Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Salut Cristi!

 

Cel mai bine citeste urmatorul topic (click aici). Cred ca te va ajuta foarte mult :)

 

Era unul si pe motociclism, dar nu-l mai gasesc. Mult succes si te asteptam cu vfr-ica :D De unde iei motorul?

 

Motorul il iau din bistrița, acuma sunt pe telefon , când ajung acasă o sa incerc o poza;)

@Gixu. Mulțumesc de sfaturi. De electrică mie frica ca de drscu:D, marog, până acum am fost norocos in privința achizițiilor, acuma sa vedem ce va iesii, iar de pret nu zic nimic până nu il iau (o superstiție de a mea). Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Motorul il iau din bistriţa, acuma sunt pe telefon , când ajung acasă o sa incerc o poza;)

@Gixu. Mulţumesc de sfaturi. De electrică mie frica ca de drscu:D, marog, până acum am fost norocos in privinţa achiziţiilor, acuma sa vedem ce va iesii, iar de pret nu zic nimic până nu il iau (o superstiţie de a mea). Numai bine

 

Este cel rosu la 2200 de euro? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer imi place, adica la prima vedere pare ok. Am un prieten care tot VFR800 99-01 vrea sa-si ia si il avea in vedere pe cel din Bistrita (am sa-i zic sa nu se mai uite la el) :tempted:

 

Neata neata. Am ajuns in punctul de a-mi face schimbul de ulei\filtru ulei si filtru aer. Ce filtru de ulei si filtru de aer mi-ati recomanda?

 

Problema mare insa este la ulei si as vrea sa stiu ce anume va puneti in motor? Eu ma gandeam sa merg pe Motul 10w40 dar nu stiu care-i diferenta intre 7100 si 300v de exemplu.

La fel de mult m-as orienta si catre Liqui-Moly.

 

Iar ca si vascozitate ma gandesc ca este ok 10w40 cum este si recomandat de Honda. Voi cum puneti?

Ce parere aveti?

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba uleiul in primavara, nu merita sa faci schimbul la sfarsit de sezon. Daca tii neaparat, baga un ulei ieftin, 10w40(5100). Sunt toate sansele ca iarna asta sa nu faci turul romaniei pe mobra.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba uleiul in primavara, nu merita sa faci schimbul la sfarsit de sezon. Daca tii neaparat, baga un ulei ieftin, 10w40(5100). Sunt toate sansele ca iarna asta sa nu faci turul romaniei pe mobra.

 

Spor!

 

In primavara vreau sa-l schimb, dar vreau sa-l cumpar de pe acum. Ai idee care-i diferenta intre Motul 7100 su 300v? Despre Liqui-Moly stii ceva?

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te arunca la uleiuri scumpe, un 7100 este ideal, iar in cazul in care bugetul scartaie ocazional, nici 5100 nu e un ulei rau, chiar deloc.

 

Acum 14 ani cand a fost scos rc 46 pe piata, un semisintetic reprezenta un apogeu al protectiei. Mai ales daca vb de un semi sint de generatie noua.

 

Parerea mea, atata timp cat uleiul nu e pe minim, nu are ani in motor sau km cu nemiluita,riscul de a crea probleme sunt minime, spre 0. Nu vad rostul de a arunca banii pe un 300v, ulei conceput pt anduranta pe termen scurt si temperaturi-forte ridicate.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te arunca la uleiuri scumpe, un 7100 este ideal, iar in cazul in care bugetul scartaie ocazional, nici 5100 nu e un ulei rau, chiar deloc.

 

Acum 14 ani cand a fost scos rc 46 pe piata, un semisintetic reprezenta un apogeu al protectiei. Mai ales daca vb de un semi sint de generatie noua.

 

Parerea mea, atata timp cat uleiul nu e pe minim, nu are ani in motor sau km cu nemiluita,riscul de a crea probleme sunt minime, spre 0. Nu vad rostul de a arunca banii pe un 300v, ulei conceput pt anduranta pe termen scurt si temperaturi-forte ridicate.

 

Spor!

 

Merci mult! :D

De la 7100 plecasem initial, dar am zis totusi sa mai pun o intrebare in stanga si-n dreapta :)

 

Referitor la Liqui-Moly? Ce zici de el? Am vazut ca se gaseste cam greu pe la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i subiect tabu, nu e asa cum zice lumea, eu am avut kawasaki, are si tatal meu, si n-au mai multe hibe decat altele, fie ele si honda.

 

Mie mai degraba mi frica de caii aia decat de altceva...

 

M-ai facut curios si m-am uitat si eu pe youtube...intr-adevar, foarte nervos si un top speed de speriat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu marca e problema, am avut ca prim motor un kawasaki si intradevar nu difera cu nimic fata de restul de pe piata, aici intradevar problema sunt caii, daca as plecat de pe VFR m-as opri mai degraba la un 750 patru in linie, mai exact gsxr. Ce se apropie sau depaseste 1000 e cam degeaba la noi, parerea mea; consum mare mai ales in ritm de oras, nu ai unde sa tragi de ea decat pe reprize, mai greoaie la anumite manevre ... nu stiu mi se par worthless. Personal sunt foarte multumit de VFR, ma oftica faptul ca Honda nu a facut-o mai sportiva, sa incerce sa ii scada radical greutate, la 1.75 si 65 de kg ale mele uneori e destul de aiurea; in mers nu prea o simti, dar chiar si aici sunt momente cand e totusi greoaie.

Eu i-am schimbat furca fata, cu setarile facute pe greutate se vede intradevar o diferenta, acum am luat pompa frana fata si ambreiaj de VTR, pe langa faptul ca-s mai finute sunt si mai mari, ceea ce inseamna o franare si o debraiere mai buna, as vrea sa ii pun si furtune cu insertie metalica ... si poate pe viitor o furca USD daca am sa imi permit.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anu' asta am oscilat intre a-mi lua Busa,Zx12,R1,999 sau, favoritele mele , VTR SP1-2. Am ales VFR 750 tocmai pentru ca a fost ceea ce imi trebuia in momentul de fata. Mi-au ramas bani si de concediu, si pt o coaja care sa-mi tina de cald iarna si...pt altele.

 

Nu mi-am cumparat nici una dintre cele de mai sus pt ca am considerat ca inca nu-si merita banii. Busa e minim 3000, asigurarea costa enorm, impozitu e si el ceva. De consum(costuri) si faptul ca pt cei 3000-3500 primesti ceva de la coada, nu din primul esantion,nu mai spun. Aceiasi situatie se aplica si in cazul celorlalte mobre. Eu vreau o mobra care face ce ii spun, cand ii spun si sa nu ma lase cand mi-e lumea mai draga. Am prostul obicei de a cere destul de mult de la un motor iar pana acum, am fost mai mult decat multumit de vfr, un motor care costa infim in comparatie cu ce ofera. Nu vreau sa sun ca un publicist Honda, dar ea repr pentru mine o mobra decenta, o mobra ce satisface dorintele prop si nu viceversa.Asta a reprezentat fosta pt mine.

 

In acelasi timp cunosc sentimentul ala cand "te mananca palma" si pur si simplu ti se pune pata pe altceva. N-o sa o dau in babilonii si sa sustin ca vfr-ul e mobra suprema, dar e mobra cu care trebuie sa ma abtin sa nu depasesc atunci cand iesim (eu si cativa amici) sa hoinarin si sa batem strazile din padurea neagra. Am avut sansa sa stau de vorba cu un posesor de zx 12 si sa ma invart un pic cu una si in jurul ei. E rapida, dar e joaca pe langa o bestie moderna,e f mare (am 1.70), facuta ca o basculanta iar consumul este demn de un muscle car.

 

Kawa e o mobra puternica si cu personalitate, dar practic toate sportivele de dinainte de zx 10 (2004) lasa impresia de durere in P-

 

In incheiere ti-as recomanda ceva de la Honda, dar nu am ce. De niste ani, si ei incearca sa faca bani, nu doar mobre, si se pare ca asta le reuseste din ce in ce mai bine. :)

 

Cauta intai sa probezi una inainte sa dai banu(zx12). Eu m-am dus cu vise mari si m-am intors cu fix altceva, altceva care imi aduce un zambet pe buze de fiecare data cand pun contactul si aud toba viper urlandu-si pasu'.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar sintagma honda-i honda ramane doar in istorie, ca nokia. Repet, n-oi putea dormi la noapte daca zic ca m-o dezamagit motorul asta, ca as minti, dar as trece putin la alta clasa. L-am pus la 2000 de euro, si il bat in cuie, nu ma intereseaza gura targului ca stiu ce motor am, cat am investit, si timp si bani. De nu vine nime' sa-l ia, nu-i bai, cum m-am dat cu el pana acuma, ma dau si de acum inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba e luata de pe Ebay.de, de la un user , Cotul a fost nou, toba Sh dar in stare noua.

 

Am avut eu poate bafta si am dat 100 eu pe ambele, iar trimisu' a fost gratis.

 

Intr-adevar sintagma honda-i honda ramane doar in istorie, ca nokia. Repet, n-oi putea dormi la noapte daca zic ca m-o dezamagit motorul asta, ca as minti, dar as trece putin la alta clasa. L-am pus la 2000 de euro, si il bat in cuie, nu ma intereseaza gura targului ca stiu ce motor am, cat am investit, si timp si bani. De nu vine nime' sa-l ia, nu-i bai, cum m-am dat cu el pana acuma, ma dau si de acum inainte.

 

Spor la vanzare, ca idee, ai pus ochii pe 12-le verde din Alba?

 

Si eu sunt de aceeasi parere cu prietenii tai :) Eu as fugi de sportivele de la Kawa si banuiesc ca stii de ce...

 

De ce? Cat ai mers cu kawa, ce model(e) si ce anume s-a stricat de te-a facut sa ajungi la concluzia de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Cat ai mers cu kawa, ce model(e) si ce anume s-a stricat de te-a facut sa ajungi la concluzia de mai sus?

 

De mers, n-am mers cu kawa si nu contest ca nu-s ok, dar eu nu m-as inhama la o kawa sportiva...as prefera Suzuki, Honda sau Yamaha. :)

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai un motiv pt care nu-ti plac Kawa-urile. Mai ales atunci cand ii spui cuiva sa NU isi cumpere asa ceva.

 

De obicei, atunci cand dai un sfat, frumos este sa oferi si un argument, iar "pt ca asa zic eu" nu este tocmai unul valabil. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai un motiv pt care nu-ti plac Kawa-urile. Mai ales atunci cand ii spui cuiva sa NU isi cumpere asa ceva.

 

De obicei, atunci cand dai un sfat, frumos este sa oferi si un argument, iar "pt ca asa zic eu" nu este tocmai unul valabil. :)

 

Da, ai dreptate, dar fiecare parere este personala. :D

 

Cunosc cativa cu Kawa si sunt multumiti de ele, dar nu-s sportive...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai un motiv pt care nu-ti plac Kawa-urile. Mai ales atunci cand ii spui cuiva sa NU isi cumpere asa ceva.

 

De obicei, atunci cand dai un sfat, frumos este sa oferi si un argument, iar "pt ca asa zic eu" nu este tocmai unul valabil. :)

 

Offtopic: "Gixule, nu poti sa primesti PMuri. Da-mi un semn pe mess, eu ti-am pierdut idul se pare."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...