Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Ce placute de frana pentru DL650 sunt in tendinte momentan si cam la ce scoruri?

:)

CL A3+

EBC HH

Brembo albastre

... in ordinea preferintelor cam 100-120 lei setul

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa imi iau suport pentru sidecase + sidecaseuri pentru al meu V-Strom din 2005.

 

Nu prea m-am interesat de acest subiect pana acum asa ca am ceva intrebari:

- am vazut ca majoritatea aveti sistemul de prindere de la Givi PL532 cu Monokey, sunteti multumiti? pareri despre alte sisteme de prindere?

- referitor la sidecase-uri sunt interesante cele de la Givi E21N, la pret bun sunt pe fc-moto dar momentan nu le mai au in stoc.

- alte sidecaseuri am mai vazut la louis, de la Moto Detail, ce parere aveti de ele?

 

Alte locuri de unde as putea sa iau la preturi ok? Sau daca are cineva de vanzare..va rog sa ma anuntati.

 

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Sulta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa imi iau suport pentru sidecase + sidecaseuri pentru al meu V-Strom din 2005.

Sulta.

la fc-moto cred ca gasesti preturile cele mai mici la produsele givi de noi.

E21 sunt cam mici dupa parerea mea - nu iti ajung decat daca pleci singur si nu mai mult de o saptamana (cu topcase).

in plus au un sistem de inchidere la capac tare fragil si prost gandit - foarte usor ai impresia ca ai incuiat dar nu tocmai e asa - si te trezesti in mers ca capacul atarna intr-o parte si cam tot ce era in geanta a zburat...

daca perioada mai lunga de mers - eventual si cu pasager - eu sunt foarte multumit de Givi E41 - in primul rand din cauza capacului acela de vizitare care se inchide cu cifru - este foarte fain gandit sa poti sa pui o sticla cu apa, aparat foto, o ciocolata ... orice iti doresti sa ai la indemana si sa poti scoate fara sa desfaci toata cutia.

 

numai bine si bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa imi iau suport pentru sidecase + sidecaseuri pentru al meu V-Strom din 2005.

 

Nu prea m-am interesat de acest subiect pana acum asa ca am ceva intrebari:

- am vazut ca majoritatea aveti sistemul de prindere de la Givi PL532 cu Monokey, sunteti multumiti? pareri despre alte sisteme de prindere?

- referitor la sidecase-uri sunt interesante cele de la Givi E21N, la pret bun sunt pe fc-moto dar momentan nu le mai au in stoc.

- alte sidecaseuri am mai vazut la louis, de la Moto Detail, ce parere aveti de ele?

 

Alte locuri de unde as putea sa iau la preturi ok? Sau daca are cineva de vanzare..va rog sa ma anuntati.

 

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Sulta.

Givi E21N si Kappa K22N sunt mici pentru 2 persoane.

Intreaba-l pe cooldeep daca isi mai vinde sistemul de bagaje de la suzuki.

Pentru valiele de metal iti propun 2 variante:

Eu mi-am echipat motocicleta de la www.gentimoto.ro pe care il recomand cu caldura. Valizele sunt clasa B ceea ce le face foarte atractive la pret. 11705191_702729053164288_262657688367758

Mai sunt cei de la HeavyDuties din Cluj cu care iesi mai ieftin (@Iigi le are)

11720006_10205622970148292_1832615831_n.

» Post actualizat in 24 Jul 2015 05:41

LE: intr-un viitor apropiat trebuie sa imi schimb cricul central ca dau cu el pe jos la viraje. :(

Ieri am facut o tura pana la Paltinis si am raschetat cu el pe jos in cateva curbe. Si doar pe partea stanga.

O sa verific la cei pe care ii mai stiu sa vad ce cricuri au si sa vad daca sunt mai sus decat al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa imi iau suport pentru sidecase + sidecaseuri pentru al meu V-Strom din 2005.

Cred ca abordarea ta pentru acest accesoriu ar trebui sa aiba doua parti:

1. Plastic si aerodinamic sau aluminiu si anduranta

2.Conteaza pretul sau frumusetea?

Si cum si frumoasa si desteapta si devreme acasa reprezinta idealul, vezi ce te coafeaza...

Pt aluminiu ma bag in seama si zic ca cele mai scumpe sunt Touratech (1300 EURO ) si cele mai accesibile de pe piata noastra este poate marca Bogdan Harea, la mai putin de jumate de pret pt tot setul de trei.

Sunt o optiune buna si cei de la Heavy Duties de la Cluj sau forma de achizitie gasita de userul Vrajitoru'.

Cutii de plastic avea de vanzare Tibi Zaharia de la Constanta. Cred ca gasesti poze si detalii mai multe daca o sa consulti pagina de Vstromania de pe Facebook.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 24 Jul 2015 05:41

LE: intr-un viitor apropiat trebuie sa imi schimb cricul central ca dau cu el pe jos la viraje. :(

Ieri am facut o tura pana la Paltinis si am raschetat cu el pe jos in cateva curbe. Si doar pe partea stanga.

O sa verific la cei pe care ii mai stiu sa vad ce cricuri au si sa vad daca sunt mai sus decat al meu.

Vraji, ma ajuti cu o chestie te rog?

Am luat un schimbator de viteze de la sw motech - cel reglabil pe lungime (ca nu imi placea cum il ajungeam pe cel standard) dar parca ceva nu e oki.

post-18136-0-48886400-1437717307_thumb.jpg

 

Teoretic schimbatorul e la fel si la K si la L1 si la L2 dar parca impinge prea din lateral stanga in tija aceea si in plus si atinge un pic si in suportul scaritei.

Nu ma prind daca este din cauza kitului de coborare scarite (care muta planul schimbatorului cam 1cm mai in afara) sau chiar este DOAR pentru L2 asa cum zic la sw-motech pe site?

Poti sa faci o poza din fata spre spate si de sus in jos la zona cu schimbatorul la tine? Ma intereseaza sa vad un pic alinierea intre tija acea si capatul axului.

Tu mai stii cum arata schimbatorul de la dl-ul vechi? sunt la fel?

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Paul,

 

Eu dupa ce am pus kitul de coborare, am avut probleme cu schimbatorul - parca freca Fe pe Fe cand schimbam vitezele.

 

Mai tii minte ca erau doua piulite lungi?

 

Cea groasa era pentru frana spate iar cea subtire e pentru schimbator.

Am pus-o pe cea subtire la schimbator si am gasit un reglaj la care se comporta ca si inainte de pus kitul de coborare.

 

Poate te ajuta cu ceva informatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Paul,

 

Mai tii minte ca erau doua piulite lungi?

 

Poate te ajuta cu ceva informatia asta.

zici tu ceva ... dar nu mai stiu daca eu la kitul meu luat din us am primit si piulita subtire ... dar poate gasesc una prin garaj.

la mine dupa ce am pus kitul de coborare - am extins la maxim reglajul acela din tija si a trebuit mutat pe ax schimbator o pozitie mai jos - sigur nu mai sta in pozitia recomandata (60 grade cu verticala) dar schimbatul e oki cu schimbatorul standard.

cu asta de la sw motech se schimbat tot oki dar parghiile facute acolo jos parca nu sunt tocmai naturale.

 

stima,

paul

» Post actualizat in 24 Jul 2015 06:35

Iata pozele:

...

si, dupa forma, schimbatorul nu seamana cu cel de pe K4

:))) merci tare mult - asa este - ce am eu de la sw motech este pentru L2.

Incerc sa ii gasesc o pozitie asa ... daca nu si nu ... poate te intereseaza ca din poza nu ajungi chiar comod la varful schimbatorului ...... :P

 

merci mult,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci un pret bun... poate ma intereseaza, desi ajung perfect la schimbator! ;)

preturile intotdeauna sunt bune ...merg in general pe regula de 2/3 din pretul ce il dau eu.

dar daca si cu cizme nu iti e prea scurt schimbatorul original inseamna ca nu ai nevoie de el si atunci nu are rost sa iti dai banii aiurea.

masinesc un pic acolo cu piulitza lui Emi si poate poate nu mai atinge in coltul suportului de scarita (poate ma incolo se mai inmultesc posesorii de L2 si gasim unul cu 45-48)

PS - faina culoarea la motoreta ...

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa dau jos suruburile de la oase dar nu am reusit mai aveam putin si rupeam cheia pe ele. cel care le-a strans ultima data a fost cam taran. alea trebuiau stranse la 78Nm dar boul a strans cat a putut de tare. ma gandeam sa te tai cu flexul si gata :) .

gasesc de cumparat suruburile astea aftermarket in magazinele de profil de la noi ? (9 si 14) 12x111

 

 

0063.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca au si ruginit.

 

nu-s ruginite sau oxidate. a mai sarit ceva ulei de la lant pe unul dintre capete dar piulitele sunt destul de curate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa dau jos suruburile de la oase dar nu am reusit mai aveam putin si rupeam cheia pe ele. cel care le-a strans ultima data a fost cam taran. alea trebuiau stranse la 78Nm dar boul a strans cat a putut de tare. ma gandeam sa te tai cu flexul si gata :) .

gasesc de cumparat suruburile astea aftermarket in magazinele de profil de la noi ? (9 si 14) 12x111

 

 

0063.png

Magazin specializat in suruburi cu destul de multe repere pe stoc gasesti la Piata Ferentari pe vis a vis si in diagonala fata de intersectie, langa un mag de mat de constructii. Practic intr-o curte, dar cu panou publicitar vizibil pe gard. Ar merge inox, dar sunt doar cu pas normal, cele de pe motor au un pas mai fin. Stranse cu piulite cu blocare tot din inox. Cred ca ar tine. Forma capului este mai putin importanta, hex sau imbus.Lungimea se masoara de sub cap. Importante si scump de inlocuit sunt bucsile cu ace si bolturile. Nu gasesti decat originale, asta daca sunt ciobite sau distruse de rugina. Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am retinut cum se numeste, iar facturile au plecat la contabila. Oricum este vizibil pt ca au bener mare pe fatada. Vand la bucata la preturi decente, daca iei cateva bucati. La cantitati mai mari Hornbach, dar nu au prea multe modele si SEA pe Trafic Greu, dar care vind la cutii 100-500 buc. La SEA o cutie cu 100 buc costa cat 10-20 luate la bucata din alta parte.

Pe Google maps este pozitionat intre mag de mat de constructii si Biblioteca Publica (??? exista si asa ceva in zona). :)

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi baieti. mai incerc o data cu cheia de impact si daca tot nu reusesc sa le scot le tai cu flexul si pun altele noi din inox. oricum o sa ma duc sa vad ce gasesc si sa-mi iau doua (just in case :) ) . plus ca tre sa mai iau cateva suruburi de inox sa le schimb pe cele puse provizoriu la prinderea cutiilor laterale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de scarita fata dreapta, mi s-a rupt. Aveti idee de unde pot cumpara un set mai ieftin? imi amintesc ca am gasit cu cativa ani in urma ceva aftermarket, dar nu mai stiu unde.

 

Si mai am nevoie de oglinda stanga, daca are cineva. Multumesc.

Editat de smire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...