Sari la conținut

Accident Electronicii pe trecerea de pietoni


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

...vad ca vine masina sau moto ..si intra in panica si o iau la fuga! ! mi s a intamplat cu un tataie, nu stiu cum de nu l am luat..si aveam cam 40....am stat vreo 10 min ca mi tremurau mainile..! nu l am vazut..era ziua! ..poate ca asa nu ne vad nici pe noi soferii!>>

 

Tati, fugi repede la doctor si fa un control la ochi! Iar pana atunci, foloseste cu incredere transportul in comun.

 

In 21 de ani de cand ma dau pe sosele cu acte in regula, nu a fost nici macar o singura data cazul sa motivez o greseala, folosind scuza asta penibila. Iar daca mi s-ar intampla rusinea sa comit un accident din cauza ca NU AM VAZUT, nu as motiva din jena astfel, incercand in felul asta sa gasesc un subterfugiu ca sa scap de raspunderea faptei. "NU te-am vazut!" este cea mai jenanta scuza/motivatie.

 

Cat despre accidentul in cauza, urez multa sanatate femeii accidentate pe trecerea de pietoni. Si mai sper sa nu prinda ura pe motociclisti. Nu toti SUNTEM la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca s-a intamplat pe trecere e vinovat clar, indiferent ca femeia alerga sau mergea alene. In apropierea trecerii, reduci viteza. Acolo unde nu vezi dupa colt, mai ales ca e zona necunoscuta, reduci preventiv, din mai multe motive. Mergi cu o viteza care sa iti permita sa opresti in caz de...doamne fereste (pieton, canal, accident etc. etc. ). Acum e posibil ca si copilul scapat din mana sa fi fugit in strada (copiii sunt imprevizibili) si ...gata beleaua. Off topic :acum cateva zile m-am certat cu asa zise mame, care stau cu pipa in gura sau sparg seminte pe banci si isi supravegheaza copiii din pozitia stand in poponeata, doar dand din clanta la ei, tipand mai tare decat plozii lor. Le-am sugerat, ca mai bine ar fi daca ar sta langa ei, deoarece ar putea sa ii duca in punga acasa si sa le omoare sotii in bataie, in caz de striga la ei, vine masina si picii de 3 sau 4 ani nu raspund la comenzi. Mi-au raspuns ca nu le invat eu sa isi creasca copiii. Pe mine ma deranja galagia si atat. In rest mi se cam falfaie de plozii lor, desi le invatam de bine...

Mesaj completat

Daca s-a intamplat pe trecere e vinovat clar, indiferent ca femeia alerga sau mergea alene. In apropierea trecerii, reduci viteza. Acolo unde nu vezi dupa colt, mai ales ca e zona necunoscuta, reduci preventiv, din mai multe motive. Mergi cu o viteza care sa iti permita sa opresti in caz de...doamne fereste (pieton, canal, accident etc. etc. ). Acum e posibil ca si copilul scapat din mana sa fi fugit in strada (copiii sunt imprevizibili) si ...gata beleaua. Off topic :acum cateva zile m-am certat cu asa zise mame, care stau cu pipa in gura sau sparg seminte pe banci si isi supravegheaza copiii din pozitia stand in poponeata, doar dand din clanta la ei, tipand mai tare decat plozii lor. Le-am sugerat, ca mai bine ar fi daca ar sta langa ei, deoarece ar putea sa ii duca in punga acasa si sa le omoare sotii in bataie, in caz de striga la ei, vine masina si picii de 3 sau 4 ani nu raspund la comenzi. Mi-au raspuns ca nu le invat eu sa isi creasca copiii. Pe mine ma deranja galagia si atat. In rest mi se cam falfaie de plozii lor, desi le invatam de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intelegeti gresit , nu i-am luat apararea , e complet vina lui..

 

Si daca a postat asa pe forum ce?Lui nu-i pasa de forum.E un forum public , poti sa-ti expui parerea cum vrei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca a postat asa pe forum ce?Lui nu-i pasa de forum.E un forum public , poti sa-ti expui parerea cum vrei .

Nici nouă nu ne pasă de el, așa că suntem chit. Și dacă e în public nu înseamnă că poate să se pișe în șlapii proprii, dacă înțelegi ideea.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intelegeti gresit , nu i-am luat apararea , e complet vina lui..

 

Si daca a postat asa pe forum ce?Lui nu-i pasa de forum.E un forum public , poti sa-ti expui parerea cum vrei .

E un forum public intradevar, dar sa te exprimi in ultimul hal .... asta spune multe despre comportamentul sau.

Tie ti-ar conveni sa te i-a careva aiurea la pwla chiar si pe un forum public, fara nici un motiv? Nu, nimanui nu i-ar place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un forum public intradevar, dar sa te exprimi in ultimul hal .... asta spune multe despre comportamentul sau.

Tie ti-ar conveni sa te i-a careva aiurea la pwla chiar si pe un forum public, fara nici un motiv? Nu, nimanui nu i-ar place.

E problema lui cum s-a exprimat si de ce s-a exprimat asa , daca era un forum serios poate acum avea ban , dar nu are..

 

Nu mai vorbiti fara sa cunoasteti pe cineva , eu il cunosc personal si nu e deloc cocalar si cum il faceti voi pe aici ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca nu-ti dau dreptate, dar adevarul e ca NU ARE NIMENI CE CAUTA CU VITEZA la o trecere de pietoni. Legea spune FOARTE CLAR ca orice conducator de vehicul are OBLIGATIA sa reduca viteza la 30 km/h in zona cu trecerea de pietoni, asa ca "daca vine unul tare", vine pe barba lui. Daca circuli cu 30, poti sa te opresti in 3-4 metri lejer, deci chiar daca iti sare berbecu' in fata, tot ai timp sa opresti. Pacat ca legile astea nu prea sunt respectate, iar dup'aia se vine cu motive, ca "vai, saracul de el, i-a sarit berbecu' -n fata fara sa se asigure"... Mai grav decat atat este faptul ca e o zona cu multe treceri de pietoni consecutive (cum spunea cineva mai sus), care este un motiv in plus sa reduci viteza si sa belesti okii.

 

Din punctul meu de vedere e vinovat 100% de accident motoristul.

 

Sanatate maxima amandurora...

 

Exact, nu are nimeni ce cauta cu viteza in apropierea unei treceri de pietoni. Daca s-ar respecta treaba asta probabil multe accidente ar fi evitate. INSA, ca si pieton am si eu obligatia de a ma asigura. Sau nu? Ma bazez pe ce spune legea? Ma bazez pe faptul ca va fi respectata de toti? Tocmai pentru ca vad ca nu se respecta, tocmai pentru ca vad/citesc/aud in fiecare zi de cate un accident AM OBLIGATIA de a ma asigura. Asta daca tin la viata mea, bineinteles!

Nu-mi spune ca nu ai vazut niciodata pana acum un berbec care se arunca (la propriu) pe trecerea de pietoni sa traverseze fara sa-si arunce macar un ochi sa vada daca vine vreo masina/mobra, pentru ca nu te cred....

 

Eu nu ma hazardez in acuzatii cum ca motoristul ar fi vinovat pentru ca habar n-am ce s-a intamplat acolo. La prima vedere pare a fi vinovat dar las organele competente sa dea verdictul.

Important ca amandoi sunt in afara oricarui pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mai citești și tu o carte (nu te înjur, doar îți fac o sugestie) și nimerești peste aia cu Codul Rutier afli că pietonul ar fi de vină în acel caz ipotetic prezentat de tine. Cum dracu' ai luat permis de vii cu o asemenea întrebare?

 

Nu vreau sa intram in polemici aiurea,dar cred ca esti de acord cu mine cand iti spun ca ce e scris in carte difera foarte mult de ce se intampla cu adevarat cand circuli pe strada.

Conform Codului Rutier,actualizat si reactualizat,intr-adevar,asa e,dar iti spun din experienta traita de un amic de-al meu,ca la ce boala au si gaborii pe motoristi,uneori s-ar putea sa ramai uimit de decizia finala.

A patit o chestie asemnatoare,numai ca pe el l-a trantit bou' care traversa aiurea si se uita dupa cai verzi.Urmarea: o carena ciobita(pe partea stanga),el ok,putin prafuit,dar...surpriza: pietonu' julit rau la un picior(a cazut peste el si s-a lovit de scarita si de pedala de frana,da' cum s-a lovit asa naspa,greu de explicat).ca sa fie tabloul complet,tocmai trecea un echipaj de burtosi,chiar la vreo2 minute dupa ce s-antamplat.Si din nou,surpriza: martorii au declarat ca amicu' meu a intrat cu motoreta in idiotu 'ala(am uitat sa mentionez,in mare majoritate bosorogi) si ca dupa ce l-a trantit,a coborat dupa motor si i-a dat si doua palme.S-a ajuns la chestii naspa,in sensul ca voiau sa-i faca omului dosar penal pentru vatamare corporala(nu-mi explic cum pana mea s-o fi lovit ala asa de tare),cu toate ca nu era vinovat si tot el a chemat ambulanta sa-l panseze pe idiot la picior si sa-l duca la spital(mai bine la balamuc).Pana la urma s-a clarificat situatia,dar omu' s-a ales cu timpu' pierdut,motoreta julita si cu degetu-n gura,ca tot pe banii lui a reparat-o(nema CASCO,model mai vechi).

Cred ca asta e un caz la cateva milioane,dar,din pacate e posibil(cel putin la noi).

Inca o data,perfect de acord cu tine in privinta legislatiei,dar,la noi la romani,teoria ca teoria,da' practica ne omoara.

 

Referitor la baiatu' asta,nu ma pronunt,ca n-am fost acolo.

Posibil sa nu fi vazut trecerea de pietoni,posibil s-o fi vazut-o,da' berbeca sa-i fi sarit in fata in ultimul moment(clar n-avea ce sa-i faca) sau,sau,sau...Faptul e deja consumat si ca sa fie toate ca inainte,ar trebui dat timpul inapoi,ceea ce nu e posibil.

Multa bafta tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe masini oprite in fata trecerii de pietoni sau pe trecerea de pietoni. Politia se ocupa cu fluidizarea traficului, altceva nu prea ii mai intereseaza . Masini oprite, stationate sub nasul lor, iar ei dirijeaza traficul. Este ceva normal, sa le vezi oprite sub indicatorul oprirea interzisa si pe coltul strazilor mascand trecerile de pietoni. Mai dureros este ca cei ce fac acest lucru cu nesimtire, nu par a cunoaste ca e interzis acest lucru. Dureros dar adevarat, usor usor ne indreptam catre anarhie. Legea bunului plac.

Mesaj completat

Multe masini oprite in fata trecerii de pietoni sau pe trecerea de pietoni. Politia se ocupa cu fluidizarea traficului, altceva nu prea ii mai intereseaza . Masini oprite, stationate sub nasul lor, iar ei dirijeaza traficul. Este ceva normal, sa le vezi oprite sub indicatorul oprirea interzisa si pe coltul strazilor mascand trecerile de pietoni. Mai dureros este ca cei ce fac acest lucru cu nesimtire, nu par a cunoaste ca e interzis acest lucru. Dureros dar adevarat, usor usor ne indreptam catre anarhie. Legea bunului plac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A patit o chestie asemnatoare,numai ca pe el l-a trantit bou' care traversa aiurea si se uita dupa cai verzi.

...

Pana la urma s-a clarificat situatia,dar omu' s-a ales cu timpu' pierdut,motoreta julita si cu degetu-n gura,ca tot pe banii lui a reparat-o(nema CASCO,model mai vechi).

:ph34r: Amicul tău doarme în cizme, trebuia să ia banii de la pieton și cu asta basta. Dacă e generos și și-a făcut motocicleta pe banii lui să îi fie de bine, e clar specificată în lege responsabilitatea pietonului în asemenea accidente, ce îi mai trebuia - invitație specială să ia banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cocalar infect :ph34r: :lol: :P :P :P

 

 

/index.php?...mp;highlite=%2B

 

 

ma insel eu sau kiki ala de a omorat o fata intrand in rond era tot din

pokemon raising tim?!

 

ce sa zicem?! zicem asa:

1. cine se aseamana, se aduna.

2. care pokemon urmeaza sa mai nenoroceasca pe cineva?

 

sanatate femeii si minte destula sa-l jupuiasca de bani pe pokemon...

hotdogproaspat.jpg

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intelegeti gresit , nu i-am luat apararea , e complet vina lui..

 

Si daca a postat asa pe forum ce?Lui nu-i pasa de forum.E un forum public , poti sa-ti expui parerea cum vrei .

 

Pai pe acelasi principiu il ia lumea la poola pe el acum. Stii ca e vorba aia veche din batrani cu "gura bate cu.ru'"

 

Multa sanatate femeii si cat mai putini pukemoni pe strada.

Mesaj completat

2. care pokemon urmeaza sa mai nenoroceasca pe cineva?

 

dunno... you tell me :ph34r:

 

/index.php?...t&p=2071403

 

/index.php?...t&p=2057980

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si ? daca ati dat linkuri catre Pokemoni Forjatori ce?

 

Toti sunteti tari in gura pe forum si ziceti ca voi mergeti cu 30 km/h , da daca stau cinci minute pe Magheru nu vad pe unu cu mai putin de 80 `

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si ? daca ati dat linkuri catre Pokemoni Forjatori ce?

 

Toti sunteti tari in gura pe forum si ziceti ca voi mergeti cu 30 km/h , da daca stau cinci minute pe Magheru nu vad pe unu cu mai putin de 80 `

toti o apa si un pamant POCemonii reisint tim :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va pun pe toti la un loc si va adun n-aveti mai mult de 50.000 km , dar sa postati aiurea si sa faceti offtopic stiti. Mai iesiti cu motocicletele alea si nu va mai plangeti pe forum ca niste fetite virgine ca v-a luat o masina parcata fata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...