Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

intrebare: care ar fi cauza pt care acul turometrului sare la 7-8 , cand clar turatia motorului este pe la 4000 ? este un senzor, ceva defect? anul 2004

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intrebare: care ar fi cauza pt care acul turometrului sare la 7-8 , cand clar turatia motorului este pe la 4000 ? este un senzor, ceva defect? anul 2004

 

Borne slabite sau oxidate.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand discuri de ambreaj, probabil uzura pe la vreo 75% (?!). N-am apucat sa le masor, doar le-am comparat cu cele noi cand am schimbat kitul, nu pareau prea uzate. Daca e cineva interesat pm ca-i mai rapid. Mai am doar discurile, fara arcuri.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand discuri de ambreaj, probabil uzura pe la vreo 75% (?!). N-am apucat sa le masor, doar le-am comparat cu cele noi cand am schimbat kitul, nu pareau prea uzate. Daca e cineva interesat pm ca-i mai rapid. Mai am doar discurile, fara arcuri.

CIT A COSTAT TOT KIT-UL AMBREIAJ LA BMW SI UNDE L-AI SCHIMBAT.MS :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vrea cineva sa cumperam becuri Philips x-treme moto (+100% iluminare)? Eu am avut de anul trecut pana acum Philips MotoVision portocalii (+40%), si fata de cele normale luminau vizibil mai bine. Acum 2 zile mi s-a ars faza scurta, asa ca acum as incerca cu varful de gama de la ei. Sunt rezistente la vibratii, si ei zic ca-s mai adaptate folosirii pe mobre.

 

Ideea e ca transportul costa 14 euro indiferent de cate comandam, iar un bec e 14.10 eur.

 

http://www.ebay.de/itm/Philips-H4-X-treme-Vision-MOTO-100-mehr-Licht-Power-fur-Motorrad-XP-/300700974969?pt=DE_Autoteile&hash=item46032cbf79#ht_3363wt_1140

 

asa ca vor costa 21 eur daca vom comanda 2, 19 eur daca luam 3, si asa mai departe.

 

Amatori? Sau poate stiti de unde se iau de la noi... la pret decent, evident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre 900-1100ron (nu mai stiu exact, c-am luat mai multe, dar era kit complet cu placi si arcuri) iar schimbatul l-am facut la un prieten.

Ok ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@popp: Primele sunt varful de gama anterior modelului de care intrebam, si-s doar cu 80% mai luminoase decat cele standard :)) Si nici nu scrie pe ele vibration resistant, habar n-am de ce, or fi alta tehnologie...

Al doilea bec pe care mi l-ai aratat e pentru masina, si nu e asa rezistent la vibratii. Poate ca mai sunt si alte mici diferente, ca altfel nu le bagau ambalaje diferite. Oricum, probabil o sa mi-l iau pe cel din primul link al tau, ca mai mult ca sigur ca nu e mare diferenta fata de ce voiam eu initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care merg la BMW Camp si pleaca din Bucuresti: Cum facem/faceti cu plecarea? ne intalnim pe undeva sa mergem in "grup organizat"?

 

O prima propunere din partea mea ar fi in parcarea Praktiker Militari.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa se fi discutat problema cu uleiu dar va intreb : voi ce ulei folositi ? eu eram si inca mai sunt fan Motul . Acum bestia mea are aprox 5000 km si vreau sa mai trag putin de ulei ( am undeva la 19200 ) pana ajung la 20000 sa imi fie mai usor de socotit schimbu .

Problema e ca de aprox 2 3 saptamani .. mai sare din viteza ( o bag in viteza 1 si cand sa plec constat ca sunt pe liber ) si parca caraie prin cutie cate o data , ca si cum uleiu ar fi cam .. inexistent .

ulei a primit motul 7100 10w40 . acum am zis sa va intreb si pe voi ce ulei puneti si in functie de sfaturi sa schimb marca daca nu sapt viitoare sa fac schimbul .

mergi linistit pana spre 10 mii de km cu el (asta daca nu ai mers iarna doar drumuri scurte). poluezi degeaba daca schimbi prea devreme.

Motoru nu va pati absolt nimic

 

REferitor la problema ta cu saritu din viteza - verifica cablul de ambreiaj si reglajul manetei. pe acolo se afla adevarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: care ar fi cauza pt care acul turometrului sare la 7-8 , cand clar turatia motorului este pe la 4000 ? este un senzor, ceva defect? anul 2004

 

Salut, Pe langa borne mai sunt 2 faze patite de mine:1).contact de la cric defect si 2).firul de + de la senzorul hall sa frecat si atinge de SUPORTUL de la rotita reglaj amortizor spate(culoare fir portocaliu cu galben). URMEAZA OPRIREA MOTORULUI IN MERS.

Editat de Oformula
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care merg la BMW Camp si pleaca din Bucuresti: Cum facem/faceti cu plecarea? ne intalnim pe undeva sa mergem in "grup organizat"?

 

O prima propunere din partea mea ar fi in parcarea Praktiker Militari.

 

 

plecam de oriunde , dar cand ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca majoritatea va decide... Era doar o propunere care poate fi foarte bine ignorata. Mie ar trebui in primul rand sa-mi iasa motoreta din service, deci momentan nu dau decat juma' de vot :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aici suntem noi 3 si zigzag

 

Pe mine nu contati. Inca nu m-am hotarat daca merg singur sau in gasca. Va anunt eu daca vin. In caz ca nu dau niciun semn, ne vedem direct acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa discutam despre drumul la BMW Camp pe topicul corespunzator: /index.php?/topic/680123-bmw-camp-3/

 

Si pe langa ora si locul de plecare cred ca ar fi bine de discutat si ruta, ca degeaba plecam toti la aceeasi ora daca fiecare o ia pe alta ruta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa discutam despre drumul la BMW Camp pe topicul corespunzator: http://www.motocicli...123-bmw-camp-3/

 

Si pe langa ora si locul de plecare cred ca ar fi bine de discutat si ruta, ca degeaba plecam toti la aceeasi ora daca fiecare o ia pe alta ruta :)

Nu stiam de topic, scuze. :what:

 

 

O idee de traseu ar fi dus pe tranfagarasan, intors pe transalpina, dar nu cred ca ramane loc de admirat peisajul. Continuam pe topicul dedicat :cheers:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi se pare ca nu a fost ziua mea norocoasa si am dat de prima problema urata la al meu bemveu. Mi s-a rupt o ureche de la telescop :( si evident am pierdut si surubul care habar n-am cum arata.

 

img00368201207092025.jpg

 

Ce variante am?

 

1. Sudura?

2. Partea de jos se poate schimba separat? (cea cu urechile care se prind de bascula)

3. Telescop second hand? cat costa?

4. telescop nou? Cat costa?

5. Telescp nou... dar ceva mai heavy duty? daca exista... si daca exista, cat costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...