Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

NU se misca nici un soclu. Se aprinde cealalta rezistenta a becului.

 

La becurile H4 becul se misca in interiorul soclului. Este actionat de un electromagnet. Becurile cu xenon nu au doua filamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU se misca nici un soclu. Se aprinde cealalta rezistenta a becului.

Becul xenon are un singur "filament" si ca sa faca faza lunga isi modifica pozitia in interiorul farului cu ajutorul uni electromagnet. Becul xenon simplu isi modifica distanta focala in interiorul farului in functie de ce faza se doreste a se folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se potriveste radiatorul de pe ST pe Dakar? :D Nu stiu ce an e ST-ul, Dakarul e 2000. Aseara a inceput sa fie fantana arteziana si decat sa-l repar ar prefera unul ok (ca am pliurile alea distruse pe primele 2 randuri).

100% nu. difera foarte mult.

incearca reparatia. cu sudura in argon e ca nou.

Santiago - tipu ala de care am vorbit mai sus face de la 0 radiatoare pt masini istorice- stie cate ceva despre subiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, inseamna ca ai faza scurta si lunga pe acelasi bec al carui soclu se misca la apasarea butonului de faza lunga...

 

e bina 100 lei dar parca si mai bine e 85 lei...parerea mea...:))

@RobbieB,SerbanS si Brake omul vorbeste la prezent adica de becul care il are acum deci fara xenon. Deci NU se misca nimic.

Cel putin eu asa am inteles! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la instalatia de xenon auto pusa pe moto . si eu am asa ceva .

Pro pot sa spun ca vede mai bine ( desi am un bec de 6 k si ala doar noaptea si pe asfalt uscat se vede ok )

pareri negative : daca nu pui lupa in far luminezi tot . cand spun tot ma refer la : tot ce e pe dreapta se vede mai bine ca ziu ( indicatoare masini etc ) iar cei de pe contrasens sunt putin orbiti . Cate unu imi mai da faza lunga si sa i arat ca la mine e scurta .. il orbesc putin .

Sa nu imi ziceti ca nu e reglat faru pt ca nu e vb de aia . lumina de la xenon nu e concentrata si e mai difuza ..

In concluzie . Trebuie lupa in far . dar cu alta ocazie ca acum se apropie concediu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum trebuie sa verific? ne poti indruma?

 

Din pacate nu. Stiu ca fazele se comuta dintr-un releu. Nu stiu nici la ce voltaj functioneaza acel releu si nici ce voltaj comuta. Daca are un singur releu ce comanda ambele becuri atunci nu e prea bun pentru doua motociclete. Nu am xenon si nu intentionez sa imi pun. Sunt mai mult decat multumit cu lumina pe care o da farul. Plus ca nu vreau sa ma leg la cap cu militia :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% nu. difera foarte mult.

incearca reparatia. cu sudura in argon e ca nou.

Santiago - tipu ala de care am vorbit mai sus face de la 0 radiatoare pt masini istorice- stie cate ceva despre subiect

 

Nasol, vroiam sa evit niste cheltuieli aiurea. Daca ma duc cu radiatorul sa-mi astupte gaura probabil o sa platesc sa-mi si refaca partea de sus care e stricata in naiba stie ce mod. Oricum, mersi fain, o sa ma teleportez luni la baieti sa vad care-i treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la instalatia de xenon auto pusa pe moto . si eu am asa ceva .

Pro pot sa spun ca vede mai bine ( desi am un bec de 6 k si ala doar noaptea si pe asfalt uscat se vede ok )

pareri negative : daca nu pui lupa in far luminezi tot . cand spun tot ma refer la : tot ce e pe dreapta se vede mai bine ca ziu ( indicatoare masini etc ) iar cei de pe contrasens sunt putin orbiti . Cate unu imi mai da faza lunga si sa i arat ca la mine e scurta .. il orbesc putin .

Sa nu imi ziceti ca nu e reglat faru pt ca nu e vb de aia . lumina de la xenon nu e concentrata si e mai difuza ..

In concluzie . Trebuie lupa in far . dar cu alta ocazie ca acum se apropie concediu .

Becurile de xenon chinezesti nu sunt toate la fel. Au mari probleme de geometrie. Cand am montat pe a mea am stat la magazin si am probat cateva becuri de la diversi producatori - pana cand arunca corect lumina pe perete.

Atentie - dupa 2 ani si ceva se pot distruge oricand si te lasa pe intuneric. Eu am stricat ceva la far, altfel as reveni oricand la bec normal si proiectoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm . oricum vreau sa iau un bec de 4000 k ca asta de 6000 e orb seara . doar pe intuneric total se vede si el ceva ..

referitor de ce se vorbea mai sus . da H4 bixenon are acel releu care comuta faza lunga faza scurta . el se alimenteaza de la mufa care intra in bec (in becul normal H4 ca acum cu xenon e putin diferit )

Ce va recomand la cei care vreti sa montati xenon acasa sa luati + si - direct de pe baterie . Eu m-am fentat ca am luat masa de pe subportu de bord si acolo nu era masa . In concluzie : Am tras 2 fire de la balast pana pe bornele bateriei si merge fara nici o problema .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adi_radu, problema cu acel releu e in felul urmator: exista unul sau doua in kitul pentru masina? (logica imi spune ca este un singur releu care comanda ambele becuri)

 

Daca exista doua relee e ok, ca poate fi astfel montat kitul pe 2 motorete. Daca exista doar un releu, intrebarea ar fi daca se pot achizitiona separat acele relee, si evident, daca e rentabil :grinbandit:

 

Eu as vrea sa imi montez un set de LIA00520 (e primul produs de pe pagina si vreau sa le pun sa se aprinda automat la faza lunga si cu buton cand oi vrea eu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, m-am sucit, m-am invartit si m-am hotarat schimb furca motoretei.... concluzia voi avea o furca fata de GS 650 Dakar, neservisata nici o data (moto are 18mii)....DE VANZARE 0734403710 Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pentru ca nu am mai mers de anul trecut cu ea, m-am hotarat sa imi vand mobra.

E un F650 GS bine dotat la 2.600Eur. Daca e cineva interesat sau stiti pe cineva interesat(caz in care dau o bere ;) ), anuntul este mai jos.

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzari-motociclete-second-hand--bmw-f650%20gs-din-2000-460547.html

 

 

Accesoriile nu le vand separat, nu vand decat tot la pachet cu motocicleta.

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeati de xenoane, o oferta aici, poate e mai tentanta decat ce ati gasit pana acum ;)

 

WTF, nu se mai pot pune linkuri sau doar 4tuning e blocat?

 

Mda, nu pot sa pun linkul. Oricum, il gasiti in sectiunea promotii de pe 4tuning.ro

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa se fi discutat problema cu uleiu dar va intreb : voi ce ulei folositi ? eu eram si inca mai sunt fan Motul . Acum bestia mea are aprox 5000 km si vreau sa mai trag putin de ulei ( am undeva la 19200 ) pana ajung la 20000 sa imi fie mai usor de socotit schimbu .

Problema e ca de aprox 2 3 saptamani .. mai sare din viteza ( o bag in viteza 1 si cand sa plec constat ca sunt pe liber ) si parca caraie prin cutie cate o data , ca si cum uleiu ar fi cam .. inexistent .

ulei a primit motul 7100 10w40 . acum am zis sa va intreb si pe voi ce ulei puneti si in functie de sfaturi sa schimb marca daca nu sapt viitoare sa fac schimbul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...