apoi trecut Semenicul la Slatina de Timis ( un drum nou superb in zona un fel de Transalpina dar mai light si mai scurt) dupa care intros pe Lugoj - Faget - Lipova - Arad , mai mergea sa ma mai dau dupa pofta si starea mea, lejer inca 100-150 de km.

 

Depinde de fiecare cum se mai spunea da` cred ca orice monserist poate sa bage ture/plimbari de 250 - 300 de km fara prea mare oboseala sau chin.

 

:bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

radule, poti sa mergi cu motorul cat te tin balamalele...

 

de ex. cel mai lung drum al meu intr-o zi pe monster: Salonic, Igumenita, Patra, Atena 900km. (alaturi de un 749, st2 si un vfr).

Cand am ajuns la destinatie toti eram ...varza varza, nu a fost fun...plus ca dupa tura am facut o displazie cervicala din cauza pozitiei (mi s-au unflat 2 vertebre in zona gatului...)

 

Monsterul e facut sa mergi 300- 400 km, sa ajungi la destinatie sa poti bea o bere linistit, nu sa cazi lat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram curios de calitatile touring ale Monsterului si se pare ca se tine bine. Mult mai bine decat alte motociclete.

Eu am facut 650km intr-un zi (Buc - Satu Mare) cu SC-ul, e si cel mai lung de pana acum si cel mai obositor, ca l-am facut in 6 ore, din care o ora opriri pentru benzina si mancare.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut 500km într-o noapte cu 998. Da, într-o noapte :P (Andu ştie). Voi va plangeti de monster? :))

 

Nu am mers pe 748/916/996/998 ca sa imi dau seama cum e cu pozitia pe ele, dar la drum lung 1098 mi se pare mult mai OK decat S4R-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am mers pe 748/916/996/998 ca sa imi dau seama cum e cu pozitia pe ele, dar la drum lung 1098 mi se pare mult mai OK decat S4R-ul.

Am inteles ca 1098 e mai docil la pozitie. Spre ex, pe 916 nu puteam sa fac acelasi numar de km cum il fac pe 998. ce-i drept, si saua la 916 e tare, dar era mai rigida. un drum de bucale (400km) cu 916 imi rupea curu'. in schimb, cu 998 nu ma pot plange dupa 400Km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut 500km într-o noapte cu 998. Da, într-o noapte :P (Andu ştie). Voi va plangeti de monster? :))

ba, suna cam a lauda :P

» Post actualizat in 18 Dec 2014 18:53

Eram curios de calitatile touring ale Monsterului si se pare ca se tine bine. Mult mai bine decat alte motociclete.

Eu am facut 650km intr-un zi (Buc - Satu Mare) cu SC-ul, e si cel mai lung de pana acum si cel mai obositor, ca l-am facut in 6 ore, din care o ora opriri pentru benzina si mancare.

din experienta mea pe monster si pot sa spun ca am destul de multe drumuri lungi la activ pot sa spun ca fara parbriz este "cel mai prost touring". cu parbriz se schimba situatia. depinde foarte mult si de ghidon. cand aveam semighidoanele de la rizoma+parbriz, viteza maxima la limita confortului meu era de 150-160. cu semighidoanele stock+parbriz 140. fara parbriz maxim 130. o geanta de rezervor plina cu haine iarasi, ajuta foarte mult la pozitie si confort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frateee sunteti varza ....eu am reusit 24 ore ploiesti bucuresti.....mam oprit la ciolpani m am imbatat m am culcat si apoi mai departe...

 

 

deci monsterul cel mai bun la drum lung e multistrada...ca sa nu mai zic de desmo elefantu...delicatess:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frateee sunteti varza ....eu am reusit 24 ore ploiesti bucuresti.....mam oprit la ciolpani m am imbatat m am culcat si apoi mai departe...

 

 

deci monsterul cel mai bun la drum lung e multistrada...ca sa nu mai zic de desmo elefantu...delicatess:)))))

Dar precizeaza ca erai si cu CBR-u...sa stie si baietii :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monster S4, cel mai lung drum aprox 630km, asta vara cand am mers de la Sebes-Caransebes-Sebes-Sibiu-Bucuresti. Am ajuns dupamasa in capitala, si nu pot sa zic ca am fost rupt. Opriri pe drum doar de tigare si bagat benzina+30min o cafea la SIbiu la mandra. Dupa ce am ajuns la capitala m-am revazut cu gasca de ducatisti, am cunoscut un hater si am baut pana la 4 dimineata...deci se poate touring si pe monster si ai timp si de o bauta...parerea mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, credeam ca 916 e fix la fel la pozitie ca 996 sau 998.

Din ce stiu is la fel. doar ca 916 stii ca a fost strutocamila.

 

ba, suna cam a lauda :P

Ete na si tu acuma :P

 

Frateee sunteti varza ....eu am reusit 24 ore ploiesti bucuresti.....mam oprit la ciolpani m am imbatat m am culcat si apoi mai departe...

Tu si in Italia avea sa faci cateva saptamani pana la Misano :lol:

 

 

Luci hater u e ala mic si hater si al dreq nu ?....

Al meu? nu e ma al meu. doar pare.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, dar cadrul si carenajul de 748 sunt la fel ca cele de 916. Ca doar de-asta a putut fi facuta strutocamila. Nu?

Nu. cadrul si carenajul is la fel la toate. doar la 998 nu se potriveste aparatoarea radiatorului de ulei. din cauza chiuloasei, are un decupaj mai mare. cadrul, difera doar la diametrul suruburilor de prindere. 748 venea cu 10mm dupa care au trecut la 12mm. mai era prinderea amortizorului de ghidon care la 916 si 998 veneau cu doua unghiuri ce puteau fi folosite ca setari (hard/soft) 998 e diferit de restul 3, dar la motorizare si electronica, motor testastretta cu ECU P8 fata de desmoquttro si ECU 1.6M care e pe celalalte. in rest, piesele sunt compatibile.

strutocamila e un 748 la baza(care am inteles ca e tot cadru de 916) iar motorul era facut la interior cu componente de 916) acum are motor original de 916

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca 998 are şaua mai moale si suspensia e stoc(nesetată). 916 e mai ridicată. Spre ex, la 916 ajung cu varfurile jos, ia pe curbe ajung mai greu cu genunchiul jos, dar când eşti, deja ai un unghi mare de inclinare. Cu 998 ajung cu toata talpa si nici nu mi-am dat seama ca sunt "la pământ", doar am simţit asfaltul sub genunchi.

Diferenta e mică, dar în calitate e posesor al celor doua am văzut asta. Totuşi, asta e strict legat de ale mele. Stoc cred ca vin la fel.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...