Sari la conținut

Fc-moto..


namaste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 273
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca UPS -ul pot face asa ceva ,de cand am primit tracking number-ul treaba era cam dubioasa,doar 2 kg pentru un costum dintr o bucata ,oricum am refuzat coletul si nu vreau sa aud de fc moto.de

O cutie goala de doua kile? Eu as zice sa cauti problema pe parcurs, nu la expeditor.

I-ai contactat pe FC Moto? Ei ce zic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cutie goala de doua kile? Eu as zice sa cauti problema pe parcurs, nu la expeditor.

I-ai contactat pe FC Moto? Ei ce zic?

Pai oricum ajunge din nou la Fc Moto coletul daca eu nu am acceptat livrarea,sa verifice fc moto ce au pus in colet,am trimis mail-uri si inca astept raspuns Editat de Sabri Yakubov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Stati departe de fc-moto!

 

Am dat o comanda de ~450 euro, cumparand de la ei pentru ca am citit aici pe forum niste recomandari mai vechi. Ei bine, situatia s-a schimbat drastic- ori nu au nimic pe stoc, ori au devenit escroci, insa dai comanda si nimic.

Zero livrare, zero raspunsuri la mailuri, zero tot. Sunt sute de mesaje postate in ultimele luni cu oameni care si-au luat teapa. http://www.resellerratings.com/store/fc_moto https://www.facebook.com/FC-Moto-128729500493529/

 

Din fericire eu mi-am recuperat banii, plata fiind facuta prin paypal. Dupa ce am deschis disputa pe paypal, inainte sa anuleze comanda mi-au dat mesaj cu "we want to inform you, that your order is still in process. There are several reasons for a delayed delivery." , iar in lista de 5 produse 1 avea data estimata 20/4, altul 18/4 si la restul liber, probabil perioada nedeterminata.

 

Mare gunoi fc-moto asta!

Editat de walking^human
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat casca de la ei acum 3 saptamani. Miercuri am facut comanda si martea urmatoare aveam casca pe cap. Si nu e prima comanda.

Conteaza si ce cumparati si cand. Daca e ultima bucata dintr-un produs, pusa la reducere sau in lichidare de stoc, pot aparea diverse neplaceri, si asta la orice site.

Faceti plata cu paypal si in caz de neconcordanta va luati banii inapoi garantat. Va ramburseaza si transportul retur daca produsul nu corespunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma intereseaza pe mine a cata bucata e, sau orice alte detalii? Daca scrie "se trimite in 2-3 zile" atunci sa se trimita, sau macar sa se dea un mesaj ulterior cu un termen exact. Nu sa se stea pe burta si sa se ignore mailurile.

Daca stiam ca trebuie sa dau 3 acatiste la 3 biserici diferite ca sa intrunesc conditiile in care se onoreaza o comanda in termen rezonabil, nu mai imi pierdeam timpul cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine de pe fc-moto este sa cumperi cu plata la livrare, ai costuri suplimentare de vreo 20-25 lei dar este cel mai sigur. Eu am cumparat de la ei in doua randuri si a fost totul in regula (cu plata la livrare - livrare doar prin UPS).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut vreo 4 comenzi la ei, dintre care 2 de vreo 500 euro. Timpul de livrare a fost cel mai mult 13 zile, celelalte 3 au durat de obicei 7-9 zile. Per total multumit, ce prinzi reduceri sunt preturile mult mai mici decat louis, polo si altii.

Mi-am luat combinezon AStars Motegi la 450Euro in Decembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am comandat de la fc-moto o geaca pe la inceputul lunii martie, cand a ajuns mi-am dat seama ca mi-e mare si am ales sa o returnez si sa cer refund. Le-am dat mail, mi-au spus care-i procedura de retur (trebuia completat un formular) si le-am trimis-o prin DPD. Dupa ce coletul a ajuns la ei, a trebuit sa ma cert cu o idioata de la customer support cam o saptamana fiindca sustineau ca n-au primit nimic.

Dupa ce le-am trimis confirmarea de primire de le DPD, unde se vedea clar ca a semnat pt pachet cineva de la adresa lor, au recunoscut ca au primit geaca si ca imi vor pune banii "within the next days". Asta se intampla pe 3 aprilie. De atunci le-am mai dat un mail (pe 10 aprilie) sa-i intreb daca e vreo problema si cand mi se vor returna banii, si acelasi raspuns: in urmatoarele zile. Mi-e ca o sa ma abureasca asa cateva luni pana ce vor face refund-ul.

 

Am mai citit pe net review-uri ale magazinului si multe persoane se plang ca n-au primit banii inapoi sau nu li s-a schimbat produsul.

 

Voua in cat timp vi s-au returnat banii ? Daca trece timpul si ma tot duc cu vorba, exista vreo institutie la nivel de EU unde se poate face o plangere (ceva gen ANPC) ?

 

Ms


» Post actualizat in 22 Apr 2017 08:36

Ca sa nu las topicul in aer, ieri mi-au pus in sfarsit banii pt retur.

 

Pe 23.03 a ajuns la ei pachetul, refund-ul s-a facut pe 21.04 (deci aproape o luna a durat).

 

Desi pe formularul de retur am trecut un cont in EUR in care sa-mi transfere banii (ca sa nu mai pierd la conversia valutara), banii mi i-au transferat tot in contul din care am facut initial plata (adica cel in RON).

 

Concluzia: never again!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Stiti daca cei de la UPS te lasa sa deschizi coletul inainte sa platesti? Ma intereseaza sa verific daca sunt marimile corecte, nu sa probez.

 

Cel mai bine de pe fc-moto este sa cumperi cu plata la livrare, ai costuri suplimentare de vreo 20-25 lei dar este cel mai sigur. Eu am cumparat de la ei in doua randuri si a fost totul in regula (cu plata la livrare - livrare doar prin UPS).

Costurile suplimentare sunt de 50-60 de RON. Vreo 6 euro taxa de plata ramburs si inca vre 6 diferenta intre DHL su UPS. DHL e mai ieftin dar nu are optiunea cu plata la livrare.


» Post actualizat in 30 May 2017 14:44

Nu te lasa ala de la UPS sa deschizi coletul.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Eu am comandat de la ei o casca hjc. Comanda am facut o pe data de 11 ianuarie 2018, undeva pe la ora 18, deci ziua lucratoare era cam dusa. Am platit prin paypal, iar statusul comenzii era : order recieved, paid, in process. Pe site ul lor, casca era in stoc. A doua zi, pe la ora 15, am intrat sa vad statusul comenzii, si spre surpriza mea, statusul era : dispatched, delivered, invoiced. Am crezut ca este o eroare, si le am trimis un mail in care le ceream status ul corect al comenzii, dar fiind aproape vineri ora 4, ei avand program pana la 4 ora germaniei, nu ma asteptam sa imi raspunda cineva pana trecea weekend ul. Asa ca luni seara, dupa ce nu am primit nici un raspuns toata ziua, le am mai trimis un mail. Deja incepusem sa ma resemnez, dupa de am citit cateva review-uri negative din acest topic. In gandul meu spuneam: macar am platit cu paypal, imi recuperez banii mai repede. Marti la fel, nici un raspuns de la ei. Ajung acasa pe la ora 18, si gasesc coletul la intrare. Comanda data joi pe 11, seara, livrata marti pe 16. Norocul meu a fost ca stau la curte, si familia mea are o afacere proprie la domiciu, asadar coletul a fost preluat de tatal meu. Nu tu email de confirmare ca produsul a fost expediat, nu tu tracking number, nu tu telefon de la curier ( DHL ). Nu stiu oare ce se intampla cu coletul daca nu era nimeni acasa. Am un amic care lucreaza la fan courier, mi a povestit ca mai aduc si ei colete din alte tari, prin diferiti parteneri, iar multe adrese nu contin un numar de telefon, vina fiind a expediatorului. O surpiza placuta ca a ajuns asa repede, dar putin ciudata din cauza lipsei de comunicare cu clientii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat frecvent ca statusul comenzii sa se schimbe si mailul cu noul status sa-l primesc dupa cateva zile. Valabil si pt "dispatched", "returned", etc. La mail de obicei ti se raspunde in 2-3 zile, probabil chiar mai greu daca prinzi o perioada aglomerata ori cu sarbatori (cand au angajati in concediu).

 

DHL si UPS in general nu dau nici un semn cand nu ai nimic de platit (gen taxe vamale cand comanzi din US).

 

Stai chill, oricare ar fi problemele cu comanda, banii ii primesti inapoi, nu trebuie neaparat sa platesti prin PayPal (care iti mai ia un comision). Ah, iar suma iti este retrasa de pe card doar dupa ce pachetul este expediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sunt foarte ok, eu am comandat un costum klim de la ei, a venit repede, plata la livrare ca e cel mai sigur sa nu dai banii inainte, nu am avut niciun fel de probleme. Cred ca e singurul site care accepta plata la livrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 4 comenzi (~1000€) in ultimii 2 ani, plata in avans, fara niciun fel de probleme. Coletele au fost trimise prin DHL pe parcurs extern, preluate si livrate in Romania de UrgentCargus. La plata avans recomand totusi paypal, un pic de prevedere nu strica...

 

La ultima comanda, o geaca Dainese Hawker D-Dry, cu tot cu o reducere suplimentara primita de la ei, am iesit cu vreo 55 euro mai bine decat daca as fi luat de pe motoin.de, motocard.com sau chiar dainese.com.

 

In concluzie ii recomand, la multe articole au preturi imbatabile, produsele au venit in maxim 5 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Voua cum v-au ajuns coletele in ultima vreme?Eu am selectat DHL, insa de 2 zile tracking-ul e mort, asta dupa ce pana acum se updata zilnic aproape, chiar si sambata.Nu cred ca mai am sanse sa-l primesc pana in Paste, asta dupa ce le-a luat 1 saptamana sa-l expedieze. :)

Ultimul status: Tue, 03.04.18 07:44 Feucht, Germany

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa imi apare si mie la TN, ca o sa fie preluat de Urgent-Cargus care se misca repede, dar din Germania pana in Romania nu isi mai face niciun update TN-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...