Sari la conținut

Totul despre voblaj


Remyx
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 645
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt curios unde poti gasi la noi un circuit cu viraje de viteza, in rampa cu unghi mare... ca sa te antrenezi?

 

Ride Safe!

 

eee

lasa l si tu acum

omul a dat un sfat atat pentru mine cat si pentru cei care mai citesc. e un sfat destul de pertinent

acum problema e ca nu poti invata sa mergi sportiv pe Xbox(ca circuit... unde avem)

 

uite tu ai putea sa faci un tutorial ceva pentru incepatori(nu stiu daca ai facut sau nu vreunul) dar cu conditia sa folosesti un limbaj mai putin complex. eu am inteles dar poate sunt oameni care nu digera foarte bine incarcatura limbajului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te mai miri ca te tin doar 4000?

 

faci cumva stunt de tii presiunea atat de jos?

daca da imi cer scuze daca nu...

presiunea la SS de 1000 cu gume 120/70 -17 si 190/50-17 este @ 2.2-2.5 fata si @ 2.5-2.9 spate (ducati face exceptie si coboara pana la 2.4 spatele probabil datorita faptului ca trega nu V2 nu un 4 in linie)

daca mergi cu 1.9 incingi excesiv gumele fara sa te dai sportiv. De aici uzura prematura

 

 

Nu prea ai cunostiinte despre felul cum functioneaza cauciucurile si modul cum se incalzesc. Iti recomand un site http://www.michelinpowerone.com/indexall.html

pentru un pic de aprofundare. Ptr a scoate tot ce e mai bun dintr-un cauciuc aderent, presiunea trebuie sa fie cea indicata de producator ca fiind optima in cazul cauciucurilor f moi presiunea e mai mica decat in cele normale. Motivul il vei gasi singur ptr ca e mult de explicat. Si ca regula, niciodata nu se umfla mai tare pneul spate decat cel fata. Ai multe de documentat in domeniul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai cunostiinte despre felul cum functioneaza cauciucurile si modul cum se incalzesc. Iti recomand un site http://www.michelinpowerone.com/indexall.html

pentru un pic de aprofundare. Ptr a scoate tot ce e mai bun dintr-un cauciuc aderent, presiunea trebuie sa fie cea indicata de producator ca fiind optima in cazul cauciucurilor f moi presiunea e mai mica decat in cele normale. Motivul il vei gasi singur ptr ca e mult de explicat. Si ca regula, niciodata nu se umfla mai tare pneul spate decat cel fata. Ai multe de documentat in domeniul asta.

 

 

eu cred ca linkul pe care l ai pus este doar o strategie a lor de marketing

din cate am vazut eu presiunea pe care o recomanda ei acolo este pentru track.., iar eu stiu ca e o mica dinferenta intre road si track

ba si spune: these pressure are recommended only for competition use on a track

 

eu stiu ca gsxr de la 750 cmc in sus papa cauciucurile ca un cocalar seminte dar parca tu ai exagerat putin cu 4000 de km

dar na... poate tu ai dreptate(asta inseamna ca ai un mers brutal si ca textura cauciucului e foarte moale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un sfat:

Verifica cauciucul spate cu motocicleta pe stander, baga in viteza si accelereaza.

Vezi sa nu bata cauciucul, te uiti la geanta si daca aceasta se invarte ok dar ai bataie atunci este de la cauciuc.

Este posibil sa fi luat vreo groapa si datorita faptului ca motorul este greu sa nu se fi rupt vreo ata in cauciuc.

Sa nu te insele faptul ca pe exterior guma arata bine, fara galme.

Eu asa am patit la BMW, asa am acum si la Burgman, gume noi care arata foarte bine dar trebuie sa le schimb din cauza ca sunt descentrate.

Mai poti verifica treaba asta pe drum drept, mergand cu la 70/80 fara maini pe ghidon, aplica-i o lovitura cu podul palmei inspre fata intr-unul din semighidoane.

Daca incepe sa vobleze problema este la gume.

De fapt cam 90% dintre aceste voblaje vin de la cauciucuri.

Bineinteles, fa presiunea corecta, cred ca un 2.4 cu 2.8 pe spate este ok.

O seara buna.

luigi

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. daca omul nu a verificat presiunea de anu trecut e clar ca are o problema la capitolul intretinere.

2. as putea sa pun pariu ca in gume mai are 1.5 - 1.8 cel mult dupa 7 luni.

3. un lucru important e si faptul ca gumele au 8 mii km - cam mult pentru un cauciuc de viteza. posibil sa fie vechi/ tari - coapte.

1. Ce va mai place sa criticati...

2. Tu de cand ai devenit ghicitor in stele? Nu toate cauciucurile pierd presiune cat sa ramana cu 1,5 dupa 7 luni.

3. Cam mult pentru cine? Pentru tine? Poate pentru el nu este. Eu am 10 000 cu gumele mele si inca sunt bune. Depinde foarte mult cum mergi si cat de "mancator" de gume este motorul. La un turing de 600 care nu este deloc violent in acceleratie nu este mult.

 

Este f mult 20 de mii, in general pana acum nici-un cauciuc nu m-a tinut mai mult de 4000, ma refer la cele noi. Presiunea nu afecteaza cu nimic trasul, nu simti diferenta, decat in manevrabilitate.

Daca nu te-a tinut pe tine mai mult de 4000, acest lucru nu inseamna ca pe altul nu il va tine.

Presiunea nu afecteaza decat manevrabilitatea? Ai auzit de cazuri cand fuge c.urul mobrei in curbe din cauza presiunii proaste?

 

1. Faptul ca sta in fata blocului nu e o scuza, e o alarma.

2. Nici un cauciuc aderent nu tine 10mii km, nici daca mergi relativ usor.

1. Faptul ca sta in fata blocului este o situatie a multora dintre noi. Nu toti detinem garaj incalzit cu stander ca mobra sa stea suspendata pe timpul iernii.

2. Eu merg relativ usor si am 10 000 cu a mea. Si e tot Thundercat. Si mai tin cauciucurile.

 

@god666: Eu bag in pneul fata 2.2 si in cel spate 2.5. Merg fara pasager in 90% din cazuri.

Stiu curbele de pe Giurgiu-Bucuresti, acelea despre care vorbesti, am facut traseul sambata care a trecut. Se pot lua cu viteza mare, ai grija doar la niste denivelari din asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa i tashulina ca sunt multi destepti aici

cand am facut topicul ma asteptam la circ... dar mai sunt oameni care intr adevar te pot sfatui de bine

exemplu yo4hgx. de la el... cu putina rabdare... ai ce scoate :cheers: si mai sunt cativa

Editat de Belbody
Atentie la ce am pus in BOLD. Cu atitudinea superioara nu o sa obtii efectul scontat si raspunsurile dorite. La urma urmelor tu esti cel care cere sfaturi. Atentie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

nici eu nu sunt vreun guru in ale cauciucurilor, dar am intrebat si eu pe cei mai destepti...

ca idee..ce scrie pe bascula 2.5 cu 2.9 e mult prea mult...e gandit pt mersul economic si cu pasager, in plus urma pe care calca anvelopa este f subtire si nu apuca sa incalzeasca cauciucul, ceea ce este pe primul parametru la anvelopele moto

presiunea ideala e greu de stabilit...depinde de ce gume ai...eu acum am d211, gume f moi in ceea ce priveste materialul insa cu carcasa foarte dura..in fine...pe site-ul dunlop spune 2 fata si 1,7 spate...am incercat cand era mai racoare-ideea era sa se incalzeasca mai repede...cand s-a incalzit afara insa am patit si eu ceva de genul cum ai patit tu insa pe spate...parca eram pe pana...foarte "alunecos" spatele. Am refacut presiunea 2.2 fata cu 2 spate si acum e ok (eu merg doar pe strada).

Din ce am inteles asta e o presiune general valabila la gumele moto.

Se vorbea mai sus de cat te "tine" o guma de moto....personal prefer sa o tin mai moale si sa am aderenta decat sa ma tina mai mult si sa am surprize la franare!

Daca au deja 2 ani vechime...eu zic ca nu e bine..cu cat mai proaspete cu atat mai bine! Daca sunt mai vechiutze mai coboara un pic presiunea...macar sa fie mai "moi", dar asta cu riscul alunecarii pe curbe.

Eu cred ca ai intrat pe "sleauri" pe curbele alea....parerea mea

 

Bafta

Editat de brembo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era invers, dar se accepta ca si licenta poetica :cheers:

 

 

Regula presiunii mai mari pe spate si mai mici pe fata este solutia de compromis "ideal" pentru rularea in conditii normale de strada, in regim de croaziera cu rare incursiuni sportive.

 

Functie de mai multe variabile pe pista se foloseste de obicei raportul invers.

 

Presiunea ideala a unei gume se determina prin masurarea diferentei intre presiunea la rece si dupa ce acesta a fost incins bine in urma unei sesiuni in forta. Aveam pe undeva un "ghid" in acest sens, dar nu cred ca subiectul merita aprofundat deoarece este valabil doar pentru pista. Insa e bine totusi de stiut...

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

nici eu nu sunt vreun guru in ale cauciucurilor, dar am intrebat si eu pe cei mai destepti...

ca idee..ce scrie pe bascula 2.5 cu 2.9 e mult prea mult...e gandit pt mersul economic si cu pasager, in plus urma pe care calca anvelopa este f subtire si nu apuca sa incalzeasca cauciucul, ceea ce este pe primul parametru la anvelopele moto

presiunea ideala e greu de stabilit...depinde de ce gume ai...eu acum am d211, gume f moi in ceea ce priveste materialul insa cu carcasa foarte dura..in fine...pe site-ul dunlop spune 2 fata si 1,7 spate...am incercat cand era mai racoare-ideea era sa se incalzeasca mai repede...cand s-a incalzit afara insa am patit si eu ceva de genul cum ai patit tu insa pe spate...parca eram pe pana...foarte "alunecos" spatele. Am refacut presiunea 2.2 fata cu 2 spate si acum e ok (eu merg doar pe strada).

Din ce am inteles asta e o presiune general valabila la gumele moto.

Se vorbea mai sus de cat te "tine" o guma de moto....personal prefer sa o tin mai moale si sa am aderenta decat sa ma tina mai mult si sa am surprize la franare!

Daca au deja 2 ani vechime...eu zic ca nu e bine..cu cat mai proaspete cu atat mai bine! Daca sunt mai vechiutze mai coboara un pic presiunea...macar sa fie mai "moi", dar asta cu riscul alunecarii pe curbe.

Eu cred ca ai intrat pe "sleauri" pe curbele alea....parerea mea

 

Bafta

 

 

:cheers: Exact. Cineva care chiar este informat. Iar incalzirea cauciucului nu o face frecarea cu asfaltul(decat prea putin) ci felul in care lucreaza cauciucul in interiorul sau. Daca ai o presiune prea mare, cauciucul nu mai poate lucra si deci nu se mai incalzeste suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brembo-> si eu tot pe spate am patit o(se scutura motorul de coada de parca incerca sa ma arunce)

 

belbody-> atitudine sperioara ai avut tu de la inceput. te tratez cu aceeasi atitudine. observ ca te ai ofuscat la ce am spus. ai crezut ca ma refer la tine? nu te cunosc, nu stiu ce motociclete ai mai avut dar am impresia ca pentru transalpu tau viteza de 140km/h e foarte nesigura. te rog nu te supara pe mine asa cum nici eu nu m am suparat indiferent ce ai spus

Mesaj completat

:cheers: Exact. Cineva care chiar este informat. Iar incalzirea cauciucului nu o face frecarea cu asfaltul(decat prea putin) ci felul in care lucreaza cauciucul in interiorul sau. Daca ai o presiune prea mare, cauciucul nu mai poate lucra si deci nu se mai incalzeste suficient.

 

 

eu cerd ca un mare rol in incalzirea cauciucului il are frecarea

 

dar am dat o dintr un voblaj spate in cauciucuri

Editat de god666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Exact. Cineva care chiar este informat. Iar incalzirea cauciucului nu o face frecarea cu asfaltul(decat prea putin) ci felul in care lucreaza cauciucul in interiorul sau. Daca ai o presiune prea mare, cauciucul nu mai poate lucra si deci nu se mai incalzeste suficient.

Nu is de accord, frecarea face ca si cauciucul sa se incalzeasca. Nu vad cum poate sa se incalzeasca o guma din "lucrat" in interiorul sau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bellbody ti'a atras atentia asupra atitudinii din pozitia de moderator al forumului e sectiunea "Service" si cred ca are dreptate. Nu amesteca borcanele.

 

Daca s'a ajuns la discutii despre cauciucuri in general, poate nu strica sa aruncati un ochi aici... http://hobbymoto.ro/?p=688 . Desi trateaza subiectul la modul general, din punct de vedere constuctiv, cred ca e un bun punct de referinta.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu is de accord, frecarea face ca si cauciucul sa se incalzeasca. Nu vad cum poate sa se incalzeasca o guma din "lucrat" in interiorul sau.

Pai nici nu ai cum sa vezi, ca e inauntru. Ce e inauntrul cauciucului? Aer. Aerul ala sta, cauciucul se invarte cu viteza, rezulta frecare (aerul nu are de ce sa se invarta o data cu cauciucul, ca nu e perpetuum mobile). Nu stiu cat la suta din frecarea interioara si cat din cea exterioara (cu asfaltul si cu aerul) produc incalzirea cauciucului, dar ambele contribuie. In plus mai ai si deformarile mecanice ale cauciucului (partea care pe asfalt se aplatizeaza un pic), tot lucrul mecanic se transforma in caldura ca nu o sa zboare (ca sa devina energie potentiala).

 

Deci, nu tot ce nu vezi nu exista. Nici atomii nu ii vezi, dar curentul electric se pare ca functioneaza - dovada e ca scrii pe forum :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici nu ai cum sa vezi, ca e inauntru. Ce e inauntrul cauciucului? Aer. Aerul ala sta, cauciucul se invarte cu viteza, rezulta frecare (aerul nu are de ce sa se invarta o data cu cauciucul, ca nu e perpetuum mobile). Nu stiu cat la suta din frecarea interioara si cat din cea exterioara (cu asfaltul si cu aerul) produc incalzirea cauciucului, dar ambele contribuie. In plus mai ai si deformarile mecanice ale cauciucului (partea care pe asfalt se aplatizeaza un pic), tot lucrul mecanic se transforma in caldura ca nu o sa zboare (ca sa devina energie potentiala).

 

Deci, nu tot ce nu vezi nu exista. Nici atomii nu ii vezi, dar curentul electric se pare ca functioneaza - dovada e ca scrii pe forum :cheers:

 

 

... mare Ti'e gradina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ tashulina - te mananca de cearta. da, sunt ghicitor in stele. In plus imi place sa critif foarte mult.

 

sunt curios dupa ce se face verificare completa a mobrei in cate cazuri am avut dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici nu ai cum sa vezi, ca e inauntru. Ce e inauntrul cauciucului? Aer. Aerul ala sta, cauciucul se invarte cu viteza, rezulta frecare (aerul nu are de ce sa se invarta o data cu cauciucul, ca nu e perpetuum mobile). Nu stiu cat la suta din frecarea interioara si cat din cea exterioara (cu asfaltul si cu aerul) produc incalzirea cauciucului, dar ambele contribuie. In plus mai ai si deformarile mecanice ale cauciucului (partea care pe asfalt se aplatizeaza un pic), tot lucrul mecanic se transforma in caldura ca nu o sa zboare (ca sa devina energie potentiala).

 

Deci, nu tot ce nu vezi nu exista. Nici atomii nu ii vezi, dar curentul electric se pare ca functioneaza - dovada e ca scrii pe forum :cheers:

 

Jura te...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ tashulina - te mananca de cearta. da, sunt ghicitor in stele. In plus imi place sa critif foarte mult.

 

sunt curios dupa ce se face verificare completa a mobrei in cate cazuri am avut dreptate

 

iti promit eu ca te tin la curent. pe privat sau aici. cum preferi. voi lua fiecare cuvintel de al tau si il voi reciti. vei avea orice raspuns doresti iar raspunsul va fi sincer

 

1. de ce crezi tu ca o mananca pe tashulina de cearta?

2. ghicesti si in cafea?

3. faptul ca la tine in profil scrie moderator nu ti da dreptul sa te bagi acolo unde nu ai prea multe cunostinte(asa cred eu... ca nu ai suficiente cunostinte in cazul de fata... si nici nu mi ai demonstrat ca ai avea. iti dau un exemplu: ai spus ca presiunea in cauciucuri nu crezi ca sare de 1.8 dupa 1 an in care nu a fost verificat... ti am sugerat sa urci pana la 2.2 tocmai pentru ca atat e in momentul de fata -- capish... si cand am pus cauciucul am bagat 2.5)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treci pe la un service bun. ai nevoie. o sa vezi ce si cum

 

nici ea si vad ca nici altii nu sunt receptivi cand li se spune sa verifice motoretele. critica e foarte buna.

 

am vazut n fiare cu gume uzate sau coapte, cu consumabile trecute de limita, cu lant uzat asimetric, cu rulmenti terminati, cu discuri fisurate, amortizoare nasoale, etc.

 

o regula foarte buna e sa verifici absolut toate detaliile cand pleci de acasa, mai ales daca vrei sa te dai tare. (exemplu - un disc il poti crapa daca treci printr-o balta cu el incins, mai ales daca are cateva mii bune de km de functionare).

 

valorile de presiune estimate de mine sunt bazate pe ce ai zis ca ai bagat in ele si cam cat pierde in general o guma. cam 0.1 pe luna daca e de marime mare + variatiile de la temperatura ambianta. da 40 ron pe o scula electronica de masura si verifica inainte sa incalzesti gumele. daca faci 1-2 km pana la benzinarie creste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Iar incalzirea cauciucului nu o face frecarea cu asfaltul(decat prea putin) ci felul in care lucreaza cauciucul in interiorul sau. Daca ai o presiune prea mare, cauciucul nu mai poate lucra si deci nu se mai incalzeste suficient.

Ai perfecta dreptate, am citit acest lucru si este adevarat, deformarea produce incalzirea, nu frecarea cu asfaltul! Mai mult: o data am mers masina(obligat de imprejurari) cu o roata usor dezumflata, dupa cativa km am vrut sa o verific si am constatat ca anvelopa moale era foarte fierbinte in comparatie cu celelalte. M-a surprins faptul ca era mult mai fierbinte pe lateral si mai putin pe calea de rulare. Celelalte anvelope erau doar usor caldute, peste tot la fel.

Nu lua in seama ce vorbeste lumea, unii spun ce cred, altii ce stiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circuite in tara nu gasesti (doar de cart, sunt bune si astea dar nu suficiente)!

 

referitor la presiune:

- presiunea in pneuri se face numai la cald, adica dupa ce au stat incalzitoarele pe cauciuc cel putin 40 minute si in functie de tipul (brand) poate varia (la un pirelli se face 2.1 fata si 1.8 sau 1.9 spate, la dunlop poti ajunge si 1.6 pe spate) si aici pot interveni modificari in functie de conditiile atomsferice, de setarea suspensiilor, de cat de tare mergi, etc....

Evident pe acest subiect se pot scrie si s-au scris mii de pagini!!!

revin cu sfatul meu : vrei sa mergi tare, du-te pe pista!!!

 

acum ca sa nu zici ca nu vreau sa te ajut: uita-te pe cauciucul tau (fata si spate) spune-mi si mie ce sunt (marca si tip), si din ce an, ca sa iti spun daca sunt bune sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre voblaj

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...