Sari la conținut

5 iunie 2006 - In Favoarea "conservarilor"


-Sir Daniel-
 Share

Postări Recomandate

In urma cu cateva saptamani, sotia mea conducea linistita prin Praga. Orasul Praga. Totul frumos, totul in regula. La un moment dat, SEMNALIZEAZA stanga :cheers: , SE ASIGURA :cheers: si vireaza. Pana aici totul ok. In secunda in care masina era aproape perpendiculara pe axul drumului, bum, trosc, boong! Masina este mutata 3 metri in mijlocul intersectiei, iar copilul nostru (in varsta de 7 luni, si e viitor :bigstar: ) care era in scaunul pt bebelusi in spate zboara din centuri pana in portiera dreapta spate. Sotia, care nu a patit nimic, se da jos, sare ca arsa la copil, aduna copilul dintre scaunel si portiera! Spre extrema ei (a noastra, ulterior) copilul nu a patit nimic, decat o mica zgarietura la picior si un genunchi luxat usor, datorate iesirii PRIN centura de siguranta a scaunelului. Toata actiunea s-a petrecut in 3 - 4 secunde. Dupa toata "actiunea" asta, sotia mea, cu copilul in brate realizeaza ca CEVA a trosnit-o, si s-a dus SA VADA, (pentru ca pana nu a scos copilul NU a vazut nimic in fata ochilor) ce s-a intamplat. Surpriza.... un TEMBEL, ca altfel nu il pot numi, tocmai intrase in ea. Viteza oficiala (calculata de radaul masinii de politie care ERA in intersectie), 98,767kmh! Tipul NU a predat lingurita, a avut sansa de a fi fost protejat de tzoale bune, dar si-a rupt diverse chestii. Nici nu m-a interesat sa stiu ce si cum s-a intamplat cu el, kamikaze pentru mine este un subect inchis...

Acum pentru ca si eu sunt OM, sunt si motociclist.... merita copilul meu sa ii fie JUCATA VIATA LA MOTO-LOTO DE UN BIKER IDIOT????

Daca sunt tatici printre voi, astept pareri! Eu sunt 180% de parere (mai ales ca am vazut inregistrarea video a politiei din Praga) ca IDIOTUL facea chestii de circuit prin oras! Acum realist vorbind, stiu ca sunt si uscaturi prin minunata padure a motociclistilor de pe glob..... dar NU NUMAI conservarii sunt de vina! Inainte de a condamna MEREU soferii de conserve, ganditi-va, va rog, si la aceia dintre NOI (pentru ca si eu la vremea mea am facut ;) ) care fac racing in oras! Sunt soferi buni, (sotia mea e cel mai un sofer de conserva pe care il cunosc), soferi foarte buni care NU au timp sa vada IDIOTII care ruleaza in oras cu viteze extrem de mari!

Va rog sa interpretati acest mesaj NU ca fiind ANTI - MOTO, nici PRO CONSERVA.... ci ca UN APEL LA OCHI DESCHISI si la NON - VIOLENTA....

Va doresc OCHI MULTI, MARI SI BINE DESCHISI....dar inainte de toate va doresc tuturor sa aveti intelepciunea de a CONDUCE o motocicleta, NU DE A FI CONDUSI de ea!

Fiti intelepti si nu veti deveni criminali!

Asta va doreste din suflet un frate

hondaxx

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

total de acord cu hondaxx !

 

exista multi tantalai care "prea se cred" fapt ce denota pura inconstienta ... iti trebuie mult echilibru si maturitate pt a conduce (mult timp) o moto performanta. si nu ma refer la a merge la pas ci "tare" dar respectand anumite reguli, de baza zic eu.

 

 

p.s.: @ssss: si eu am fost la fel ... e bine totusi ca ne-am dat seama si ne comportam ca atare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total de acord cu hondaxx !

exista multi tantalai care "prea se cred" fapt ce denota pura inconstienta ... iti trebuie mult echilibru si maturitate pt a conduce o moto

 

 

Acum un sfert de ora, pe strada Grigore Moisil, un baiat cu nervii in pioneze ;) , cu patru koa1e si un KTM neavand rabdare sa stea dupa coloana care se misca un pic mai greu(20 km/h) o ia pe trotuar.Da' nu asa oricum, ci in mare viteza si in wheelie bineinteles panicand pietonii de pe trotuar care evident il iau la injuraturi.La un moment dat cand trotuarul s-a terminat, reintra pe carosabil taind fata unui tir.

N-o sa uit niciodata expresia fetzei unei femei pe care din fericire ai ratat-o.

Ce faceai meseriasule daca nu se ferea?

Mai du-te nene pa la psihiatru ca sigur iti trebuie.

Ne mai miram de ce dreaq ne injura toti, ca noi saracii suntem niste victime inocente.Hai sa fim seriosi.

P.S. Daca aveai ghinionul sa fiu cu nevasta-mea p-acolo (insarcinata luna 7) eu personal iti rupeam capu' inconstientule.

 

 

 

ATAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De citit pentru generatia Everest.

 

Bine ca e ok copilul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor !!!

 

 

total deacord cu voi !!!

 

dar multi nu baga chestiile astea la cap, oricat de mult le ai zice ! :bigstar:

 

aveti grija de voi,lasa ti o mai moale cu gazul, oricat de multe gagici

ar fi prin oras ! esti cel mai tare din parcare, chiar daca mergi conform

regulilor si cu doar 50km/h in oras !!

 

peace all !!!

hai noroc ;)

Editat de Vince Black
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-as vrea sa trec prin ce a trecut hondaxx. daca totusi mi s-ar intampla asa ceva, mie sau sotiei mele, nu vreau sa ma gandesc cum as reactiona fata de teribilistul respectiv....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti un norocos frate, bine ca ai avut scaunul ala pentru copii, chiar daca nu prea si-a facut treaba, important e ca micutzul e OK, putea fi mult mai grav.

 

Mie deja imi tremura picioarele cand ma gandesc ca si mie, si oricui ar putea sa i se intample asa ceva.

 

Sanatate maxima micutzului si sa speram ca inca mai vrea sa devina motorist ;) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau, si-ti inteleg supararea, dar sotia ta NU s-a asigurat suficient, in conditiile in care, daca pricep bine, motocicleta avea prioritate.

 

Nu ii iau apararea motociclistului in nici un fel, dimpotriva. Dar... la mai putin de 100, putea foarte bine sa fie o masina. Cu siguranta urmarile ar fi fost altele pentru sotia ta si copil. Acel "kamikaze" cum il numesti tu, plateste acum cu oase rupte pentru doua lucruri: ca a mers ca un inconstient SI pentru ca sotia ta nu s-a asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si tampiti si inconstienti printre motociclisti?

Nu cred ca e cineva dintre noi care neaga asta.

Dar va rog uitati-va cate accidente se intampla din vina conservarilor si cate din vina noastra si mai ales amintiti-va cati au murit din vina unor rame care se urca la volan.

Nimeni nu spune ca avem mereu dreptate,tampiti gasesti peste tot,chiar unde te astepti cel mai putin.

Sorry omule pt accidentul sotiei tale.

Bine ca sunt ok amandoi.

Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii iau apararea motociclistului in nici un fel, dimpotriva. Dar... la mai putin de 100, putea foarte bine sa fie o masina.

100 in momentul impactului, cel mai probabil mult mai mult cand s-a inceput franarea.

Nu sunt lup moralist, ii dau si eu in oras binisor, dar pe unde sa poate ... pana acum n-am "reusit" sa incomodez pe nimeni. Reactia ta, hondaxx, e absolut normala si sunt convins ca oricine ar fi facut la fel. Sanatate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconstienta motociclismului nu poate fi pusa la indoiala.Dar poate ar trebui sa realizezi ca daca "cel mai bun pilot de conserva"din viata ta se asigura mai bine,accidentul era evitat.Geometric,100% vina ii apartine.Iar Praga nu mi-a aparut un oras cu strazi atit de inguste incit sa nu poti sa observi un vehicul care se apropie in viteza(aceasta e doar o simpla presupunere,nestiind unde s-a intimplat accidentul,dar parca nu-mi vine a crede ca ala ii dadea 100 pe stradute intortocheate si aglomerate).Iar.. " Nici nu m-a interesat sa stiu ce si cum s-a intamplat cu el, kamikaze pentru mine este un subect inchis..."aceasta remarca a ta denota un mare grad de umanitate si camaraderie pt.fratii motociclisti.Sper sa ma fereasca viata de oameni ca tine.Si pe sosea si in afara ei. Inchei spunudu-ti totusi ca ma bucur ca a-ti scapat teferi.Macar voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau, si-ti inteleg supararea, dar sotia ta NU s-a asigurat suficient, in conditiile in care, daca pricep bine, motocicleta avea prioritate.

 

Nu ii iau apararea motociclistului in nici un fel, dimpotriva. Dar... la mai putin de 100, putea foarte bine sa fie o masina. Cu siguranta urmarile ar fi fost altele pentru sotia ta si copil. Acel "kamikaze" cum il numesti tu, plateste acum cu oase rupte pentru doua lucruri: ca a mers ca un inconstient SI pentru ca sotia ta nu s-a asigurat.

 

pai de unde ai inteles ca era vina sotiei lui?

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni...

Femeia s-a asigurat, a semnalizat.. cat credeti ca statea sa se uite in oglinda sa fie sigur ca nu vine ceva?.. trebuia sa se dea si jos din masina, sa ia un calculator sa faca ecuatii sa vada daca atunci cand vireaza trebuie sa prevada traficulk cu "x"

secunde inainte si "y" metri. si sa ia si in calcul ca vine motociclistul "z" cu viteza "w"..si ..

hai sa fim seriosi..

te asiguri pt un trafic normal, unde crezi ca participantii la trafic respecta viteza legala..

La un moment dat cred ca o sa cereti ca oamenii sa se fereasca din calea glontului.. si daca nu reusesc tot ei sunt de vina pt ca nu s-au asigurat indeajuns si nu s-au ferit la timp..

Sunt cazuri in care "conservarii" nu se asigura, inteleg.. dar intelegeti si voi ca cei care conduc cu viteze mai mari(mult mai mari) prin oras poate sunt de x ori mai vinovati, ca atunci cand omul ala s-a asigurat pt un trafic normal nu vedea motociclistul ce venea cu viteza..

Daca nu ar fi masini pe strada, ci numai motociclete.. aveti impresia ca nu ar fi accidente mortale?

din aceleasi cauze.. adica viteza, neasigurare, nepurtarea echipamentului?

Editat de aztec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu cateva saptamani, sotia mea conducea linistita prin Praga. Orasul Praga. Totul frumos, totul in regula. La un moment dat, SEMNALIZEAZA stanga :cheers: , SE ASIGURA :cheers: si vireaza. Pana aici totul ok. In secunda in care masina era aproape perpendiculara pe axul drumului, bum, trosc, boong! Masina este mutata 3 metri in mijlocul intersectiei, iar copilul nostru (in varsta de 7 luni, si e viitor :bigstar: ) care era in scaunul pt bebelusi in spate zboara din centuri pana in portiera dreapta spate. Sotia, care nu a patit nimic, se da jos, sare ca arsa la copil, aduna copilul dintre scaunel si portiera! Spre extrema ei (a noastra, ulterior) copilul nu a patit nimic, decat o mica zgarietura la picior si un genunchi luxat usor, datorate iesirii PRIN centura de siguranta a scaunelului. Toata actiunea s-a petrecut in 3 - 4 secunde. Dupa toata "actiunea" asta, sotia mea, cu copilul in brate realizeaza ca CEVA a trosnit-o, si s-a dus SA VADA, (pentru ca pana nu a scos copilul NU a vazut nimic in fata ochilor) ce s-a intamplat. Surpriza.... un TEMBEL, ca altfel nu il pot numi, tocmai intrase in ea. Viteza oficiala (calculata de radaul masinii de politie care ERA in intersectie), 98,767kmh! Tipul NU a predat lingurita, a avut sansa de a fi fost protejat de tzoale bune, dar si-a rupt diverse chestii. Nici nu m-a interesat sa stiu ce si cum s-a intamplat cu el, kamikaze pentru mine este un subect inchis...

Acum pentru ca si eu sunt OM, sunt si motociclist.... merita copilul meu sa ii fie JUCATA VIATA LA MOTO-LOTO DE UN BIKER IDIOT????

Daca sunt tatici printre voi, astept pareri! Eu sunt 180% de parere (mai ales ca am vazut inregistrarea video a politiei din Praga) ca IDIOTUL facea chestii de circuit prin oras! Acum realist vorbind, stiu ca sunt si uscaturi prin minunata padure a motociclistilor de pe glob..... dar NU NUMAI conservarii sunt de vina! Inainte de a condamna MEREU soferii de conserve, ganditi-va, va rog, si la aceia dintre NOI (pentru ca si eu la vremea mea am facut ;) ) care fac racing in oras! Sunt soferi buni, (sotia mea e cel mai un sofer de conserva pe care il cunosc), soferi foarte buni care NU au timp sa vada IDIOTII care ruleaza in oras cu viteze extrem de mari!

Va rog sa interpretati acest mesaj NU ca fiind ANTI - MOTO, nici PRO CONSERVA.... ci ca UN APEL LA OCHI DESCHISI si la NON - VIOLENTA....

Va doresc OCHI MULTI, MARI SI BINE DESCHISI....dar inainte de toate va doresc tuturor sa aveti intelepciunea de a CONDUCE o motocicleta, NU DE A FI CONDUSI de ea!

Fiti intelepti si nu veti deveni criminali!

Asta va doreste din suflet un frate

hondaxx

 

In calitate de tatic, tot de viitor motociclist :hug: ,ma rog nevasta-mea inca nu e de aceeasi parere, dar si de "conservar",sint 100% de acord cu tine.

Personal(!) sint de parere ca macar jumatate din accidentele de la rubrica asta se datoreaza motociclistilor.Si majoritatea se datoreaza vitezei.Si ma tem ca cei care acuza cel mai tare "conservarii" sint cei care fac si cele mai multe probleme in trafic.Nu ca majoritatea soferilor ar fi altfel,totusi.

Chestia cu asigurarea e foarte relativa si functioneaza la viteze normale,de la un prag in sus poti sa te asiguri de 10 ori si tot poti fi luat prin surprindere.Ca sa nu mai vb ca din cauza traficului si a masinilor parcate aiurea de cele mai multe ori trebuie sa te bagi destul de tare in intersectie ca sa poti vedea ceva.Uneori chiar scoti botul masinii fara sa stii ce vine,asa ca...

Ma bucur ca locuiesc intr-un oras mic si inca nu sint foarte multi inconstienti pe 2 roti,exceptind scuteristii.Si sint linistit cind conduce nevasta-mea masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconstienta motociclismului nu poate fi pusa la indoiala.Dar poate ar trebui sa realizezi ca daca "cel mai bun pilot de conserva"din viata ta se asigura mai bine,accidentul era evitat.Geometric,100% vina ii apartine.Iar Praga nu mi-a aparut un oras cu strazi atit de inguste incit sa nu poti sa observi un vehicul care se apropie in viteza(aceasta e doar o simpla presupunere,nestiind unde s-a intimplat accidentul,dar parca nu-mi vine a crede ca ala ii dadea 100 pe stradute intortocheate si aglomerate).Iar.. " Nici nu m-a interesat sa stiu ce si cum s-a intamplat cu el, kamikaze pentru mine este un subect inchis..."aceasta remarca a ta denota un mare grad de umanitate si camaraderie pt.fratii motociclisti.Sper sa ma fereasca viata de oameni ca tine.Si pe sosea si in afara ei. Inchei spunudu-ti totusi ca ma bucur ca a-ti scapat teferi.Macar voi.

@Todes engele.... ai copiii? si btw..... MACH DIR EINS.... dann sehen wir weiter was ist dir wichtiger.... Juniorul sau Kamikazele.... daca tu pui problema de "fraternitate, camaraderie" cu unul care tocmai nu ti-a ucis pruncul.... sa dea Domnul ca eu sa nu fiu camard si frate pentru motociclisti...dar intre noi fie vorba... MIE PERSONAL, ca individ... imi este MUUULT mai importanta viata copilului & a sotiei mele decat a unui dobitoc (a se citi sinucigas) care merge ca bezmeticul prin oras! INDIFERENT daca acel motociclist esti tu, tatal meu, vecinul sau George W. Bush.... COPILUL meu e mai presus decat orice "frate" motociclist.... (care daca imi era "camarad" imi respecta sotia in trafic)

@all others.... multumesc pentru gandurile bune!

Raman in continuare motociclist, cu gandul la voi motociclistii....dar inainte de asta SUNT TATA!!!

Va doresc ochi multi, mari si bine deschisi, asfalt uscat si intelepciune & pridenta....!

P.S. In orice conserva care intoarce pe loc nepermis, in orice conserva care ne taie fata poate fi un bebelake.... ocrotiti-l voi! Fiti intelepti!

Respect!

Hondaxx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In orice conserva care intoarce pe loc nepermis, in orice conserva care ne taie fata poate fi un bebelake.... ocrotiti-l voi! Fiti intelepti!

Respect!

Hondaxx

 

 

Merg preventiv..gandidu-ma la oasele mele, si la familia mea.. ;)

 

..ultimul lucru la care ma gandesc cand o conserva imi taie fata in loc nepermis este copilul criminalului.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri era sa ma lipesc de un nene nu tocmai inspirat si teribil de indecis care mergea ca pisatul boului, in zig zag ... nu stiam pe unde sa il depasesc, eu avand viteza destul de mare ... am "executat" un derapaj pe franare de toata frumusetea si, lucky me, am reusit sa il evit ... dar recunosc ca daca se intampla Doamne fereste ceva era 1000% vina mea .... ;)

 

de ce nu pot unii realiza ca la aproximativ 50 m/s viteza moto, inainte cu 100-150 m (!!) de o intersectie, soferul auto care intra in acea intersectie nu are practic timp sa te vada si viteza de reactie sa te evite (sunt 2-3 secunde) ?!!!

 

ar trebui sa ne gandim tot timpul cand suntem in auto si vrem sa facem o manevra ca vine un idiot cu 150/ora sa ne uitam in zare, in departare, sa il observam cumva ? ar trebui o bariera sa fie trasa ca la tren cand trec 'mnealor ? haideti sa va spun ceva ... daca ar intra un tembel din asta in mine si as fi cu prietena ori cineva drag si ar pati ceva, as mai trece odata cu roatele peste el sau i-as rupe gatul ... :bigstar: ....... asa ca inger al mortii 13, sa te feresti si de mine toata viata ta si sa ai grija de cretinii teribilisti ca ii dau pe mana ta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multa sanatate pentru copilul si nevasta ta hondaxx.

 

In alta ordine de idei eu conduc si "conserva" si mobra ... nu de multe ori cand eram cu moto am trecut prin situatii pe muchie de cutit (50% din vina mea - viteza mare si 50% din vina altora - neasigurare in trafic) iar cand merg cu masina nu de multe ori m-am trezit cu motoare langa mine asa din senin :bigstar: , desi sunt o persoana care se asigura de 10 ori inainte sa faca o manevra. In concluzie poti sa te asiguri cat vrei tu de mult atunci cand esti la volanul "conservei" daca motorul merge cu o viteza mare risti sa nu poti sa mai faci nimic ca sa-l protejezi. Asa ca am ajuns la concluzia ca trebuie sa fiu mai prudent cand merg cu motorul si sa las un pic acceleratia sa se "odihneasca" prin oras nu de alta dar nu as vrea sa devin o statistica.

 

"Parerea mea"

 

 

In rest sa fim sanatosi si asfalt uscat la toata lumea tot anul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Todes engele.... ai copiii? si btw..... MACH DIR EINS.... dann sehen wir weiter was ist dir wichtiger.... Juniorul sau Kamikazele.... daca tu pui problema de "fraternitate, camaraderie" cu unul care tocmai nu ti-a ucis pruncul.... sa dea Domnul ca eu sa nu fiu camard si frate pentru motociclisti...dar intre noi fie vorba... MIE PERSONAL, ca individ... imi este MUUULT mai importanta viata copilului & a sotiei mele decat a unui dobitoc (a se citi sinucigas) care merge ca bezmeticul prin oras! INDIFERENT daca acel motociclist esti tu, tatal meu, vecinul sau George W. Bush.... COPILUL meu e mai presus decat orice "frate" motociclist.... (care daca imi era "camarad" imi respecta sotia in trafic)

@all others.... multumesc pentru gandurile bune!

Raman in continuare motociclist, cu gandul la voi motociclistii....dar inainte de asta SUNT TATA!!!

Va doresc ochi multi, mari si bine deschisi, asfalt uscat si intelepciune & pridenta....!

P.S. In orice conserva care intoarce pe loc nepermis, in orice conserva care ne taie fata poate fi un bebelake.... ocrotiti-l voi! Fiti intelepti!

Respect!

Hondaxx

 

 

Puiul meu este in luna a parta! Nimic nu ma face mai fericit decat gandul ca devin tatic! In acelasi timp, ma uit pe strada, atat la motociclisti cat si la conservari! Ma uit ca unii pur si simplu sunt inconstienti! ma uit si o pun pe nevasta-mea sa ma sune de fiecare data cand pleaca de acasa! ma suna si cand pleaca si cand ajunge la birou sau unde mai merge ea. Ma gandesc la ea (la ele) SI SPER SA NU DEA DE VREUN (cuvant urat)! Am invatat-o sa se asigure de 100 de ori, am invatat-o sa ii evite pe teribilisti sau pe copii de bani gata cu masini puternice sau gipuri care pur si simplu cred ca mamicile lor le-au cumparat si strazile!

 

Imi pare rau Hondaxx ca a trebuit sa treci prin asta! Ma bucur ca familia ta este bine! Chiar ma uitam zilele astea dupa un scaunel de bebe pentru masina, unul bun!!!

 

Ai dreptate cu P.S.-ul!!! Asta imi zic si mie si asa am invatat-o si pe nevasta-mea! Chiar daca unu' mai cu n'spe oo incalca legea, ocoleste-l! Cum ai zis, poate este un bebeu in masina, poate ala este urmarit de politie si n-are nimic de pierdut! Poate este un criminal si mai scoate si pistolul la tine... OCOLESTE-L!!! Nu rezolvi nimic daca faci pe durul...

 

Credeti-ma ca nu sunt paranoic dar mai bine sa stii sa te feresti tu!!! Bine zice vorba aia: Paza buna trece primejdia rea!!!

 

Si ca sa inchei tot in spirit nemtesc... Meine Frau und mein Baby sind alles fĂźr mich!!!

 

Bafta la toti!!! ;) :bigstar: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ca sa inchei tot in spirit nemtesc... Meine Frau und mein Baby sind alles fĂźr mich!!!

 

Bafta la toti!!! :bigstar: :cheers: :cheers:

 

@newprofiler1978 ->

Respect! Cred ca poti sa ma intelegi cel mai bine.... Nu cred (si nu as putea crede) ca cineva dintre motociclisti pune pe locul II familia, respectiv bebelakele! Iar daca sunt si din astia.... NU sunt OAMENI... chiar daca se dau pe doo roti!

Aviz celor care acuza "conservarii" inainte sa stie la cat e ceasu'

Si tot @newprofiler1978... bafta multa multa... sanatate maxima si bucurii exagerate! Ca proaspat tatic (si vechi motociclist) iti spun ca NICI UN MOTOR din lume nu iti da andrenalina cat iti da un bebelus de 3 kg care ti se pisa & kka in brate! Believe it or try it!

@ all the others!

Ochi multi, mari & bine deschisi!!!

@todesengel ->>...ala mic e fiu-meu..... uita-te in ochii lui si spune-i ca un kamikaze era cat pe sa-l trimita departe..... (E INUMAN SA NU deschizi ochii cand sunt si COPII in trafic!!!! Augen auf Junge... lebe dein leben.... aber sei INTELLIGENT)

P.S. Wenn alle Motoräder Vätern wären.... hätten wir schon länsgt viel weniger gestorbene auf dem strasse! ;)

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din povestea inițială lipsesc câteva amănunte Âşi nu reuÂşesc să înțeleg prea clar ce s-a întâmplat. Cum în BucureÂşti am avut Âşi eu accidente ciudate, gen "maÂşina s-a asigurat, a semnalizat Âşi a făcut dreapta Âşi eu am intrat în ea", ce nu se specifică era că maÂşina era pe banda a 2-a Âşi eu mergeam înainte cu 20-30 km la oră, aÂşa îmi pun Âşi eu întrebările: câte benzi erau pe acea stradă, pe care era maÂşina soției tale Âşi pe unde naiba venea motociclistul? Pe contrasens? MaÂşina era pe banda cea mai din stânga când a început manevra de a vira stânga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in intersectie), 98,767kmh

 

Poate asta e un mesaj pentru toti "pasionatii" care isi iau din prima motoare mari (ca dau bine la public) sau nu fac diferenta intre circuit si strada pe care tre s-o imparta si cu altii si apoi se "planteaza" pe marginea drumului.Cunosc cativa copii de bani-gata care vb despre motoare mari pe care si le vor lua fara sa se fi dat vreodata pe bicicleta.Din pacate mai pun si pe altii in pericol.Eu cu capra mea ruseasca (deocamdata nu-mi permit altceva ca dispun de buget studentesc) alerg cu nitzel peste 100 si era sa ma parchez in vrunu care taie linia continua fara sa se uite pe unde trebe sau in vrunu care intra in intersectie ca la ma-sa in batatura.Acum la drept vorbind am si B-ul si daca stau la o intersectie,ma asigur si la 2 sec dupa ce ies ma pomenesc cu unu' in mine nush cata parte din vina imi revine,sa mai fii si in oras ca in cazul dezbatut...Respect toti oamenii care inainte de toate se respecta pe sine,acum sper ca nu am deranjat pe nimeni cu reply-ul asta dar trebuie sa se mai trezeasca cate unii din jocurile video la realitatea in care evadeaza cateodata.Toate bune tuturor si in masini si pe motor!

P.S. - Cand mergi cu motoru' pe sosea si cazi sau te parchezi serios in vrunu sau in ceva nu potzi da "REPLAY",in cel mai bun caz dupa ceva vreme si dupa durere poti merge pe propeiile picioare.

P.P.S.- filmele gen "Torque" sau "Biker Boys" sunt din categoria "NU INCERCATI SINGURI ACASA SAU PE SOSELE" iar fazele shme care nu-s animatii computerizate sunt facute de oameni priceputi care in ciuda experientei isi iau masuri de siguranta.Ei stiu ca nu merita sa te pui in pericol pentru o impresie,chiar filmata de ar fii. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din povestea inițială lipsesc câteva amănunte Âşi nu reuÂşesc să înțeleg prea clar ce s-a întâmplat. Cum în BucureÂşti am avut Âşi eu accidente ciudate, gen "maÂşina s-a asigurat, a semnalizat Âşi a făcut dreapta Âşi eu am intrat în ea", ce nu se specifică era că maÂşina era pe banda a 2-a Âşi eu mergeam înainte cu 20-30 km la oră, aÂşa îmi pun Âşi eu întrebările: câte benzi erau pe acea stradă, pe care era maÂşina soției tale Âşi pe unde naiba venea motociclistul? Pe contrasens? MaÂşina era pe banda cea mai din stânga când a început manevra de a vira stânga?

Sotia mea era pe banda din stanga, urmand sa vireze spre stanga.... meseriasul (kamikaze) a vrut sa ii taie fata, sa mearga inainte.... dar sotia mea intrase deja in viraj si masina era aproape perpendiculara pe axul drumului, cand a trosnit-o.... simplu! Nici nu e prea greu de inteles!

Importnat e ca tipul (cred eu) a vazut ca e femeie la volan si ce si-o fi soptit in barba.... "hai asta merje incet, i-o prajesc", lucru care NU s-a intamplat....

Alte detalii? eventual culoarea claviculei "dansului", culoarea ochilor?

Apropos de "camaraderie"..... NU pot fi camarad cu un om care atenteaza la ingeritatea familiei mele....

. = PUNCT! ;) la kamikaze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...