Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eh... :rose: un set de lentile. Cam intunecoasa combinatia, dar cand ai lumina din belsug, merge!

scopul topicului, printre altele, era sa invete lumea sa faca fotografii.

frumos ar fi sa dai toate datele fotografiei (aparat, obiectiv, diafragma, timp de expunere, ect)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bă, dacă mai scrii cicloburu cu "c" mare te-am ras! :blink:

...aaa, Zenitu' nu e cadou, e pentru primul set de poze făcut cu el, capisci?

ÂŞi mulțam de urare, am văzut că ai observat, să trăieÂşti!

 

Ia uite aici vr-o doua pozitii din filmul expirat in 92...adica primul film bagat in Zenit :rose: Asa, de proba...greul maine il iau de la marit!Am developat dupa reteta Agfa Final F(revelator pierdut in negura vremii, dar ma bate gandul ca pe viitor sa testez renumitul D-70, acesta fiind un clasic consacrat dar si mai usor de construit decat cel pe care l-am folosit), si le-am scos la atelier ca n-am spatiu de camera obscura pt aparatu de marit!Spre marea mea surprindere, filmele au iesit la developat chiar foarte bine, inclusiv niste filme la fel de vechi dar care au fost expuse cam cand eu aveam 12 ani :blink:

 

Evident ca nu lipsesc nici "erorile" tipice vechimii si nici defectul de scanare, in aceste poze...ca idee:

 

PS: mai am nevoie de niste substante pt cand oi mari, pt ca vreau sa scot si tente sepia, dar si verzi...Clasic frate :D

 

LE: si sa ma laud, in ultima poza, e peisaj din spatele casei mele, ca doar m-am mutat pe malu baltii :P

post-12624-1254435894_thumb.jpg

post-12624-1254435907_thumb.jpg

post-12624-1254435916_thumb.jpg

post-12624-1254435923_thumb.jpg

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca doua proaspete din primul film LOMO :laugh:

 

Asteptand...

post-12624-1254542415_thumb.jpg

 

Prietenie:

post-12624-1254542463_thumb.jpg

 

Si doua la fel de proaspete, din filmul nou, neexpirat:

 

Puritatea naturii:

post-12624-1254542980_thumb.jpg

 

Coloana infinitului muncitoresc:

post-12624-1254543031_thumb.jpg

 

Si ma opresc aici :laugh:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca proaspat posesor de Nikon D3000... ce program (freeware) recomantati pt editarea/prelucrarea jpg, raw-urilor?

cel care o venit cu camera CaptureNX e doar o versiune trial.

 

Adobe Lightroom

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit un termen in fotografie si nu apare pe google prea usor; este vorba de centrul de fuga al unei poze. este corect termenul? sau am inteles eu gresit? la ce se refera si ce legatura este intre calitatea pozei si acesta.

 

Am intrebat direct si nu am scormonit in paginile precedente deoarece am nevoie de un raspuns relativ rapid si la obiect :laugh:. Merci.

Nu sunt fotograf si nici pasionat de foto, dar imi place sa stiu cate ceva din fiecare domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit un termen in fotografie si nu apare pe google prea usor; este vorba de centrul de fuga al unei poze. este corect termenul? sau am inteles eu gresit? la ce se refera si ce legatura este intre calitatea pozei si acesta.

 

Am intrebat direct si nu am scormonit in paginile precedente deoarece am nevoie de un raspuns relativ rapid si la obiect :laugh:. Merci.

Nu sunt fotograf si nici pasionat de foto, dar imi place sa stiu cate ceva din fiecare domeniu.

Exista, daca scoti aparatu in campusul centralei de la Cernavoda, acela va fi centrul de fuga :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza si un fragment din textul de pe blogul de l-am lansat recent pe internet, blog ce reprezinta o lunga poveste insotita de imagini, imagini alb negru, pe film, care sper sa placa si sa trezeasca nostalgie... :disappointed: Voi incerca sa uploadez zilnic o noua imagine insotita de povestioara pe tema ei, asa ca, daca doriti si va place, va mai astept...

O mica precizare, inafara de rama, pozele nu au absolut nicio modificare...

 

Lunga asteptare a iubirii...

post-12624-1255121771_thumb.jpg

“Departarea e pt iubiti ca vantul pt flacara. daca e mica, o stinge, daca e mare, o inteteste” mi-a spus odata Ioana, protagonista imaginii respective!Nu stiu al cui este citatul, de unde l-a aflat, dar mare dreptate avea…

 

Cunoasteti ce inseamna asteptarea?Cunoasteti ce inseamna iubirea si sentimentul ei?Cred ca nu exista om pe pamant care sa nu fi fost imbatat de sentimentul iubirii, acest sentiment care naste razboaie, care face din oameni, munti, sau care apropie persoanele indiferent de timp si spatiu, care face ca oamenii sa fie mai buni si mai frumosi!Cu adevarat este cel mai frumos sentiment…Einstein insusi punea iubirea in explicatia lui proprie despre teoria relativitatii:

“O secunda petrecuta intr-un cuptor incins trece precum un veac, si un veac petrecut impreuna cu persoana iubita trece precum o secunda”…si asa este!

"

 

Restul aici:

http://panchromaticlife.wordpress.com/

sau la semnatura, in banner :cheers:

Mesaj completat

Incerc si o minima modificare a unei poze....

Recunoasteti cum a fost modificata? :D

 

post-12624-1255137643_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...