Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astazi am reusit sa-mi montez noile cauciucuri, le-am schimbat pe Fundeni la PrimatSilver, chiar peste drum de benzinaria Petrom.

Baiatul care m-a luat in primire, cand a auzit ca sunt cu camera, m-a refuzat categoric zicand ca nu se baga. Dupa cateva parlamentari a aparut un alt baiatmai cu tupeu si a zis ca le face intr-un final....

Am stat langa el cand a facut treaba si am vazut ca a lucrat foarte atent. S-a chinuit rau sa bage camerele...acestea din urma fiind si motivul pentru care se ezita sa faca schimburi la cauciucuri moto non-tubless.

La plata am avut o surpriza frumoasa; desi sunasem cu ceva timp inainte la ei si mi-au spus ca tre sa platesc 10 ron de roata, la final mi-au cerut 12 ron pentru amandoua...I-am lasat 10 ron ciubuc baiatului ce s-a ocupat de problema si le-am multumit frumos :)

Daca vreti sa va schimbati cauciucele la preturi ok puteti sa mergeti acolo dar intrebati de Alin, asa-l cheama pe baiatul ce mi-a lucrat mie.

 

In alta ordine de idei...cand am dat jos roata spate am vazut ca angrenajul dintre pinion si janta se face cu ajutorul a 3 tampoane de cauciuc. Astea cam la cat timp se schimba? Mie mi-au parut un pic cam largute, daca intorceam roata cu pinionul in jos acesta din urma nu statea prea fix, chiar cadea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim domnu Melciu, daca te gaseam pe mesageria instant vedeai poze in premiera.

 

In alta ordine de idei .. FRATI GS-isti !!! ... aflai cu stupoare ca acest model are garda la sol de .. de ... 15 cm ??? :) pai ce enduro sa fac eu cu 15 cm garda la sol ??? :D spuneti-mi, va rog, ca exista modalitati de a mari aceasta distanta intre scut si pamant (si nu aia cu scoaterea cricului central). Va foarte multumesc !

 

PS - nu stiam eu de ce stau cu genunchii asa flexati pe ea ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim domnu Melciu, daca te gaseam pe mesageria instant vedeai poze in premiera.

 

In alta ordine de idei .. FRATI GS-isti !!! ... aflai cu stupoare ca acest model are garda la sol de .. de ... 15 cm ??? :) pai ce enduro sa fac eu cu 15 cm garda la sol ??? :D spuneti-mi, va rog, ca exista modalitati de a mari aceasta distanta intre scut si pamant (si nu aia cu scoaterea cricului central). Va foarte multumesc !

 

PS - nu stiam eu de ce stau cu genunchii asa flexati pe ea ... :D

Verifica setarea amortizorului, daca nu e lasat jos, uita-te la furca, vezi cat de sus e prinsa in juguri.. Daca amortizorul e setat "soft", si furca e prinsa jos in juguri, poti s-o mai ridici asa.. Altfel, ma gandesc ca ai arcurile praf (atat cele din furca, cat si amortizorul spate)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai poate ridica garda.

 

2 metode:

 

1. suspensie ohlins de la touratech, dar e cam scumpa.

2. se schimba "oasele" de la suspensie, sub sistemul de suspensie, unde se prinde de furca spate, sunt doua piese, in forma de "os", de aici si denumirea empirica de "oase". se pun altele mai scurte, si atunci se ridica de spate.

 

Pentru ca totul sa functioneze insa...ar trebui schimbata si furca fata, pusa roata de 21....din pacate nu esti singurul care are problema asta, si eu am dat cu burta mobrei de pamant de cateva ori de imi era mila de ea...dar nah, daca stiam pe vremea aia despre ce e vorba, imi luam dakar. Acum...asta e...stam si asteptam sa punem ban langa ban...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu urmatoarele sper ca nu deranjez prea tare :

piesele sunt de bmw g 650 x-moto o gama larga , multe se potrivesc la f 650 gs ce stiu sigur ca se potriveste sunt pistoanele frana filtru benzina , (poate si radiatorul ) am si frane fata spate sonda lambda , releu de incarcare cdi-ul nu merge la f 650 sau 650 gs ci la f 800 , stop pe leduri samd , avand in vedere ca vin in ajutorul unora dintre voi sper ca nu se va supara si nu ma va huidui multa lume . inca vreo cateva saptamani comenzile se vor lansa doar pe avans de 100% de pe site-urile mentionate la semnatura. cele pe stoc plata la livrare.

 

care isi pune furca upside down sau roti de g 650 x-moto se gasesc aici , pe ebay

Editat de gabrielleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Caut un surub de fixare a coburilor laterali originali de BMW F650 GS pentru a-l folosi ca model. Cine se poate lipsi de el pentru citeva zile, dati-mi de stire pe PM.

Multumesc.

 

Inca mai caut aceste suruburi... Macar unu de model...

Sau poate are cineva 2 suruburi si nu are coburi originali BMW pt F650 GS... Nimeni, nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

albinutza inca se odihneste...cred ca s-a saturat si ea saraca...

ce sa mai vorbesc de mine:)

astept sa-si faca timp meseriasul si atunci mi-a promis sofia ca ma suna sa dam viata galbenusului:)

stau cu ochii pe telefon la pe butelie:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu sunt nou in F650. Adica nu sunt deloc, inca, dar as vrea. Asa ca m-am gandit sa intreb pe un topic dedicat, dupa ce l-am citit pe tot (aproape). Are cineva modelul 2008-2009? Ce s-a schimbat fata de precedentele, in afara de motorul imprumutat de la F 800 gs? Enduro presupun ca tot nu face cum ar trebui... Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu sunt nou in F650. Adica nu sunt deloc, inca, dar as vrea. Asa ca m-am gandit sa intreb pe un topic dedicat, dupa ce l-am citit pe tot (aproape). Are cineva modelul 2008-2009? Ce s-a schimbat fata de precedentele, in afara de motorul imprumutat de la F 800 gs? Enduro presupun ca tot nu face cum ar trebui... Multumesc!

 

f650gs <2008 si f650gs>2008 sunt motociclete total diferite. In afara de denumire, transmisia pe lant si ideea de enduro-touring, nu au nimic in comun.

Daca vrei enduro ia-ti g650 xchallenge, dar trebuie sa ai picioare de top-model, adica pana-n gat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am venit de la Ab, am comandat piesele pt domnisoara.

intr-adevar cum zicea si enduristu foarte serviabili baietii, astea cred ca sunt efectele crizei !

cand vindeau 20 de motoare pe luna ii durea'n dos, acum ca probabil vand 3 la 2 luni, a inceput sa-i doara.

am avut de asteptat vreo 30min pe acolo si am tot studiat f650/f800.

marturisesc ca n-am mers cu nicunul, dar arata ca niste chinezarii ieftine si de toata jena.

amandoua in primul rind sunt clar de sosea, la cat sunt de descoperite, plus ca ai la vedere foarte multe fire/conexiuni/mufe, inclusiv nu stiu ce radiator...

trebuie investit serios in tot soiu de aftermarket-uri.

am tot stat si m-am gandit, daca as avea bani pe care l-as alege, raspunsu cred ca ar fi ktm 990 ! :D

 

 

una peste alta 1200gsa e taticu' :)

 

 

bafta !

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f650gs <2008 si f650gs>2008 sunt motociclete total diferite. In afara de denumire, transmisia pe lant si ideea de enduro-touring, nu au nimic in comun.

Daca vrei enduro ia-ti g650 xchallenge, dar trebuie sa ai picioare de top-model, adica pana-n gat.

M-am suit azi la AB pe G450. Eu am 1,80 m si de-abea ajungeam jos incaltat cu pantofi.Daca eram cu cizmele nu cred ca puteam sa flexez intr-atat incat sa ating.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri. Probabil ca o sa ma orientez spre un gs mai vechi si mai ieftin, atunci. Iar picioarele nu sunt de top-model. e prima data cand imi doresc sa fi fost mai inalt. Pt gs800...

 

f 800 nu e inalt ! g 450-u e inalt.

mai bine fa un drum la AB si urca te pe un f 800

 

 

bafta

 

m-am uitat la unu ieri si era 11 400 cu tot cu tva

aveau si o calculatie de leasing cu avans 50%, 48 luni iese 89E/luna fara casco

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost, m-am uitat, le-am calarit pe-amandoua. F800 are inaltimea seii aprox. 90, in mod normal, iar cea coborata are 85 (fata de 82 si 78 pt. F650). Pt. mine inseamna oprit numai intr-un picior, cand e nevoie. N-ar fi o problema, dar as prefera sa le tin pe sol pe-amandoua. Oricum, cam in 2 sapt. vreau sa dau o tura cu 650-ul, sa vad cum ma simt. Toata lumea imi zice ca o s-o simt foarte "lenesa", dupa Hornet-ul meu. Sigur, e alta gasca, in alta traista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Fata de la receptie e o dragutza,zambeste tot timpul si e foarte politicoasa.Am mai vorbit cu un baiat care e de prin Brasov.Si el foarte serviabil.

Ce s-o fi intamplat? Sa fie vorba de noul sef dl. Kunzerr?

Daca da, bravo lui iar daca nu ,bravo lor. :)

 

 

:) :D :D

 

Salut!

Cine poate sa-mi spuna si mie daca se potriveste furca fata de pe G650 X-MOTO pe F 650 GS? Multumesc.post-38656-1235501609_thumb.jpg

 

Nu stiu daca se potriveste.

Dar sunt dispus sa risc.

Daca vrei facem schimb, iti dau de dakar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cine poate sa-mi spuna si mie daca se potriveste furca fata de pe G650 X-MOTO pe F 650 GS? Multumesc.post-38656-1235501609_thumb.jpg

 

Mai mult ca sigur ca nu se potriveste. Cea de g650 este upside-down si are diametrul mai mare in partea de sus decat dea de f650 si ca urmare nu o sa intre in tripla originala. Daca o schimbi si p-aia cu una de g se pune problema daca se potrivesc axul directiei si rulmentii, daca ai cum sa montezi etrierul de frana si senzorul de abs. Si inainte de toate, daca tot vrei sa schimbi furca, schimb-o macar cu una ca lumea, de exemplu http://www.touratech-usa.com/shop/media2/0...0FCF6Jrj36267A9 .

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...