Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva sa-mi spuna si mie de ce merge turometrul invers? Aproximativ functioneaza corect, dar exact invers. Asa am luat motocicleta, iar fostul proprietar a zis ca a facut scurt un fir pe la mufele din codita si de atunci nu mai merge. Este posibil sa fie din bord sau din conexiuni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A pățit un prieten la un atv dupa ce a pus bornele invers la baterie sa nu mai indice viteza si turatia corect. Am intrat in modul de reglaj la bord si avea un coeficient care trebuia marit sau micșorat nu mai stiu sigur. Încearcă și tu sa intri in menu daca sw poate ținând apăsat pe ambele butoane de la bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La modelul meu de R6, din 1999, nu pot face asta. Este un mod de TEST, punand contactul, apoi scoti o mufa si o pui la loc si vezi unde se opreste acul turometrului. La mine si asa merge invers..... Si parca nu as vrea sa cumpar alt bord, daca defectiunea este altundeva. In rest, bordul functioneaza normal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bordurile au o placa cu piese electronice, unele se mai ard, dar se pot inlocui, ca orice televizor, plasma. O reparatie nu poate depasi 50-60euro, asta in ipoteza ca bordul nu a fost fizic sfarimat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care are r6 2003-2005 sa imi faca si mie o poza sa imi spuna cum intra cele 2 furtune in air box furtunele din dreapta air boxului,cred ca sunt punse invers la mine.Si vreau sa curat si eu filtru de aer am un k&N si vreau sa stiu mai exact cum sa il curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care are r6 2003-2005 sa imi faca si mie o poza sa imi spuna cum intra cele 2 furtune in air box furtunele din dreapta air boxului,cred ca sunt punse invers la mine.Si vreau sa curat si eu filtru de aer am un k&N si vreau sa stiu mai exact cum sa il curat.

Din cate imi aduc aminte de la a mea , nu prea ai cum sa le inversezi (parca nu ajung) , iar legat de filtru K&N ....exista un kit special de curatare .

Este o solutie cu care se spala si una cu care se unge (un ulei rosiatic) .

Instructiunile le gasesti pe net , sau chiar in cutia kitului .

Costa undeva la 50-60 ron .

Folosesc eu asa ceva si sunt mai mult decat multumit .

Nu are rost sa te complici cu tot felul de inventii ptr a-l curata . Am mai citit si eu diferite "metode" , dar nu se merita .

App , kitul este tot K&N .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care are r6 2003-2005 sa imi faca si mie o poza sa imi spuna cum intra cele 2 furtune in air box furtunele din dreapta air boxului,cred ca sunt punse invers la mine.Si vreau sa curat si eu filtru de aer am un k&N si vreau sa stiu mai exact cum sa il curat.

Poate te ajuta imaginile de aici.

 

http://www.r6live.com/r6-how-guides/140-how-change-spark-plugs-03-05-r6.html

 

Cat de filtru ...

 

 

Si gasesti kit de ala de curatare/ungere la ~ 55 lei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu pe google intradevar kitul ala de curatat e cel mai ok,cu siguranta nu o sa ma apuc sa il spal cu apa si dero sau ce am mai citit pe acolo cat despre furtun vad ca ala din stanga are o dunga rosie probabil special pt astia ca mine care le incurca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt acum la mobra am dat air boxul jos si in partea dreapta intra 2 furtune la mine intra doar un furtun si nu il gasesc pe al doilea ceva sfaturi pana vine seara urgent !!!!

Monteaza-l unde scrie: AIR VENT

A doua pozitie este astupata pentru ca este anulata PAIR VALVE

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca in dreapta air-boxuluinu asa trebuie sa intre doar unu? sunt doua iesiri eu am doar un furtun in a doua gaura nu este nimic iar furtunul lipseste complet.Am vazut pe net ca acolo intra doua furtune in air box ca de exemplu aici http://i205.photobucket.com/albums/bb152/p_e_c_h_a/Spark%20plugs/plugs11.jpg in colt stanga sus sunt doua furtune care intra in air box la mine intra doar unu iar pe al doile nu il gasesc nicaieri...

 

Intra un furtun in spate la air box in stanga intra senzorul de caldura si inca un furtun iar in dreapta unde am doua iesiri intra doar un furtun iar al doilea nu il gasesc.

Editat de Himura
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Are cineva timp si chef sa-mi spuna si mie ce lungime si circumferinta are toba din imaginea atasata (e de la R6 ) ? Circumferinta poate fi data cu aproximatie, dar lungimea vreau s-o stiu cat mai exact.

Vreau s-o montez pe un monocilindru (Yamaha XTZ 660 Tenere) si vreau sa-i stiu caractersiticile. Va trebui sa-i fac un cot si sa-i cumpar coliere de prindere, dar inainte de a o cumpara trebuie sa-i stiu dimensiuile.

Multumesc!

 

post-66404-0-69135600-1394958859_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt incepator si vreau sa imi iau R6. Nu ma intereseaza parerile gen ,, sa te vada femeile ca mergi pe r6 , sa suferi in pantaloni scurti pe bulevard"... E absolut treaba mea ce o sa fac cand o sa imi iau acest motor. Intreb aici pentru ca stiu ca sunteti oameni care detineti aceasta frumusete de motor , pe care eu o visez de cand eram copil. Am 21 de ani , am permis de motor de 2 ani, respectiv de masina de 3 jumate. Tatal meu este instructor auto, se poate spune ca stiu regulile de circulatie si ca sunt constient de ce poate face viteza, acesta avand multe exemple pe care sa mi le dea. Nu imi place viteza sau mai bine zis nu imi place viteza in oras. Nu am de gand sa ma sui pe acel motor si sa merg cu 200 km/h. Pot sa stapanesc acel motor ca incepator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau exemplu concret: am condus si R6 si 600rr. R6 trage mai slab ca Honda pana la 8000 de ture, ceea ce e bine pentru un incepator, plus pozitie mai buna.

Dupa 8000 de ture, acolo e grav, se dezlantuie puterea. Frane bune, plus cel mai frumos look.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt incepator si vreau sa imi iau R6. Nu ma intereseaza parerile gen ,, sa te vada femeile ca mergi pe r6 , sa suferi in pantaloni scurti pe bulevard"... E absolut treaba mea ce o sa fac cand o sa imi iau acest motor. Intreb aici pentru ca stiu ca sunteti oameni care detineti aceasta frumusete de motor , pe care eu o visez de cand eram copil. Am 21 de ani , am permis de motor de 2 ani, respectiv de masina de 3 jumate. Tatal meu este instructor auto, se poate spune ca stiu regulile de circulatie si ca sunt constient de ce poate face viteza, acesta avand multe exemple pe care sa mi le dea. Nu imi place viteza sau mai bine zis nu imi place viteza in oras. Nu am de gand sa ma sui pe acel motor si sa merg cu 200 km/h. Pot sa stapanesc acel motor ca incepator?

Poti daca esti cumpatat. Eu tot pe r6 am inceput si intru acum in sezonul numarul 5 si toate bune si frumoase pe acelasi "ier sase".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt incepator si vreau sa imi iau R6. Nu ma intereseaza parerile gen ,, sa te vada femeile ca mergi pe r6 , sa suferi in pantaloni scurti pe bulevard"... E absolut treaba mea ce o sa fac cand o sa imi iau acest motor. Intreb aici pentru ca stiu ca sunteti oameni care detineti aceasta frumusete de motor , pe care eu o visez de cand eram copil. Am 21 de ani , am permis de motor de 2 ani, respectiv de masina de 3 jumate. Tatal meu este instructor auto, se poate spune ca stiu regulile de circulatie si ca sunt constient de ce poate face viteza, acesta avand multe exemple pe care sa mi le dea. Nu imi place viteza sau mai bine zis nu imi place viteza in oras. Nu am de gand sa ma sui pe acel motor si sa merg cu 200 km/h. Pot sa stapanesc acel motor ca incepator?

 

Daca esti cumpatat, iti poti lua din prima. Daca nu, mai asteapta vreo 2 - 3 ani :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...