Sari la conținut

Casa Poporului


sc11
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor.

Domnul sa-l odihneasca pe Dan. Nu stiu cum voi putea dormi in noaptea asta.

Toate cele bune tuturor, iar cei care vor continua sa alerge prin oras macar sa le dea Dumnezeu mult mai multa bafta. Eu nu-mi doresc sa mai trec niciodata prin ce am trecut azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca omul a cazut direct in cap, in primul rand e foarte probabil ca si-a rupt gatul si si-a sectionat sira spinarii. In cazul acela chiar nu vad ce se mai putea face.

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRIST...DUREROS...PACAT... :ok:

Sincere condoleante familiei,prietenilor si celor care l-au cunoscut...

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...R.I.P ;) :lol:

Pacat...viata este asa de scurta uneori...trist...dureros...pacat...

Aveti grija de voi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tzarana usaora!!!

 

Din fericire nr. motociclistilor a crescut si creste, din nefericire nr. accidentelor creste proportional cu primul nr.

Vorbesc la modul general ne stiind situatia lui Dan (RIP), insa multi daca nu totzi incepatorii au o faza in care uita din cauza betziei motorului ce li se poate intampla. Urmeaza apoi faza in care incepi sa stapanesti motorul si crezi k potzi face orice cu el, insa si acest lucru e inselator pt k de fapt este doar o iluzie. Faza trei este cand chiar ai niste km de mers si intrii in rutina (oarecum) si lasi garda jos, putand fii surprins de un "factor" cauzator de accidente.

Concluzia!!! niciodata nu potzi fii in sigurantza si relaxat p motocicleta, iar conducerea preventiva poate salva si salveaza multe accidente.

Asa ca tzine de noi si numai de noi cum ne protejam viatza sau sanatatea, iar cei ce au rol de informare, scoli moto, reviste, politzie etc...trebuie sa duca campanii de prevenire a accidentelor....la sfarsit putand dormii linistitzi k si-au facut treaba lasand iarasi totul asupra noastra daca urmam ce au spus ei sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la poze si parca nu-mi vine sa cred, nu vreau sa cred, cum unul dintre noi este intins in strada mort si toata lumea sta si se uita ca la spectacol de parca ar astepta sa se ridice. Nu inteleg de ce l-au lasat acolo in strada, parca sa arate tuturor cat de periculos este sa mergi pe 2 roti. Nici macar nu l-au acoperit cu un cearceaf.

Foarte trista moartea asta pe motor, nu e nimeni langa tine, nimeni sa te tina de mana, nimeni sa-ti aprinda o lumanare la capatai.

Atentie mai baieti si fete, orasul nu este circuit, aveti grija de voi si sa ne vedem cu bine.

post-3178-1148255359_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. .................................asta seara am fost la romana cu prietena mea ....am stat vreo 2 ore jumate .....din 5 in 5 minute trecea cate un motor de viteza cu minim suta ...este adevarat era vreo 1 noaptea ...doar cei cu crossuri sau enduro mergeau mai normal ....nu inteleg cum poa sa aiba cineva curajul sa mearga cu viteza aia prin oras ???? ...poate sunt eu prea fricos.....a trecut unu la un moment dat cred ca avea peste 150 la ora ....plus ca mai sunt o gramada de figuranti cu masini bengoase ,la fel si aia ....cand am plecat se busisera doi cu masinile ....amandoi daia cu lanturi de aur la gat ...chiar asa se merge pe o motocicleta de viteza cu 150 la ora cand stii ca sigur poti sa prinzi un semafor ??? parerea mea este ca majoritatea motociclistilor din oras nu sunt preventivi ...am vazut unu la iancului cu un cross era sa intre in spatele lu unu cu masina si a facut o eschiva ciudata sa nu isi lase genunchiul in aripa masini.....eu am avut 2 accidente cat de cat grave....din cauza vitezei si m-am potolit ( cu un ij si cu un swm )

 

 

parerea mea .......nu mai conduceti cu viteza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAN INCEPUSE AL 3-LEA SEZON PE MOTO,A INCEPUT PE UN GIXER DE 750 IAR ANUL TRECUT I-SI LUASE 954RR,CU CARE A SI MURIT. L-AM CUNOSCUT PERSONAL,STAU LINGA LOCUL UNDE A LUCRAT. M-A VAZUT CU CASCA IN MINA IN TIMP CE STATEAM LA COADA SA-MI PUNA SUBALTERNII LUI VIZA PE FISA SI IMEDIAT M-A CHEMAT LA EL IN BIROU SPUNIND CA SI EL E MOTOCICLIST DE CURIND SI CA INCEARCA SA MA AJUTE.NOTA 10 CA OM. I-MI SPUNEA CA II ESTE FRICA SA MEARGA TARE,CA MAI ARE MULT DE INVATAT. L-AM VAZUT DE CITEVA ORI PRIN TRAFIC, SUPERPREVENTIV CONDUCEA. CUM SPUNEA SI COMUNISTU, CARE DACA NU STIATI ESTE APROAPE VINDECAT,NU CONTEAZA CIT DE DE BUN,DE EXPERIMENTAT ESTI DACA AI GHINION LA UN MOMENT DAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ceva expo la capitala pe la casa poporului? frina fata, ridicat spte, dat peste cap,spart viziera, murit?

acum putin timp. eu nu sint din bucuresti, am auzit un zvon doar. 21.05 ora 20.25

da , am trecut pe acolo chiar dupa ce s-a intamplat . o soferita se pare ca i-a taiat calea . am auzit-o vociferand ca ,,s-a impiedicat singur ,,. alta persoana sustinea ca motociclistul a avut viteza.nu am vazut urme de frane si nici lovituri la masina.motocicleta era o sportiva si parea noua si nu stiu daca avea absmotociclistul avea casca sparta in dreptul gurii si viziera sarita intreaga.cred ca a avut fractura cervicala . cineva a incercat o resuscitare dar era dus dintre noi . arata ireal intins pe spate .sange scurs pe langa casca care nu parea de calitate ,in rest era echipat corect ,costum piele. Dumnezeu sa-l odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca acel model de moto avea ABS. Oricum nu ar fi schimbat situatia la impactul rotii din fata cu solul, deoarece roata fata in aer practic nu se roteste sau se roteste cu o turatie mult mai mica decit cea de rulare pe sol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Groaznic ceea ce se intampla , m-am intalnit aseara cu niste prieteni si mi-au zis ... si credeti-ma ma rugam sa nu-l cunosc pe baiat ... n-as mai suporta sa i se intample cuiva cunoscut..

 

pacat...pt ca era tanar...nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trece familia lui acum...n-am cuvinte , un lucru bun este ca a murit pe loc si nu s-a chinuit , sper .

 

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca !

 

aveti grija de voi ! .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei tanarului. Am trecut pe acolo cind inca mai era politia si motorul avariat. Un politist, amabil si intristat mi-a spus sa am grija pentru ca motocilistul a murit. Apoi a continuat pe un ton stins "IERI UNU, AZI UNU....."

 

Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

Hai sa avem putin grija de viata noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte !!! Il cunosteam de putin timp...Un om extraordinar , saritor la nevoie...n-am cuvinte... Condoleante familiei !!!

 

Pt cine nu cunoaste WHEELIE e cand te ridici pe roata din spate , din gaz , iar STOPPIE cand te ridici p roata din fata , pe frana ....k sa nu se mai creeze confuzii....

A fost clar idioata i-a iesit in fata....s-a speriat a pus frana fata ...a facut involuntar stoppie si a cazut in cap...dupa care , din auzite ar fi intrat in roata spate cu capu (se vede in poza k masia e avariata la roata spate)...

Nu era vreun figurant sau vreun stunter...Ii placea sa mearg pur si simplu , tin minte cum mi-a povestit cum isi polisa motoreta (care arata intradevar mai bine ca una noua ) foarte tipicar...

 

Acu nu stiu pt k nu am fost acolo...dar se tot spune de viteza...io cum il stiam nu era impatimit de viteza ...mergea normal...poate nu cu 50 ...dar nici cu 150 prin oras....era la locul lui...dar putea sa aibe si 50 daca a facut ceea ce se spune frana brusca fata si stoppie e ca si cum nu ar fi franat de loc aprope...ganditiva la un saritor cu prajina....ia viteza se sprijina in bat si sare....la fel roata fata intepenita l-a aruncat si pe el....

 

Oricum ;) :lol: :ok: Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

 

Cand a murit un motociclist, la un crash cu o auto, cand auto era vinovat, s-au facut in mai multe zone, campanii de sensibilizare a soferilor auto, sa mearga mai prudent cand vad un motociclist ca vine, ca poate are viteza, ca e pe doua roti..etc...

 

De ce nu facem si viceversa - o campanie moto de sensibilizare moto - fratilor, ne mor prietenii/cunosctutii/motociclistii rand pe rand si noi nu putem sa spunem decat ca "mama ce motor a avut"...Sefii de cluburi ar trebui sa le spuna membrilor cum sa circule, sau niste lectii..macar o morala ceva..etc.. si cei care nu sunt in cluburi, treptat se vor conforma...

 

Ideea e...ca in multe cazuri majoritatea nefericite de anul asta, in care vinovati au fost motociclistii, semnul de intrebare ar trebui pus pentru cei ramasi in viata. (ma refer in general nu la acest caz)

 

Va rog, fiti mai prudenti, nu stiu despre voi, dar mie unul nu imi place sa citesc astfel de forumuri ;)(

Si mie imi place viteza...dar ..parca totusi..am avut un singur accident (ne-grav sau semi-grav ..whatever) in ultimii 6 ani, si..m-am cumintit instant dupa ultimul si primul accident... sper sa raman asa...si ...o sa conduc mai cu prudenta, mai ales ca anul acesta sezonul a inceput f.f.f. prost, o sa prefer sa citesc eu aici despre altii in loc sa citeasca altii despre mine..

 

Tie iti place sa citesti asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...