Sari la conținut

Autostrada Bucuresti - Pitesti


Philip_HD
 Share

Postări Recomandate

Vorbind de cocalarie... Tu esti unul dintre ei, nu ai permis, nu ai motor, si esti un pusti de 15 ani care viseaza sa isi ia "intr`o buna zi" motocicleta.

Invata sa scrii corect si coerent, si nu te mai baga in treburile oamenilor, vedeti de treaba ta. Vezi ca asta nu este un forum de Counter Strike sau alte jocuri virtuale, asta e viata reala baiete.

 

Scoala scoate numai prosti!!... Si nu ar mai avea rost sa postezi pe motociclism.ro pana nu iti iei motocicleta. :lol:

 

OK sunt de acord cu tine motor nu am inca dar o sa am destul de curand nu o sa imi iau un SS de 125cc ca nu ii vad rostul. O sa imi iau un SM de 125cc fiindca sunt mult mai utile. Counter Strike nu ma mai joc de vreo 6 ani si am mai mult de 15. Eu am spus opinia mea fiindca cei doi au omorat un om care tampit nebun sau cum era a urcat pe motocicleta cu aia doi ceea ce se numeste inconstienta mai ales cand stii ca "prietenii tai" care te indeamna sa te urci PE SS ca pasager fara casca armura genunchere si alte articole de protectie dupa parerea mea nu iti vor binele.Nu vreau sa ma cert cu nimeni pe forum cel putin nu asta intentionez si nici nu am de gand. Eu te respect si consider ca am destule de invatat de la motociclistii cu experienta iar daca te-a deranjat ca nu am motor si postez pe foorum asta e treaba ta dar nu inteleg de ce fiindca citesc topicul cu accidente ca sa nu fac greselile altora cand voi iesi in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

caca -maca. tot busa e de baza.

 

lumineaza-ma si pe mine.....nu tot 2 roti sunt? ca e busa, ca e minsk, ca e tula, ca e harley sunt 2 roti! Poti sa-ti rupi gatu si pe comuniste daca esti tembel. Si bag mana in foc ca tu habar nu ai sa conduci 100% (sa scoti untul din el) un motor de 600, nici nu mai zic de busa. Cunosc motociclisti de 15 ani care au vitezane de 1000 si au ajuns aici prin rabdare, atentie, truda si responsabilitate. Astia 3 si-au facut-o cu mana lor. Pasagerul "vai e nevinovat". FALS! E 100% vinovat si el. De ce s-a suit pasager cand stia ca soferul nu are carnet? Sau nu stia....ok...dar te sui cu oricine in shea? Eu nu cred ca daca ei erau prieteni nu se stia ca nu detine categoria A. Eu personal sper sa nu se mai intample astfel de accidente din 2 motive: 1. Mor oameni si nu e un lucru placut, mai ales daca esti martor si 2. Ne fac de cacao in randul soferilor, autoritatilor etc si se ajunge la concluzia ca toti motociclistii sunt niste tampiti, pericolul soselelor.

 

Inca odata sincere condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat odata la o plecare in grup la munte pe motoare doar pt ca era unul (din 12 participanti) care nu avea permis categoria A, asta in conditiile in care respectivul mergea de vreo 3 ani pe scuter. Imprumutase un motor si voia sa mearga cu noi la munte... Ma credeti prost, ciudat...dar asta e, eu am renuntat la plimbarica in grup si m-am dus de unul singur pe alt traseu...Am explicat prietenilor mai tarziu, la o bere, ca nu imi place sa vad calote craniene crapate din care se revarsa materie cenusie pe asfalt...

 

Ai procedat foarte OK.

Acum cativa ani, am plecat in Vama cu un grup de 10 motociclete, unii incepatori...pe care nu-i cunosteam. Am plecat la 9 dimineata si am ajuns la 9 seara... pt.ca unul fara experienta a ocolit o groapa si... a omorat o baba si el a ajuns in coma la spital dupa ce i-a zburat casca(eram intr-un sat...i-am dus pe varianta cu bacul pe la Ostrov , pt.ca eu mergeam de ani de zile pe acolo si e absolut superb si mai scapi si de mersul constant si plictisitor de pe autostrada) .De atunci , nu mai merg cu oricine la drum lung.

 

 

P.S. Nu-i mai criticati aiurea pe pustanii fara permis.Atat i-a dus capul.

La 17-18 ani mai firesc este sa te crezi nemuritor.

Asta le-a fost soarta!!!

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe pasager!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care in 10 ani a acumulat mai km pe motor decat am eu de mers pe jos......decurand si-a luat plasticul...acum in ce categorie il mai incadrez????

 

pai... ia sa vedem !

Ai 23 ani, da ? Pana pe la 6-7 ani, nu cred ca, in medie, ai mers pe jos mai mult de 5km/an. Deci:

 

5x7=35 km

 

8-14 ani, sa zicem, in medie ... cam 800m/zi ? Ca, la varstele alea nici jogging nu faceai, nici la munca nu mergeai, sa zici ca bateai drumul macar pana in statia de autobuz sau metrou, cel mult mergeai pana la scoala sau cu prietenii la un suc/parc. Pe la 8 ani mai putin, pe la 14 mai mult, na ! In medie cam 800m. Deci:

 

0,8km x 365 x 7= 2044 km

 

15-23... hai, asa, un 2km/zi ! Ca unde naiba sa mergi mai mult pe jos ? Deci:

 

2 x 365 x 9 = 6570km

 

deci, prietenul tau a facut in 10 ani mai mult de 8649km, adica, in medie, 800 km pe an.

Cum se numeste el ? pai ... INCEPATOR ! :lol:

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg perfect curiozitatea de a vedea ce poate jucaria ta

 

Io n-o inteleg. Stiu din citite si auzite deja ce poate, indeajuns incat sa-mi dau seama ca stie mai multe decat stiu eu. Mai interesant e sa aflu ce pot eu, si cum pot sa 'cresc'.

In aproape doi ani de cand am motorul, nu am depasit viteza maxima de 160 km/h. (Si am ajuns acolo o singura data, cand am fost sigur ca o pot face in conditii controlate, pe cat de mult posibil, pe un drum drept, fara intersectii, treceri de pietoni, trafic, denivelari, etc.). Timp de un an si ceva de zile, viteza mea maxima a fost 140km/h, din aceleasi motive.

De ce? Fiindca este absolut clar pentru mine ca la vitezele alea, sau mai mari, nu mai intelegi nimic. Deja diferenta de 20 km/h dintre vitezele de mai sus este foarte sesizabila, daramite mai sus de atat. Concluzie: cat timp nu ma simt destul de sigur pe controlul motocicletei la viteze inferioare acelora, nu ii dau mai mult.

 

Si chiar daca m-as simti stapan pe ea, si as fi vreun mini Rossi, in tara asta drumurile 'safe' sunt rare. Si nu trebuie sa fii vreun geniu ca sa realizezi chestiile astea. Sincer, pe mine ma mira de fiecare data ca exista oameni cu creiere atat de mici incat se mucizeaza singuri.

 

Ori asta, ori a aparut vreo noua generatie de emo care nu se mai taie cu lama, se da cu motoru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai... ia sa vedem !

Ai 23 ani, da ? Pana pe la 6-7 ani, nu cred ca, in medie, ai mers pe jos mai mult de 5km/an. Deci:

 

5x7=35 km

 

8-14 ani, sa zicem, in medie ... cam 800m/zi ? Ca, la varstele alea nici jogging nu faceai, nici la munca nu mergeai, sa zici ca bateai drumul macar pana in statia de autobuz sau metrou, cel mult mergeai pana la scoala sau cu prietenii la un suc/parc. Pe la 8 ani mai putin, pe la 14 mai mult, na ! In medie cam 800m. Deci:

 

0,8km x 365 x 7= 2044 km

 

15-23... hai, asa, un 2km/zi ! Ca unde naiba sa mergi mai mult pe jos ? Deci:

 

2 x 365 x 9 = 6570km

 

deci, prietenul tau a facut in 10 ani mai mult de 8649km, adica, in medie, 800 km pe an.

Cum se numeste el ? pai ... INCEPATOR ! :lol:

 

Si daca practica atletismul de la 4 ani?

Editat de oTo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era vorba de niste baieti,niste copii pana la urma........cati dintre voi aveti copii?'''tarani retarzi, selectie naturala , bine ca s-a mai facut loc pe sosele''''si alte imbecilisme, scoase de asii calculatorului......voi astia care sunteti boieri de bucuresti , nu tarani retarzi din giurgiu, nu aveti aceleasi nevoi, dorinte , sentimente ca oamenii de rand?ce sunteti, extraterestri , veniti dupa marte, arieni , sau niste basinosi plini de ifose???????mai devreme sau mai tarziu , cu totii o sa crapam , nu e cazul sa ne rupem in figuri d'astea ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era vorba de niste baieti,niste copii pana la urma........cati dintre voi aveti copii?'''tarani retarzi, selectie naturala , bine ca s-a mai facut loc pe sosele''''si alte imbecilisme, scoase de asii calculatorului......voi astia care sunteti boieri de bucuresti , nu tarani retarzi din giurgiu, nu aveti aceleasi nevoi, dorinte , sentimente ca oamenii de rand?ce sunteti, extraterestri , veniti dupa marte, arieni , sau niste basinosi plini de ifose???????mai devreme sau mai tarziu , cu totii o sa crapam , nu e cazul sa ne rupem in figuri d'astea ......

...poate era mai bine daca taceai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era vorba de niste baieti,niste copii pana la urma........cati dintre voi aveti copii?'''tarani retarzi, selectie naturala , bine ca s-a mai facut loc pe sosele''''si alte imbecilisme, scoase de asii calculatorului......voi astia care sunteti boieri de bucuresti , nu tarani retarzi din giurgiu, nu aveti aceleasi nevoi, dorinte , sentimente ca oamenii de rand?ce sunteti, extraterestri , veniti dupa marte, arieni , sau niste basinosi plini de ifose???????mai devreme sau mai tarziu , cu totii o sa crapam , nu e cazul sa ne rupem in figuri d'astea ......

 

Dar nu toti ne rupem pe autostrada cu 1000rr fara permis + pasager. Si-au facut-o cu mana lor si au meritat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce va accelerati aiurea. Obisnuiti-va, o sa se tot intample din astea. Si faptul ca nu aveau permis.... ha, ha. Si daca aveau permis, care era diferenta. Stim toti foarte bine ce inseamna "scoala moto" in Romania. Tind sa cred sa "ai nostri alesi" mulg vaca cat pot. Daca ar schimba legea acordari permiselor moto si daca ar inaspri sanctiunile legate strict de motociclism, inclusiv respectare puteri motorului in primi doi ani, am avea mult mai putine accidente de genul. Dar se pare ca merg pe idea incasari impozitelor de la "onorantele funebre". Ganditi-va daca s-ar mai sui unu pe motor fara permis daca sanctiunea ar fi 300 de zile in folosul comunitati.

ON: Pacat de psager.... nu a avut nici o sansa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca practica atletismul de la 4 ani?

Alearga nu merge :lol:))

 

 

 

Mesaj completat

Nu stiu de ce va accelerati aiurea. Obisnuiti-va, o sa se tot intample din astea. Si faptul ca nu aveau permis.... ha, ha. Si daca aveau permis, care era diferenta. Stim toti foarte bine ce inseamna "scoala moto" in Romania. Tind sa cred sa "ai nostri alesi" mulg vaca cat pot. Daca ar schimba legea acordari permiselor moto si daca ar inaspri sanctiunile legate strict de motociclism, inclusiv respectare puteri motorului in primi doi ani, am avea mult mai putine accidente de genul. Dar se pare ca merg pe idea incasari impozitelor de la "onorantele funebre". Ganditi-va daca s-ar mai sui unu pe motor fara permis daca sanctiunea ar fi 300 de zile in folosul comunitati.

ON: Pacat de psager.... nu a avut nici o sansa....

 

 

Ce limitare in primi doi ani ? exista asa ceva ? doar pt persoanele sub 21 de ani. si in romania nu se respecta faptul ca nu posezi permis de conducere dar ca ai 600 in loc de 125... Dream on... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat,mare pacat... :) d-zeu sa-i odihneasca.au murit pentru pasiunea lor...si este adevarat:NU MAI SARITI MAI COPII DE PE SCUTER PE SUPERSPORT!!!

Mesaj completat

cum mama zmeului ?! :D numai urechi iti trebuie, ca toti motociclistii "batrani" aproape ca se roaga de astia "tineri":

" in primul an mergi ca pe oua, ca esti prost si nu stii nimic!

in anul 2 ai impresia ca stii totul, dar inca te pierzi in comenzi asa ca sezi bland... etc"

 

da' cine sta sa-i asculte?! ca aia e fricosi si n-au sange in ... instalatie.

 

bineeeee :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat,mare pacat... :D d-zeu sa-i odihneasca.au murit pentru pasiunea lor...si este adevarat:NU MAI SARITI MAI COPII DE PE SCUTER PE SUPERSPORT!!!

Mesaj completat

 

 

bineeeee :lol:

ok RIP si pacat ca a murit acel baiat dar uite eu unu am 17 ani si nu ma urc pe motor de supersport de 1000cc fara permis si il scot pe autostrada sa vad ce poate. Puteam sa mai astept un an ca sa iau permis complet nu doar pana in 125cc si sa imi iau hayabusa dar nu fac asta fiindca am zis ca imi iau acum A1 si un motor de 125 iar la anu sar pe ceva mai mare ori de 250cc ori de 400cc dar nu sar direct pe o Yamaha R1 de exemplu. Sincer ma indoiesc ca motociclismul era o pasiune fiindca daca era o pasiune faceau si ei o scoala si chiar daca e proasta scoala in romania aveau un permis si isi stiau cum sa puna o frana cat de cat stiau legislatia aveau o idee despre ce inseamna o motocicleta si poate isi invatau niste limite ca si incepatori. Acum lucrurile nu mai pot fi schimbate dar dupa parerea mea la ei motociclismul nu era o pasiune ci un mod de a agata si ei niste gagici ca orice pitipoanca vrea sa faca si ea o tura cu un R6 nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai... ia sa vedem !

Ai 23 ani, da ? Pana pe la 6-7 ani, nu cred ca, in medie, ai mers pe jos mai mult de 5km/an. Deci:

 

5x7=35 km

 

8-14 ani, sa zicem, in medie ... cam 800m/zi ? Ca, la varstele alea nici jogging nu faceai, nici la munca nu mergeai, sa zici ca bateai drumul macar pana in statia de autobuz sau metrou, cel mult mergeai pana la scoala sau cu prietenii la un suc/parc. Pe la 8 ani mai putin, pe la 14 mai mult, na ! In medie cam 800m. Deci:

 

0,8km x 365 x 7= 2044 km

 

15-23... hai, asa, un 2km/zi ! Ca unde naiba sa mergi mai mult pe jos ? Deci:

 

2 x 365 x 9 = 6570km

 

deci, prietenul tau a facut in 10 ani mai mult de 8649km, adica, in medie, 800 km pe an.

Cum se numeste el ? pai ... INCEPATOR ! :lol:

 

 

La 14 ani strabateam Bucurestiul de la nu capat la celalalt pe jos. La 20 de ani mergeam pe munte si am facut traseu si de 48km intr-o singura zi(12 ore de mers). Acum ia calculeaza sa vedem ce da...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14 ani strabateam Bucurestiul de la nu capat la celalalt pe jos. La 20 de ani mergeam pe munte si am facut traseu si de 48km intr-o singura zi(12 ore de mers). Acum ia calculeaza sa vedem ce da...

Acum calculati cat ai mers tu pe jos ? :lol:) nu are nicio relevanta. s-a cam intins topicul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce trebuie sa existe restrictii la motociclete . Fiecare face ce vrea cu viata lui . Acceleratia este in mana ta . Daca consideri ca esti in stare sa o stapanesti dai de ea pana la capat daca nu o lasi mai moale . Fiecare traieste clipa cum vrea . Pentru unii e ultima dar asta depinde de ei . Corect ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce trebuie sa existe restrictii la motociclete . Fiecare face ce vrea cu viata lui . Acceleratia este in mana ta . Daca consideri ca esti in stare sa o stapanesti dai de ea pana la capat daca nu o lasi mai moale . Fiecare traieste clipa cum vrea . Pentru unii e ultima dar asta depinde de ei . Corect ?

 

E o gandire simplista asta. Statul este dator sa-si protejeze cetatenii si de aia gandeste in locul lor in multe situatii, incepand cu droguri, prostitutie, purtatul castii si centurii de siguranta si pana la restrictiile la motoare de care vorbesti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa ai peste 50000km pe moto si daca ai plasticul de o luna esti incepator....daca el e incepator eu ce mai sunt cu 5000???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o gandire simplista asta. Statul este dator sa-si protejeze cetatenii si de aia gandeste in locul lor in multe situatii, incepand cu droguri, prostitutie, purtatul castii si centurii de siguranta si pana la restrictiile la motoare de care vorbesti tu.

hai sa iti spun cum sta treaba cu statul .

el nu te protejeaza neaparat pe tine cind zice ca nu ai voie fara casca , fara centura , se protejeaza EL.

daca moare un tinar in orice fel de accident nu se vaita ca orice bocitoare " a murit frumusetea satului( orasului)"

cind moare un cetatean tinar este o pierdere economica pentru stat , acea persoana decedata prin moartea sa aduce paguba statului . statul nu mai incaseaza impozit pe salariu , salariul ce decedatul l-ar fi primit in urma muncii prestate , decedatul nu mai plateste taxe , impozite pe bunurile pe care le-ar fi avut daca nu murea si producea bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa iti spun cum sta treaba cu statul .

el nu te protejeaza neaparat pe tine cind zice ca nu ai voie fara casca , fara centura , se protejeaza EL.

daca moare un tinar in orice fel de accident nu se vaita ca orice bocitoare " a murit frumusetea satului( orasului)"

cind moare un cetatean tinar este o pierdere economica pentru stat , acea persoana decedata prin moartea sa aduce paguba statului . statul nu mai incaseaza impozit pe salariu , salariul ce decedatul l-ar fi primit in urma muncii prestate , decedatul nu mai plateste taxe , impozite pe bunurile pe care le-ar fi avut daca nu murea si producea bani.

:rolleyes:

Trist dar adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce trebuie sa existe restrictii la motociclete . Fiecare face ce vrea cu viata lui . Acceleratia este in mana ta . Daca consideri ca esti in stare sa o stapanesti dai de ea pana la capat daca nu o lasi mai moale . Fiecare traieste clipa cum vrea . Pentru unii e ultima dar asta depinde de ei . Corect ?

Armele de ce sunt interzise ? pana la urma fiecare face ce vrea cu viata lui... tragaciul e in mana lui, daca te consideri in stare sa o stapanesti si sa nu tragi in persoane pe strada, mai ales in cunoscuti. Fiecare traieste clipa cum vrea . Pentru unii e ultima dar asta depinde de ei. Corect ?

 

:rolleyes: asta chiar m-a amuzat. ai vazut vreodata cum trece o motocicleta printr-o masina ? raspunsul la aceasta chestie este logic. Exista restrictii pentru a limita riscul DE A LUA SI PE ALTI CU TINE ! Vrei sa faci ce vrei cu viata ta , dute pe circuit. nu iti trebuie nici macar permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...