Sari la conținut

CIZME ENDURO/MOTOCROSS/SUPERMOTO


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

am si eu o intrebare care probabil suna stupid pt majoritatea dar pt ca habar nu am de enduro e mai bine sa intreb decit sa incerc si sa gresesc. cind porti cizme enduro/cross merge sa-ti pui protectii doar pentru genunchi sau trebuie protectii cu totul genunchi+tibie? mai e necesara protectia pt tibie?

 

intrebarea 2, cit de naspa sunt cizmele madhead de la louis?

http://www.louis.de/_20ebdb6c95f575fee9f69...artnr_gr=202485

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_
am si eu o intrebare care probabil suna stupid pt majoritatea dar pt ca habar nu am de enduro e mai bine sa intreb decit sa incerc si sa gresesc. cind porti cizme enduro/cross merge sa-ti pui protectii doar pentru genunchi sau trebuie protectii cu totul genunchi+tibie? mai e necesara protectia pt tibie?

 

intrebarea 2, cit de naspa sunt cizmele madhead de la louis?

http://www.louis.de/_20ebdb6c95f575fee9f69...artnr_gr=202485

 

Este bine ca protectiile sa fie suficient de lungi cat sa intre macar 2 degete in cizma (cand flexezi piciorul sa nu iasa de sub ea).

Cizmele Madhead de la Louis le-am purtat cam 1 ora, de imprumut. Mie unul nu mi-au placut. Rigide, inconfortabile si slabe ca protectie. Pmdv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare care probabil suna stupid pt majoritatea dar pt ca habar nu am de enduro e mai bine sa intreb decit sa incerc si sa gresesc. cind porti cizme enduro/cross merge sa-ti pui protectii doar pentru genunchi sau trebuie protectii cu totul genunchi+tibie? mai e necesara protectia pt tibie?

 

intrebarea 2, cit de naspa sunt cizmele madhead de la louis?

http://www.louis.de/_20ebdb6c95f575fee9f69...artnr_gr=202485

 

:huh: eu zic ca tibiile sunt destul de vulnerabile la cazaturi, si sa nu incerci sa te dai doar cu protectie pe genunchi. cum zicea si popescu_mihai_raul, protectia de tibie tre sa intre in cizma, ca altfel risti sa se miste la o cazatura si sa prinzi un bolovan exact unde nu te astepti.

 

cat despre intrebarea 2, eu am TCX Pro2 care pot sa le laud. Despre MadHead am citit in ceva thread pe aici ep undeva, zicea un user ca parca ar fi cioplite in lemn. Acuma de aici, intelegi tu ce vrei. Daca cauti bine in thread-ul asta, s-ar putea sa gasesti un review si legat de MadHead...dar eu zic ca la pretul lor gasesti niste cizme mai bune.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu cu ocazia salonul moto de la Bucuresti o pereche de Sidi Crossfire. Cred totusi ca am facut greseala sa iau un numar mai mare decat mi-ar trebui mie. Cand le-am incaltat si am vrut sa ma sui pe motor parca eram motanul incaltat, nici nu simteam unde e schimbatorul de viteze. Sa fie din cauza asta, marimea prea mare? Oricum maine ma duc sa le schimb. Le-am luat de la INTER MOTORCYCLE si au avut un discount de 30%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da, poate ca txc pro2 or fi mai bune, dar sub 13 mil nu le gasesc, astea sunt 150 euro. Ma gindesc sa gasesc ceva in zona asta de pret ca unele de 500euro sunt sigur ca sunt f bune

dezi era un post in paginile anterioare in care zicea cineva ca in nici un caz sa nu dai banii pe oxar, ca sunt f f proaste...

poate se gaseste cineva care chiar a purtat madhead de la louis sa ne spuna o parere pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu cu ocazia salonul moto de la Bucuresti o pereche de Sidi Crossfire. Cred totusi ca am facut greseala sa iau un numar mai mare decat mi-ar trebui mie. Cand le-am incaltat si am vrut sa ma sui pe motor parca eram motanul incaltat, nici nu simteam unde e schimbatorul de viteze. Sa fie din cauza asta, marimea prea mare? Oricum maine ma duc sa le schimb. Le-am luat de la INTER MOTORCYCLE si au avut un discount de 30%.
Aceeasi senzatia am avut-o si eu, chiar daca sunt fixe, parca as avea picioarele-n ghips... Insa la drum lung, in pozitia de mers picioarele stau foarte relaxate. Eu sper sa se mai lase...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat in jur de 1000 RON pe Sidi. Ma gandesc sa la schimb cu un numar mai mic. Acum am 44 si eu port deobicei la incaltaminte 42-43. Cu ciorap gros (de schi) stau lejer in ele, nu ma strang deloc, insa ma gandesc ca se vor lasa si mai mult.

Editat de Dok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu cu ocazia salonul moto de la Bucuresti o pereche de Sidi Crossfire. Cred totusi ca am facut greseala sa iau un numar mai mare decat mi-ar trebui mie. Cand le-am incaltat si am vrut sa ma sui pe motor parca eram motanul incaltat, nici nu simteam unde e schimbatorul de viteze. Sa fie din cauza asta, marimea prea mare? Oricum maine ma duc sa le schimb. Le-am luat de la INTER MOTORCYCLE si au avut un discount de 30%.

Ia-ti fix masura care ti se muleaza perfect pe interior. Incearca sa te urci si pe un motor cu ele in picioare sa vezi cum se asaza. Joaca-te cu cataramele si prinde-le bine dar nu foarte strans. Tre sa iti circule sangele. In mod normal, trebuie sa poti misca doar putin glezna si sa nu simti absolut nimic prin ele. E normal sa nu iti dai seama unde e schimbatoru, cat ai apasat pe frana. Dureaza o saptamana doua sa te obisnuiesti dar pe urma nu vei mai avea treaba.

 

Felicitari pentru alegerea facuta. Sunt printre cele mai misto cizme de care stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vorbim de crossfire sau crossfire srs, producatorul zice ca trebuie sa le iei fix masura care o porti la pantofii sport!

dupa o iesire cizmele se muleaza dupa picior !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asta nu stiam. Am apelat la metoda clasica, un numar si ceva mai mare decat port eu in mod normal. Hai sa vedem ce rezolv maine, incerc 42 si 43, la pantofi merg amandoua (depinde de firma).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu crezi ca-ti mai primesc cizmele alea purtate inapoi? Daca da, sunt curios care va fi fraierul care le va lua de noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a zis ca le-am purtat?? Am specificat mai sus, le-am incaltat m-am suit pe motor si am incercat sa schimb vitezele. Pentru ca nu am reusit, le-am dat jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dacă reuÂşeÂşti să îți iei sidi discovery, te rog să îmi spui Âşi mie dacă potriveÂşte numărul. Vreau să îmi iau Âşi eu Âşi o să le comand direct de pe net Âşi să Âştiu cam ce număr. ÂŞi eventual niÂşte impresii despre ele. Sunt flexibile, impermeabile... Eu vreau să le folosesc Âşi la touring Âşi nu fac cross. Fac soft enduro. Ms Âşi baftă la vânzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva impresii dupa 330km cu Alpinestars tech3

 

le-am luat SH cu 300 ron purtate putin

 

Impermeabilitate pe ploaie foarte buna, dar daca intri intro apa cu ele te uzi repede.

 

Talpa: extrem de rigida, trebuie sa inalt un pic schimbatorul pt a putea schimba usor vitezele, mersul e jos nu e chiar comfortabil dar nici nu o sa mergi ca un robot, nu au soseta detasabila

 

Sistem inchidere: 4 catarame per cizma, usor reglabile, plastic combinat cu aluminiu. Solide , au rezistat la un impact, vezi mai jos la protectie :P

 

Ventilatie: nu am murit de caldcu ele desi am plecat pe caldura la drum, iar intoarcerea facuta si pe ploaie si frig, si desi eram ud la picioare ca am intrat intr-un rau, nu mi s-a facut frig la picioare.

 

Protectie: din pacate la sfasitul primei iesiri un baiat cu un passat mi-a testat cizma stanga: impact direct intre bara automobilului si piciorul meu, mobra zboara 4 m pe directia de inaintare a masinii. urmari destul de grave pt mine fractura de tibie si peroneu, urmata de tija si o luna si jumatate de stat la pat cu piciorul in sus. probabil ca daca eram cu bocancii obisnuiti as fi avut fractura deschisa si probabil oasele rupte in mai mult de un loc. cizmele nu au suferit nici un defect care sa le afecteze functionalitatea dar cele 2 catarame de la mijloc le voi schimba pt ca ele au incasat impactul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Pun si eu o intrebare de nou venit in lumea enduro-ului.

Ce dezavantaje am daca port cizmele de viteza? Mentionez ca ma voi da doar pe circuitul de la Ciolpani.

Vei pune piciorul jos si se va agata de denivelarile pamantului, vei cade la viteze mici cu motoreta peste picior, iti vor zbura bolovani de pamant in picior etc, etc. La motocross si enduro picioarele primesc cel mai des lovituri. Cizmele de viteza sunt facute sa reziste doar la alunecari pe asfalt. Dar sunt mai bune decat nimic.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o intrebare de nou venit in lumea enduro-ului.

Ce dezavantaje am daca port cizmele de viteza? Mentionez ca ma voi da doar pe circuitul de la Ciolpani.

Sa speram ca nu o sa te lase nimeni din administratia circuitului de la Ciolpani sa te dai fara cizme de cross-enduro.Cizmele de viteza nu iti protejeaza tibia,pe care poti sa o lovesti singur in scarita sau glezna daca lovesti cu piciorul de pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

Pai nici nu va fi nevoie sa ma lase ca m-ati convins voi ca nu am ce cauta acolo fara cizme adecvate.

Asta e, le pun pe ale mele la vanzare si mai stau o perioada pe bara pana am bani de unele de cross.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Intrebare intrebatoare: ce cizma e cea mai cea?

 

Fox F3 imi par foarte frumoase si sigure, dar nu cunosc pe nimeni care sa aiba si sa imi poata spuna cum sunt for real...

Sidi Crossfire Srs: impermeabile? se uzeaza ceva pe la glezna("balamale")?

Gaerne SG 12: poarta un prieten si spun ca sunt super bune, confortabile... dar mai vreau sa aud ceva pareri inainte sa le cumpar.

 

Deci? Ce sa isi cumpere Dragos? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SG12 - recomand!

 

le am de anul trecut din vara si sunt ca noi. pot sa spun ca le-am purtat "un pic".

 

Intrebare intrebatoare: ce cizma e cea mai cea?

 

Fox F3 imi par foarte frumoase si sigure, dar nu cunosc pe nimeni care sa aiba si sa imi poata spuna cum sunt for real...

Sidi Crossfire Srs: impermeabile? se uzeaza ceva pe la glezna("balamale")?

Gaerne SG 12: poarta un prieten si spun ca sunt super bune, confortabile... dar mai vreau sa aud ceva pareri inainte sa le cumpar.

 

Deci? Ce sa isi cumpere Dragos? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, am citit toate cele 10 pagini de pareri, dar nu am vazut nimic despre FM RACING S01. Toate modelele despre care s-a discutat, sar cu mult peste posibilitatile mele financiare, as fi interesat de ceva pana in 180 E. Ma poate ajuta cineva cu niste sugestii? Am mai vazut la un pret apropiat Axo boxer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...