Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da pai sunt de acord ca daca iti iei o motocicleta stock,nu o sa ai atata probleme.Dar sincer eu mi-am dat masina pe motorul asta,si masina era buna,era un Renault 19 din 91,dar iubirea pentru motoare ma facut sa fac pasul asta.Nici acuma nu imi pare rau ca am dat-o.descoperind ca motocicleta are multle probleme.Usor o voi pune la punct.Macar o sa stiu ca ce piesa o sa o schimb.aia va fi buna.Am nevoie de un bord complet,nu stiti pe cineva care dezmembreaza unul sau care are piese bune?Este vorba de un VFR din 88.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. citind mai multe forumuri si siteuri, am aflat, nu stiu daca am inteles eu bine, ca modelul din 2002 incoace nu mai are distributia pe pinioane ci pe lant? fiind un motor v4, sa inteleg ca are 2 lanturi sau cum? prin asta s-a pierdut vesnica durabilitate a motorului? as fi recunoscator daca mi-ar raspunde cineva. va multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. citind mai multe forumuri si siteuri, am aflat, nu stiu daca am inteles eu bine, ca modelul din 2002 incoace nu mai are distributia pe pinioane ci pe lant? fiind un motor v4, sa inteleg ca are 2 lanturi sau cum? prin asta s-a pierdut vesnica durabilitate a motorului? as fi recunoscator daca mi-ar raspunde cineva. va multumesc :)

Raspunsuri pe scurt: da si da. Discutii au fost o tona cu si despre... mai cauta mai in urma si pe topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca da si da .... da e pe lant, nu, nu cred ca s-a dus fiabilitatea. vfr-ul nu e un motor care sa forteze foarte mult distributia, cum e vtr-ul care papa distributii. Intradevar varianta cu distributie pe pinioane e bulletproof dar nici cea pe lant nu pot zice ca te lasa asa de aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca da si da .... da e pe lant, nu, nu cred ca s-a dus fiabilitatea. vfr-ul nu e un motor care sa forteze foarte mult distributia, cum e vtr-ul care papa distributii. Intradevar varianta cu distributie pe pinioane e bulletproof dar nici cea pe lant nu pot zice ca te lasa asa de aiurea.

 

Pai eu ce zisei? :) S-a dus comparativ cu distributia pe pinioane. Acum da poti compara cu ce vrei tu (inclusiv VTR), insa comparatia aici se facea intre, citez "vesnica durabilitate a motorului" (adica versiunile '86-'01) si versiunea cu lant ('02 - prezent).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune si mie vre`un priceput, il rog frumos care este codul de rulment la roata fata de la un Vtec , as dorii sa ii cumpar si tot o data sa ii si schimb....acestia nu au nimik dar de obicei imi schimb cam totul la motor din principiu inainte sa pice sau sa te lase in drum cand esti departe :) avand in vedere ca vine iarna m`am gandit la o lista destul de lunga de ....verificari sa le spun asa :)

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6204-2RS

Imi poate spune si mie vre`un priceput, il rog frumos care este codul de rulment la roata fata de la un Vtec , as dorii sa ii cumpar si tot o data sa ii si schimb....acestia nu au nimik dar de obicei imi schimb cam totul la motor din principiu inainte sa pice sau sa te lase in drum cand esti departe :) avand in vedere ca vine iarna m`am gandit la o lista destul de lunga de ....verificari sa le spun asa :)

6204-2RS, simeringurile sunt au dimensiunile de 28x47.2x7(VFR 800 '98-2012)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am profitat de cele 10 grade cu soare si am cautat motiv sa ma plimb...Am dat o fuga pana la unul dintre dealeri poate, poate schimb si eu kitu´ lant. Se pare totusi ca nenii aveau alt program.

 

In alta ordine de idei, desi asfaltul este rece, gumele Pilot Road se dovedesc destul de ok. De cand am schimbat toba, imi place de 2 ori mai mult sa ma plimb. Cu prima ocazie, poate reusesc sa fac si un filmulet, sper sa reusesc sa-mi fac cadou un GoPro :)

post-11570-0-45693100-1353706756_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare vfr-istilor, cumva din greseala nu stiti pe careva care vrea sa isi dea vfr-ul ?

vreu un 800-FI (modelul '98-'02, primul tip de injectie), am un TDM 3vd de dat la schimb+diferenta cat se negociaza...

arata mi ceva poze cu al tau ca am eu vfr 800 in stare impecabila

 

eu zic sa cauti si partea a treia,ca sigur o sa ti placa mai mult.

acestea doua o pregatesc pe a treia. ca e si cu zbor. :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata mi ceva poze cu al tau ca am eu vfr 800 in stare impecabila

 

 

eu zic sa cauti si partea a treia,ca sigur o sa ti placa mai mult.

acestea doua o pregatesc pe a treia. ca e si cu zbor. :funny:

 

Am vazut si partea a treia (ce crezi ca faceam la servici? :D) Felicitari pentru plimbare...foarte frumos :D

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor, are careva o aripa fatza ? care sa se potriveasca pe VFR800/ '98-'01, RC 46.... Readuc la viatza o biata moto lovita, si asta imi lipseste. Am renuntat la carene laterale si am taiat din carena fatza, dar aripa ar fi folositoare.

Va rog sa nu imi dati site-uri de piese noi, ca....nu-mi permit.

Editat de alex_gherman_agh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor, are careva o aripa fatza ? care sa se potriveasca pe VFR800/ '98-'01, RC 46.... Readuc la viatza o biata moto lovita, si asta imi lipseste. Am renuntat la carene laterale si am taiat din carena fatza, dar aripa ar fi folositoare.

Va rog sa nu imi dati site-uri de piese noi, ca....nu-mi permit.

pune te rog poze cu motoru ca mor de curiozitate,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...