Sari la conținut

Carena Pe Naked-uri?


cRAZy
 Share

Carena pe naked-uri  

126 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Eu as pune nunai acel cioc din partea de jos,ca in rest imi luam cu carena daca vroiam :yikes:

Daca o imbraci cu o carena,ii iei tot farmecul.

Daca stiti pe cineva care face asa ceva spuneti-mi si mie ! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea me e ca nu merita!

De vreme ce te-ai hotarat sa incaleci un naked atunci las-l asa sau innebuneste-l mai tare,insa nu vaz de ce nu-ti iei o carenata de la bun inceput!!

 

E NAKED ! Asta-i farmecul ei!

 

Ocazional iti montezi o semicarenuta de far cu deflector si te duci la drum lung!

parerea me, ...care este! :eek:

 

Eu as pune nunai acel cioc din partea de jos,ca in rest imi luam cu carena daca vroiam :yikes:

Daca o imbraci cu o carena,ii iei tot farmecul.

Daca stiti pe cineva care face asa ceva spuneti-mi si mie ! :yikes:

 

 

Uite ca suntem deja doi care am postat aceeasi idee in acelasi timp..so! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...

 

Suntem cam multi care gandim la fel. Si eu ma gandeam tot la ceva de genul, eventual o semi-carena.

Nu arata rau full-carenata, dar nu-ti mai inspira acelasi aer (care nu-l pot explica, si inafara de esapare(pentru carcotasi :yikes: )) ... de naked.

 

Vazusem la un moment pe ceva site gen motorscout.de o suzi gs 500 e full-carenata si in consecinta si poll-ul.

 

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca vrei carenata, de ce nu-ti iei asa ceva de la bun inceput? Te si costa mai putin. Un parbriz sau o mini-carena pe far insa merita la drum lung, dupa o vreme zgaltaitul constant de la curentul de aer devine obositor.

GS 500 E carenat e oarecum un caz special - modelul E (naked) e virtual identic cu modelul F (carenat), dar F este mai recent. Asa incat probabil au fost ceva oameni care aveau E si au vrut aspectul mai sportiv al F-ului fara sa cumpere unul nou.

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu privesc altfel lucrurile.

Carenatele sunt motociclete sport, facute sa alerge.

Astfel punand carene pe o motocicleta de strada ii dai o aliura mai sportiva fara a fi cu adevarat sportiva.

Merita daca esti incepator si vrei motocicleta cuminte, iti iei un naked si ii pui carene si arata ca una sport fara sa zboare de sub tine. Sunt si motociclete carenate cuminti (125, 250) dar pe mine ma dispera cu rotile alea spate de parca sunt de bicicleta si sunetul ala de scuter.

Ar mai fi si faptul ca ai face o motocicleta unicata, avand la baza un model mult mai ieftin (un naked intotdeauna va fi mai ieftin decat o sportiva de aceiasi capacitate si din acelasi an).

Problema este ca e destul de scump carenatul si nu prea se merita daca nu faci cu adevarat ceva special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu privesc altfel lucrurile.

Carenatele sunt motociclete sport, facute sa alerge.

Astfel punand carene pe o motocicleta de strada ii dai o aliura mai sportiva fara a fi cu adevarat sportiva.

Merita daca esti incepator si vrei motocicleta cuminte, iti iei un naked si ii pui carene si arata ca una sport fara sa zboare de sub tine. Sunt si motociclete carenate cuminti (125, 250) dar pe mine ma dispera cu rotile alea spate de parca sunt de bicicleta si sunetul ala de scuter.

Ar mai fi si faptul ca ai face o motocicleta unicata, avand la baza un model mult mai ieftin (un naked intotdeauna va fi mai ieftin decat o sportiva de aceiasi capacitate si din acelasi an).

Problema este ca e destul de scump carenatul si nu prea se merita daca nu faci cu adevarat ceva special.

 

Poti obtine acelasi rezultat mult mai simplu si mai ieftin limitand o sportiva - daca o faci pentru tine nu trebuie sa-ti bati capul cu prostiile RAR-ului (i.e. incepator, n-ai bani si/sau chef sa schimbi N motoare, iti iei direct animalul de 600 sau 1000 sau ..., dar stii ca parca 150+ CP sunt cam mult pentru inceput).

 

Pe de alta parte, daca vrei sa-ti faci un custom (doar n-au chopper-ele monopol pe asa ceva), evident e alta treaba, dar nu cred ca asta era sensul intrebarii cu care a inceput topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un non sens, o contradictie in termeni. Naked inseamna necarenata. Daca vrei o motocicleta rapida pe circuit (supersport) sau functionala (turing), inteleg carena, dar daca vrei o motocicleta frumoasa si pe care sa ai senzatii adevarate, atunci nu ai ce cauta cu plasticuri colorate. Sa vezi cadrul si motorul, sa simti vantul ca un marinar la carma corabiei. Un naked e ca un supermodel in bikini. Imbrac-o si isi pierde tot farmecul.

Singurele plasticuri (chiar daca sunt carbon, fibreglass, kevlar sau altele) acceptabile pe un motor (in opinia mea, bineinteles :yikes: ) sunt un mic deflector pe cadrane - pe care il pun si eu la drum lung sau iarna - si un bugspoiler. Dar sunt naked-uri care nu ar accepta nici asa ceva.

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partizanu zice bine.

Daca-i naked las-o asa ca-i iei tot farmecu + ca de obicei nakedurile (gandite si proiectate initial ca nakeduri) transformate apoi in mod inutil in carenate (vezi mai ales Suzi GS si Honda CB 500) arata dupa gusturile mele ca pixu. Sunt ca niste vedete "scoase" peste noapte cu voce canci si tatze de guma.

 

Intr-un cuvant: nenatural.

 

Sunt motoare de tot felul, enshpe mii de categorii si modele. Avem de unde alege asa ca imbracarea unui naked mi se pare ceva cel putin inutil si, oricum naspa.

 

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat un parbriz . De doua ori l-am montat sa nu ma bata vantul,de doua ori l-am dat jos.De fiecare data m-am reandragostit de motocicleta mea.

Carenele cu far nu ma atrag de loc; mai bine cum a facuto masa, iar protectia impotriva vantului o face tankbag-ul destul de eficient.

post-72-1140595781_thumb.jpg

post-72-1140595792_thumb.jpg

Editat de edi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat fara carene. Motivele sunt prezentate mai sus. Carena de far si un parpriz mic e ca si cum i-ai pune ochelari de soare fotomodelului in bikini al lui Partizanu'.

Pacasac, iti stiu motorul inainte de a ajunge la tine si chiar arata bine carenat, dar nu toate naked-urile se preteaza la asa ceva.

Uite hai sa luam un exemplu de naked care arata foarte bine (parerea mea :yikes: ), Triumph speed triple...

Pune-i asa virtual niste carene si imagineaza-ti cam cum ar arata. Oribil.

 

Mai jos... 2 poze unul cu "ochelari de soare" si unul fara... :yikes: post-4842-1140596381_thumb.jpgpost-4842-1140596468_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@partizan: Sunt in total de acord cu opiniile tale. Si nu am vrut sa fac nici o contradictie de termeni.

 

Ideea acestui poll (ca sa inteleaga toata lumea) este cum ar arata un naked transformat intr-un naked carenat, adica streetfighter.

Cum am postat si mai devreme, sunt in continuare de parere ca un naked ar trebui sa ramane asa cum e NASCUT de mama lui. Altfel ar fi un FALS. Si nu ne place ca ride-ul nostru sa fie un fake, nu?

 

Totusi, opiniile sunt impartite.

 

Astept in continuare voturi.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@partizan: Sunt in total de acord cu opiniile tale. Si nu am vrut sa fac nici o contradictie de termeni.

 

Ideea acestui poll (ca sa inteleaga toata lumea) este cum ar arata un naked transformat intr-un naked carenat, adica streetfighter.

Cum am postat si mai devreme, sunt in continuare de parere ca un naked ar trebui sa ramane asa cum e NASCUT de mama lui. Altfel ar fi un FALS. Si nu ne place ca ride-ul nostru sa fie un fake, nu?

 

Un naked carenat, adica streetfighter... :eek:

Streetfighterele sunt de obicei supersporturi sau chiar sport-tourere cazute a caror proprietari nu vor sa mai cheltuiasca o avere pe carene noi sau care pur si simplu le dezbraca de carene. Se dezbraca complet apoi se pune o masca cu far mai suparata si un subspoiler, eventual unii fac modificari la coditza mobrei (de cel mai multe ori f f urate)... Si gata e fighteru'.

 

Dar un naked caruia ii pui o carena nu are nimic de a face cu un fighter autentic. Parerea mea...

 

:yikes: Hai ca incet incet se incalzeste si nu mai frecam menta pe forumuri :yikes: :yikes:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat da si asta pt. ca am un fz-6 S care nu e altceva decat fz-6 N semicarenat din fabrica.Nu-i lipseste nimic din farmecul si agilitatea ( in oras ) a unui naked dar protejeaza f. bine la viteze mari. Si nu mi-ar displace sa arate asa ( attach ). Nu am ales o sportiva ( pt. carcotasi ) deoarece fazerul ofera o pozitie in sa si un confort foarte bun.

post-6592-1140884433_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as pune nunai acel cioc din partea de jos,ca in rest imi luam cu carena daca vroiam

Daca o imbraci cu o carena,ii iei tot farmecul.

 

 

 

 

 

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat da si asta pt. ca am un fz-6 S care nu e altceva decat fz-6 N semicarenat din fabrica.Nu-i lipseste nimic din farmecul si agilitatea ( in oras ) a unui naked dar protejeaza f. bine la viteze mari. Si nu mi-ar displace sa arate asa ( attach ). Nu am ales o sportiva ( pt. carcotasi ) deoarece fazerul ofera o pozitie in sa si un confort foarte bun.

Ce bine arata cu ciocul ala jos !!! :yikes: Stii unde pot sa fac si eu unul ? Ca a mea este 2005 si nu a avut decat ca optiuni(400 de coco) :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...