Sari la conținut

Supertenere


Postări Recomandate

Dupa 2 ani de ciopareala vreau sa trec la endureala.. si ma uit cu interes la un Supertenere. Recunosc ca sunt absolut nou in domeniu.. am mai mers cu endurache dar okazional.. 10-15km

 

voi care le aveti cu endureala ce ma sfatuiti? am 1.82 si vo 85kg..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 ani de ciopareala vreau sa trec la endureala.. si ma uit cu interes la un Supertenere. Recunosc ca sunt absolut nou in domeniu.. am mai mers cu endurache dar okazional.. 10-15km

 

voi care le aveti cu endureala ce ma sfatuiti?  am 1.82 si vo 85kg..

226028[/snapback]

 

F frumos supertenere, insa e un motor de touring-enduro. Max enduro ce poti sa faci cu ea - un drum de tara sau un forestier bine intretinut. E grea vaca.

 

Altfel sunt recunoscute ca motorete foarte fiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc: nu sunt un endurist adevărat dar îmi place câteodată "să mai rătăcesc" pe coclauri...

Am avut o Yamaha Super Tenere doi ani de zile Âşi am de la ea numai amintiri frumoase. ÂŞi on Âşi off road...

Toate cele bune !

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io sunt nou pe drumuri si doi roti...adica nu sunt cel mai in masura sa dau sfaturi, insa prerea me ?

1. Am un Canyon de 500 ... nici prea grea nici usoara e un model enduro-turing superb ptr. calatorii ,oras si drumeaguri cu indicatoare .Nu o recomand ptr. off-road

2.Io sustin ideea lu' John17 ... Esti cam greu TBD-ule!

3. Ptr. off road cele mai tari in domeniu ar fi KTM-urile!

A propos; imi pare rau ca nu ai iesit primu de la service... si te-am votat! :unsure:

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca o sa zic si io chestia asta, dar PE UNDE O SA MERGEM NOI TU NU VEI PUTEA CU SUPER TENERE :rusinica:

edit.: defapt nu e imposibil, dar te vei lupta cu greutatea ei :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!!! Super faina jucaria... Un prieten al meu are super tenere shi m-am dat shi io o tzara cu ea... Mie cel putzin mi-a placut foarte mult... Aproape la fel de mult ca Africa Twinu' meu.. :rusinica: Are vreo 10 CP in plus fatza de AT asha ca trage super fain... La catzi mai multzi km fara incidente neplacute.. :unsure:

 

PS.: nici io nu ma pot considera cine shtie ce endurist, da' am mers o tzara cu AT-u' shi pe un drum forestier plin de noroi.. Adevaru' ii ca ii extrem de greu de tzinut pe noroaie, ca aluneca destul de urat shi ii grea cat o vaca.. Acuma vorbesc de Africa Twin, da' cele doua se cam aseamana... Poate daca-i pui ceva caucioace suparate, d-alea cu crampoane mari, ai shanse sa meri cu ea shi pe noroaie...

 

Bafta, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Intr-adevar, nu prea e pentru mers pe stinci, prin noroaie shi prin ripe, dar cu pneuri adecvate shi daca te tzine mushkiu shi pisihicu, cred ca potzi face fatza unui traseu mediu. Insa pentru turism rural este excelenta.

Da-i gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Intr-adevar, nu prea e pentru mers pe stinci, prin noroaie shi prin ripe, dar cu pneuri adecvate shi daca te tzine mushkiu shi pisihicu, cred ca potzi face fatza unui traseu mediu. Insa pentru turism rural este excelenta.

Da-i gaz.

226776[/snapback]

 

pai io zic ca ma tin un an de turism rural si apoi o dau in turism montan/forestier :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salutare fratilor. Si eu visez de ceva timp la motorul asta. Din ce am vazut pe net are masa proprie de 226 de kg, cam mult zic eu pt enduro. Chiar prea mult. Insa e o vreau doar pentru sosea si putin, foarte putin drumuri de tara, atunci cand este nevoie. Problema ar fi alta: eu am doar 1,82 si 65 de kile (cine nu avea "statisticile" astea la 18 ani) si ma tem ca nici daca este vorba sa merg cu ea pe sosea nu as putea sa ma descurc cu greutatea ei. Alt alternativa ar fi transalpul, dar nici aia nu e departe in ceea ce prveste greutatea. Asa ca va rog sfaturi din propria experienta, si alte detalii, cum ar fi consum, viteza de croaziera, intretinere, etc. Va multumesc si aveti grija!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te astept pe la Constanta...Eu am o Africana din 2000. Poate facem o plimbare impreuna......si un articol pt Dom' Nastase

La motoarele astea ori esti inalt ori solid si se pare ca tu esti inalt. Eu am 173 si 97 kg si ma descurc bine cu ea

post-2175-1140987769_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 ani de ciopareala vreau sa trec la endureala.. si ma uit cu interes la un Supertenere. Recunosc ca sunt absolut nou in domeniu.. am mai mers cu endurache dar okazional.. 10-15km

 

voi care le aveti cu endureala ce ma sfatuiti? am 1.82 si vo 85kg..

Eu zic sa iei FZR,sau CBR,sau o Kawa... :yikes:

Scuze nu m-am putut abtine :yikes: :eek:

 

Eu zic sa iei FZR,sau CBR,sau o Kawa... :yikes:

Scuze nu m-am putut abtine :eek: :eek:

Vitezana sa fie....vb cu Dragonul ca te sfatuieste el :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, e laser frathe.. am facut anu trecut 5000km cu ea si pt touring in Romania e ideala, mai ales cand te duci prin hratoapele noastre.

 

cu consumul nu pot sa te ajut pt ca, cred ca sunt singurul posesor de supertenre caruia ii papa 10-11% :yikes: tre sa o regulez mai in primavara

 

de grea.. e grea rau, si fiind si inalta, o cam scapi de pe loc, dar nu-i bai ca o tin carenele :yikes: iar in caz extrem cu 153EUR poti sa iti iei de la louis neshte crashbars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

E f frumoasa , a cistigat 5 ani la rind in raliul Dakar pilotata de Peterhansel , am dorit sa-mi cumpar si eu una dar din cauza consumului am renuntat. Acum ma multumesc si eu cu un transalp dar diferenta de CP intre ele e mare (transalp = 50CP Supertenere = 70CP ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 ani de ciopareala vreau sa trec la endureala.. si ma uit cu interes la un Supertenere. Recunosc ca sunt absolut nou in domeniu.. am mai mers cu endurache dar okazional.. 10-15km

 

voi care le aveti cu endureala ce ma sfatuiti? am 1.82 si vo 85kg..

1.82 e cam la limita pt distanta sol-sa, dar cred ca te vei descurca. eu am o africa twin si am ezitat intre super tenere si a mea. avantajul e 2-ul in v fata de 2 in linie de la super tenere. in rest diferente mari nu sunt. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.82 e cam la limita pt distanta sol-sa, dar cred ca te vei descurca. eu am o africa twin si am ezitat intre super tenere si a mea. avantajul e 2-ul in v fata de 2 in linie de la super tenere. in rest diferente mari nu sunt. bafta

 

ai dreptate, este exact la limita, dar ma descurc de minune. e adevarat ca am reusit sa o scap de 2 ori pe loc din cauza ca eram in panta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...