Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Ok, sigur, nu vreau să fiu gică contra aici. Poate îşi dau alţii cu părerea. Mie mi se pare volum prea mic. La tine e mai mult de hai să mă mențin în formă, de genul mă duc şi eu la fotbal o dată pe săptămână să fac mişcare. Nu faci nici forţā, nici masă, nici rezistență. Sigur la genuflexouni intră şi gambele, dar la mldup că foloseşi muşchiul, nu că îl dezvolți. Probabil intră mai mult gamba dacă urci o treaptă, decât o genuflexiune sau îndreptare. E un exemplu să înțelegi cam care e nivelul.

 

Cât despre diverşi de pe tine..nu mă pronunț, dar sunt unii care vor să facă trafic..şi ce e cel mai uşor decât să vinzi rezultate maxime cu minim de efort...normal, toţi vrem să ne minţim, munca e grea :)

 

Ps: îndreptările sunt exerciţii pt spate + "core"/mijloc, nu altceva, tu probabil faci alt exerciţiu(pt fesieri blochezi genunchii, nu îi îndoi şi îndrepţi corpul din fesieri şi chiar şi aşa lucrezi mai mult fesierii).

» Post actualizat in 17 Sep 2017 10:42

Diverşi de pe net*

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit ultimele replici si am incercat sa ma abtin... dar nu pot.

 

Vorba lunga, saracia omului. De unde plm v-ati bagat in cap sa slabesti la sala? Topicul asta se cheama culturism si fitness. Nu se cheama care are cel mai mare brand.

 

Parerea mea:

 

1. absolut necesar sa ai cintar acasa si sa te cintaresti macar la citeva zile si sa ajustezi efortul si ce bagi in gura

 

2. iesiti in p-u-l-a mea din sala aia. sala e pt. muschi pt. ca nu ai cum sa lucrezi orice acasa (nu e nimic rau in a avea muschi, sa nu fiu inteles gresit, dar numai labarii incearca sa slabeasca intre 4 pereti)

 

3. daca nu slabesti cel mai probabil e pt. ca nu vrei

 

4. sint trainerul personal al oricui pt. zero lei. tip la el cu placere ca e un vierme lenes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ultimele replici si am incercat sa ma abtin... dar nu pot.

 

Vorba lunga, saracia omului. De unde plm v-ati bagat in cap sa slabesti la sala? Topicul asta se cheama culturism si fitness. Nu se cheama care are cel mai mare brand.

 

Parerea mea:

 

1. absolut necesar sa ai cintar acasa si sa te cintaresti macar la citeva zile si sa ajustezi efortul si ce bagi in gura

 

2. iesiti in p-u-l-a mea din sala aia. sala e pt. muschi pt. ca nu ai cum sa lucrezi orice acasa (nu e nimic rau in a avea muschi, sa nu fiu inteles gresit, dar numai labarii incearca sa slabeasca intre 4 pereti)

 

3. daca nu slabesti cel mai probabil e pt. ca nu vrei

 

4. sint trainerul personal al oricui pt. zero lei. tip la el cu placere ca e un vierme lenes.

 

 

True! :))) Si totusi, nu poti tipa pe zero lei, iti consumi corzile vocale, nu merita :))

 

Un post amuzant si culmea, adevarat...:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca poate parea pamflet, dar nu e. Ii recomad oricui sa-si ia un pulsometru si sa se orienteze dupa el. Ala nu minte, daca zice ca te-ai lasat pe tinjala, asa e => fugi/pedalezi mai repede si mai mult. De ce zic asta? Pt. ca la mine merge. Oamenii care se ingrasa 30 kg cel mai probabil nu au cintar acasa si nu-l folosesc periodic.

 

Dar daca cumva am gresit topicul si e vorba despre cel mai mare brand, va rog sa ma aduceti pe calea cea buna.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca poate parea pamflet, dar nu e. Ii recomad oricui sa-si ia un pulsometru si sa se orienteze dupa el. Ala nu minte, daca zice ca te-ai lasat pe tinjala, asa e => fugi/pedalezi mai repede si mai mult. De ce zic asta? Pt. ca la mine merge. Oamenii care se ingrasa 30 kg cel mai probabil nu au cintar acasa si nu-l folosesc periodic.

 

Dar daca cumva am gresit topicul si e vorba despre cel mai mare brand, va rog sa ma aduceti pe calea cea buna.

 

Esti ca de obicei pe topicul gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti ca de obicei pe topicul gresit.

Mai da' ce mi-ai zis-o, aproape ca ai fost la fel de prost ca la social & politica. Cind de fapt nu era vorba despre mine, ci despre un leses care variza +/-30 kg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

1. Cât despre diverşi de pe tine..nu mă pronunț, dar sunt unii care vor să facă trafic..şi ce e cel mai uşor decât să vinzi rezultate maxime cu minim de efort...normal, toţi vrem să ne minţim, munca e grea :)

 

2. Ps: îndreptările sunt exerciţii pt spate + "core"/mijloc, nu altceva, tu probabil faci alt exerciţiu(pt fesieri blochezi genunchii, nu îi îndoi şi îndrepţi corpul din fesieri şi chiar şi aşa lucrezi mai mult fesierii).

» Post actualizat in 17 Sep 2017 10:42

Diverşi de pe net*

Nu inteleg ce ai vrut sa zici la punctul 1.

Despre punctul 2, scoate-ti din cap ca scriu pentru ca trebuie sa invat forma exercitiilor. Normal intra o gramada de alti muschi, printre care si abomenul, dar nu e un exercitiu pentru spate. Pentru asta avem ramatul. Daca te doare spatele la intreptari, le faci gresit. Flexez si genunchii, cum altfel sa atinga greutatile podeaua?

 

In fine, eu stiu ca e nevoie de o schimbare, asa ca nu mai zic nimic, sa nu ma mai numeasca cineva vierme. Sunt mai sensibil din fire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce ai vrut sa zici la punctul 1.

Despre punctul 2, scoate-ti din cap ca scriu pentru ca trebuie sa invat forma exercitiilor. Normal intra o gramada de alti muschi, printre care si abomenul, dar nu e un exercitiu pentru spate. Pentru asta avem ramatul. Daca te doare spatele la intreptari, le faci gresit. Flexez si genunchii, cum altfel sa atinga greutatile podeaua?

 

In fine, eu stiu ca e nevoie de o schimbare, asa ca nu mai zic nimic, sa nu ma mai numeasca cineva vierme. Sunt mai sensibil din fire.

 

La punctul unul ziceam de diverși de pe net cu programele lor la modul general, unii sunt rău intenționați, gen pun programe ușor de executat să facă trafic. Ori că vând programul ieftin, ori că au trafic și vând publicitate pe site. E normal ca toată lumea să se strângă unde e ușor. La fel ca lucrurile alea vândute la tv cu teleshoping, cuțitul de 500 lei ajunge la 0 lei dacă doar dai un telefon.

 

2. fără dar și poate îndreptările sunt exerciții de lower back(mușchii lombari) și core(și fesierii, dar exact în ordinea asta). Ramatul e exercițiu de upper back. Eu nu zic că nu intră și alți mușchi, ba chiar sunt de acord cu tine, dar nu intră cât să îi dezvolți f mult, în niciun caz cu un exercițiu dedicat pentru mușchii ăia. Doar cu ramat sau doar cu îndreptări nu poți să dezvolți tot spatele, chiar nu ai cum. Să nu mai zic de trapez. Părerea mea e că tu cu exercițiile descrise nu atingi toate grupele musculare, chiar dacă sunt exerciții compuse, pentru mai multe grupe de mușchi. Acum tu știi cel mai bine ce faci sau ce ai de făcut! Nu era ideea să te contrazic, ci să te mai informezi un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trapez intra la presa de umeri.

Am si exercitii suplimentare, pentru a atinge acele grupe care nu se dezvolta la fel de mult.

Seated cald raises, standing calf raises (cu bara), skull crashers, barbell bicep curls, pull ups, planks.

 

Legat, de volum, ca ziceai mai devreme, nu stiu la altii cum e, dar cand am de facut genu cu 100 si mie deja de pe la 90 imi este greu, 5 seturi de 5 cu pauza de 90 secunde pare mai mult decat suficient.

Mai ales cand stiu ca urmeaza presa de piept, sau cea de umeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mucix: Trapez iti intra mai mult la indreptari (pe ultima parte a miscarii) decat la presa de umeri. Crede-ma, dupa antrenamente de powerlifting ma trezeam cu febra la trapez (exercitiile fiind doar 3 - genu, indreptari si impins la piept) decat ca atunci cand faceam presa de umeri. Trapez mai intra si la fluturari pt deltoizi tot pe ultima parte a miscarii.

 

Am facut si eu acum multi ani StrongLifts 5x5, intr-adevar am crescut mult in forta si greutate (fiindca eram pe surplus caloric), dar dupa vreo 3-4 luni deja simteam ca nu mai progresez, plus ca incepusem sa fiu deficitar pe gambe, dorsali (latimea spatelui) si grupe mici (triceps, biceps). Dupa perioada aia am inceput antrenament mai variat (practic sa includ toate grupele) si asa am continuat sa cresc. Aveam deja o baza formata (adica forta, ligamente, etc) de la tipul de antrenament anterior (5x5) si m-a ajutat mult. La un moment dat vei face si tu probabil "switch-ul" catre un alt tip de program.

 

In fine, ideea e ca nu conteaza numarul de repetari, ci cat timp tii muschiul sub tensiune (time under tension). In clipul urmator iti explica foarte bine ce si cum:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ultimele replici si am incercat sa ma abtin... dar nu pot.

 

Vorba lunga, saracia omului. De unde plm v-ati bagat in cap sa slabesti la sala? Topicul asta se cheama culturism si fitness. Nu se cheama care are cel mai mare brand.

 

Parerea mea:

 

1. absolut necesar sa ai cintar acasa si sa te cintaresti macar la citeva zile si sa ajustezi efortul si ce bagi in gura

 

2. iesiti in p-u-l-a mea din sala aia. sala e pt. muschi pt. ca nu ai cum sa lucrezi orice acasa (nu e nimic rau in a avea muschi, sa nu fiu inteles gresit, dar numai labarii incearca sa slabeasca intre 4 pereti)

 

3. daca nu slabesti cel mai probabil e pt. ca nu vrei

 

4. sint trainerul personal al oricui pt. zero lei. tip la el cu placere ca e un vierme lenes.

Pui si tu o poza cu muschii tai ca sa vedem si noi cum zicea la BD daca te recomanda vocea si talentul tau?

Luatul in kg se intampla la mese/shaorme/pizze si in general in bucatarie, adica dieta. Cam parerea generala e ca dieta reprezinta 80-90% din succes. Ca pe unii ii mai ajuta metabolismul un pic mai rapid si ca poate nu sunt nici pofticiosi la creier, asta e alta discutie.

Dar nu cred in teoria ca totul e bazat pe cardio. Chiar si la 130kg pot juca tenis, pot merge la ski, pot face tot felul de activitati destul de intense. Daca in timul zilei mananc 6000 calorii tot nu am cum sa slabesc. Si am facut asa un calcul si am ajuns si la 6000calorii pe zi.

 

Singurele dati cand m-am mentinut in kg normale au fost cand am avut grija la dieta.

 

Si ca sa vedem cum arata un vierme ne-lenes asteptam poza ta, pun si eu ceva poze cu mine dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tinerete am facut sport. Mult. Apoi sportul a devenit “miscare” si, intr-un final, m-am trezit in corul pateticilor care plangeau ca “ce flacau am fost odata”.

Kilogramele s-au acumulat iar eu gaseam scuze care mai de care mai elaborate sa nu fac nimic in sensul asta. Ba ca “au, sciatica!”, ba “aoleu, inima mea!” ori “am platfus, deci sunt inapt!”.

 

Am atins cam 25 kg peste standardul acceptat gen/varsta/inaltime.

M-am hotarat, am mers la o sala din cartier si mi-am facut abonament.

 

Am mers acolo aproximativ 5 luni, din iarna pana prin iunie (acum ceva ani).

45 minute circuit haotic, in functie de ce aparat era liber, apoi 45 minute eliptica, 3 zile/saptamana.

Am renuntat total la zahar, cartofi prajiti si ceafa la gratar, am redus portiile de mancare, scazand, astfel, 15 kg.

 

Intre timp m-am mai documentat, cel mai greu fiind sa cern, dintre tonele de informatii de pe net, pe acelea esentiale.

Initial m-am concentrat pe stilul de antrenament specific culturismului [sincer, culturismul nu-l consider un sport - e mai mult o activitate cosmetica. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sala de forta ar trebui sa fie doar o activitate adiacenta unor sporturi reale (pick your choice)], dar prefer supletea in defavoarea pachetelelor supradimensionate. Ceva de genul Usain Bolt vs Arnold, ca exemplu.

Asa ca am cotit-o spre Calisthenics/CrossFit. Mi-am construit un sistem de bare de tractiune, cu posibilitatea modificarii pozitiei lor in functie de prizele de tractiune, mi-am incropit niste manere atarnate de chingi de rezistenta, de tipul inelelor de gimnastica, iar pentru “sol” am injghebat niste paralele pentru “dips” (cum le-o zice in romana) si alte exercitii compuse. Am taiat cracii de la niste blugi uzati, i-am aranjat si i-am umplut cu nisip (greutatea e variabila). La fel, am modificat un rucsac vechi pe care il umplu cu nisip in functie de ce chef am.

 

Imi fac planuri saptamanale, cu 4, 5 ori 6 antrenamente (30’ – 60’) pe saptamana, uneori si de doua ori pe zi, de care ma tin cu sfintenie. Uneori upper/lower body, alteori full body sau push/pull. Conditionare regulat, mai ales vara, cand am acces la un spatiu adecvat (farmer’s walk, sledding si alte exercitii stranii).

In afara de gambe (dar si alea rar), nu fac exercitii de izolare, prefer functionalitatea si explozia.

Intre timp, in timpul liber mai bag o bicicleta, un abonament la inot, un sprint la deal pe ici, pe colo (nu suport joggingul - e pierdere de vreme), cate un Tabata ocazional si plimbare usoara 1h+. Si, da, un traseu de 8 – 10 ore pe munte, o data pe luna, e parfum…

 

Alimentatia e normala si sanatoasa – am norocul sa am acces la produse de tara (carne, oua, lapte, zer, branza, fructe si legume). Niciodata n-am apelat la “prafuri”. Nu le gasesc rostul in atingerea scopului meu.

Asa am mai slabit vreo 10 kg si ma mentin de cativa ani fara probleme.

Cheat Meal-ul consta in exagerarea cu berea de weekend, ocazional.

 

In concluzie: da, lenea e nesimtire, sala te poate motiva dar, cu putina disciplina, rabdare si cateva informatii solide privind sportul si dieta (de preferat cele rezultate din studii realizate), kg se duc natural inclusiv “at home” cu cheltuiala minima si nu mai esti obligat sa-ti iei chopper si sa-ti lasi barba ca sa creezi diversiuni si sa fii “impresionant” :moto: .

 

Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovi_ice: just ce zici de trapez, intra bine de tot la indreptari, dar eu incerc sa il tensionez si la presa de umeri, tot pe ultima parte a miscarii. Sincer am vazut ca daca nu pun si trapezul la treaba, nu reusesc sa ridic peste o anumita greutate, deci ceva face si el. Poate doar pishic, nu zic nu.

Motivele pentru care nu am renuntat inca la 5x5? Eu inca mai sper sa trec de platourile alea, dar nu pacalesc pe nimeni. Mai degraba confortul. Confortul de a avea mereu aparatul liber in sala - squat rack, pentru ca nimeni nu face picioare. Confortul de a ajunge mereu cu o lista clara de exercitii si numar de seturi. Confortul de a iesi din sala in maxim 50 de minute. Cand trebuie sa prestezi la corporatie dupa, conteaza.

 

Mai e si faptul ca de mai bine de 2 ani merg singur la sala. Nu ai cu cine sa te intreci decat cu tine. Nu are cine sa te ajute la piept, spre exemplu, etc.

Deci trebuie schimbat programul, asta clar. Desi merg cu regularitate la sala si imi dau mereu suflul (dupa puterea si abilitatea mea), consider ca am intrat tot intr-un fel de sedentarism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat vezi progres (fie crestere in greutate/masa musculara, fie stabilesti PR-uri, etc) e ok. Chestiile astea te motiveaza.

 

In perioada de 5x5 tin minte ca am avut cea mai mare pofta de mancare si cresteam vazand cu ochii :)). Dupa ce am trecut la un program mai variat (si la seturi gen 8-12 reps) parca au inceput si muschii sa apara altfel si sa am un fizic dezvoltat complet. Overall, dupa primul an cand m-am tinut cap-coada de sala (12 luni fara nici o sapt de pauza - inclusiv sarbatori) si alimentatie am ajuns de la 75kg si 20% BF la 82kg si 13% BF, ambele masurate pe dexa.

 

Oricum, dupa ce treci de la 5 reps/set la 10-12, la inceput o sa ti se para obositor fiindca sistemul tau nervos e "setat" sa dea totul la 5 reps maxim (defapt la un anumit timp de time under tension). Pana se adapteaza la noua rutina, ai sa zici ca-i maraton antrenamentul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

A inceput fumos: iau o bicla si ma duc cu ea la munca . Imi dau seama ca nu mai am conditie fizica . Incep sa pedalez, o luna ,doua dupa care zic ia sa ma duc si pe la sala.incep sala si merge greu dar bine. Dupa un an am inceput sa arat sieu cit de cit normal .au urmat 5-6 ani de bicla plus sala cu rezultate modeste dar suficiente pt mine. Dupa care a venit mucosu . Gata sala ,gata bicla ,hai cu burta ,hai cu hernia de disc. Acum dupa o pauza de 6 ani m-am apucat din nou.cel mai greu e cu psihicul dar ma ingrijorez un pic de articulatii . Pocnesc si trosnesc din toate alea .nu stiam ca am atitea articulatii in corp. Sper prin intarirea lombarilor sa pacalesc si hernia de disc . Ce vreau sa va intreb : voi ati luat ceva de articulatii? Ceva care sa si functioneze? Cartilaj de rechin etc? Ps. Sa nu rada pustii de mine ca o sa ajungeti si voi aici!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Animal Flex.

Are tot ce trebuie. Un pachețel pe zi.

O cutie are 45 de plicuri deci 45 de zile.

Când termini cutia, le trebuie si oaselor si tendoanelor tale ceva timp să se refacă, la mine trece cam 2 luni că mai uit să iau, vei constata o schimbare în bine dramatică, în sensul bun.

Daca te oprești dupa 3-4 luni vei "scârțâi" iar.

Prima oara ia 2 cutii la rand, apoi cate una la 3-4luni.

Sau din 2 in 2 zile continuu.

Este ok.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pentru început de an, va propun o provocare: 100 tracțiuni facute corect, cu greutatea corpului, cu mențiunea sa va cronometrati.

Eu am 83kg, am terminat in 14':57".

Hai ca poate incerc si eu.

Executate cum?priza biceps?cat ai urcat si pana unde ai coborat?balans?

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tractiunile le-am facut la o bara dreapta, cu palmele orientate spre inainte, tras spre piept, nu la ceafa.

Executie corecta, in acelasi timp cat mai rapid, in cate serii poti, pana vei ajunge la 100 de repetari.

Nu mai spun de febra musculara de dupa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tractiunile le-am facut la o bara dreapta, cu palmele orientate spre inainte, tras spre piept, nu la ceafa.

Executie corecta, in acelasi timp cat mai rapid, in cate serii poti, pana vei ajunge la 100 de repetari.

Nu mai spun de febra musculara de dupa...

Gen crossfit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tractiunile le-am facut la o bara dreapta, cu palmele orientate spre inainte, tras spre piept, nu la ceafa.

Executie corecta, in acelasi timp cat mai rapid, in cate serii poti, pana vei ajunge la 100 de repetari.

Nu mai spun de febra musculara de dupa...

16.11 ...la final tot cate 5 am facut....e ok cred pt prima data :)

» Post actualizat in 16 Jan 2018 12:38

Mentionez,1m80, 76 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...