Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

scoate mufa de la pompa de benzina...(mufa neagra parca, albul e de la sonda de benzina)...pune multimetrul in mufa si vezi daca da tensiune....daca da si pompa nu se aude...stii ce ai de facut mai departe din pacate . (eu am patit-o)

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@dan_cata

 

La sigurante si releu m-am gandit si eu, cricul sau ambreiajul nu ai nicio treaba, multam!

 

@nelluu

 

...mda, sper sa nu fie cazul. Cat a costat?

 

Daca e pompa dusa ai mai multe variante:

OEM - vreo 10 mil :)

Orice pompa de caracteristicile celei de pe gs, verifica manualul si ofertele de pe siteuri gen alibaba.com , in 5 zile ai pompa cu 50 de euro acasa

Am mai auzit si de varianta cu pompa de Solenza&Logan&orice alta masinuta cu pompa de benzina asemanatoare ca dimensiuni si performante.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dan_cata

 

La sigurante si releu m-am gandit si eu, cricul sau ambreiajul nu ai nicio treaba, multam!

 

@nelluu

 

...mda, sper sa nu fie cazul. Cat a costat?

 

eu de pe alibaba mi-am luat cu 40 dolari, a venit in 5 zile. teoretic poti sa-ti iei orice pompa care arata asemanator la dimensiuni cu 160 LPH; peste 3.5bar .

 

cineva de pe forum isi luase de logan, intreaba-l cum merge..

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pentru un F650GS din 2002, pot gasi un sistem ABS, pe care sa il pot monta. A mea nu are asa ceva si asi vrea sa-i pun. Vad ca telescoapele sunt prevazute si au suport de prindere pentru ABS. Oare cat m-ar costa operatiunea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pentru un F650GS din 2002, pot gasi un sistem ABS, pe care sa il pot monta. A mea nu are asa ceva si asi vrea sa-i pun. Vad ca telescoapele sunt prevazute si au suport de prindere pentru ABS. Oare cat m-ar costa operatiunea?

 

cred k mult.si cred k e f greu de montat.al meu are ABS si am vazut multe chesti la sistemul de frinare.

tu hotarasti.spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pentru un F650GS din 2002, pot gasi un sistem ABS, pe care sa il pot monta. A mea nu are asa ceva si asi vrea sa-i pun. Vad ca telescoapele sunt prevazute si au suport de prindere pentru ABS. Oare cat m-ar costa operatiunea?

 

Operatiunea costa destul de mult, implica multe repere care trebuiesc cumparate/schimbate/modificate. Un circuit ABS functional presupune pe linga un circuit hidraulic si un circuit electric in care este inclus ECU (computerul motocicletei). Dupa ce tragi linie si aduni cam ce ar trebui sa schimbi, cred ca te vei razgindi instant.

Mai ieftin cred ca iesi daca o vinzi pe a ta si cumperi alta la fel dar cu ABS din fabrica.

Parerea mea.

 

PS. senzorul de la roata spate care pare a fi de ABS este de fapt senzorul vitezometrului (la motocicletele 650 GS fara ABS).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reperele pt ABS sunt cumparate de noi..cred ca depasesc 2000 de euro, dar in schimb, poti opta pt varianta second, pe bucati.

Adica , rasfoiesti ebay-ul, motorworcks-ul, etc, si ai janse , zic eu, sa iesi in max. 300-400 de euro...si asta e destul de exagerat.

Uite de ex, la o scurta scanare, am gasit pompa de ABS (modulul, mai exact ) la 50 de lire plus transport. Bine, el zice ca trimite doar in UK, dar cu un mail, ai toate sansele sa-l ''combini''

La asta se mai adauga maruntisurile: furtune, repartitoare, senzor fata, cabluri electrice (desi astea se poate sa le ai in mare parte pe motocicleta), etc.

Cert e ca cel mai scump e modulul.

Unii spun ca tre schimbat si ECU. Sincer, eu nu cred, dar asta e doar o parere personala. :rolleyes:

 

Bafta in achizitii ! :cheers:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-F650-GS-ABS-07-F-650-ABS-PUMP-/320612109477?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4aa5f88ca5

 

http://www.ebay.co.uk/itm/09-BMW-F650GS-F650-Front-Brake-Line-Distributor-Box-ABS-/230571655188?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item35af244014

 

Asta e distribuitorul

 

Conducta

http://www.ebay.co.uk/itm/09-BMW-F650GS-F650-Front-Brake-Line-ABS-Inlet-Outlet-/230571655284?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item35af244074

 

Etc...apoi iti faci tu calculele, dar eu , repet, cred ca nu ajungi la 300 de euro :what:

 

http://www.motorworks.co.uk/vlive/Shop/Parts.php?T=5&NU=10&M=65&Ct=GA&SbCt=BA_10_65_GA_10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brake, Serban, Yzulyka, multumesc pentru informatii. Trag concluzia ca e si mai complicat decat credeam si foarte scump. Astept sa mai scada preturile la modelul din 2008 (sper sa o pot lua anul viitor pe la 5.000 euro) in 2 cilindri si probabil asta e solutia cea mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raoulserban, de ce imi recomanzi sa raman la modelul intr-un cilindru

Vineri si sambata am fost la drive test cu varianta de 800cmc si mi-a placut. Usoara, foarte manevrabila, motor in 2 cilindri fara vibratiile celui intr-un cilindru, mai puternica, ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in special pentru calitatea motorului, nu pentru altceva! si eu vreau abs, musai 2 cilindrii, injectie, dastea.

modelele in 2 cil. sau dupa 2007-2008 cica sunt facute dupa planurile rotax dar in china cu materiale made in china, si am intalnit pe forumuri multe plangeri legate de calitatea lor. nu-mi aduc aminte cine anume le construieste, poate se indura cineva si rasfoieste cateva pag in urma sau ne spune din nou

ps: netul meu merge cu 15kbs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu imi fac prbleme, daca se fac in China de catre BMW. Sunt convins ca se fabrica dupa standardele si nivelul de calitate BMW. Mai degraba ma ingrijoreaza costul intrtinerii si serviceului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pentru un F650GS din 2002, pot gasi un sistem ABS, pe care sa il pot monta. A mea nu are asa ceva si asi vrea sa-i pun. Vad ca telescoapele sunt prevazute si au suport de prindere pentru ABS. Oare cat m-ar costa operatiunea?

Vaneaza unul lovit dar care sa aiba abs. Sa zicem ca il iei la 1500 eur. Proiect pt la iarna ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in special pentru calitatea motorului, nu pentru altceva! si eu vreau abs, musai 2 cilindrii, injectie, dastea.

modelele in 2 cil. sau dupa 2007-2008 cica sunt facute dupa planurile rotax dar in china cu materiale made in china, si am intalnit pe forumuri multe plangeri legate de calitatea lor. nu-mi aduc aminte cine anume le construieste, poate se indura cineva si rasfoieste cateva pag in urma sau ne spune din nou

ps: netul meu merge cu 15kbs

 

LONCIN-CHINA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LONCIN-CHINA

 

Te pomenesti ca asta o fi fabrica ce face motoarele in 2 cilindrii pt. BMW crackup.gif: Loncin Motorcycle Factory China

 

Later edit: Am vrut sa fac o gluma, dar se pare ca chiar asta e fabrica (desi nu sunt convins):

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap. Aia e fabrica

- la minutul 5:19 se vede cat de "automatizat" se fixeaza capacul :))

ne zice chinezu care sunt diferentele intre liniile de productie pt scuterele chinezesti si linia de productie bmw ( care e 3m mai incolo).....cica "calitatea germana". :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap. Aia e fabrica

- la minutul 5:19 se vede cat de "automatizat" se fixeaza capacul :))

ne zice chinezu care sunt diferentele intre liniile de productie pt scuterele chinezesti si linia de productie bmw ( care e 3m mai incolo).....cica "calitatea germana". :)

 

Interesant subiectul. Eu nu sunt convins ca fabrica aia face motoarele pentru BMW. Oricum, motoarele din film sunt intr-un cilindru.

Daca chiar fabrica de 2 ani jumate motoarele pentru BMW atunci ar putea fi doar cele de pe BMW G650GS. Aveti informatii ca si F650GS in 2 cilindrii se fabrica in China?

 

Nu m-as mira sa faca clone de BMW, ca se pricep la asa ceva.

 

Later edit:

De pe Wikipedia:

G series – single-cylinder engines of 449 to 652 cc capacity featuring chain drive. Models are G450X, G650GS (available in some markets), G650 Xmoto, G650 Xchallenge and G650 Xcountry. The 450 cc engines are manufactured by Kymco in Taiwan.[10] The 2009 and 2010 650 cc engine parts were manufactured Rotax in Austria, with the engine being assembled by Loncin Holdings, Ltd in China.[11][12]

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-as apuca sa dezmembrez un f650gs 2002,fara ABS, cam de ce ati avea nevoie? Daca nu o dau completa si functionala in doua saptamani, ma apuc de dezmembrat.

Editat de niculae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-as apuca sa dezmembrez un f650gs 2002,fara ABS, cam de ce ati avea nevoie? Daca nu o dau completa si functionala in doua saptamani, ma apuc de dezmembrat.

 

Scarita pasager... stanga! :rolleyes:

No joke!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-as apuca sa dezmembrez un f650gs 2002,fara ABS, cam de ce ati avea nevoie? Daca nu o dau completa si functionala in doua saptamani, ma apuc de dezmembrat.

posibil pompa frana spate

aripa pe fata joasa ai? dc da, vreau

 

PS: da ce ti-a facut de te-ai suparat asa tare pe el??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...