Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

Revin cu aceasi problema. Viraga mea se comporta foarte ciudat pe caldurile astea cand se incinge. Se ineaca, bufneste, nu mai trage bine... Aveti si voi probleme din astea zilele astea? Sa e doar carburatia de vina? Am schimbat bujiile, diseara verific filtrul de aer... nu mai stiu ce sa ii fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal baieitipost-21394-1187940667_thumb.jpg ,uitati si viragoo meu ,o frumusete ,ma inteleg excelent cu ea.are cateva probleme (bate ceva la motor ,electromotorul caraie,etc.)dar in general merge de minune,am facut abia 1500 km cu ea ,insa am de gand sa fac cat mai multi.bafta multa asfalt uscat si save-ride tuturor!!!ne auzim yamaha xv 535 virago!!!din 93

ps:sunt din suceava dar in toamna poate ne vedem cu totii intr-o iesire undeva prin tara ,eu vin cu mare placere,daca am timp

post-21394-1187941483_thumb.jpg

Editat de brujaandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlut,

 

Am un Virago 1100 din '95 si as vrea sa-i schimb ghidonul.

Au inceput sa ma doara mainile de la mersul prin orash!

Are cineva vreo parere sau experientza?

 

Deasemenea as vrea sa-i pun o sha solo. Sugestii?

 

Si ultima ;-] stiti sa-mi spuneti daca furca fata are arcuri progresive sau normale?

Imi par prea moi, si ma gandeam sa pun progresive in cazul in care nu-s!

 

 

Uscat

G

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Purghy, inclin sa cred ca e de la carburatie - amestec incorect.

 

Si ia zi, schimbul de ulei cand l-ai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu aceasi problema. Viraga mea se comporta foarte ciudat pe caldurile astea cand se incinge. Se ineaca, bufneste, nu mai trage bine... Aveti si voi probleme din astea zilele astea? Sa e doar carburatia de vina? Am schimbat bujiile, diseara verific filtrul de aer... nu mai stiu ce sa ii fac.

sal mai la a mea nu se inneaca insa cu sigura nta isi schimba performantele la calduri mari,de tras ,parca se diminueaza putin puterea insa prea putin,in rest trepideaza mai tare motorul si cand accelerez tremura mult mai tare decat pe temperaturi normale.oricum toate dispar daca megr in afara orasului la drum intins,probabil se raceste mult mai bine motorul.bafta save ride,ne mai auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal mai la a mea nu se inneaca insa cu sigura nta isi schimba performantele la calduri mari,de tras ,parca se diminueaza putin puterea insa prea putin,in rest trepideaza mai tare motorul si cand accelerez tremura mult mai tare decat pe temperaturi normale.oricum toate dispar daca megr in afara orasului la drum intins,probabil se raceste mult mai bine motorul.bafta save ride,ne mai auzim.

subscriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca sunt 2 feluri in care viragile se comporta la caldura. Primul e stilul in care se incalzeste rau is schimba sunetul si trage mult mai prost , pierde din puteere si al doilea stilul in care terpideaza nitel mai tare dar nu isi mpierde puterea semnificativ .

 

 

Din pacate eu fac parte din prima categorie si am ince3put sa caut. Am facut carburatia si merge mai bine dar problema nu era de acolo. AM tecut la level 2 si am cautat aprinderea s, bujiile oki dar bobinele nu prea. Sper sa o fac si eu pe a mea sa fie din a doua categorie. Purghy i-ao la cautat ca sigur e undeva si la tine o problema. Incepe cu ce e mai la indemana - carburatia .

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vulturul: Din cate stiu eu virago nu are arcuri progresive din fabricatie, cel putin a mea nu are. Faptul ca suspensiile sunt moi poate sa fie si din cauza ca uleiul din furca e vechi sau nu mai e. Ai putea sa verifici si asta mai intai. Si pe mine ma dor mainile, cu doua deosebiri: pe mine ma doare mai mult mana dreapta din cauza mansonului de acceleratie, e mai uzat si trebuie strans mai tare altfel imi scapa din mana, si nu numai in oras ci mai mult in afara.

@Purghy: La mine singurul efect care apare cand se incalzeste prea tare este ca motorul incepe sa sune mai tare. In rest trage la fel de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari dragi prieteni,

nu sunt un foarte proaspat detinator de Virago 535 , dar sunt unul care iubeste acest model teribil si unul dintre ultimii care doresc sa ma alatur voua pe acest forum, dupa ce am stat doar in ''umbra'' atent la tot ce inseamna acest forum.

Vreau sa multumesc si aici lui Barna si Honi pentru ajutorul acordat repunerii pe roti a motocicletei , dupa un repaos de citiva ani in garaj si prietenia de care a dat si da dovada , multumesc Barna.

Va urez asfalt uscat si gropi putine.

Pe curind,

Skynyrd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari dragi prieteni,

nu sunt un foarte proaspat detinator de Virago 535 , dar sunt unul care iubeste acest model teribil si unul dintre ultimii care doresc sa ma alatur voua pe acest forum, dupa ce am stat doar in ''umbra'' atent la tot ce inseamna acest forum.

Vreau sa multumesc si aici lui Barna si Honi pentru ajutorul acordat repunerii pe roti a motocicletei , dupa un repaos de citiva ani in garaj si prietenia de care a dat si da dovada , multumesc Barna.

Va urez asfalt uscat si gropi putine.

Pe curind,

Skynyrd

Salutare,np. ma bucur ca team putut ajuta,daca mai ai nevoie de ceva ma gasesti :agree:

Asfalt uscat !

Barna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,sunt nu numai nou pe forum ci si in randul iubitorilor de motoare.N-am mai avut niciodata vreo motocicleta,iar acum vreau sa-mi iau una.M-am gandit la un Yamaha Virago,mai mult din cauza pretului cat de cat redus (in germania) dar si din cauza aspectului (arata bine).Cum credeti este o alegere buna pentru un incepator ca mine?Este o motocicleta fiabila? ce probleme are? La ce tre sa fiu atent? Piesele sant scumpe,se gasesc? etc. Va rog sa ma ajutati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia legatura cu Barna sau Avent sunt oameni seriosi si sunt virago-isti. Barna parca vinde motorul daca nu la si vindut!

intra si tu la virago zone, cauta aici in grupul chopperistilor sigur vei gasi raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun loc pe acest form unde poti sa pui intrebari despre Virago-uri de orice fel este asta --> /index.php?showtopic=80839

 

Din cate stiu eu sunt motociclete fiabile(cu conditia sa le faci intretinerea asa cum scrie la carte) ,destul de simpatice ca design ,usor de modificat si chopperit si au fost revolutinare cand au aparut ,in anii `80. Piesele se gasesc ,dar nu prea o sa ai nevoie. Aceste motociclete nu dau probleme de motor doar de electrica din cand un cand ( in special modelele vechi ).Succes in alegerea pe care vrei sa o faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,sunt nu numai nou pe forum ci si in randul iubitorilor de motoare.N-am mai avut niciodata vreo motocicleta,iar acum vreau sa-mi iau una.M-am gandit la un Yamaha Virago,mai mult din cauza pretului cat de cat redus (in germania) dar si din cauza aspectului (arata bine).Cum credeti este o alegere buna pentru un incepator ca mine?Este o motocicleta fiabila? ce probleme are? La ce tre sa fiu atent? Piesele sant scumpe,se gasesc? etc. Va rog sa ma ajutati!

Sal,este o motocicleta foarte buna,poti sal folosesti si la drumuri scurte si chiar la drumuri lungi,am mers cu a mea pe drumuri lungi si niciodata nu ma lasat pe marginea drumului(ii si intretinuta!).Piesele sunt relativ ieftine fata de un Kawasaki sau Honda.Piesele de Yamaha pot sa aduc in 8-9 zile deci si termenul de livrare a pieselor este ok.Dar sa nu uitam nu ai nevoie de piese daca motocicleta a fost intretinuta!!! si te ti si tu de treaba si ii dai tot cei trebe si cand trebe.

Motocicleta mea este inca de vanzare.

Asfalt uscat

Barna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man,s-au fabricat vreo 20 ani,la rind...Ce crezi,daca nu erau fiabile sau n-aveau succes,le faceau atita timp?

E destul de greutza,da' daca iesti destul de dezvoltat (nu ca mine, 1,62 :agree: ),poti s-o tii fara probleme...E,eu ,intre timp,in 7 ani de moto,m-am invatzat...Nu mai mi-ajunge nici VN750-ul... :smoke:

Piese gasesti,no problem...Si iarasi foarte important,exista ,pt. ea,o gramada de accesorii.Cica s-ar mai fabrica motoreta,in State sau Brazilia,nu mai stiu sigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca e carburatia sau bobinele... nu ar trebui sa faca asa mereu? Uite, s-a racorit, merge fain. Cum se incalzeste gata, tuseste si bufneste. :agree:

Bujiile le-am schimbat desi nu era nevoie, poate fac si carburatia dar simt eu ca problema e in alta parte.

Diseara suflu si filtrul de aer ca poate e ala...

 

 

Intrebare: unde gasesc capace din alea de sus ovale laterale cromate? Am vazut unele faine cu live to ride...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca e carburatia sau bobinele... nu ar trebui sa faca asa mereu? Uite, s-a racorit, merge fain. Cum se incalzeste gata, tuseste si bufneste. :D

Bujiile le-am schimbat desi nu era nevoie, poate fac si carburatia dar simt eu ca problema e in alta parte.

Diseara suflu si filtrul de aer ca poate e ala...

Intrebare: unde gasesc capace din alea de sus ovale laterale cromate? Am vazut unele faine cu live to ride...

Cand ai facut schimbul de ulei si ce ulei ai folosit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man,s-au fabricat vreo 20 ani,la rind...Ce crezi,daca nu erau fiabile sau n-aveau succes,le faceau atita timp?

E destul de greutza,da' daca iesti destul de dezvoltat (nu ca mine, 1,62 :D ),poti s-o tii fara probleme...E,eu ,intre timp,in 7 ani de moto,m-am invatzat...Nu mai mi-ajunge nici VN750-ul... :moto:

Piese gasesti,no problem...Si iarasi foarte important,exista ,pt. ea,o gramada de accesorii.Cica s-ar mai fabrica motoreta,in State sau Brazilia,nu mai stiu sigur...

 

 

micule, ti-e dor de virageala de pe la cheia? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...