Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

daca citeai primu post vedeai clar FARA SA TRAGI DE AMBREAJ

 

Da, ai scris asta, dar ai mai scris si "si o turezi aiurea". Adica in gol. Nu ai luat in calcul o posibila schimbare de treapta.

 

ai dreptate 90% ..dar intamplator viteza chiar e direct proportionala cu zgomotul, doar daca nu tragi ambreajul si o turezi aiurea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da` tu cine esti amice ca sa vezi tu declaratie de martor ocular? Sau acele declaratii trebuie sa apara in presa?? Nu te mai zbate stai calm! Exista. Si nu una ci mai multe...

 

Te-oi pomeni acum ca orice am face noi trebuie sa aducem la cunostinta publicului larg ....

 

 

Nu extrageti din context doar o propozitie. Poate s-a inteles gresit ceea ce am spus, comentariul meu era relativ la afirmatiile lui Gabi, care pare sa povesteasca pe aici ce se aude prin targ, nu credem ca a vorbit el personal cu vreunul din martori, ci ca doar scrie pe aici ce se aude prin targ, atata tot, nu ca nu exista martori.

 

Dealtfel mereu am sustinut ca trebuie sa se pronunte factorii abilitati, nu publicul larg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off: "Un prost arunca o piatra in apa si zece intelpti se chinuie sa o scoata"

 

Amice mai usor cu pildele astea destepte....

 

Eu am spus doar ca asa-zisii martori 'oculari' sunt in general oameni simpli (cum sunt toti romanii) si nu au cunostinte de fizica/mecanica s.a.m.d.

 

Cred ca au fost cativa care au evidentiat foarte simplu si pe intelesul oricui care este CORELATIA intre zgomotul produs/emis de motocicleta.......viteza cu care se deplaseaza.....si turatiile motorului....

 

Cine are ochi sa citeasca si cap sa inteleaga bine, cine e ingust si indoctrinat (precum acei martori oculari)....sa o tina pe-a lui in continuare,dar in subconstient, sa nu ne polueze cu ideile lor.

 

E cat se poate de limpede faptul ca majoritatea pietonilor nu stiu sa aprecieze viteza unui vehicol care se deplaseaza pe strada (chiar daca printre ei se numara si soferi), in general creierul lor cade prada informatiilor transmise de receptorii auditivi...

 

Hai sa nu mai facem jegul asta de circ pe topicuri in care se discuta despre niste accidente reale,victime reale, oameni care acum nu mai sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca semaforul a fost repus in functiune si a fost modernizat, acum are butoane pentru pietoni in ambele parti ale strazii si pe zona tampon la tramvai. Am trecut pe acolo si in prima faza nici nu ma prindeam de ce statea pe rosu la pietoni eu asteptand sa se schimbe automat, pana vad pe un stalp butonul proaspat montat. Comanda lui e independenta, sensurile nu sunt sincronizate deci cand apesi face verde la traversare dupa aia pe zona tampon mai e un buton care opreste tramvaiele si da drumul la strada si inainte sa treci sensul opus iarasi e un buton care opreste doar sensul ala, deci trebuie ceva grija si obisnuinta la manevrarea lui, nu merge sa apesi odata si sa opreasca tot :love:

 

Evident speram ca va ramane in functie si la prima ploaie ca pe la noi ploaia e cam inamicul semafoarelor... o sa fac si poze maine daca e vremea frumoasa.

Editat de andreic21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa se moare pe zebra, si uita asa se moare cu PRIORITATEA in mana!

 

confunzi amice! Zebra nu etse CUloare verde!!!! credeti asta fiindca suntei stresati rau de examenul ptr categoria B!

 

vezi cati au murit pe Zebra si o sa ti dai seama ca nu i asa!

 

pe ZEBRA te ASIGURI! de 10 ori!!! daca nu..R I P !

 

si am iesit caci topicul a devenit " shaorma cu de toate"..mahala.!

 

Bafta !

Oarecum offtopic: Va reamintesc regulile mele de discutata civilizat pe aici:

1) Pentru jigniri personale se ia pauza la postat de 3 sau mai multe zile (unul deja a luat-o pentru 3 zile);

2) Pentru sustinut aberatii de genul ca daca pietonul nu se asigura la zebra cand nu are un semafor rosu se ia pauza mai mare; aici am promis pauza pana luna viitoare si acest utilizator desi a primit anterior un mesaj pe PM sa se potoleasca acum si-a luat pauza de 15 zile care dupa socoteala me e fix cum am promis anterior.

Astept sa vad care mai vreti sa calcati pietoni pe trecere pentru asa cum spunea Preacuviosul_Mihail pe un alt topic "motociclistul are prioritate generala in trafic dupa cum se poate deduce usor din topicul de accidente" unde el a concis ca intr-un accident dintre o motocicleta care a trecut pe rosu si a lovit o masina care a trecut pe verde ar trebui sa rezulte culpa comuna (desigur la misto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da' zici ca aveti doispe' ani majoritatea. 3 pagini ce contre cum CA CAre pietonu' n-are voie sa se-arunce ca la el acasa pe trecere.... aici e vorba numai si numai de respect. nu respect sofer-pieton neaparat, ci respect si bun simt in general. dar uitati ca suntem in romania. pe conducatoru' auto-l doare-n pix, iar pietonu' inca crede ca e pe camp...

alte trei pagini cu viteza ce nu poate fi apreciata in functie de zgomot... ba da poate, dar fiecare percepe altfel zgomotu' ala, deci apreciaza viteza in functie de zgomotul perceput de el. cu alte cuvinte fiecare are o perceptie personala asuprea zgomotului, deci mamaie-si inchipuie o viteza, eu ca la mai am cu zgomotu'/turatia facut/a de un motor (de masina/motocicleta) i-mi inchipui alta...

contre si contre, discutii de-a tutui pomana ce ma deranjeaza pe mine, urmaritorul de topic ce vrea sa afle detalii legate de accident. asta nu arata ca pe voi contrangii nu va intereseaza decat sa va contrati, nu topicul in sine. ma intreb cu ce dreaq va mai ocupati timpul pe langa forum. de fapt daca stau bine sa ma gandesc, nici nu vreau sa stiu. wow!

Mai zicea unu' Carturaru' de treba cu fumatu', cum ca mai bine bagi un sex si culcare la locu' faptei, decat sa o arzi in starea respectiva pe moto, ca e sinucidere, te sinicizi singur ((hahaha) de la filmele infioratoare combinate cu o tampenie de perceptie mult dilatata a vitezei si-o caterinca de reflxe... sper ca nu faci referire la iarba man, ca altii de pe-aici, ca io tre sa plec si ma cam panichezi... desi pana acum m-am bucurat de fiecare iesire de gen (drumuri scurte, prin oras, din punctul x pana-n punctul y, involuntare in general) foarte tare, mai ales seara cand traficul e lejer si simti cu adevarat ce-nseamna mersul pe motoreta in liimte legale... fara stress, cu durere-n pix de toti, tinad piept curentului de aer... stiti voi, chestia aia ce-ar tre'i sa placa motociclistilor...

 

sau poa' sunteti voi prastie tot timpul si-aveti chef de discutii d'aste interminabile ce vi se par foarte interesante... varza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@betzigash: daca ai ce face cu un sfat strict dezinteresat, crede-ma pe cuvant ca nu este o lucrare sa te urci fumat pe moto. In masina mai este cum este, dar pe moto e alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum v-am promis acu ceva mesaje in urma, iata poze de la locatia unde s-a modernizat semaforul. Lumea se pare e putin confuza dupa cum se vede in imaginea 2 pentru ca sunt momente cand culoarea nu se executa cum ai dori din cauza comenzii multiple nesincronizate si se uita in toate partile, pana la urma sper ca se obisnuiesc :love: Poza 3 reda destul de aproape locul unde s-a produs incidentul avand bafta sa treaca cineva cu moto exact in momentul in care aveam obiectivul pregatit. In final imaginea de ansamblu a trecerii.

post-28874-1271503337_thumb.jpg

post-28874-1271503350_thumb.jpg

post-28874-1271503354_thumb.jpg

post-28874-1271503588_thumb.jpg

Editat de andreic21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator am vazut documentarul asta: - e groaznic ce-i in Bucuresti cu traficul rutier..

Foarte tare documentarul, pacat ca nu e de gasit nicaieri.

Uite aici un trailer mai complet:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma, dar un om pe trecerea de pietoni e un fel de IISUS mergand pe apa?

In tarile unde se foloseste de 2-3 ori mai mult sapun decat in Romania da, ajunge sa mergi pana in Ungaria sau Austria ca sa constati lucrul asta. La noi legea in principiu prevede exact acelasi lucru - ca daca nu are un semafor rosu poate sa traverseze cand vrea el si cu ce viteza vrea el, etc. - doar ca noi fiind o tara de manelisti turbati toti interpreteaza legea dupa cum pricep ei. E simplu: 1) E trecere de pietoni si pietonul se foieste pe acolo - incetinesti ca sa poti opri daca e nevoie (legea zice la noi explicit maximum 30km/h); 2) Daca pietonul se uita la tine sau incepe sa traverseze opresti; 3) Daca nu opresti si il pocnesti te alegi macar cu o condamnare cu suspendare.

In mare mai degraba e vorba de faptul ca trecerea de pietoni e un fel de teritoriu sfant unde nu ai voie sa te atingi de pietoni - la fel cum cica vampirii nu te ataca in biserica - dar pedeapsa e mult mai lumeasca si mai directa, adica puscarie sau pe aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce e atat de explicat. legislatia e simpla si clara. daca cei care posteaza ar avea permis de conducere nu cred ca ar fi trebuit sa citesc atatea pagini in plus....

Offtopic: Pai tocmai asta e problema, chiar si motociclisti care uneori au la profil ceva de peste 100CP si care se dau pe forumul asta de mai mult de 1-2 ani mai sustin ca pietonul e obligat sa se asigure la trecerea de pietoni. Ca sa nu mai mentionez ca unul din politistii care au fost acolo (la constatare, nu la accident) sustine mai sus cu cateva posturi ca doamna era spre sfarsitul traversarii, nu la inceputul ei... Pur si simplu a venit racheta si a cules-o inainte sa apuce sa tremine de traversat, si diversi isi dau cu parerea aici ca pietonii sunt obligati de lege sa se asigure temeinic ca nu cumva sa nu aterizeze de urgenta un MIG23 fix acolo pe trecerea de pietoni ca in cazul asta ala cu MIG nu mai poate frana...

P.S. Pentru cei care nu au citi tot topicul: Va mai amenint inca odata, cine indrazneste sa mai spuna ca pietonul e obligat de lege sa se asigure la trecere de pietoni si nu posteaza paragraful respectiv de lege ia pauza la postat macar pana luna viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Pai tocmai asta e problema, chiar si motociclisti care uneori au la profil ceva de peste 100CP si care se dau pe forumul asta de mai mult de 1-2 ani mai sustin ca pietonul e obligat sa se asigure la trecerea de pietoni. Ca sa nu mai mentionez ca unul din politistii care au fost acolo (la constatare, nu la accident) sustine mai sus cu cateva posturi ca doamna era spre sfarsitul traversarii, nu la inceputul ei... Pur si simplu a venit racheta si a cules-o inainte sa apuce sa tremine de traversat, si diversi isi dau cu parerea aici ca pietonii sunt obligati de lege sa se asigure temeinic ca nu cumva sa nu aterizeze de urgenta un MIG23 fix acolo pe trecerea de pietoni ca in cazul asta ala cu MIG nu mai poate frana...

P.S. Pentru cei care nu au citi tot topicul: Va mai amenint inca odata, cine indrazneste sa mai spuna ca pietonul e obligat de lege sa se asigure la trecere de pietoni si nu posteaza paragraful respectiv de lege ia pauza la postat macar pana luna viitoare.

Ca tot esti tu OffTopic (singur recunosti) si pentru ca tot stergi post-uri aiurea (eu chiar n-am luat apararea mobristului), am si eu doua intrebari: Cum de ii apuca pe unii dragostea de motociclete la o varsta atat de inaintata? Cum de au reusit sa devina atat de buni in materie, incat sa ajunga sfatuitori si chiar moderatori pe un Forum de profil?

...

Ar fi bine sa nu mai ameninti degeaba, pentru ca fiecare are dreptul sa scrie aici ce doreste, atat timp cat nu este spurcat in limbaj. A mai existat un nene care tinea sa fii de acord cu el, dar asta se intampla inainte de '89.

Am avut o parere buna despre tine, dar...

...

Pietonul este obligat de Legea Bunului Simt sa se asigure, eventual sa grabeasca pasul, mai ales in cazurile in care tine pe loc, cu mersul lui agale, o intreaga coloana de masini.

Pietonul trebuie sa aiba in vedere, atunci cand paseste pe trecerea de pietoni, ca nu este in sufragerie, ci intr-un loc periculos, unde poate fi luat in bot de un "MIG23" din cauza unei defectiuni tehnice si nu in mod obligatoriu din cauza unei erori de pilotaj, cum s-a intamplat in cazul de fata.

...

Intelegi?! :wacko:

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonul este obligat de Legea Bunului Simt sa se asigure, eventual sa grabeasca pasul, mai ales in cazurile in care tine pe loc, cu mersul lui agale, o intreaga coloana de masini.

 

:wacko: :laugh:

Codul rutier e mort ! Traiasca Codul Rutier !

 

Eu zic sa respectam ce zice in foicica aia pe care a trebuit sa o invatam cand am dat de permis si sa ne folosim mai rar de mai stiu eu ce set arbitrar de reguli nescrise. Nu de alta dar regulile astea impuse de cei 7 ani de acasa , de bun simt si de moralitate , variaza de la participant la trafic la alt paticipant. De aia e un Cod Rutier pentru toti. Ca sa nu ne mutilam in trafic aplicand Bunul Simt. Nu de alta dar unora le lipsesete cu desavarsire.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Pentru cei care nu au citi tot topicul: Va mai amenint inca odata, cine indrazneste sa mai spuna ca pietonul e obligat de lege sa se asigure la trecere de pietoni si nu posteaza paragraful respectiv de lege ia pauza la postat macar pana luna viitoare.

Ia uitati aici: extras din codul rutier:

SECTIUNEA a 4-a

Reguli pentru alti participanti la trafic

¤ 4. Circulatia pietonilor

 

Art. 207. - Se interzice pietonilor:

 

a) sa circule pe autostrazi;

 

b ) sa circule pe partea carosabila a drumului public daca exista amenajari rutiere destinate circulatiei acestora;

 

c ) sa traverseze drumul public prin alte locuri decât cele permise ori prin locurile permise, în fuga si/sau fara sa se asigure ;

d) sa prelungeasca timpul de traversare a drumului public, sa întârzie ori sa se opreasca fara motiv;

e) sa ocupe partea carosabila în scopul împiedicarii circulatiei;

 

f) sa se angajeze în traversarea drumului public atunci când se apropie un autovehicul dintre cele prevazute la art. 32 alin. (1) din ordonanta de urgenta.

 

Deci, articolul 207 - litera c) specifica clar ca este interzis pietonilor sa traverseze prin locuri permise FARA SA SE ASIGURE!!!!

 

http://instructorauto.bynet.ro/regulament-...utier-5-4-4.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bun. dar permite-mi sa te intreb , in cazul in care ai accidentat fatal un pieton pe trecerea de pietoni poti sa invoci in fata justitiei articolul respectiv si sa susti ca pietonul nu s-a asigurat ?

sau si mai bine , sa zicem ca doar dai peste un copil care alerga pe trecerea de pietoni , crezi ca te va salva de ceva ? sau daca rupi piciorul unui batran care nu vede bine , nu aude bine si se tarsaie pe acolo pentru ca nu poate merge mai repede ca-l dor toate ?

vezi tu , in final , cand esti pe circa , daca invoci culpa comuna si zici ca nu s-a asigurat decedatul sau ranitul ce rezolvi ?

 

Eu respect Codul Rutier in masura in care am chef , dar stiu unde sunt acoperit si unde nu sunt. Daca lovesc pe cineva pe trecere stiu ca nu-s. Poti sa marjez la culpa cumuna pana la calendele grecesti ca tot dosar penal imi iese. Nu mai zic ca n-am nici un chef sa ma arunce de pe motocicleta in vreun stalp. Ar fi chiar un mod stupid de a-mi rupe capul.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...