Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Pe asfalt și Anakee-urile 2 pe care le am sunt super ok. Uscat sau ud, la 40 gradeC sau 0 gradeC tot aia a fost!

Și pe forestiere și pe noroaie (ușoare, adevărat) s-au descurcat onorabil și au 12.000km și mai pot încă 5-6.000.

Dar parcă pentru câteva sute de km/an de out-of-asfalt, aș prefera siguranța unor cauciucuri mai dedicate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Anakee 2 sunt deosebite . Am avut pe Africa Twin si am fost deosebit de multumit de ele pe asfalt si sunt satisfacatoare pe macadam . Apropiate ca si performante sunt Bridgestone Battle Wing .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de asta as pastra brandul, mergand pe continuitate. Daca A2 au fost foarte bune, pot sa deduc ca AWild vorfi cel putin la fel!

Dar, din pacate, nu exista dimensiunea pe 21, deocamdata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montat K60 scout pe R1100GS, dupa ce inainte am avut Tourance. Zero regrete. Singurele aspecte care pot fi considerate dezavantaje (de catre unii mai slabi de inger si posedati de demonul confortului) urla ca lupul dacic si vibreaza. Dar mie imi place. Zici ca te dai cu un sportster vechi, cu motorul prins rigid de cadru :) Pacat ca nu urla mai tare...

asta doar in primii km, apoi n-o sa-l mai auzi si nici n-o sa-l mai simti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa inteleg ca unii dintre colegi folosesc cauciucuri M+S si vara? K60 Scout vad ca este M+S.

ca sa ai aderenta pe asfat cu gume de enduro

» Post actualizat in 13 Apr 2016 03:56

care sunt diferentele (sesizabile/preferabile) intre K60 reinforced sau nu? diferenta de cost este de cca 30-40 lei.

» Post actualizat in 11 Apr 2016 09:24

 

totusi cred ca Tourance este o alegere mai buna pentru ce imi trebuie mie....

 

a mers cineva cu Trailmax pe fata si Tourance pe spate?

trailmax sunt impecabile, spatele duce 10 k si fatza 20k. Se aseaza dupa 30 km.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa ai aderenta pe asfat cu gume de enduro

» Post actualizat in 13 Apr 2016 03:56

trailmax sunt impecabile, spatele duce 10 k si fatza 20k. Se aseaza dupa 30 km.

 

Sunt multumit de performanta lor, dar spatele a cedat prea repede (<5000km) in conditiile in care fata este inca cu mustati...

 

Sz0oNYU.png

 

DHNNqIA.png

 

Am cumparat motorul cu guma spate deja "obosita" si in urmatorii 1500km a ajuns opinca (ambele sunt DOT2514).

 

Suplimentar, sunt si a naibii de scumpe, daca nu cumva cele mai scumpe din categoria asta de anvelope.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multumit de performanta lor, dar spatele a cedat prea repede (<5000km) in conditiile in care fata este inca cu mustati...

 

Sz0oNYU.png

 

DHNNqIA.png

 

Am cumparat motorul cu guma spate deja "obosita" si in urmatorii 1500km a ajuns opinca (ambele sunt DOT2514).

 

Suplimentar, sunt si a naibii de scumpe, daca nu cumva cele mai scumpe din categoria asta de anvelope.

 

5000 km? Cam ciudat. Adica ma duc ma pana la Atena, ma mai plimb un pic prin Grecia si gata, schimb cauciucul ca uleiul? Dar presiunea era buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5000 km? Cam ciudat. Adica ma duc ma pana la Atena, ma mai plimb un pic prin Grecia si gata, schimb cauciucul ca uleiul? Dar presiunea era buna?

 

la mine da... ce o fi vazut inainte nu stiu...

 

intre crampoane sunt vizibile mici crapaturi care ma duc cu gandul ca ar fi vazut ceva mers cu presiune scazuta.

 

daca am timp azi montez Tourance-ul pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tourance clasic e foarte misto pt strada, si am bagat si niste drum de pamant umed cu el si n-am murit. Pe ploaie tine bine bine si dureaza pana te acresti de el. Am facut in 2015 in jur de 12000 de km pe un cauciuc uzat destul de tare si fabricat in 2006. Foarte bun.

 

De k60-uri mi-era mie frica, ca nu se inclina pe curbe si chestii. Dar am baut o tzuica si mi-a pierit frica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan am pe F650GS Tourance si sunt niste cauciucuri foarte bune pentru sosea si ok pentru drumuri forestiere atat timp cat nu exista noroi exagerat sau iarba uda. Vreau sa trec la Continental TKC 80 din nevoia de noroiala. A avut cineva? Pros/Cons?

Pe F650 am Metzeler Karoo 3, iar pe 1200 GS TKC 80. N-are nici o greata pe noroaie, pietre, iarba, nisip. Doar ca fac zgomot si franeaza mai ciudat, data fiind suprafata mica de contact cu asfaltul. Pe off, sunt geniale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit, in sfarsit, un termen de livrare pentru Anakee Wild: septembrie 2016 !

http://achimoto.ro/index.php?route=product/product&product_id=44760

 

O sa-l intreb pe Marius la SMAEB ce si cum cu termenul asta si revin. Oricum, macar de curiozitate si tot o sa fac o precomanda.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De gasit ele apar pe mai multe site-uri si par ca ar livra si acum, deci nu trebui e sa astepti pana in septembrie daca ai ce face cu el.

Eu mai am cateva luni cu cauciucul actual (de spate) si tare l-as incerca pe asta, dar as vrea sa vad ce si cum inainte. Pana la urma cred ca o sa-l incerc oricum ca....e Michelin, prost nu are cum sa fie.

Exemplul 1:

http://www.giga-anvelope.ro/cgi-bin/rshop.pl?s_p=Michelin-Anakee-Wild-Rear-150_70-R17-TT_TL-69R-Roata-spate_-V-max-_-170km_h&details=Ordern&typ=GI-R-300378GA&cart_id=86623224.183.6881&ranzahl=1&Breite=150&Herst=Michelin&Quer=70&Felge=17&S_Z=ZR&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&dsco=183&Cookie=compari_rdaro&m_s=1&profil=wild&rsmFahrzeugart=MO

 

Exenplul 2:

https://www.anvelopelider.ro/anvelopa-moto/michelin/anakee-wild/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...