Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Dupa cateva ore de mers pe ploaie, am scos din airbox aprox 100ml de apa...filtrul se deformase de la apa, nu mai etansa complet gaura...apa a intrat prin fata pe unde isi trage aer. A mai patit cineva la fel?

ciudata patania ta, eu nu am reusit astfel de performante desi m-am chinuit nitel

post-49126-0-25009200-1437131072_thumb.jpg

post-49126-0-45113000-1437131079_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@SUN_83 - prin apa mare...daca nu ajunge la nivelul gurii pe unde isi trage aer, adica pe la nivelul farului...nu intra apa. Dar eu ma refer la mers mult timp pe ploaie. In timpul mersului m am tot uitat in zona aia, nu parea ca ajunge apa acolo....poate doar sa se prelinga pe cablaraie cumva si sa ajunga acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In airbox ai un orificiu pe unde se scurge apa ajunsa accidental in cantitati mici dar nu mi s-a intamplat de la ploaie sa patesc asta desi am avut si trei zile consecutive in care am parcurs distante cosiderabile prin torentiale, verifica "gaurica"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut de momentul asta...gaurica cu furtunul cu dop e in principiu ptr ulei...tocmai asta voiam sa fac inainte sa aflu ca e apa acolo...am vrut sa verific daca are ulei strans si sa-l scurg, dar a curs apa...dupa aia mi-am amintit ca mersesem prin ploaie recent si am desfacut...si apoi...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine de sapte ore am mers prin ploaie torentiala ,tot drumul Otelul Rosu - Ploiesti ,dar problem de genul asta nu am avut deloc .

 

Chiar si uleiul foarte greu se aduna in airbox si cand gasesc (asta de la un schimb la altul) trebuie sa sterg pe interior airbox-ul ca de curs nu curge pe furtunas,cel putin la mobra mea .

 

 

Stima,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, urmeaza sa-mi inlocuiesc motorul motocicletei cu unul identic, dar mai nou si (sper eu) fara problemele originalului. In consecinta am nevoie in demontare/montare de un adaptor special pentru contrapiulita de la prinderea capului cilindrului pe cadru. Adaptorul arata ca in stanga imaginii de mai jos (sub el e contrapiulita buclucasa). Are cineva ceva de genul asta si imi poate imprumuta cateva zile? Sau ce work-around ati folosit pentru desfacerea si strangerea contrapiulitei cu pricina? Multumesc.

 

fix_engine_mount.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva de vanzare telescoape fata ? ma intereseaza cel din partea stanga ( pe care vine prins etrierul ) mai exact paharul ! daca nu vindeti descompletat iau toata fata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat deja un ghidon. Nu am luat Renthal Twin wall pentru ca nu se justifica un ghidon de 200 euro. Prin urmare am luat unul normal de aluminiu si o sa ma distrez azi la garaj cu incalzirile in mansoane. Sau renunt la ele si punct. Pastrez set-up ul original pe ghidonul oem pentru revanzarea motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dan Cata - o sa dau gauri, altceva nu ramane de facut...

 

@ZIDU' - sunt gandite...cam in graba...ca mai tot la mobrele astea. In ultima plimbare am mers 5-6 ore pe ploaie serioasa, e adevarat...dar chiar si asa nu ar trebui sa intre deloc.

 

 

Stiam eu ca-l am pe undeva dar nu mai stiam exact pe unde. L-am cautat si l-am pus pe youtube:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fratelescris am mers cu mobra ta prin ploaie, câteva ore si nu am avut acesta problemă, si după cum ti-a zis SUN83 a mers cu Dakarul lui cateva zile prin ploaie [si ce ploaie, si acu' mi se ridică parul pe spate, când imi aduc aminte] si nu a avut nici o problemă.

 

In legatură cu fimuletul, stiu ca nu e la subiect dar nu m-am putut abtine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...