Sari la conținut

AM SCAPAT PE ARATURA


Postări Recomandate

Da bre, sunt de acord cu grupul de prieteni. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie toate "balariile" intr-un singur loc. Ideea mea era sa lasam aici doar discutiile tehnice, iar in orice alta parte, unde vrea fiecare, celelalte trancaneli. Poate sunt unii care vor sa afle doar de motocicleta, strict. Nu mi se pare ok sa trebuiasca sa citesc alte nu stiu cate pagini de barfe si susanele doar ca sa aflu cum se strange nu stiu ce k.k.t de surub.

 

Da mey, hai la birfe, ca nici eu nu vreau sa citesc o mie de amanunte tehnice numai ca sa descopar ultima birfa! :rolleyes: :ph34r: Asta nu inseamn ca amanuntele tehnice de aici nu mi-au folosit deja de citeva ori cu succes! Dar cred ca si birfitorii ar fi mai bine serviti daca s-ar muta dincolo (sau la maretzul topic de excursii enduro, ca sa nu mai fie un loc in care ard pasiunile, ci ceea ce s-a dorit sa fie..... :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am ajuns la concluzia, dura dealtfel, ca nu pot cumpara Bmw 1150 GS din motive, mai multe, asa ca imi voi cumpara un 1100 gs..,sper sa nu am motive sa regret prea mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o facui. pe scurt (ca nu povestesc cit am batut azi Bucurestiul in lung si-n lat dupa carbuni) am luat un carbune din piatza (de scula electrica gen bormasina, flex, pompa apa,......) care sa se potriveasca un casutza carbunelui meu si am decupat din el o bucata satisfacatoare ca sa inlocuiesc bucata lipsa (nu am inlocuit carbunele pentru ca litza aia de la cel de schimb era prea subtire si ar fi necesitat o lipitura pe care nu eram pregatit sa o fac; litza originala e lipita prin presare deci nu m-am bagat sa o stric). Pentru scoaterea electromotorului am dat jos rezervorul si :scratch: cred ca pompa de benzina. N-am facut poze ca n-am avut asistentza si eram murdar "pina la coate".

nu ai pompa de benzina

e gravitationala alimentarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o facui. pe scurt (ca nu povestesc cit am batut azi Bucurestiul in lung si-n lat dupa carbuni) am luat un carbune din piatza (de scula electrica gen bormasina, flex, pompa apa,......) care sa se potriveasca un casutza carbunelui meu si am decupat din el o bucata satisfacatoare ca sa inlocuiesc bucata lipsa (nu am inlocuit carbunele pentru ca litza aia de la cel de schimb era prea subtire si ar fi necesitat o lipitura pe care nu eram pregatit sa o fac; litza originala e lipita prin presare deci nu m-am bagat sa o stric). Pentru scoaterea electromotorului am dat jos rezervorul si :scratch: cred ca pompa de benzina. N-am facut poze ca n-am avut asistentza si eram murdar "pina la coate".

nu ai pompa de benzina

e gravitationala alimentarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o facui. pe scurt (ca nu povestesc cit am batut azi Bucurestiul in lung si-n lat dupa carbuni) am luat un carbune din piatza (de scula electrica gen bormasina, flex, pompa apa,......) care sa se potriveasca un casutza carbunelui meu si am decupat din el o bucata satisfacatoare ca sa inlocuiesc bucata lipsa (nu am inlocuit carbunele pentru ca litza aia de la cel de schimb era prea subtire si ar fi necesitat o lipitura pe care nu eram pregatit sa o fac; litza originala e lipita prin presare deci nu m-am bagat sa o stric). Pentru scoaterea electromotorului am dat jos rezervorul si :scratch: cred ca pompa de benzina. N-am facut poze ca n-am avut asistentza si eram murdar "pina la coate".

nu ai pompa de benzina

e gravitationala alimentarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o facui. pe scurt (ca nu povestesc cit am batut azi Bucurestiul in lung si-n lat dupa carbuni) am luat un carbune din piatza (de scula electrica gen bormasina, flex, pompa apa,......) care sa se potriveasca un casutza carbunelui meu si am decupat din el o bucata satisfacatoare ca sa inlocuiesc bucata lipsa (nu am inlocuit carbunele pentru ca litza aia de la cel de schimb era prea subtire si ar fi necesitat o lipitura pe care nu eram pregatit sa o fac; litza originala e lipita prin presare deci nu m-am bagat sa o stric). Pentru scoaterea electromotorului am dat jos rezervorul si :scratch: cred ca pompa de benzina. N-am facut poze ca n-am avut asistentza si eram murdar "pina la coate".

nu ai pompa de benzina

e gravitationala alimentarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o facui. pe scurt (ca nu povestesc cit am batut azi Bucurestiul in lung si-n lat dupa carbuni) am luat un carbune din piatza (de scula electrica gen bormasina, flex, pompa apa,......) care sa se potriveasca un casutza carbunelui meu si am decupat din el o bucata satisfacatoare ca sa inlocuiesc bucata lipsa (nu am inlocuit carbunele pentru ca litza aia de la cel de schimb era prea subtire si ar fi necesitat o lipitura pe care nu eram pregatit sa o fac; litza originala e lipita prin presare deci nu m-am bagat sa o stric). Pentru scoaterea electromotorului am dat jos rezervorul si :scratch: cred ca pompa de benzina. N-am facut poze ca n-am avut asistentza si eram murdar "pina la coate".

nu ai pompa de benzina

e gravitationala alimentarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Am pus si eu niste intrebari aici despre F650 GS. Bagati si voi niste raspunsuri, please... :scratch:

/index.php?showtopic=265341

 

Pai daca aici e topic vechi dedicat modelului F 650 GS, de ce astepti raspunsuri pe alt topic, deschis de tine, tot despre acest model? Nu poti intreba aici ce te intereseaza? Nu te-ai saturat de "7000" de topicuri despre acelasi subiect? Sau tineai neaparat sa deschizi TU un topic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa ma supar de poze? e super ok. era frig intr-adevar de mureai...

pune si tu pozele aici....fa-le sub 1mb fiecare, ca sa le poti pune. sau trimite-mi-le pe dragosgeo@gmail.com.

bafta si ia-ti 990. n-o sa regreti :laugh:

Servus!

Cum, Doamne iarta-ma sa regret?! Nu mai dorm de nu stiu cand cu gandul la ea! Problema e, ce altceva?, "malaiu'! Sper, asa cum ti-am spus, sa fac o ghidusie si sa-mi iasa si mie macar de una la mana a doua; bruneta, cum altfel?! ...

Cu pozele, nu stiu sa le fac mai mici; am sa ti le trimit pe mail.

O zi excelenta!

 

cum sa ma supar de poze? e super ok. era frig intr-adevar de mureai...

pune si tu pozele aici....fa-le sub 1mb fiecare, ca sa le poti pune. sau trimite-mi-le pe dragosgeo@gmail.com.

bafta si ia-ti 990. n-o sa regreti :)

Spune-mi, te rog, cat ti-a consumat pe Transfagarasan? Sincer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e, ce altceva?, "malaiu'! Sper, asa cum ti-am spus, sa fac o ghidusie si sa-mi iasa si mie macar de una la mana a doua; bruneta, cum altfel?! ...

 

 

Dom' Doctor, vremuri tulburi, renumeratie insignifianta, spaga relativa, dar neonorabila de altfel, ce ghidusie vrei sa faci, ca as cumpara si eu "patentu' " ??

Eu m-as apuca de colectionat epifize de senatori, deputati , ministri si prim-ministri.

Si pana la epifize as "ara" cu un pinion de KTM uzat, sa fie "distractia" pe cinste.

In rest numai de KTM as mai lasa loc ...

 

 

ps :portocaliilor, scuze de off-topic :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topicu' nu-i a tau cat a d-lui marook, ca re nu ma pot abtine sa nu-l compar cu o baba in curtea bisericii duminica dupa slujba... ba ca saua cu gel nu'j ce are, ba ca injectia a auzit el ca nu-i buna, ba ca (doamne iarta-ma! :laugh: ) brunetele's mai bune si malaiu nu s-a prea facut anu' asta si doarme prost din cauza asta!!!

 

gee... domnu' marook cea mai buna motoreta e aia care o ai si motociclismu' e mai important ca motoreta... ghideaza'te dupa astea doua idei cand iti alegi un motor si n'o sa-ti para rau niciodata de alegerea facuta... la ce te ajuta daca stii cat i-a consumat omului pe transfagarasean? in functie de asta o sa-ti alegi motoru?

 

sorry, n-o lua personal, da' ai facut capu' tzandari la oamenii astia... si pe-un topic deschis de tine io n-am alta treaba decat sa-i repovestesc (fara succes) unui alt domn diferentza dintre lant si cardan... nu'i normal,

 

ce-ar fi sa revenim la faza cu stabilirea unei date/locatii in care sa ne intalnim... si da, domnu' marook poa' sa vina si el si, dupa ce facem cunostinta si ma conving ca-i motociclist, ii dau o tura cu motoru' meu ca sa se lamureasca despre cei vorba... ar fi mai edificator pentru el decat cinci mii de pagini de forum.

Corect! Nu motocicleta e ( atat ) de importanta, cat spiritul care te indeamna catre ea. Scuze pentru topicele nepotrivite si cronofage ( daca stii ce e aia ) initiate de mine; pe viitor am sa ma abtin, sau am sa cer acordul "maestrilor".

Am sa incerc sa ajung la intalnirea voastra. Pana atunci am sa reflectez la ce anume te-ar convinge pe tine ca sunt motociclist, iar tu poate mai pui mana pe o carte de gramatica limbii romane.

Nu mi-e jena sa recunosc ca nu am bani pentru un 990; nu iau bani de la pacienti, asa ca e probabil sa nici nu mi-o iau vreodata din salariul de medic in urgenta.

Te invit oricand sa-mi fii alaturi langa un pacient zdrobit ( eventual intr-un accident de motocicleta ... ), in stop cardio-respirator, cu sangele siroind de peste tot, in incercarea de a-l readuce si a-l mentine in viata si apoi mai vedem cine e "baba in curtea bisericii dupa slujba".

Multumesc mult pentru ofertele de a da o tura cu 950 / 990, dar prefer sa astept pana voi avea una a mea.

Scuze pentru off-topic, dar m-am cam saturat sa fiu tratat de sus de oricine care se crede superior mie doar pentru ca el are un 990 si eu nu.

Asfalt uscat tuturor!

 

P.S. Sincer sa fiu, nu m-a enervat ca nu ma crezi tu motociclist; de-aia nu mai pot eu! Am simtit insa ca vad negru in fata ochilor cand ai spus ca nu pot dormi noaptea ca nu s-a facut "malaiu' ". Cand mi-oi baga tu malai in buzunar, sau cand vei gasi pe cineva care sa spuna ca mi-a dat mie bani, atunci sa vorbesti! Poate faptul ca nu scriu agramat te-a facut sa crezi ca sunt un doctoras smochinit, cu ochelari, tremurand la orice cuvant rostit mai apasat; prietene, te-ai inselat! Daca erai langa mine cand m-ai acuzat ca iau bani de la pacienti, iti smulgeam capul de pe umeri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Nu motocicleta e ( atat ) de importanta, cat spiritul care te indeamna catre ea. Scuze pentru topicele nepotrivite si cronofage ( daca stii ce e aia ) initiate de mine; pe viitor am sa ma abtin, sau am sa cer acordul "maestrilor".

Am sa incerc sa ajung la intalnirea voastra. Pana atunci am sa reflectez la ce anume te-ar convinge pe tine ca sunt motociclist, iar tu poate mai pui mana pe o carte de gramatica limbii romane.

Nu mi-e jena sa recunosc ca nu am bani pentru un 990; nu iau bani de la pacienti, asa ca e probabil sa nici nu mi-o iau vreodata din salariul de medic in urgenta.

Te invit oricand sa-mi fii alaturi langa un pacient zdrobit ( eventual intr-un accident de motocicleta ... ), in stop cardio-respirator, cu sangele siroind de peste tot, in incercarea de a-l readuce si a-l mentine in viata si apoi mai vedem cine e "baba in curtea bisericii dupa slujba".

Multumesc mult pentru ofertele de a da o tura cu 950 / 990, dar prefer sa astept pana voi avea una a mea.

Scuze pentru off-topic, dar m-am cam saturat sa fiu tratat de sus de oricine care se crede superior mie doar pentru ca el are un 990 si eu nu.

Asfalt uscat tuturor!

 

P.S. Sincer sa fiu, nu m-a enervat ca nu ma crezi tu motociclist; de-aia nu mai pot eu! Am simtit insa ca vad negru in fata ochilor cand ai spus ca nu pot dormi noaptea ca nu s-a facut "malaiu' ". Cand mi-oi baga tu malai in buzunar, sau cand vei gasi pe cineva care sa spuna ca mi-a dat mie bani, atunci sa vorbesti! Poate faptul ca nu scriu agramat te-a facut sa crezi ca sunt un doctoras smochinit, cu ochelari, tremurand la orice cuvant rostit mai apasat; prietene, te-ai inselat! Daca erai langa mine cand m-ai acuzat ca iau bani de la pacienti, iti smulgeam capul de pe umeri!

...and back offtopic:

 

domnu' marook ai schimbat a 6-a in curba :rock:... si te-am rugat sa n'o iei personal! unde te-am acuzat eu de spaga? n-am facut decat sa enumar ce-am retinut eu din postarile tale ("cronofage", cum spui tu, esti sigur ca nu's "cronofile"? reflecteaza!), nu te-ai plans tu de "malai" si de probleme cu somnu'?. Majoritatea dintre noi au o meserie pe care o practicam ca sa realizam venituri (la care platim impozite :P ), ca sa putem trai; toti "rupem" din venituri mai greu sau mai usor, o parte mai mare sau mai mica pentru motociclism si motocicleta. Faptu' ca esti medic se pare ca nu te scuteste de chestia asta, la fel de bine puteai sa fii macelar sau macaragiu. De ce insisti pe ideea ca tu esti medic si e greu de parca noi ceilalti am fi de vina? Ai impresia ca toti ceilalti si-au primit motoarele cadou? Hai sa ne lamentam cu totii, exact ca nijte babe in curtea bisericii, sa ne zicem unu' la altu' cu ce ne ocupam si cat de greu este, pe un topic cu titlu' "KTM 950/990 Adventure".

 

Te arati interesat de 950/990 Adventure ca o posibila achizitie viitoare numa' ca nu prea stii ce'i aia. Super! In situatia asta am fost si eu acu' doi ani si as fi dat orice ca sa fac o tura sa ma lamuresc daca e ce-mi trebuie mie, in ideea asta am zis ca-ti dau o tura desi nu imprumut motoru' de regula. Tu ai imprumuta motor de o suta de cai unui „motociclist” cu carnet de cateva luni si vreo doua mii de km facuti evetual pe un singur tip de motor? Poate numai daca l-ai primit cadou, pentru asta exista dealeri si motoare de test-ride.

 

Ma tot indemni la cartea de gramatica, probabil din cauza abuzului meu de „apostroafe”... daca tot esti asa de erudit puteai sa te prinzi ca intentionat scriu asa ca sa sune textu’ mai „oral” in capu’ colegului forumist ca si cum am sta la cioace la o bere, nah... in cazu’ tau n’am reusit.

 

Da’ finalu’ interventiei dvs. e de-a dreptu’ apoteotic, pe bune, chiar smulgi capu’ de pe umerii omului de pe forum? Lasand la o parte cauza, chiar asa, direct la cap sari? Nu vrei sa incepi cu o unghie sau... un deget acolo? Nu-mi vine sa cred cata brutalitate la un medic. Chiar, faza asta cu „smulsu’ capului”, in cazul tau, nu contravine cu Juramantul lui Hipocrate, sau ai tinut degetele incrucisate cand l’ai depus? Ma rog, eu n’o sa iau asta in serios, probabil m-ai intzeles gresit si te-a cam luat valu’!

 

domnilor,

parerea mea e ca aceste injurii nu duc la nimic bun. hai sa ne vedem de treaba, suntem aici pt a schimba pareri si experiente despre motoare, nu oameni.

daca e rost de taraboi, bagati PM-uri, ca pentru asta s-au inventat.

 

ACUM, referitor la propunerea de we 4-5 oct - eu nu am nimic atunci, as putea sa ma bag. cine mai liciteaza?

 

am vazut o manifestare f. misto la Rasnov acu 2 sapt cand mi s-a stricat motoru - intalnirea moto organizata de baietii de la Brasov. ma gandeam ca poate mergem si noi acolo in camping - in partea din spate. bagam corturi si stam la baute? facem si niste ture prin zona...au si casute, pt elitisti :bounce:

 

Asfalt uscat zilele astea :laugh:

 

scuze de offtopic da' nu puteam sa raman dator cu lamuririle de mai sus... considerati-le un altfel de "P.M." bagat asa ... in public! :) promit sa ma linistesc daca domnu marook face la fel!

 

daca ramane hotarat fac pe dracu'n patru sa fiu acolo pe 04-05.10 numai ca as prefera sa evit o noapte de octombrie in cort (is patit!), poate mai aduc si nijte prieteni cu mine... deci stie cineva sau poate afla un nr. de telefon la care se poate rezerva o casutza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grasutule , as fi vrut sa te cunosc mai ales ca ai fost la bacau. motoreta mea(12gs) era la un moment dat langa 800-le asta

 

... si puteai testa un bmw...

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza si pe mine f tare sa fac un drive test cu F800 gs. Daca mai aflati noutati despre cei de la BMW si despre posibilitati de testare tineti topicul in priza.

Merci

 

 

Cine, tu? :goodposting:

BMW, tu? :agree:

Editat de taxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...