Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Stiti pe cineva care vinde o pereche de coburi originali de BMW F650 GS, din aia de aluminiu?

 

Pe la noi mai rar...

Incearca pe e-bay. Pe acolo mai apar din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu este normal sa se incinga asa. Vara, la 35 de grade afara, ajunge sa bata SPRE rosu. Sigur, atunci merge electroventilatorul tot timpul aproape.

Acum IN NICI UN CAZ nu are voie se se incinga asa tare.

Eu nu inteleg asta cu "pe rosu".. Offizieru' baga electroventilatorul daca ajunge indicatorul cam la jumate asta-vara, ceea ce lasa inca f'un sfert de "alb" pana la rosu.. Acum, a ajuns doar de cateva ori in pozitia respectiva, in zilele mai calduroase, cand am mers ceva mai agresiv.. Daca trece acul de "temp", eu zic ca ai ceva buba la termostat.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te-ai cam grabit sa le cumperi si acum o sa iti fie greu sa le montezi din doua motive:

1. ghidonul este diferit la modelul cu mansoane incalzite

2. probabil ca nu ai luat si blocul de comenzi dreapta, cu comutatorul pentru incalzire.

 

In cazul in care reusesti sa le montezi pe ghidonul tau, iti mai trebuie releu, comutator si sigurante (atat pentru comutator cat si pentru mansoane). Cam asa ar trebui sa arate instalatia electrica.

..le-am primit..,am manere,cabluri mufe,blocul, intrerupatorul si sigurantele..

tubulatura manerelor este de22mm cat a ghidonului,nu vad de ce nu ar mere?poate doar releul daca trebuie,sa ma invart de el cumva ..cu toate ca s-ar putea sa mearga,..

dupa link-urile primite de la rockygratiano nu vad nici un releu,inca studiez.

 

Aici e o lista cu componentele de care ai nevoie pentru a instala manere incalzite pe un motor care nu a fost dotat cu asa ceva. Toate componentele, inclusiv retrofit kit-u, le gasesti la AB, atat doar ca sunt foarte scumpe.

 

Mai jos sunt 2 linkuri care te pot ajuta sa le instalezi daca ti-ai cumparat manerele second si incerci sa-ti improvizezi instalatia.

http://f650.com/phpbb3/viewtopic.php?f=9&t=221687

http://f650.com/phpbb3/viewtopic.php?f=9&t=212938

vad ca au pret,eu le-am primit si tre sa vad ce pot face..multu

daca nu facem dansul ka sa vina vara :lol:

post-27104-1236445628_thumb.jpg

post-27104-1236445635_thumb.jpg

post-27104-1236446127_thumb.png

Editat de akruno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. saua vandalizata de gheare de matsa! unde pot sa o reimbrac sau de unde imi iau alta... preferabil neagra

 

Userul darian de pe forum face niste sei custom foarte ok. Ii dai saua ta si ti-o modifica cum vrei tu, chiar si dupa poza. Costa in jur de 80 Ron.

Info gasesti la Bursa > Servicii-Reparatii sei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp ma tot gandesc sa-mi montez proiectoare. Ce parere aveti de astea? As vrea si eu unele cu pretentii...dar cred ca si astea mai ieftine sunt ok.

cauta mai in spate poza cu ce am luat eu la 70 ron. inca nu le-am montat dar o sa o fac la un momendat. pot sa ti le arat in we, ca acum sunt departe......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta mai in spate poza cu ce am luat eu la 70 ron. inca nu le-am montat dar o sa o fac la un momendat. pot sa ti le arat in we, ca acum sunt departe......

 

Stiu ca tu le-ai luat din Vitan. Mi-ar placea sa le vad ca sa-mi fac si o impresie despre ele.

Te-ai gandit la montaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca tu le-ai luat din Vitan. Mi-ar placea sa le vad ca sa-mi fac si o impresie despre ele.

Te-ai gandit la montaj?

 

Apropo, din poza nu-mi dau seama exact, sunt cu lupa alea de le-ai luat tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat ca motorul meu, made in 2005, nu e de fapt F650 GS ci E650 G. Mai are cineva asa ceva? Ce este de fapt? O greseala sau o realitate? Nu ca m-ar deranja, dar e ciudat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat ca motorul meu, made in 2005, nu e de fapt F650 GS ci E650 G. Mai are cineva asa ceva? Ce este de fapt? O greseala sau o realitate? Nu ca m-ar deranja, dar e ciudat...

 

Mie E650 G imi suna a telefon Samsung :lol:

Daca in certificatul de inmatriculare sau in brief scria si scrie F650GS, atunci F650 GS e. Pune si tu niste poze cu el...mai mari si mai in detaliu sa ne dam cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris o data dar vad ca a disparut postul...

Ei bine, am aflat de pe net ca F650 GS e numele „de scena” si ca E650 G e denumirea autovehiculului. Cei de la RAR mi-au scris in certificatul de autenticitate facut la omologare denumirea din actele nemtesti pe motiv ca asta e numele motorului dat de fabricant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam care ar fi pretul sistemului de genti?

eu am pe a mea ce vrei tu si nu prea le folosesc.

 

Daca sunt cele vario originale, pretul nou /pereche cred ca depaseste 500euro. Cel mai simplu rezolvi cu un tel la Bavaria cred.

Este pacat sa le dai ca sunt utile la drum si cresc valoarea motocicletei la revanzare. Pe de alta parte, daca nu le folosesti si cineva chiar are nevoie, este pacat sa le tii. O mica problema poate fi cu cheia... daca ale tale sunt originale, poate au aceeasi cheie cu moto si nu-ti convine sa dai cheia sau copie. O pereche de cilindri pt incuietoare pt noul proprietar (avantaj ca va avea aceeasi cheie cu moto) costa cca 60-70 euro.

Nu am luat in calcul si sistemul de prindere side-case/moto.

 

Ei bine, am aflat de pe net ca F650 GS e numele ?de scena? si ca E650 G e denumirea autovehiculului. Cei de la RAR mi-au scris in certificatul de autenticitate facut la omologare denumirea din actele nemtesti pe motiv ca asta e numele motorului dat de fabricant.[/color]

 

Este clar ca modelul real al motocicletei si care tb sa apara in talon/CI este F 650 GS pt ca BMW E650G nu a existat... ca doar nu vine E de la electric... :lol:

Poate E650G sa fie eventual tipul/codul motorului, nu stiu, nu ma pricep. Dar aia cu numele "de scena" este cu siguranta o aberatie.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pana la urma tu ce ai scris in CI> E650G sau F650 GS?

 

daca ai E650G e clar o greseala de la RAR.

Daca ai banuiala ca F650GS e doar "numele de scena", atunci e greseala ta.

 

Daca ambele variante sunt corecte...inseamna ca mobra ta e mai speciala. Iti sugerez sa ii faci o poza, pana nu dispare in locurile de unde a venit, adica din neant....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Cred ca initiatorul topicului a avut o idee buna...a vrut parca sa faca un fel de "baza de date" cu diversele piese de schimb disponibile pe la useri...dar s-a ajuns la altele.

 

TVA a avut o idee foarte buna, dar nu stiu cat de mult ar fi ramas topicul in prim-plan.

Poate mult mai indicata ar fi o susectiune ca la "Comunitati regionale" clasificata pe marci (titlu) si modele (subtitlu) in care sa puna lumea piesele de care nu mai are nevoie (nu am ultimul cuvant pe aceasta subsectiune si nici nu am toate posibilitatile pentru a pune in practica tot ceea ce (eu) consider adecvat).

Topicul de piese pentru F650 `93-2000 a fost considerat de multi o oportunitate de a comunica cu alti posesori ai aceluiasi model.

Am intrebat atat userii cat si initiatorul daca vor sa las STRICT pentru piese acel topic si existenta lui sa nu aiba nimic de-a face cu noul topic al posesorilor de FUNDURO.

Pe de alta parte, topicul posesorilor de F650 avea peste 300 de pagini si nu stiu daca un nou venit mai avea rabdare pentru a il citi in scop de documentare. Nu cred ca despartirea este un rau in sine.

Daca am gresit si va veti exprima parerea in acest sens, le voi reuni. Dureaza cateva secunde.

 

 

Cel mai important:

Discutiile in contradictoriu pe care le-am avut cu unii dintre voi au plecat mai ales de la felul in care i-ati mai raspuns lui @Purghy.

Nu mi-a cerut nimeni sa intervin (mai ales ea), nu va cunosc personal pe niciunul dintre voi si nici nu ma intereseaza conflictele voastre.

Topicurile din aceasta subsectiune nu sunt loc de platit polite sau de luat peste picior alti useri.

Nimeni nu s-a nascut invatat.

Observ insa ca nimeni nu i-a raspuns CONCRET referitor la denumirea E650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu s-a nascut invatat.

Observ insa ca nimeni nu i-a raspuns CONCRET referitor la denumirea E650.

 

Eu chiar am crezut ca i-am raspuns destul de concret... si fara sa-mi bat joc! Deja mi se pare putin exagerata grija fata de unele persoane!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulian mama, iarasi ne inchid astia topicul..........

 

 

baiiii... deci am ras de m-am spart... cu greu mai ma tin de birou... sunteti tari... :D

 

 

mda, o mare caterinca topicu asta .. vroiam si eu sa mai intreb cate ceva dar mai bine caut pe net, ca aici pierd timpu citind mistouri ... e topic de timp liber, din 280 pagini mai mult de jumatate din posturi nu contin absolut nimic folositor ...

 

bafta voua, ce sa zic ... mai deschideti inca 5 topicuri de bmw .. vorba aia ... SA FIE ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
mda, o mare caterinca topicu asta .. vroiam si eu sa mai intreb cate ceva dar mai bine caut pe net, ca aici pierd timpu citind mistouri ... e topic de timp liber, din 280 pagini mai mult de jumatate din posturi nu contin absolut nimic folositor ...

 

bafta voua, ce sa zic ... mai deschideti inca 5 topicuri de bmw .. vorba aia ... SA FIE ! :)

 

Pana la pagina 100 iti garantez ca nu mai exista nici un off-topic.

Iti garantez de asemenea ca pana (MAXIM) w-e urmator, topicul acesta va ramane strict pentru Bmw F650 modelele pe injectie si nu va mai fi nimic off-topic aici.

Pana si posturile de genul acestuia vor disparea dupa cateva zile cand problema s-a lamurit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai care este.

 

mobra mea nu se strica. e noua. si chiar daca ar fi veche, tot nu s-ar strica. de aia mi-am luat BMW.

 

Daca cineva are ceva de cautat pe forum, exista SEARCH. Nu stai sa citesti 300 de pagini. Am incercat si eu, o iei razna.

 

Daca nu gasesti ceva anume folosind SEARCH-ul, pui o intrebare, chiar daca risti sa intrebi acelasi lucru pe care cineva acum 2 ani sau 3 l-a mai intrebat in urma cu 300 de pagini. Si-au mai luat si altii mobre intre timp, mai afla unu-una-altul-alta.

 

Acum ce sa fac? Pentru mine, topicul asta este unul de SOCIALIZARE. Mai pun o intrebare, mai aflu una, mai ascult o poanta, mai citesc o ineptie.

 

Daca asa sunt eu, si asa raspund eu, mai la "misto", asta nu inseamna ca iau peste picior pe unul sau pe altul, vorba lui NENUMITU', "daca nu intelegi poanta mea, asta e", dar intelegeti, e o poanta!.

 

OK, ii dau dreptate lui Raul, unele posturi sunt chiar off-topic. Chiar si asta!

 

Dar asta e, suntem oameni, eu sunt artist prin constructie, nu sunt mecanic, nici inginer, nici fizician. Asa vorbesc eu, asa sunt eu, asa gandesc eu.

 

Daca e chiar topic DOAR de "cum se invarte becul in filet, ca l-am schimbat ca imi place culoarea" (pt ca altceva chiar nu am ce face la mobra asta, d-zeu sa o tina tot asa), atunci nu am ce cauta aici. Ma retrag in cusca mea si daca am ceva de aflat, dau o raita pe f650.com.

 

Va urez succese nemasurate, mai ales acelora fara mobre BMW. Sa stati cu mana in ele si sa povestiti voi aici cum invartiti suruburi si ungeti lanturi si sudati cadre.

 

Sa mi se inchida contul. Va salut si va respect.

 

 

bleah

 

 

 

LE

 

si vb foarte serios.

NU STIU CUM SA IMI STERG SINGUR CONTUL!

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, o mare caterinca topicu asta .. vroiam si eu sa mai intreb cate ceva dar mai bine caut pe net, ca aici pierd timpu citind mistouri ... e topic de timp liber, din 280 pagini mai mult de jumatate din posturi nu contin absolut nimic folositor ...

 

bafta voua, ce sa zic ... mai deschideti inca 5 topicuri de bmw .. vorba aia ... SA FIE ! :)

 

Si eu am sustinut de nenumarate ori ca topicul asta e numai bun pentru probleme tehnice. Vezi ca s-a mai scris ceva si deschizi in speranta ca poate mai inveti sau afli ceva. Surpriza, deschizi si vezi caterinci sau alte dude. Asa cum am mai zis, "club bmw" e facut in sprijinul topicului astuia. Adica, restul de discutii pot intra acolo (SAU IN ORICE ALTA PARTE) ca sa lasam aici curat, frumos si mai ales tehnic.

Speram ca Raul sa fie atent de acum in colo si va sterge instant toate tampeniile de aici, inclusiv postul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca se face mult prea mare caz pentru offtopicul ce exista aici. Am gasit de fiecare data ajutorul si informatiile de care am avut nevoie, offtopicul existent facandu-ma sa zambesc si sa ma simt bine.

Hai sa fim seriosi...forumul asta nu este office unde tre sa respecti mai mult sau mai putin niste proceduri. Multi dintre noi ne cunoastem personal si nu vad nimic rau in faptul ca mai si zambim atunci cand oferim sau citim o informatie.

Daca se doreste curatirea forumului propun sa se inceapa cu alte sectiuni muuuuulllltttttt mai poluate, coltul enduristilor fiind una din cele mai curate sectiuni ale forumului.

Chiar daca sunt un user relativ nou al forumului am avut timp sa-mi dau seama ce fel de loaze sunt marea majoritate a utilizatorilor...si sincer, in conditiile astea chiar este pacat sa pierzi pe cineva care are ceva de spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...