Sari la conținut

Accident mortal Satu Mare 03.04.2010


m4v3rick
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

În plus, motocicleta va fi supusă unei expertize pentru a se stabili viteza reală.

 

cum vine asta?

 

On - Pacat! alti tineri se sting pe strazi din cauza neateniei altor imbecili

s-au invatat - ca soferul pune frana - ca sa treaca el - pacat mare pacat!

 

nu incepeti sa aruncati cu noroi si aici - ca avea/nu avea viteza - dupa cum prea bine stiti in ochii tuturor - avem viteza chiar daca circulam regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata aluia mai si spune ca pietonul retard l-a vazut pe motociclist, dar a continuat sa traverseze. handicapata spune ca moto avea viteza, dar niciunul nu cred ca o constientizeaza. fierul de obice calca, nu f@te. eh, asta l-a si f@t@t.

pacat de motociclist si pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Bărbatul de 55 de ani a încercat să ajungă în fugă, pe mijlocul străzii, la maÂşina în care îl aÂştepta familia. A fost însă lovit în plin de o motocicletă. ''

 

sigur a vazut motocicleta la distanta si in mintea lui o fi zis ca e vreun scuter, are timp....din pacate la noi multi nu fac deosebirea intre o motocicleta si un scuter/moped care merge mai tot timpul cu 50-60/h pe toate drumurile. de asta ne si ies in cale crezand ca au timp sa faca manevre (depasire,intoarcere,iesiri de pe strazi laturalnice,traversarea strazii, etc) ....pe strazi siguranta noastra nu depinde 100% doar de noi....:laugh:

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte l-a omorat pe tanarul de 21 de ani, iar pe pasagera a lasat-o pe viata cu urmari....

Cati tampiti pot sa alerge pe mijlocul drumului cand vine o motocicleta???raspuns:toti care sunt de fata in momentul ala!!!!

Si sunt tare curios de expertiza aia , sa imi spuna si cum au ajuns sa stabileasca viteza "reala"...

mhm

 

Trist! R. I. P. :laugh:

 

 

Se pare ca anul acesta sectiunea aceasta de forum va fi tare aglomerata (sa dea Dumnezeu sa ma insel)...

[link cu reclama, off-topic=scos]

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incepeti sa aruncati cu noroi si aici - ca avea/nu avea viteza -

 

nu numai ca avea viteza dar poate:

1. a facut point fixation,

2. avea viteza

3. s-a pierdut in comenzi

4. avea viteza

5. avea viteza cam mare.

 

si eu am gasit pietoni care prinsi pe sosea faceau mai ceva ca Duckadam cand apara 11m dar - surpriza - am oprit la 1 m de ei si i-am ajutat sa treaca strada.

si zau ca nu aveam 50 la ora. dar nici mai mult de 95...

aveam o viteza care sa imi permita sa controlez motorul.

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cliseul asta cu "avea viteza fooooarte mare" e deja penibil in declaratiile martorilor: asociarea zgomotului de toba si viteza e cea mai usor procesat legatura intr-un creier odihnit...

 

la fel si cliseul ca o toba zgomotoasa ii face pe pietoni sa nu treaca si pe soferi sa semnalizeze. Ain't gonna happen'.

 

In plus crezi ca o viteza la care MORI nu e MARE? Cum ar fi fost o viteza la care isi rupea o glezna si julea coatele? Prea mica?

 

Din ce se vede era fix dupa slujba, haos a fost peste tot. Intamplarea face ca veneam acasa la aceeasi ora dupa 700 de km. Si intrat in oras am vazut ca pe langa toate bisericile era lume multa, masini parcate peste tot, politisti din loc in loc si toata lumea traversa de parca lumanarea aia aprinsa ii pazea de orice.

Cu picioarele ude, mainile ude, inghetat bocna, sete, foame... nu am dat mai mult de-a doua prin tot orasul. Imi doream sa ajung acasa de multi kilometri dar intreg.

 

Este exemplul perfect pentru explicat expresia "a murit cu dreptatea in mana".

 

Pacat ca a trebui sa invete lectia asta. Pacat de amandoi. Imaginati-va ca si fetei aleia tatal i-a murit in fata. Nu va asteptati la compasiune din partea ei.

 

Condoleante ambelor familii.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume tampita!!Aproape toti cei care vad un motor indiferent de viteza cu care acesta circula il compara cu un boeing care se pregateste sa decoleze,ca si in accidentu asta,ca de obicei tot motociclistul este de vina ca a dat peste un r......t care desi vede ca vine ceva tot se infinge sa treaca strada! :laugh:

Motociclistul se stie,era cumva de pe forum?

Condoleante Famililor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu numai ca avea viteza dar poate:

1. a facut point fixation,

2. avea viteza

3. s-a pierdut in comenzi

4. avea viteza

5. avea viteza cam mare.

 

si eu am gasit pietoni care prinsi pe sosea faceau mai ceva ca Duckadam cand apara 11m dar - surpriza - am oprit la 1 m de ei si i-am ajutat sa treaca strada.

si zau ca nu aveam 50 la ora. dar nici mai mult de 95...aveam o viteza care sa imi permita sa controlez motorul.

 

:laugh:

 

Scuza-mi expresia dar ... C@C@TE putin pe tine... ! Am prins ideea de caterinca la faza cu ajutatul sa treaca strada dar nu te mai da balena in ibric ca Doamne fereste sa o patesti si tu ...

In rest , toate bune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume tampita!!Aproape toti cei care vad un motor indiferent de viteza cu care acesta circula il compara cu un boeing care se pregateste sa decoleze,ca si in accidentu asta,ca de obicei tot motociclistul este de vina ca a dat peste un r......t care desi vede ca vine ceva tot se infinge sa treaca strada! :laugh:

Motociclistul se stie,era cumva de pe forum?

Condoleante Famililor!

 

Farcau Elisei. Tanar. Pasagera are 16 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-zeu sa ii odihneasca in pace! ...pana la urma fiecare plateste pentru greselile lui: barbatul ca a traversat neregulamentar, pilotul pentru ca nu a condus preventiv si intr-o maniera care sa ii permita sa evite astfel de cazuri(limita aia de viteza are si ea un scop) si tanara care si-a incredintat viata unui om care nu a stiut sa o protejeze sau sa se responsabilizeze!

 

rip!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-mi expresia dar ... C@C@TE putin pe tine... ! Am prins ideea de caterinca la faza cu ajutatul sa treaca strada dar nu te mai da balena in ibric ca Doamne fereste sa o patesti si tu ...

In rest , toate bune :laugh:

 

Si pe mine ma amuza comentariile alea... de parca vin de la fosti fumatori frate. "Dom'le... eu cind fumam eram in pericol dar am fumat domolit si acum ca m-am lasat nu voi mai face cancer. Voi trai vesnic"

 

 

 

Bai nenilor... sofer sau biciclist sa fii, cind iti sare unu in fata la momentul "potrivit" poti sa faci pe tine cu viteza mica si tot o comiti. Daramite pe mobra. Mai terminati cu "eu... cuminte dom'le si safe forever" ca nu stiti cum ajungeti sa inghititi in sec cu capu in santz. O groaza de oameni cad si mor pe loc din mers sau cel mult alergare... ce viteza aveau???

 

Nu mai postati aberatii cu "parul meu sa creasca..." si "avea viteza dom'le... ce bine ca eu o ard cu 50-60" decit daca ati stat si v-ati gindit bine ca voua nu vi se poate intimpla sa o comiteti grav. Si cind postati chestiile alea scrieti ca nota jos subliniat si cu rosu:

 

"eu subsemnatu cutarica sint convins ca sint cel mai tare pilot, conduc numai cu 30 la ora si nu mi se va intimpla niciodata sa comit belele ca sint mai sfint din nastere... iar daca se intimpla promit sa maninc un rahat in piata centrala a orasului"

 

De judecat repede se gasesc judecatori... ia bagati-va putin in pielea patitilor si mai ginditi-va...

 

Mai e si pastele azi cica... vorba aia.... "ala de se crede fara de pacat... sa ridice primu piatra..." "cu masura cu care judeci vei fi judecat"... aiurea... vorbe goale... dati-i inainte fratilor.... V-am mai zis... va inghesuie angoasa ca sinteti in aceeasi oala si puteti oricind sa o comiteti sau sa "plecati" identic si va chinuiti sa gasiti tot felul de justificari, rationalizari si judecati care sa va aduca linistea ca voi sinteti totusi diferiti... mai buni si mai frumosi... si veti fi safe acasa... pina vi se intimpla si nu mai ziceti nici pis.

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-mi expresia dar ... C@C@TE putin pe tine... ! Am prins ideea de caterinca la faza cu ajutatul sa treaca strada dar nu te mai da balena in ibric ca Doamne fereste sa o patesti si tu ...

In rest , toate bune :)

 

pai n-ai prins nimic.

la propriu topaiau stanga dreapta in fata motocicletei.

la propriu am oprit, am pus motorul pe cric si i-am luat de mana sa-i trec strada.

si nu m-am enervat.

ca tine acum.

 

 

nu zice nimeni ca nu pot s-o patesc. dar macar imi dau o sansa.

mergand cu o viteza la care pot controla motocicleta. care viteza e mai mare de 50 si mai mica de 95.

 

:laugh:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai n-ai prins nimic.

la propriu topaiau stanga dreapta in fata motocicletei.

la propriu am oprit, am pus motorul pe cric si i-am luat de mana sa-i trec strada.

si nu m-am enervat.

ca tine acum.

 

 

nu zice nimeni ca nu pot s-o patesc. dar macar imi dau o sansa.

mergand cu o viteza la care pot controla motocicleta. care viteza e mai mare de 50 si mai mica de 95.

 

:laugh:

 

dexter, esti tare frate....pana o patesti prima data(nu iti doresc asta)...poti sa mergi si cu 30, daca iti apare un obstacol prea tarziu, nu il mai poti evita....cat despre viteza, nu-mi spune ca n-ai ars-o niciodata prin localitati cu 100...mai ales la pasaje, unde totul pare safe...

ps: nu ma bucur de moartea nimanui, mai ales ca e pastele, dar pietonul ala a trait degeaba 55 de ani....

 

RIP pt motociclist....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura persoana fara vina a fost pasagera.Sa inteleg ca daca fetita mea de 4 ani fuge aiurea spre strada nu mai are nici o sansa ?Toti cei care circula pe carosabil cu motor sau auto nu vad decat un spatiu de 4-5 m care duce pana la orizont si care le apartine, nemaicontand ce se intampla pe laterale.(asta inteleg) .Sincer amandoi au cautat si au gasit ce cautau.21 de ani !!,de fapt de ce naiba mai comentez.Cu siguranta conducea o supersportiva asa cum ii sta bine unui tanar cu multi multi km facuti in doua veri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol accident intradevar... :laugh: Vina intr-un fel apartine ambilor oameni (si a omului care a traversat inconstient, cat si a motociclistului care aparent avea o viteza, la care nu putea evita un pericol iminent). Sincer singura nevinovata este fata de 16 ani, care era cu motociclistul, si probabil va ramane cu niste sechele atat fizice cat probabil si morale.

 

The bottom line - Dumnezeu sa-i odihneasca, iar fata sa se refaca cat mai repede si mai bine.. :)

Editat de Dj_Drex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura persoana fara vina a fost pasagera.Sa inteleg ca daca fetita mea de 4 ani fuge aiurea spre strada nu mai are nici o sansa ?Toti cei care circula pe carosabil cu motor sau auto nu vad decat un spatiu de 4-5 m care duce pana la orizont si care le apartine, nemaicontand ce se intampla pe laterale.(asta inteleg) .Sincer amandoi au cautat si au gasit ce cautau.21 de ani !!,de fapt de ce naiba mai comentez.Cu siguranta conducea o supersportiva asa cum ii sta bine unui tanar cu multi multi km facuti in doua veri.

 

 

Intelegi bine. Orice pieton care tisneste in fata unui vehicol care se afla mai aproepe decit minimum de distanta de reactie+frinare/evitare are viata in pericol. Scurt pe doi. Nu conteaza ca e copil nevinovat si nestiutor sau doctor honoris cauza in circulatie. Nici pe trecere nu e in siguranta in conditiile in care tisneste la fuga daraminte in loc nepermis.

 

Si de unde stii ca avea viteza si ca era pe super sport si ca asta ar fi cauzat de fapt accidentul? Eu am citit acolo ca toti spun (politia de asemeni) ca pietonul a traversat prin loc nepermis aparent in fuga spre masina care il astepta si ca viteza mobrei trebuie "stabilita" (estimata probabil) ulterior. Daca era pe un Varadero (de exemplu) era mai in siguranta oare motociclistul? Nu cred ca Varadero-ul tau are viteza maxima cit scuterul meu si nci nu accelereaza de pe loc ca Honda (cred eu, ca e mai rapid la start) ca sa spui ca din cauza vitezei e mult mai safe pe mobra ta :laugh: . Mie personal mi se par mult mai periculoase mobrele inalte pentru ca pici mai de sus... dar poate si logica mea e eronata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este al 3 lea accident in care un motociclist (tanar, batran, cu /fara experienta) moare din VINA idiotilor de pietoni

 

orice ati spune UNUL DINTRE NOI moare pentru ca nivelul de inconstienta al ROMANULUI este IMENS

 

pentru ca politia isi cumpara 600 de radare dar nu face nimic pentru a disciplina PIETONII

 

3 -4 amenzi filmate de spectacol pt emisiuni tv cum legitimeaza ei pietonii ce trec aiurea pe strada

in schimb stau prin colturi de drumuri rupte de gropi sa te pozeze ca depasesti viteza

 

pacat de copii astia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul vinovat este soferul masinii care a oprit in acel loc, unde pare din imagini ca nu avea voie sa opreasca. Daca soferul nu oprea acolo, pietonul nu avea de ce sa traverseze prin acel loc. Pietonul care traverseaza prin loc nepermis fara a se asigura suficient, vinovat. Poate a fugit si l-a surprins si pe motociclist. Cred ca poti muri si la viteza mica, depinde de ce te lovesti si cum cazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...