Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

da, asta mi-a placut si mie , expresia de pe fata lor, ca in afara de asta, poza e destul de banala, dar mutra lor face toata poza :) (haleau si ei un peste :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asta mi-a placut si mie , expresia de pe fata lor, ca in afara de asta, poza e destul de banala, dar mutra lor face toata poza :) (haleau si ei un peste :) )

Ultima cu stufu' este prelucrata ? Asa pare. Oricum este de belea. Merge de calendar la fix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ultima cu stufu' este prelucrata ? Asa pare. Oricum este de belea. Merge de calendar la fix.

 

 

Ultima e o tentativa de panorama, facuta cu un 300mm , am umblat doar la tonuri ff putin. Ma dispera o faza. De obicei lumea incearca sa-si faca pozele mai sharp,prin procesare. La poza asta n-am aplicat nici un sharpening,si cand i-am dat resize, datorita faptului ca-i prea sharp,arata cam ciudat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima e o tentativa de panorama, facuta cu un 300mm , am umblat doar la tonuri ff putin. Ma dispera o faza. De obicei lumea incearca sa-si faca pozele mai sharp,prin procesare. La poza asta n-am aplicat nici un sharpening,si cand i-am dat resize, datorita faptului ca-i prea sharp,arata cam ciudat :(

N-arata deloc ciudat, este foarte misto c-a iesit asa doar cu minima manipulare. Traiasca lumina si subiectul ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Initial am tras asa, un singur cadru,dar mi am dat seama ca tre sa cuprind mai mult. Si fiind cu 300 ul, nu puteam sa alerg la 1000 metri. am facut o pano.

post-77849-0-19853900-1385918997_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto poza cu cainii, ma bate gindul sa imi pun si eu tair-ul la treaba. Il folosesti cu M42-Canon, sau cu T2-Canon ?

 

Si fiind cu 300 ul, nu puteam sa alerg la 1000 metri. am facut o pano.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@fuchsia: Tair ul e un Tair 300S (300mm f4.5, montura m42). Il folosesc cu m42 to EOS, cu chip confirmare focus. Ce-mi place este ca-mi confirma focusul spot-on, la fix.


Este superb obiectivul. Am mai avut anul trecut pe mana un Pentacon 300mm F4, dar asta mult peste ala. In zona supra-expuse/de clipping, se observa purple fringing,dar in rest, sharpness,culori etc....sunt foarte multumit de el, raportat la cat am dat pe el, nici nu mai zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e 300-ul din trusa photosniper, tin minte ca ala e de fapt pe montura tamron adaptall, peste care are un t2-m42 (adica ar trebui sa mearga si pe nikon cu focus la infinit fara pierdere de calitate, cu un adaptor T2-F mount) - in caz ca ajuta pe cineva informatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Da, e de pe trusa aia, dar in trusa e un Zenit (montura 42) si un Helios 58mm f2 (tot montura m42), Tair ul de 300 (m42) si suportul pt tair & zenit (foto sniper).


Al meu e montura m42. Oricum, excelent obiectiv.

Am vazut pe ebay un Pentacon 500 mm f5.6 dar pare un monster. Cam greu sa tragi hand-held.

Chiar ieri am mers cu al meu in mana vreo 2 ore si ceva..si-ti cam vine acru.. Cu pentaconul de 500 cred ca-i jale..

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

un singur lucru nu-mi place , ca gloantele sunt putin OOF, dar asta datorita faptului ca ai tras destul de aproape de MFD si ca nu-s in acelasi plan focal toate obiectele.



the Shark :>

 

LE: ce dobitoc sunt,acu mi-am dat seama ca e putin stramba poza mea :(( eram la munca cand am cropat-o :( mi-e lene sa o corectez

post-77849-0-93187600-1386097234_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un singur lucru nu-mi place , ca gloantele sunt putin OOF, dar asta datorita faptului ca ai tras destul de aproape de MFD si ca nu-s in acelasi plan focal toate obiectele.

 

the Shark :>

 

LE: ce dobitoc sunt,acu mi-am dat seama ca e putin stramba poza mea :(( eram la munca cand am cropat-o :( mi-e lene sa o corectez

adrian, sper ca nu te superi, am indreptat-o putin si am facut mici modificari...

 

 

cum e acum poza cu revolveru?

post-14488-0-56117500-1386100239_thumb.jpg

post-14488-0-83348700-1386100275_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu ma supar, ai indreptat-o dar ai contrastat-o prea mult pt gustul meu. Initial era sa o fac si eu asa, dar mi s-a parut prea exagerat.

 

Prin supra-saturare devine putin nenaturala :)

 

Iar la cadrul tau, da, arata mai ok acum,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva probleme asociate Adobe Pack-ului (Lightroom & CS6).

 

Mai precis imaginea RAW deschisa cu Bridge/PS este alterata fata de preview-ul de pe camera. Sunt mii de postari pe internet pe aceasta tema, dar inca nu am gasit nimic edificator...

 

Cadrele sunt facute in modul manual, in preview-ul de pe camera imaginea arata ok, histograma ok, saturatie culori ok - fara alte setari suplimentare din camera pentru ajustare contrast/saturatie/sharpness.

 

La deschiderea in Adobe Bridge totul arata ok (preview) pana cand soft-ul proceseaza toata lista (load exif data), si in scurt timp (3-5 secunde) caracteristicile si setarile sunt "alterate" fata de informatia initiala, respectiv desaturate si/sau expuneri ajustate. In acest moment totul devine frustrant pentru ca pe PC, imaginea este alta decat cea vazuta pe camera la momentul fotografierii si practic incep sa recontruiesc imaginea in Adobe.

 

Partea interesanta este ca daca trag RAW + Jpeg, informatia embedded in Jpeg ramane valabila si in Adobe, dar pentru RAW nu - toate bune si frumoase d.p.d.v. saturatie si contrast, dar cu modificarea expunerii nu pricep (RAW-ul inregistreaza parametrii specifici cadrul la momentul declansarii).

 

Daca deschid RAW-ul in alt soft (Irfranview) imaginea este nealterata si cel mai probabil pastraza informatia conform alogritmului de procesare al camerei.

 

Cum ziceam, problema nu o intalnesc doar eu....

 

Mentionez ca am pus pe off toate setarile care ar putea altera preview-ul: Dynamic Range Optimizer si alte setari culoare/contrast/sharpness.

 

PS: nu am setari de develop in Adobe

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ceea ce vezi tu pe camera este un jpeg care este embedded in RAW ul tras de tine. Tu chiar daca tragi raw, aparatul face un jpeg mic pt a ti-l afisa la preview, pe aparat.

Daca folosesti anumite setari (o anumita temperatura de culoare setata in grade Kelvin,un anumit balans de alb, un anumit profil din camera), atunci cand vizualizezi poza, acea poza se afla sub incidenta acelor setari.

Multe din aceste setari devin nule cand te uiti la RAW pe calculator.

Ai in vedere si ca majoritatea soft urilor de vizualizat imagini, chiar daca suporta si RAW, multe dintre ele nu sunt color-management-aware. De asemenea tre sa te uiti si color profile ai setat in Adobe, si ce color profile ai setat in windows.

Mi-am smuls paru din cap cu problema asta o lunga perioda din timp

 

Eu trag exclusiv RAW, si m-am obisnuit cu faptul ca ceea ce vad cu irfan view cand deschid RAW ul, pe PC, o sa difere de ceea ce vad importat in Photoshop,cand bag acelasi RAW.

Ce trebuie sa te intereseze, este ca atunci cand bagi un RAW si il procesezi in photoshop (camera raw, implicit), ceea ce vezi la final in Camera Raw / Photoshop sa semene exact cu ceea ce exporti in final, ca JPEG.

 

De ex bag un raw in camera raw, ma joc cu el (expunere, balans culoare,shadows, highlights, contrast etc) si ii dau export (as jpeg). dar dupa ce dau export, nu inchid fereastra cu camera raw, si o tin deschisa pt a compara jpeg ul exportat (deschis acum cu viewer ul de imagine (irfanview, acdsee, etc) cu imaginea care e inca in Camera Raw. Astea 2 tre sa arate la fel. Pt ca tu editezi si procesezi ceva sa arate intr-un fel, iar cand dai export si deschizi fisierul exportat vezi ca anumite nuante is diferite etc..

 

sper ca nu te-am facut mai confuz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce vezi tu pe camera este un jpeg care este embedded in RAW ul tras de tine. Tu chiar daca tragi raw, aparatul face un jpeg mic pt a ti-l afisa la preview, pe aparat.

 

Daca folosesti anumite setari (o anumita temperatura de culoare setata in grade Kelvin,un anumit balans de alb, un anumit profil din camera), atunci cand vizualizezi poza, acea poza se afla sub incidenta acelor setari.

 

Multe din aceste setari devin nule cand te uiti la RAW pe calculator.

 

Ai in vedere si ca majoritatea soft urilor de vizualizat imagini, chiar daca suporta si RAW, multe dintre ele nu sunt color-management-aware. De asemenea tre sa te uiti si color profile ai setat in Adobe, si ce color profile ai setat in windows.

 

Mi-am smuls paru din cap cu problema asta o lunga perioda din timp

 

Eu trag exclusiv RAW, si m-am obisnuit cu faptul ca ceea ce vad cu irfan view cand deschid RAW ul, pe PC, o sa difere de ceea ce vad importat in Photoshop,cand bag acelasi RAW.

 

Ce trebuie sa te intereseze, este ca atunci cand bagi un RAW si il procesezi in photoshop (camera raw, implicit), ceea ce vezi la final in Camera Raw / Photoshop sa semene exact cu ceea ce exporti in final, ca JPEG.

 

De ex bag un raw in camera raw, ma joc cu el (expunere, balans culoare,shadows, highlights, contrast etc) si ii dau export (as jpeg). dar dupa ce dau export, nu inchid fereastra cu camera raw, si o tin deschisa pt a compara jpeg ul exportat (deschis acum cu viewer ul de imagine (irfanview, acdsee, etc) cu imaginea care e inca in Camera Raw. Astea 2 tre sa arate la fel. Pt ca tu editezi si procesezi ceva sa arate intr-un fel, iar cand dai export si deschizi fisierul exportat vezi ca anumite nuante is diferite etc..

 

sper ca nu te-am facut mai confuz...

 

chiar deloc... :-)

 

problema mea este mai mult de logica situatiei, respectiv de ce pana mea am o tona de setari in aparat (non apertura, shutter & ISO) cat timp in RAW algoritmul producatorului oricum nu se potriveste cu soft-ul de editare?

 

este aproape frustrant ca la x ore/zile dupa ce am tras cadrele trebuie sa imi aduc aminte ce am fotografiat sau eventual sa ma joc de-a potrivit JPEG-ul cu RAW-ul... mai precis sunt frustrat de corectitudinea feedback-ului.

 

din ce zic forumist-ii, problema se gaseste si la DSLR-uri cu pretentii (D800....)

 

tot sapand prin forumuri, am ajuns sa instalez soft-ul de la Sony pentru procesarea RAW-urilor (chiar de azi) si la prima vedere pastraza algoritmul de prelucrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o tona de setari in aparat (non apertura, shutter & ISO) cat timp in RAW algoritmul producatorului oricum nu se potriveste cu soft-ul de editare?

Astea nu iti modifica culorile, ci expunerea :) Diferente vei vedea doar la culori, din cauza spatiilor de culoare, a calibrarii etc. Aici trebuie muncit putin, inteles si configurat ;)

Expunerea va fi aceeasi si in raw si in jpeg. De asemenea, daca vrei neaparat sa iti fie simplu cu culorile, folosesti softul producatorului pt editare, avand cea mai mare compatibilitate. Chiar daca de cele mai multe ori est einferior programelor dedicate, gen lightroom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place! Voua?

Mie .da..desii tehnic cred ca o sa fie criticata de profesionisti!!este facuta de pe terasa cabanei Postavaru?

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Mie imi place! Voua?

 

si mie.

 

Astea nu iti modifica culorile, ci expunerea :) Diferente vei vedea doar la culori, din cauza spatiilor de culoare, a calibrarii etc. Aici trebuie muncit putin, inteles si configurat ;)

Expunerea va fi aceeasi si in raw si in jpeg. De asemenea, daca vrei neaparat sa iti fie simplu cu culorile, folosesti softul producatorului pt editare, avand cea mai mare compatibilitate. Chiar daca de cele mai multe ori est einferior programelor dedicate, gen lightroom.

 

sa stii ca si expunerea e afectata...

 

la 5D mark II are cacao.tul ala,cum ii zice, de ia profil ul lensului si corecteaza singur vignetarea la colturi. De ex daca ti recunoaste profilul la lens (eu aveam 24mm 1.4L II) si daca activam optiunea aia, nu-mi mai vigneta asa tare colturile si elimina distorsiunile. Dar asta era valabil DOAR in preview ul de pe camera, caci RAW ul nu stie chestiile astea.

 

Daca il deschizi cu ACR de la adobe ,daca il deschizi cu DPP de la Canon, ala stie toate setarile particulare ale raw ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...