Sari la conținut

Ro vazuta pe advrider


Postări Recomandate

foarte inspirat a fost la alegerea traseului!

 

Nu cred, din pacate se face prea multa reclama unde nu trebuie. Cine nu a trecut prin Dobrogea profunda, prin Baraganul plat, nu a facut Transalpina (pe care o ocnfunda ei cu Transfagarasanul) sau nu a vazut Apusenii, Retezatul (pacat ca nu e interzis accesul TUTUROR autovehicolelor acolo) or Carsul, e firesc ca niste case obisnuite din Sibiu sa para fantastice.

 

Pozele facute de el sunt intr-adevar bune, insa orice poza prelucrata nu reflecta realitate. Personal prefer pozele neprelucrate, asa cum le-am pus mereu pe forumul asta.

 

Ce ma surprinde placut e ca pe forumurile externe nu se balacareste nimeini, chiar daca are parari diferite decat cele enuntate. Sper sa se ajunga si la noi in acel punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem cea mai frumoasa tara de pe pamant.

Da, sunt nationalist.

 

Avem un rahat !

Prietene, ia-ti pastilele, da-te jos din pat si incearca sa privesti dincolo de lungul nasului : acolo incepe lumea ... despre care e clar ca nu ai nici cea mai vaga idee. ... Trist si pagubos, in acelasi timp. Pina nu intelegem macar unde ne aflam, nu avem nici cea mai mica sansa sa iesim din groapa de gunoi, plina de manelisti si inepti in care ne gasim.

Sorry de off topic, dar genul asta de balarii de o ignoranta extrema ma scot din minti.

Editat de nazdravanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem un rahat !

Prietene, ia-ti pastilele, da-te jos din pat si incearca sa privesti dincolo de lungul nasului : acolo incepe lumea ... despre care e clar ca nu ai nici cea mai vaga idee. ... Trist si pagubos, in acelasi timp. Pina nu intelegem macar unde ne aflam, nu avem nici cea mai mica sansa sa iesim din groapa de gunoi, plina de manelisti si inepti in care ne gasim.

Sorry de off topic, dar genul asta de balarii de o ignoranta extrema ma scot din minti.

 

Nu toata lumea sta in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem un rahat !

Prietene, ia-ti pastilele, da-te jos din pat si incearca sa privesti dincolo de lungul nasului : acolo incepe lumea ... despre care e clar ca nu ai nici cea mai vaga idee. ... Trist si pagubos, in acelasi timp. Pina nu intelegem macar unde ne aflam, nu avem nici cea mai mica sansa sa iesim din groapa de gunoi, plina de manelisti si inepti in care ne gasim.

Sorry de off topic, dar genul asta de balarii de o ignoranta extrema ma scot din minti.

 

Era vorba de natura si nu de cultura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toata lumea sta in Bucuresti.

 

Adica vrei sa-mi spui ca Romania este murdara si plina de gunoaie doar in Bucuresti ? Ca dupa limitele judetului agricol ilfov incepe o tara frumoasa, fara haznale la tot pasul, manelisti, drumuri criminale, gunoaie grijuliu raspindite pe fiecare metru patrat de "paradis", fara paduri taiate si lacuri insalubre, fara constructii kitchoase si haotice, fara resturi penibile de istorie devastate pina la limita extinctiei totale, fara nemernici si putori, fara cersetori si aurolaci, fara servicii si produse infecte la preturi ireale ? Cred ca zboara cirduri de porci pe acolo pe unde stai tu ... te rog nu-i mana spre Bucuresti, ca si asa ne ucide mirosul in haznaua / pardon capitala europeana in care avem sansa sa ne fi nascut.

 

 

Mesaj completat

Era vorba de natura si nu de cultura.

 

Natura a ramas un mit, caci daca vrei apa si iarba curata ca in Romania de acum 20 de ani, trebuie sa-ti misti fundul vreo 1000 de km spre alte destinatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a ramas un mit pentru ca nimeni nu a dinamitat Cheile Bicazului si nici nu a secat Lacul Rosu sau Sfanta Ana. Padurile s-au taiat, dar au mai scapat in unele parti. Ca e mizerie pe marginea drumului? Asta tine deja de civilizatie, fiindca daca te abati cateva sute de metrii de la drum/poteca o sa vezi o natura curata.

 

Problema e ca desi lumea e nemultumita nimeni nu face nimica. Voluntarii care strang mizeria de pe marginea raurilor is niste "fraieri care nu au ce face". De ce sa aruncam gunoiul de la "iesirea la iarba verde" la tomberon cand ii putem dam foc?(aproape aceasi treaba mizera ca si cu lasatul imprastiat doar ca e concentrat intr-un singur loc - sticlele de bere si plasticul topit nu dispar miraculos in foc). Si cand se mai face un reportaj la tv pe tema asta si auzi tot felul de ipocriti cu niste replici de genul "ar trebui sa fie populatia mai civilizata", ii clar ca nu ajungem nicaieri. De asemenea, gropi cu miile pe strazi, dar putini au initiativa de ai teroriza pe cei de la 112(care ii gratis) cu reclamatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa-mi spui ca Romania este murdara si plina de gunoaie doar in Bucuresti ?

Nici vorba.Singura chestie este ca topul il deschide Bcurestiul. Here's no contest.

 

Ca dupa limitele judetului agricol ilfov incepe o tara frumoasa, fara haznale la tot pasul, manelisti, drumuri criminale, gunoaie grijuliu raspindite pe fiecare metru patrat de "paradis", fara paduri taiate si lacuri insalubre, fara constructii kitchoase si haotice, fara resturi penibile de istorie devastate pina la limita extinctiei totale, fara nemernici si putori, fara cersetori si aurolaci, fara servicii si produse infecte la preturi ireale ?

Da,in multe locuri este o tara frumoasa,acolo unde "manelistii" nu au ajuns.Inca.

 

Cred ca zboara cirduri de porci pe acolo pe unde stai tu ... te rog nu-i mana spre Bucuresti, ca si asa ne ucide mirosul in haznaua / pardon capitala europeana in care avem sansa sa ne fi nascut.

Cum spuneam mai devreme, nu e vina nimanui ca tu stai in Bucuresti. Insa e vina ta ca nu pleci de acolo.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E aiurea total discutia, nu stiu doi oameni care sa-si doreasca absolut acelasi lucru de la o calatorie, asta in primul rand. In al doilea, mi se pare aiurea ca posesori de motociclete sa se balacareasca pe forum certandu-se pe o parere in loc sa stranga banii de benzina si sa-i dea bice in ce calatorie vrea fiecare. Daca vrea.

 

Am mai vazut si nu numai aici, pareri cum ca pozele neprelucrate reflecta mai bine realitatea. Parerea mea e ca de cele mai multe ori, la noi, reflecta o expunere prost facuta sau o incadrare defectuoasa iar asta in cel mai bun caz. Ca sa merg pan ala capat, mai poate reflecta lene, lipsa de interes sau defecte de vedere. Nu de putine ori mi s-a intamplat ca sa descarc o imagine si sa-i dau un simplu auto-level doar ca sa ma pot uita la ce a vrut fotograful sa spuna. Pt cei care sunt adepti ai realitatii le recomand sa faca o poza cu geamul deschis, sa se uite la ea neprelucrata pe monitor si dupa aceea sa priveasca din nou pe geam. Sa fiu bine inteles: prin prelucrare nu inteleg adaugarea de pomi in peisaj sau "stergerea" gunoaielor din cadru ci doar contrastul si saturatia necesara ca imaginea macar sa se apropie cat de cat de realitate. La acestea se mai pot adauga un unsharp si eventuala reincadrare pt a compensa neajunsul aparaturii. Realitatea nu e niciodata subexpusa, incolora sau neclara.Nu ia deloc mult timp de facut toate astea dar oamenii prefera sa descarce 2 giga de poze pe picassa si sa ataseze un link decat sa aloce 10 minute si sa uploadeze pe sait imagini care reflecta macar un minim interes pentru fotografia in sine si nu in ultimul rand, pentru propria lor perceptie. Daca fotograful nu are el singur grija de imaginile lui nimeni altcineva nu va avea. Imaginile de pe advrider sunt o ilustratie excelenta a ceea ce au vrut oamenii aia sa faca. Si se vede ca au facut-o cu placere.

 

Sincer, a inceput sa ma sictireasca sa vad ca in aproape orice topic se ajunge la orgolii ranite, vorbe aiurea si pareri definitive. Daca si la topicurile de calatorii se ajunge la asta inseamna ca suntem incurabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut si nu numai aici, pareri cum ca pozele neprelucrate reflecta mai bine realitatea. Parerea mea e ca de cele mai multe ori, la noi, reflecta o expunere prost facuta sau o incadrare defectuoasa iar asta in cel mai bun caz. Ca sa merg pan ala capat, mai poate reflecta lene, lipsa de interes sau defecte de vedere. Nu de putine ori mi s-a intamplat ca sa descarc o imagine si sa-i dau un simplu auto-level doar ca sa ma pot uita la ce a vrut fotograful sa spuna. Pt cei care sunt adepti ai realitatii le recomand sa faca o poza cu geamul deschis, sa se uite la ea neprelucrata pe monitor si dupa aceea sa priveasca din nou pe geam. Sa fiu bine inteles: prin prelucrare nu inteleg adaugarea de pomi in peisaj sau "stergerea" gunoaielor din cadru ci doar contrastul si saturatia necesara ca imaginea macar sa se apropie cat de cat de realitate. La acestea se mai pot adauga un unsharp si eventuala reincadrare pt a compensa neajunsul aparaturii. Realitatea nu e niciodata subexpusa, incolora sau neclara.Nu ia deloc mult timp de facut toate astea dar oamenii prefera sa descarce 2 giga de poze pe picassa si sa ataseze un link decat sa aloce 10 minute si sa uploadeze pe sait imagini care reflecta macar un minim interes pentru fotografia in sine si nu in ultimul rand, pentru propria lor perceptie. Daca fotograful nu are el singur grija de imaginile lui nimeni altcineva nu va avea. Imaginile de pe advrider sunt o ilustratie excelenta a ceea ce au vrut oamenii aia sa faca. Si se vede ca au facut-o cu placere.

 

Am vazut fotografiile facute de tine si inteleg de ce abordezi problema fotografiilor. Si pentru mine imaginile sunt un lucru important atunci cand prezint o calatorie(plus ca sunt pasionat de fotografie). Problema incepe din momentul in care se apasa pe butonul de declansare. Multa lume nici macar nu verifica ce a facut dupa ce pozeaza de 2-3 ori si se mira ca se umple prea repede cardul(poze miscate, lumina proasta, cadre acoperite de degete, snururi si diferite alte probleme). Apoi o selectie trebuie facuta in momentul incarcarii pe internet fiindca sunt convins ca din 100 de poze aproximativ un sfert exprima ceva(degeaba vad o motocicleta fotografiata in 20 de fundaluri diferite daca incadrarea e la fel de banala in fiecare sau daca peisajul fotografiat este sec si total inexpresiv). Si pentru acele 25 de imagini chiar s-ar putea aplica procedeul care l-ai explicat tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Stateam si citeam una alta si am dat peste acest post : http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=548694

 

Poate un pic trist la unele comment-uri dar trebuie sa fim cu "fruntea sus" :love: . Propun sa facem si noi un report despre Croatia, sa vedem ce iese.

 

Numai bine,

Cele mai reusite poze pe care le-am vazut,peisajele sunt mortale ,drumurile la fel,chiar si oamenii sunt altfel decat aici parca s mai seriosi...ms mult de adresa,eu unu ma uit foarte des la poze pe siteul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-au ales un traseu frumos ca dealtfel tipul are inclinatii sa caute nod in papura ( nu zic ca papura de la noi n-are noduri). si la ei sunt drumuri proaste si foarte proaste insa noi cand mergem cautam partea frumoasa a lucrurilor. o sa am grija sa includ in fotografii gropi si gunoiaie ca au slava domnului.

nu sunt mai educati sau cu mai mult bun simt. doar par, pt ca ii obliga legea si daca ii prinde ii arde rau.

oricum respect pt tura pe care au facut-o. au vazut locuri pe care multi romani nu le-au vazut poate nici in poze in asta consta, zic eu, marea diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem un rahat !

...

Nota 4. Nu te tine nimeni in Romania, poti emigra. Dar ai grija, ca pamantul e mare si e mult de prăÂşit.

Eu sunt chiar realist si nu am nasul asa de lung.

Romania e cea mai frumoasa tara.

Editat de razvanusv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa-mi spui ca Romania este murdara si plina de gunoaie doar in Bucuresti ? Ca dupa limitele judetului agricol ilfov incepe o tara frumoasa, fara haznale la tot pasul, manelisti, drumuri criminale, gunoaie grijuliu raspindite pe fiecare metru patrat de "paradis", fara paduri taiate si lacuri insalubre, fara constructii kitchoase si haotice, fara resturi penibile de istorie devastate pina la limita extinctiei totale, fara nemernici si putori, fara cersetori si aurolaci, fara servicii si produse infecte la preturi ireale ? Cred ca zboara cirduri de porci pe acolo pe unde stai tu ... te rog nu-i mana spre Bucuresti, ca si asa ne ucide mirosul in haznaua / pardon capitala europeana in care avem sansa sa ne fi nascut.

 

 

Mesaj completat

 

 

Natura a ramas un mit, caci daca vrei apa si iarba curata ca in Romania de acum 20 de ani, trebuie sa-ti misti fundul vreo 1000 de km spre alte destinatii.

 

De acord cu tine.... din pacate.Solutia propusa de razvanusv e tipic ceausista.....ei asa au procedat.Asa a disparut minoriatea germana din Ardeal.Nu le a placut, au plecat.Locul lor a fost luat de o alta etnie carora le place asa cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu ma dau in vant dupa tarisoara noastra si am ca termen de comparatie doar europa. nu poti compara carpatii cu alpii sau dolomitii , nu poti compara marea neagra cu mediterana si mamaia cu nisa sau cannes si in nici un caz nu poti compara campia romana cu fiordurile nordice.

dar vorba lui noica , cu putina bunavointa poti sa te uiti la un camp si sa-l vezi deal.

cert e ca si pe advrider si pe horizonsunlimited se manifesta un interes serios pentru excursiile in romania mai ales pe partea de enduro. eu acu nu ma pricep la enduro si nu pot sa-mi dau cu parerea dar daca se suscita atata atentie sigur avem ceva interesant prin coclaurii patriei. endristii stiu mult mai bine ce si cum ca ei baga EXC'urile , LC'4'urile , transalpurile , tereneurile si alte mobre de spart bolovanu prin potecile inamolite de munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, ideea ii ca fiecare vrea ce nu are.

Romania e frumoasa, are locuri la care viseaza grecii, spaniolii, portughezii, in general cei al caror relief e diferit de al nostru.

Tot asa, noi visam la locuri pe care nu avem sansa sa le vedem la noi (fiordurile, orasele de pe coasta de azur, etc).

La un moment dat citeam p-aici topicul cu plimbarea din America, si ma gandeam ca niciodata nu o sa fiu fericit cu o drumetie moto pana nu ajung acolo.

S-apoi am inceput sa ma gandesc la locuri din Europa, s-apoi la locuri din Romania.

Si credeti-ma ca sunt suficiente. :rolleyes:

Trebuie doar sa ne detasam un pic de imaginea pe care majoritatea dintre noi o au despre tara asta.

Cat stateam in Cluj, am vazut o gramada de grupuri de motociclisti straini care au ajuns pe plaiurile noastre. Si nu are nici un sens sa ne suparam cand vedem recenzii in care apar tiganii, gunoaiele, darapanaturile, drumurile execrabile si alte cele, pentru ca vrem nu vrem, chiar sunt parte din viata noastra. Ca natie fix astia suntem.

Ce putem face ii sa incercam fiecare in felul lui sa imbunatatim imaginea de tara, si cred eu asta se poate face printr-un comportament civilizat in orice situatie si in orice loc ne-am afla.

Chiar daca nu ne dam seama de rezultate imediat, si faptul ca asteptam culoarea verde a semaforului cand TOTI ceilalti trec pe rosu ajuta, poate ii un copil peste drum care te vede si, undeva, acolo in mintea lui, samanta asta va creste.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cert e ca si pe advrider si pe horizonsunlimited se manifesta un interes serios pentru excursiile in romania mai ales pe partea de enduro. eu acu nu ma pricep la enduro si nu pot sa-mi dau cu parerea dar daca se suscita atata atentie sigur avem ceva interesant prin coclaurii patriei. endristii stiu mult mai bine ce si cum ca ei baga EXC'urile , LC'4'urile , transalpurile , tereneurile si alte mobre de spart bolovanu prin potecile inamolite de munte.

Si nu degeaba. Cele mai faine locuri din Romanica pe care le stiu nu sunt in zone asfaltate, ci pe carari de munte pe care, daca nu a plouat de 3-4 zile, poti ajunge inclusiv cu vitezana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de fiecare ce vrea sa vada sau ce cauta sa prezinte. am incarcat 2 poze, facute chiar azi, in acelasi loc. sa vedeti o oarecare diferenta. daca nu citeam topicul asta nici prin cap nu-mi trecea sa fac poza cu gunoaiele. e usor sa fii jigodie.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesul pentru enduro al strainilor se datoreaza faptului ca pe langa peisajele frumoase te poti inca da in voie pe aici, la ei acasa nu prea se mai poate. tara nu e urata dar nici nu e paradisul lumii cum ne-a invatat ceasusescu ca avem tara cea mai frumoasa iar noi suntem cei mai destepti si ca romanii au inventat tot ce era de inventat in lume.

problema serioasa aici sunt locuitorii, am mai spus, romanii nu sunt gospodari, nu sunt curati...etc. nu are legatura cu saracia, si ungurii sunt saraci in zona de granita dar au gazon pe cre il tund in fata casei si flori, nu lasa porcul pe strada la pascut cum fac ai nostri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes:

 

 

ca e tara frumoasa nu e meritul locuitorilor.

ca ne batem joc de ea si de noi; e "meritul" nostru.................

 

ce-are natiunea cu tara ?

daca esti nationalist inseamna ca ai o pasiune pentru natiune.......nu pentru geografie.....

se tot amesteca notiunile astea asa cum se amesteca biserica cu religia si cu dumnezeu...... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa e se induc astfel de legaturi in constiinta comuna de cele mai multe ori interesat. la fel si cu femeile, cica alea frumosase ar fi proaste, rele, ciuma pe pamant ce mai. de fapt din ce am constatat alea dragute sunt mai de treaba, uratele sunt si frustrate, inhibate si ale dracu'. asta ca sa induca ideea ca uratele ar avea alte calitati, ca ar fi destepte. vai mama lor.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa fim frustrati ca straini vad Romania altfel.Ei vad ce la ei e nonconform.As mai spune ca am avea o tara frumoasa daca....... restul adaugati voi.

raduprint01 ,doru BMW sunt total de acord cu voi.

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve!

 

mai, uitati-va si voi aici

dar si mai pe post-urile mai din urma. romania e o tara frumoasa. doar sa incerci sa-i vezi partea frumoasa!

atata vreme cat esti departe de oameni este excelenta!!! ideea e sa mai lasam la o parte asfaltul... ar trebui sa incercam sa vedem mai mult de atat. dar cred ca va descurcati voi!!! :peace:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici in aceasta tara totul este in paragina. bine ati spus ca este locul preferat de cei care cauta aventura fiindca aventura in sine presupune locuri neatinse, paraginite, lasate in voia lui Dumnezeu... este de asemenenea "bine" ca dincolo de granite, in europa de vest, exista ce nu exista in romania si reciproc; altfel am ramane de tot fara turisti si ei fara "vizitatori" :peace:)

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...