Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Sunt in cautare de moto si caut ceva nu foarte sport, dar nici foarte touring, iar VFR cred ca este combinatia ideala

 

E din amandoua cate umpic ... dar mai mult touring, in oras nu e foarte comoda pozitia in schimb in afara e brici.

 

Stiu ca pentru inceput este recomandat sa-ti iei un moto cu o capacitate mai mica, dar sunt destul de cumpatat, iar pe langa asta nu-mi permite bugetul sa schimb motoarele...

 

Faza cu cumpatatu nu o sa te ajute cand iti taie calea mosu cu dacia din 60' ... asa ca din punctul asta de vedere iti recomand sa iti iei ce iti dicteaza inima, o sa te inveti cu ea pe parcurs :smoke:

 

E motor mare, eu am 1.85 si cand o incalec mai dau cu piciorul peste codita, e drept ca nu sunt Vandame dar daca esti mic de statura cred ca o sa ai mici probleme ... acum nu stiu daca se aplica si la versiunile de dinainte de vtec

 

Eventual sa-mi iau un VFR 750, ulterior investind putin cate putin in ea.

 

As merge pe 800 FI pana in 2002, am o cunostinta care o lauda in continuu si tind sa cred ca e cea mai reusita varianta de VFR :)

 

Bafta :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!

 

Ma bucur ca am gasit ceva posesori de VFR pe forum. Sunt in cautare de moto si caut ceva nu foarte sport, dar nici foarte touring, iar VFR cred ca este combinatia ideala intre cele doua :makeout:.

Am citit numai cuvinte de lauda despre acest motor. :D

 

Cateva intrebari as avea totusi pentru voi:

1. Ce consum aveti? Ma intereseaza in mod special oras, afara si mixt.

2. Ca si mecanica este ok? Ma gandesc daca ati intampinat probleme majore?

3. Referitor la piese cum este? Se gasesc usor pe piata din RO? Ca si pret cum stau?

 

Momentan fac scoala pt moto si abia pe la sfarsitul lui septembrie pot da examenul. Stiu ca pentru inceput este recomandat sa-ti iei un moto cu o capacitate mai mica, dar sunt destul de cumpatat, iar pe langa asta nu-mi permite bugetul sa schimb motoarele...Eventual sa-mi iau un VFR 750, ulterior investind putin cate putin in ea.

 

Va multumesc mult si asfalt uscat tuturor! :moto:

1. Chestia cu consumul e din poignee d-l: cu alte cuvinte daca te mananca in palma dreapta consumul creste pe masura. In plus daca vrei consum rezuma-te la ceva chinezarie de 50 cm3

2. Mecanic motorul este bulletproof. In rest cam ca la alte moto:consumabile, reglaje etc.

3. Piese se gasesc. Mai bai cu carenele.

Problema majora la VFR[si Honda in general] releul-regulator , care se prajeste cam des, dar si asta se poate remedia cu investitii rezonabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ma bucur ca am gasit ceva posesori de VFR pe forum. Sunt in cautare de moto si caut ceva nu foarte sport, dar nici foarte touring, iar VFR cred ca este combinatia ideala intre cele doua :makeout:.

Am citit numai cuvinte de lauda despre acest motor. :D

 

Cateva intrebari as avea totusi pentru voi:

1. Ce consum aveti? Ma intereseaza in mod special oras, afara si mixt.

2. Ca si mecanica este ok? Ma gandesc daca ati intampinat probleme majore?

3. Referitor la piese cum este? Se gasesc usor pe piata din RO? Ca si pret cum stau?

 

Momentan fac scoala pt moto si abia pe la sfarsitul lui septembrie pot da examenul. Stiu ca pentru inceput este recomandat sa-ti iei un moto cu o capacitate mai mica, dar sunt destul de cumpatat, iar pe langa asta nu-mi permite bugetul sa schimb motoarele...Eventual sa-mi iau un VFR 750, ulterior investind putin cate putin in ea.

 

Va multumesc mult si asfalt uscat tuturor! :moto:

 

In primul rand cauta sa auzi cum suna un V4 (youtube), s-ar putea sa nu-ti placa, suna diferit de ce auzi pe strada in fiecare zi.

 

- Consum de la 5.5 la 7.5 mixt, in cazul meu, toba sport, iudeÂş la mână.

- Probleme n-am avut niciodata, decat cu un termostat blocat putin pe deschis, 30 de euro a fost unul nou. Releu de incarcare mi cel cu aripioare, l-am asigurat cu un cooler de PC, legat pe becu de pozitie.

- Ce inaltime ai ? Esti la "viitorul" prim motor ? Daca da, as fi pesimist cu alegerea asta...

 

Succes !

post-33938-0-74762400-1346218678_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

later edit: daca esti mai mic de intaltime si gasesti un vfr400, vezi cum e, arata super tare. Mie mi-a placut tot timpul carenajul, seamana mai bine cu sora lui de la curse :)
E motor mare, eu am 1.85 si cand o incalec mai dau cu piciorul peste codita, e drept ca nu sunt Vandame dar daca esti mic de statura cred ca o sa ai mici probleme ... acum nu stiu daca se aplica si la versiunile de dinainte de vtec
- Ce inaltime ai ? Esti la "viitorul" prim motor ? Daca da, as fi pesimist cu alegerea asta...

Hmmm.. Chiar este o problema cu acest motor? Ce-i drept sunt cam scund ~170cm... :scratch:

 

E din amandoua cate umpic ... dar mai mult touring, in oras nu e foarte comoda pozitia in schimb in afara e brici.

Avand in vedere ca stau langa Bucuresti si 70% din drum il fac sa spunem "afara", o sa fie ok cred. :rolleyes:

 

1. Chestia cu consumul e din poignee d-l: cu alte cuvinte daca te mananca in palma dreapta consumul creste pe masura. In plus daca vrei consum rezuma-te la ceva chinezarie de 50 cm3

Nu man, in nici un caz. Eram curios doar cam pe unde ajunge consumul. :moto:

 

Hmmm...per ansamblu sa inteleg ca sunteti multumiti de el.

 

@almostcyborg - foarte frumos VFR-ul tau! Ador negru...

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat / hotarat ceva cu intalnirea nationala?!

Hai sa ne organizam putin ca imediat e septembrie si vreau sa vin si eu beer.gif In plus, abia m-am intors din concediu unde am mers cu masina si mi-au facut inima rea toti croatii si turistii pe motoare.

Trebuie neaparat sa-mi plimb si eu hondita putin prin tararicky.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat / hotarat ceva cu intalnirea nationala?!

Hai sa ne organizam putin ca imediat e septembrie si vreau sa vin si eu beer.gif In plus, abia m-am intors din concediu unde am mers cu masina si mi-au facut inima rea toti croatii si turistii pe motoare.

Trebuie neaparat sa-mi plimb si eu hondita putin prin tararicky.gif

Pai se pare ca lumea agreeaza Sighisoara ca loc de desfasurare. Cat despre data se vb de jumatatea lui septembrie. Sa se hotarasca unanim si eu va astept cu bratele deschise. :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se pare ca lumea agreeaza Sighisoara ca loc de desfasurare. Cat despre data se vb de jumatatea lui septembrie. Sa se hotarasca unanim si eu va astept cu bratele deschise. :-)

Da trebuie sa ne hotraram o data si ca data si ca locatie,Sighisoara suna OK !...nu de alta dar poate o parte din noi putem lucra sau ceva de genul sa ne putem organiza cu timpul sau cel putin eu :P

Pana se voteaza si se hotaraste :) maine Joi la parcul Carol cine vine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah... v-am promis mai demult niste poze cu vfr-ul modificat streetfighter... acu i-am pus si suporti de bagaje si arata cam asa.. ca nu m-am putut abtine :grinbandit:

 

post-18053-0-12873800-1346269717_thumb.jpg

post-18053-0-97030300-1346269122_thumb.jpg

post-18053-0-10630200-1346269782_thumb.jpg

 

So ... pana acum credeam ca sunt singurul cu VFR modificat ...

 

Imi pare rau ca nu am o poza cu codita fara suportii de coburi ... by the way, motorul inca nu e finalizat.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-18053-0-12873800-1346269717_thumb.jpg

post-18053-0-97030300-1346269122_thumb.jpg

post-18053-0-10630200-1346269782_thumb.jpg

 

So ... pana acum credeam ca sunt singurul cu VFR modificat ...

 

Imi pare rau ca nu am o poza cu codita fara suportii de coburi ... by the way, motorul inca nu e finalizat.

Din carene mai ai ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VFR 800 FI

52000 KM - an de fabricatie 2000 - Injectie

2700 Euro. Contact: 0730 393 393

 

Garantie (motor, cutie + altele) cu contract pana in vara 2013

Recent adusa din Italia, eu sunt al doilea proprietar dar primul proprietar din Romania.

Carene, accesorii, colorit si stickere originale.

Revizia completa (placute frana, ulei si toate lichidele, cauciucuri noi Michelin Pilot Power 2012).

 

 

 

Mai multe poze si detalii aici: /index.php?/topic/683239-honda-vfr-800-fi/

post-39658-0-14601900-1346317180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce iti trebuie? Nu mai am foarte multe dar poate te-as putea ajuta.

Carene far[stg-dr]. Ale mele sunt lipite cu fibra de sticla. Spune-mi pe PM ce mai ai eventual. Ms!

 

Va astept la Sighisoara atunci :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale mele erau integral din fibra si mai erau si botite ... cand l-am luat arata cam asa

post-18053-0-39263600-1346329608_thumb.jpg

post-18053-0-43568600-1346329639_thumb.jpg

Mai am cateva elemente originale dar nu cred ca ajuta pe cineva cu ceva ...

Am cumparat-o cu rezervor, sea si carene codita de '93 desi ea e '94; apropo am saua de '93, daca ii face cuiva de trebuinta o dau ca donatie. Trebuie sa fac un inventar complet la ce mai am si nu imi fac de terbuinta, acum pe moment imi vin in minte urmatoarele: termocupla radiator, electroventilator, capac radiator, grila radiator, suporti scari spate cu tot cu scari; daca are cineva nevoie de ele le facem preturi impreuna sau donez in functie de piesa.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, am si bratele de furca in stare foarte buna.

 

P.S. Caut jug inferior.

Daca mai ai bordul si nu iti este de trebuinta m-ar interesa ceasurile de apa si benzina, precum si cablajul imprimat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva posesrorul VFR-ului rosu CT-09-MSC din Constanta? Am vazut motorul astazi in Tomis Nord. Daca da dati va rog de veste...

Am sa incerc sa ajung si eu la reuniune (sa vad cum negociez cu jumatatea). As incerca sa ajung la amandoua dar cred ca sper prea multe. Daca pleaca cineva din Bucuresti sa dea de veste. Pana in Buc pot ajunge repede pe autostrada (desi este plictisitor ca draqu) si dup'aia sa mergem in grup, daca se voieste :moto:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a cazut 15 Septembrie pt c-am o nunta. Maine fac o plimbare in Valea Fagilor la Petrecerea Deltei si sa vedem daca ar mai fi alti VFR-isti ce vor merge la Rasnov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...