Sari la conținut

2 mai 2006 - Accident La 270km/h


alexcbr80
 Share

Postări Recomandate

 

- sa nu dau motocicleta altora, sau daca o dau ii pun sa mearga doar cu viteza 1 sau maxim a 2-a.

Asta e prostie !

Daca eu cu fzr-u intr-a 2 ajung pe la 130-140 chiar mai mult , ma gandesc la cat ajunge o busa intr-a 2-a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un accident care demonstreaza ca inconstienta ucide si din spatele ghidonului si din spatele volanului.

Admirabil gestul motociclistilor hunedoreni care au strans bani pentru inmormantarea taranului care muncea sa-si intretina familia (nevasta paralizata si 2 copii, 2 si 5 ani). O tragedie in adevaratul sens al cuvantului : doi "pasionati" care isi faceau de cap au ucis un om, singur sustinator al familiei, condamnand alti 3 la o viata cum nu doresc nimanui.

Editat de cosmin_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe toti trei si cu tot respectul... victima colaterala a fost la locul si in momentul nepotrivit, as putea spune ghinion PUR!! :moto:

 

RIP si Doamne apara si pazeste! :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce stau unii la panda, atuni cand se posteaza despre un accident sa inceapa imediat cu invinuiri si sa caute ei vinovatul si mai ales sa-l arate cu degetul. Rusinos mai baieti.

Aceasta intamplare este pur si simplu o tragedie - sau nu intelegeti ?

 

Condoleante familiilor celor trei. Doamne fereste de asemenea necazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit de la priveghiul celor doi si raman uimit de cate prostii se scriu in topicul asta...si in ziare la fel...

 

Oamenilor...nu va mai certati degeaba...

Casa(casaleanu lucian) mi-a fost prieten...Fara(Stefan Fara),cel care era cu el pt motocicleta cand a avut loc accidentul era din Hunedoara...cu cetatenit irlandeza...

Nu a explodat nimic...nu aveau nici 270 la ora...

Veneau luni seara de la Hateg,in grup...Casa si Fara erau in fata...intr-o curba,din cauza vitezei(dupa impact acul s-a oprit la 245)...au iesit pe camp...au lovit un butuc,un trunchi de pom cazut la pamant...nu le-e explodat nimic...amandoi au murit la spitalul din Hateg.Omul care era pe camp,era la lucru...daduse fac la o gramada de lemne si gunoaie dupa ce le curatase de pe camp.

Motocicleta era un Suzuki Hayabusa...adusa din Irlanda de Fara, nu din Italia...sau mai stiu eu de unde ziceau unii.Nu a mai ramas nimic din ea : www.hundoreanul.ro...uitati-va acolo...

Inmormantarea e azi(joi,04.05.2006) la ora 14....s-au anuntat mult motoristi din tara...va fi multa lume...

 

DUMNEZEU SA II ODIHNEASCA IN PACE !!! :moto: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit de la priveghiul celor doi si raman uimit de cate prostii se scriu in topicul asta...si in ziare la fel...

 

Oamenilor...nu va mai certati degeaba...

Casa(casaleanu lucian) mi-a fost prieten...Fara(Stefan Fara),cel care era cu el pt motocicleta cand a avut loc accidentul era din Hunedoara...cu cetatenit irlandeza...

Nu a explodat nimic...nu aveau nici 270 la ora...

Veneau luni seara de la Hateg,in grup...Casa si Fara erau in fata...intr-o curba,din cauza vitezei(dupa impact acul s-a oprit la 245)...au iesit pe camp...au lovit un butuc,un trunchi de pom cazut la pamant...nu le-e explodat nimic...amandoi au murit la spitalul din Hateg.Omul care era pe camp,era la lucru...daduse fac la o gramada de lemne si gunoaie dupa ce le curatase de pe camp.

Motocicleta era un Suzuki Hayabusa...adusa din Irlanda de Fara, nu din Italia...sau mai stiu eu de unde ziceau unii.Nu a mai ramas nimic din ea : www.hundoreanul.ro...uitati-va acolo...

Inmormantarea e azi(joi,04.05.2006) la ora 14....s-au anuntat mult motoristi din tara...va fi multa lume...

 

DUMNEZEU SA II ODIHNEASCA IN PACE !!! :moto: :ok: :)

Bine ca ai intrat tu anarchy99 si ai lamurit lucrurile....Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in PACE pe toti 3 :blink: :crack: :crack: :crack: :lol: :moto: :haha: ....si inmormantarea nu ii la 12 cumva? asa scria ca ii la ora 12:00

 

Imi cer inca odata scuze pt. ce am scris cand am postat topicul...dar asa am auzit de la altii chiar in noaptea de 1mai la spital la Hateg. :D Oricum un lucru ii cert...nu mai exista printre noi 2baietzi extraordinar... :pow: :ok: .... :P :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu sa ii ierte .

Iarasi au morit "2 tovarasi"de ai nostri :crack: si un biet om nevinovat

SA LE FIE TARANA USOARA SI CONDOLEANTE FAMILILOR :moto: :ok: :)

 

 

DUMNEZEU SA II IERTE :blink: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce ma priveste ma voi feri intotdeauna sa judec pe altii, nu sunt nici eu perfect deci nu am dreptul sa o fac. De cand am pus prima oara mana pe carnetul de conducere, cosmarul meu au fost accidentele cu victima, si sper ca soarta sa ma fereasca de asa ceva. Intampla-se ce s-o intampla cu mine, dar imi doresc ca asta sa nu provoace rau altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai o fost o informatie gresita...seara la spital asa se vorbea cand or ajuns.....dar defapt din cauza unei denivelari sau dezechilibrat si sa intamplat ce sa intamplat... :ok: ...motorul a explodat dar dupaia...depat rezervorul...:) :blink: :crack:

 

 

in "hunedoreanul" nu se spune nimic de explodat motor sau altceva.. :moto:

Buna dimineatza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''RIP. Cine stie mai multe detalii. Ce tip de moto era, ce an?''

 

Bai fratilor...chiar va este greu sa cititi cateva pagini din forum sau va trebuie niste sageti sa va directioneze! Sunt toate ''detaliile'' accidentului cu cateva pagini in urma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai o fost o informatie gresita...seara la spital asa se vorbea cand or ajuns.....dar defapt din cauza unei denivelari sau dezechilibrat si sa intamplat ce sa intamplat... sad.gif ...motorul a explodat dar dupaia...depat rezervorul...sad.gif sad.gif sad.gif

 

 

pana acum cei care au spus ca viteza este prea mare au fost apostrofati cu "au avut ghion ca s-a stricat motorul" acum daca au avut 270 si au luat un damb nu mai e vina nimanui..ghinionul ca a fost dambul, ceea ce e corect.. sa imi dea cineva un mail sa ii zica cand se ajunge sa fie invinovatit Dumnezeu pe care eu il dau in judecata pentru discriminare : multi merg cu 270 si nu mor.. de ce ei o patesc..

 

acum ceva vreme a fost un topic cu un tip care cu masina, la o viteza mult mai mica, a lovit doi copii .. pe ala il legam de motorete si il rupeam in bucati ..crminalu dracu ...

 

multi dintre noi au mari probleme cu logica si cu ipocrizia.. sa fim realistI : un motociclist, a omorat 2 oameni .. unul pe care il avea in spate si unul care era pe camp .. 270 este indmisibil . iar scuze de genul : am supor sport si nu am unde sa ma dau, nu justifica nimic..sunt sute de oameni care au arme de foc si nu ies sa traga in voie.. poate exemplul este deplasat dar pe mine ma lasa complet rece moartea pilotutlui .... imi pare rau dar sunt de parere ca si-a cautat-o .. trebuie sa fim putin realisti . mor ulti oameni si cand nu sunt apropiati durerea e mare, dar uneori oamenii aia au fost vinovati ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca aveau 270 km/h, motorul era in fortaj. In regimul ala de functionare orice mica defectiune la instalatia de racire e indeajuns sa produca un dezastru. Repet, in regimul ala de functionare.

 

 

omule, scuza-ma, dar, oricat de suprasolicitat ar fi fost motorul ala......in nici un caz "orice mica defectiune la instalatia de racire" ar fi putut fi problema.........iti spun sigur ca fenomenele termice sunt niste fenomene cu o desfasurare foarte lenta in timp.......mai ales cele care tin de disipatia termica....caci la asta se refera instalatia de racire........nu face confuzia cu termodinamica fenomenelor care se produc in camerele de ardere.......in cel mai rau caz, daca ar fi avut vreo problema la racire.....isi dadea seama fara sa se intample nimic.....in cel mai rau caz i se cala motorul, dar, si aia avea loc in timp....un timp suficient de mare incat sa poata reactiona..........explozia propriu-zisa a unui motor...in cazul in care chiar asta s-a intamplat.....s-a datorat probabil unei biele care a cedat, aruncand unul din pistoane prin chiulasa......dar asta e destul de rar si se intampla, in special, la motoarele diesel atunci cand sunt supra-turate (consum exagerat de ulei si alimentare pe baza vaporilor de ulei, regulator de debit de motorina decalibrat....etc.)......o alta cauza posibila mai apropiata de realitate ar fi fost cedarea unui subansamblu din mecanismul de distributie (curea/lant/pinioane.....de unde dracu' sa stiu eu cum aveau ei distributia la motocicleta aia).......si, in acest caz....motorul nu explodeaza, precum vezi prin filme......ci doar se opreste, iar, in cel mai rau caz, la motoarele la care supapele , atunci cand se deschid, patrund in raza de actiune a cursei pistonului, pistonul ciocneste supapele facand ravagii pe acolo ( supape indoite, pistoane sparte....etc.......un exemplu de motor la care supapele patrund in raza pistonului atunci cand acesta este la pmi, adica punctul mort inferior, in partea de jos, mai explicit, este motorul de Simson, atat AWO 425 T, cat si versiunea sport 425S, insa aici nu prea cred ca este posibila o sarire de la punct, din cauza faptului ca transmisia in cadrul distributiei, de la ambielaj la axa cu came cu injumatatirea turatiei se face prin pinioane, ce-i drept, unul din ele, cel de pe axa cu came asigurat printr-o pana paralelipipedica, ba nu, parca si celalalt, de pe ambielaj....si ala avea pana, ma rog, nu-mi mai aduc aminte exact, dar care nu prea am auzit vreodata sa cedeze......cel putin, la Simson, pot ceda arcurile supapelor, cele in forma de ac de siguranta si astfel, supapepel pot cadea pur si simplu in cilindru..........)........sau, o alta cauza posibila.......paote a bagat alte tampenii in motorul ala pe langa benzina........asta ar fi cea mai probabila cauza de a arunca in aer un motor!.........oricum....este necesara si o doza de inconstienta pentru a da in halul ala intr-o motocicleta........mai ales in conditiile in care exista o groaza de soferi care mie mi-au taiat fata doar ca sa se distreze........propun altceva, tuturor celor care merg pe doua roti cu motor, sa ne unim, exact asa cum sunt taximetristii uniti, iar, in cazul in care un frate de-al nostru este batjocorit si accidentat de un sofer plin de aere, sa mergem si sa ne facem singuri dreptate........pentru ca politia nu ne va ajuta nicodata.......parerea mea este ca , indiferent daca reusesti sa eviti sau ti-o iei pe jos de la un sofer care se gandeste ca doar prioritatea de volum exista, sa se catalogheze actiunea lui nesabuita drept tentativa de omor si sa fie mustruluit ca atare........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata...s-a terminat...acum am ajuns de la inmormantare...s-au dus saraciii.A fost lume, foarta multa lume...saracii zambeau cand le-au pus capacele...e cutremurator.Au avut parte de o inmormantare frumoasa...a fost cald si soare...

 

DUMNEZEU SA VA IERTE SI SA VA ODIHNEASCA dragi prieteni Casa si Fara...sa va fie tarana usoara :moto: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare ghinion :moto:

 

Cica in fiecare moment al zilei se afla in zbor cam 50.000 de avioane.....The perfect machinery ....Daca avionul tau se prabuseste atunci poti spune ca ai avut ghinion......Asta a fost un exemplu clar de inconstienta si o tragedie pentru familiile celor decedati mai ales pentru cea a tipului mort pe camp. Bineinteles ,comentariile "dupa" sunt de prisos in astfel de cazuri ,dar utile pentru cei care vor sa invete ceva din asta.Din cate vad eu,forumul asta se numeste "Accidente" ,motto "Sa invatam din greselile...." si nu "Accidente" , "NECROLOG pentru Xxxx......" Asa ca..."veteranilor" nu mai sariti la gatul celor care isi spun parerea in mod obiectiv despre un accident sau altul ! "Elitismul " asta nu face bine nimanui ! Din contra ! Cei care au experienta si sunt buni (....sau se considera ei buni.....) ar trebui SA FIE UN EXEMPLU pentru ceilalti in conduita conducerii unei motociclete ! Cine vrea adrenalina cu ORICE pret sa se duca la farmacie, sa-si cumpere doua fiole de adrenalina (50.000/ fiola) si sa si le injecteze in vena ! O viata de om este mai scumpa decat atat ! Unii au ajuns sa confunde PASIUNEA cu NEBUNIA si MANDRIA cu VANITATEA si asta duce accidente in urma carora o sumedenie de oameni trag ani in sir ponoasele........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA :ok: :) :blink: :crack: cu siguranta nu meritau sa pateasca asa ceva, dar nu mereu e cum ai vrea sa fie.Ar fii cazu sa se invete din greselile altora, am vazut cateva accidente (lucrand o perioada ca sofer) si...vreau sa zic ca m-au pus pe ganduri...

Nu stiu daca merita,dintr-un moment de teribilism sau poate doar in cautarea adrenalinei sa se intample astfel de lucruri. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...