Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poimaine am un examen lung si greu asa ca azi m-a luat cu mesterit, mai exact am vrut sa vopsesc capacul busonului de benzina ca era cam obosit. Nu pun aici rezultatul, am facut o poza si am aruncat-o pe fundul oceanului, departe de orice privitor, vreodata. Da, atat de rau era :).

 

Back to the drawing board... work in progress.

 

l.e: Asa incet incepe sa semene cu ce trebuie.

Atat pe azi ca incepe sa ma cuprinda sentimentul de vinovatie pre-examen.

post-40351-0-50540500-1360076208_thumb.jpg

post-40351-0-95682500-1360079075_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sault am nevoie de putin ajutor, cine poate sa masoare distanta dintre cele doua prinderi de la etrierul spate de pe SV? Daca se poate in mm daca nu in cm, Multumesc.

8447702826_a1c91f279e_m.jpg

daca e identic cu modelul '99-'02...iti spun eu distanta...oricum e demontat si nefolosit etrierul meu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, vad ca se dezgheata forumul :D, asta e bine.Acum sa vin si eu cu o serie de intrebari:

 

1.Ca sa pun semnalizarea pe becurile stop e suficient sa leg firele de la semnalizari pe becurile de la stop sau necesita modificari ultra complexe?

2.Pentru a pune semnalizari cu leduri am nevoie de ceva in plus sa pun pe langa neaparat sau pot lega pur si simplu firele intre ele?

3.Aveti careva oglinzi barend puse pe sv?Daca da nu puneti va rog 1-2 poze sa vad cum arata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Verifica cati vati are stopul, sa nu parlesti ceva. Dar recomandat ar fi sa lasi semnalele la locul lor ;)

2. Iti trebuie o rezistenta pe fiecare semnal sau releu de semnalizare dedicat pt leduri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce PLACUTE de frana puneti? Am cautat in disperare OEM - Tokiko HH dar am gasit la pret astronomic(vreo 110 eur pt 2 discuri)

 

Ma intereseaza placute tari care sa nu scartaie si care sa tina cel putin la fel ca cele originale, care sunt deja geniale.

 

 

Ce ati incercat? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce PLACUTE de frana puneti? Am cautat in disperare OEM - Tokiko HH dar am gasit la pret astronomic(vreo 110 eur pt 2 discuri)

 

Ma intereseaza placute tari care sa nu scartaie si care sa tina cel putin la fel ca cele originale, care sunt deja geniale.

 

 

Ce ati incercat? :bounce:

Ferodo nu scartaie (cel putin pe fata) si tin mult dar franeaza slab. EBC organic se duc repede. EBC semi-sinter sunt OK. Carbone Lorraine franeaza foarte bine si nu scartaie (cel putin pe fata). Par sa reziste de ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea, CL - Carbone Lorraine. Am avut cam pe toate motoarele... Prin comparatie, nu pot spune - nu am cu ce sa compar. Insa am fost multumit... Pe mine pt fata ma costa 280 de leuti. Sunt A3+ parca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bosulica - eu am primit oferta de CL 180 lei setul, dar sunt HH..adica cele tari sinterizate.

 

A3+ de unde iei, ca as vrea si eu?..mi'ati confirmat ce am mai citit pe svrider cu CL :D

 

Despre EBC, Tija, am auzit ca sunt bunicele dar au "fade" cand se incalzesc.. si eu sunt mai maniac cu franele din fire, nu le menajez. Cat despre Ferodo, stiu ca sunt mai "low cost", dar as vrea ceva sa prinda bine. Cand am zis ca vreau sa "tina", nu ma refeream la durata de viata, ci la frecare :D

 

Daca a mai testat cineva alte placute, as aprecia un review mic

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

La un mers in limitele legale (normal), ce consum are un SV650 S urban / extraurban.

Modelele pana in 2002 pe carburatie si dupa 2003, pe injectie.

Mersi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bosulica - eu am primit oferta de CL 180 lei setul, dar sunt HH..adica cele tari sinterizate.

 

A3+ de unde iei, ca as vrea si eu?..mi'ati confirmat ce am mai citit pe svrider cu CL :D

 

Despre EBC, Tija, am auzit ca sunt bunicele dar au "fade" cand se incalzesc.. si eu sunt mai maniac cu franele din fire, nu le menajez. Cat despre Ferodo, stiu ca sunt mai "low cost", dar as vrea ceva sa prinda bine. Cand am zis ca vreau sa "tina", nu ma refeream la durata de viata, ci la frecare :D

 

Daca a mai testat cineva alte placute, as aprecia un review mic

 

:cheers:

Brembo SA pe fata (cam 170 lei/set) si Brembo SP pe spate. Am fost f multumit de ele in orice conditii de franare/drum/meteo. Si m-au si tinut mult (le am de 2 ani si inca nu trebuie sa le schimb) :)

 

Salut.

La un mers in limitele legale (normal), ce consum are un SV650 S urban / extraurban.

Modelele pana in 2002 pe carburatie si dupa 2003, pe injectie.

Mersi. :D

Cel pe carburatie mie imi lua cam 4.5 afara si 5.5-6 in oras. Cel pe injectie tot pe acolo cred ca e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in cautarea primei motociclete si cateodata mi se indreapta unele ganduri si la SV650 S.

Consumul este un factor important.

La intretinere cum sunt ?

 

In prim plan am GS500 / CB500 dar cine stie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SV650 nu se compara cu GS500 sau CB500..este un motor mult mai nervos.Consumul este ok, intretinera nu este o problema..motoare simple si bune.

 

Da, sunt constient ca sunt din universuri diferite. SV-ul are undeva in jurul a 70 CP dar totusi multi le recomanda si pe ele pentru incepatori.

O sa incerc sa ma hotorasc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am desfacut in seara asta furca si am descoperit ca jambele au ceva bube pe suprafata. Se pare ca un "meserias" care a umblat mai demult in ea a trosnit-o de pamant sau ceva de genul si...e nasol. Nu cred ca se mai pot drege in mod decent. Asa ca...caut jambe furca SV650 prima generatie sau furca completa. Are cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bosulica - eu am primit oferta de CL 180 lei setul, dar sunt HH..adica cele tari sinterizate.

 

A3+ de unde iei, ca as vrea si eu?..mi'ati confirmat ce am mai citit pe svrider cu CL :D

 

Despre EBC, Tija, am auzit ca sunt bunicele dar au "fade" cand se incalzesc.. si eu sunt mai maniac cu franele din fire, nu le menajez. Cat despre Ferodo, stiu ca sunt mai "low cost", dar as vrea ceva sa prinda bine. Cand am zis ca vreau sa "tina", nu ma refeream la durata de viata, ci la frecare :D

 

Daca a mai testat cineva alte placute, as aprecia un review mic

 

:cheers:

Bike garage - ii gasesti la posturile de service, pret cu montaj inclus. Eu acolo mi-am tinut mobra mereu, indiferent de lucrare.

Am la a mea de schimbat kit de lant, ulei si fitru, placute, lichid frana (e negru). Si cam atat... cred. Am comandat cele necesare, saptamana viitoare este gata!

Editat de borsulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

Oricum, cu SV ul (650) ca sa scoti 4.5% sau 4.8%.......necesita mersul intr-un stil in care nu prea mai e cine stie ce placere......


am incercat si eu la un drum Iasi - Cluj (sa nu trec de 125km/h) si era calvar...

 

@ rob_debruce: exagerezi. Nu poti spune ca un sv 650 e "mult mai nervos' decat un CB 500.. Pana la o anumita viteza, se infinge si CB ul ,chiar daca-i de 500,si chiar daca multi il considera o motocicleta slaba( ca si putere)..

 

Se infinge mai nervos un SV 1000 fata de 650, asta da........aici ESTE diferenta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, nu exagerez..am mers cu motoarele astea...nu-i vorba de viteza sau de putere, ci de faptul ca la motorul in V se simte cuplul ..de asta am zis ca-i mai nervos.Cat despre partea de consum ai dreptate..unde mai este placerea? :alcy: doar nu este touring sa faci sute de km cu el si chiar sa conteze diferenta de 1-2 l/benzina in plus la suta de km.SV1000 este alta poveste..n-am mers cu el dar am mers cu TL1000...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cu 50%(48cp - 72cp) mai multa putere si cu 50% (43Nm - 62Nm) mai mult cuplu decat un CB 500. In viata reala nu stiu cat de mare e diferenta dar fata de Pegaso 650 (vaca grea) cu 50cp dar ~60Nm diferenta e mare in favoarea SV-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca totusi o sa merg cumintel pe directia GS / CB. Si mai ieftine si mai potrivite unuia in postura mea.

Multumesc pentru implicare si discutii. :)

Hai cu vremea buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti peste 1.80 merge si SVul. La mine a fost prima mobra, si m'am impacat foarte bine ca si incepator. Stie sa ierte greseli, si trage foarte liniar. Are frane bunicele si ciclistica buna, nu te lasa in depasire si stie sa mearga si incet. O motocicleta foarte fiabila si piese relativ ieftine, review-urile spun "sa lasam intretinerea scumpa pentru posesorii de Ducati".

 

daca nu esti vitezoman, as zice s'o iei in calcul ca prima mobra!

Bafta!

 

 

 

Revin la discutia cu placutele.. nu stiu ce se intampla cu OEMul asta, dar am mai primit o oferta de 280 pe set(530 de lei pe 2 discuri?!?!).. e de rau cu treaba asta.

Am mai citit una alta pe forumuri si am intrebat lume.. pana la urma cred ca o sa iau Carbon Lorraine, ori A3+ ori XBK5 care sunt in jur de 140 respectiv 180 pe set.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...