Sari la conținut

Accident Calea Plevnei


Nicole
 Share

Postări Recomandate

Eu am inteles mistoul tau, Nightwolf, dar tu n-ai inteles aluzia mea.

Daca dadea peste un caine, acum nu mai discutam despre trecere prin loc nepermis si cum sa scoatem banii de la om.

Motociclistul nostru n-ar fi fost decat unul care n-a cascat bine ochii si a dat peste un caine.

...

Probabil ca s-ar fi inceput o campanie de constientizare a cainilor ca motociclistii exista in trafic.

 

A sari cuiva un caine in fatza e un ghinion, cum nici un boschetar beat nu-l poti observa mai ales daca sunt masini oprite pe banda de virat la stanga, cum parca retin ca e povestea.

De asemenea sustin ideea ca a face poze cand un om e ranit, trebuie sa fii un mare nenorocit de om si meriti batut cu mana rupta a omului ranit. In cazul de fatza, dra in cauza a gasit o modelitate de a face bani din asta, ca nu are nici o legatura cu "invatatul din accidente etc" Adevaru e ca puteau exista si metode mai imorale decat asta de a face bani.

Dar exista o regula de baza cand faci foto chiar si genul asta, de informare: numai o fotografie buna in adevaratul sens al cuvantului poate avea succes fara o poveste langa ea. Pe cand pe blogul ala nu exista decat 6 fotografii proaste, care nu spun nimik.

 

@strumfuAdi Daca a primit o saptamana ca nu a respectat regulile forumului (link ..blabla) e ok, daca a primit ptr ca a spus un alt user, nu mai e ok, chiar daca are dreptate. Daca sunteti pusi moderatori se presupune ca toti cunoasteti regulile forumului, @belbody trebuia sa-i dea o saptamana din prima, nu sa o dojeneasca, daca in regulament e scris ca nu ai voie sa pui link la bloguri private. Personal sunt pentru aplicarea regulilor scrise ale forumului, pus un link catre ele prezent pe orice pagina si atat. Cat mai putin subiectivism in aplicare. Altfel se ajunge ca in cazul de fatza, un user sa ascunda posturi, altu sa dea suspend o sapt. Nici cu ascunsul nu cred ca e ok. Ar trebui lasate, is scrise sub ele sanctiunea,motivarea ei si cine a dat-o. Astfel cred ca ar avea mai mult impact si ar fi si mai corect prin prizma evaluarii obiectivitatii fiecarui moderator. Pre ca sunt multi si unii chiar nu au nici cea mai mica legatura cu moderarea.

 

Parerea mea. Hac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@strumfuAdi Daca a primit o saptamana ca nu a respectat regulile forumului (link ..blabla) e ok

Exact pentru asta a primit. In rest sunt perfect de acord cu tine, mereu am militat pentru scrierea unui regulament si acordarea sanctiunilor, daca e cazul, conform art. X aliniatul Y. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles mistoul tau, Nightwolf, dar tu n-ai inteles aluzia mea.

Daca dadea peste un caine, acum nu mai discutam despre trecere prin loc nepermis si cum sa scoatem banii de la om.

Motociclistul nostru n-ar fi fost decat unul care n-a cascat bine ochii si a dat peste un caine.

...

 

Poate dumneata cand deschizi robinetu' la baie, pe tzeava ies suluri cu hartii de 100 de ioro si fisicuri de galbeni, dar mai sunt unii care nu prea au bani de aruncat pe neatentia si betia altora, bani care probabil au fost obtinuti cu munca grea. Atat timp cat toata lumea a scapat cu bine, nu vad de ce nu ar incerca sa si-i recupereze!

Evident ca bani de la boschetar nu pot lua, ca d-aia e boschetar, dar cum ziceam.... de obicei boschetarii sunt persoane cu probleme psihice de care trebui sa aiba grija cineva...de la acel cineva sa-si ia banii.

 

Daca pe tine te-ar tranti un boschetar si ar trebuui sa schimbi jumatate din HD, tinand cont ca nu ai salaru' de director, ti-ar conveni sa scoti banu' din buzunar?

 

Ah... am uitat. Poate boschetarul se grabea sa ajunga la spital ca aflase ca o sa-i moara mama in 10 minute si nu mai tinea cont de reguli :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah... am uitat. Poate boschetarul se grabea sa ajunga la spital ca aflase ca o sa-i moara mama in 10 minute si nu mai tinea cont de reguli :rolleyes:

 

 

 

 

Ce oameni =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe tine te-ar tranti un boschetar si ar trebuui sa schimbi jumatate din HD, tinand cont ca nu ai salaru' de director, ti-ar conveni sa scoti banu' din buzunar?

 

Ah... am uitat. Poate boschetarul se grabea sa ajunga la spital ca aflase ca o sa-i moara mama in 10 minute si nu mai tinea cont de reguli :rolleyes:

 

Repet, pentru ca unii n-au inteles... Eu imi dau cu parerea pe la sectiunea asta a Forumului, pentru ca am trait pe propria piele experiente asemanatoare cu cele descrise aici.

Treaba cu omul care se grabeste la spital si incalca toate regulile de circulatie este cat se poate de reala.

La fel de bine te poate suna mama ta, cu un ultim efort, ca au intrat hotii peste ea. Nu stiu daca ai sta linistit la culoarea rosie a semaforului, daca ai auzi un astfel de telefon disperat.

Stiu, pentru tine astea sunt scenarii de film, ca doar tu esti un ZEU si asa ceva nu ti se poate intampla...

Probabil ca si un "boschetar" care trece strada prin loc nepermis ti s-a parut pana acum o fantezie, dar uite ca se intampla.

...

"Viata bate filmul!"

...

Referitor la Nicole...

Nu stiu cine este fata asta si daca traieste din necazurile altora, dar din ce vad eu aici, faptul ca aduce la cunostinta niste accidente, niste lucruri teribile ce se pot intampla oricaruia dintre noi, nu poate fi decat laudabil.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la Nicole...

Nu stiu cine este fata asta si daca traieste din necazurile altora, dar din ce vad eu aici, faptul ca aduce la cunostinta niste accidente, niste lucruri teribile ce se pot intampla oricaruia dintre noi, nu poate fi decat laudabil.

nici eu nu stiu cine e personajul, dar daca nu avea 1 bucata saptaman de stat in "siletzio stapa" impusa probabil ca aveai ocazia sa afli. daca chiar vrei poti sa ii cauti posturile, unele din ele iti incretesc pielea. stai p'aci ca isi revine din tacere.

 

pacat ca ati sters posturile, sunt sigur ca erau savuroase. chiar daca unele o luau pe actrita principala la ranga, eu zic ca duce fata fara efort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel accidentat este un coleg de pe alt forum de masini.Asta e ce spune el:

 

"sa va povestesc ce am patit...ma indreptam cu moto dinspre carrfeour orhideea spre casa, pa sos plevnei. la primul semafor, coloana de masini oprite pe banda a III-a, aveau rosu si se inscrisesera pentru viraj la stanga. eu mergeam pe banda a II - a, aveam verde, mergeam inainte, maxim 40 km/h. cu 20-25 de metri inainte de semafor, din fata unei masini mai mai mi-a sarit in fata un cetatean. am incercat sa-l evit, am tras maxim dreapta, am franat, dar a intrat in mine si m-a trantit. am dat cu capul de bordura, mi-am facut praf un genunchi, m-am orpit cu capul la 50 de cm de stalpul de curent de langa drum...m-am ridicat, m-am dus la el, ii curgea sange din gura...m-am gandit "l-am omorat! ce fac acum?!" nu misca deloc...a venit o ambulanta, l-a luat in masina...a aparut si echipajul politiei, lume stransa ca la urs, pata de sange...ma uitam pe langa motocicleta cu politistii si ce vad?!?!?!?! o cutie de bere langa motocicleta, sparta de stalp!!! m-au calmat cei de la ambulanta, ca cetateanul nu s-a ridicat pentru ca era rupt de beat...lui ii era somn, vroia sa doarma...avea cateva julituri pe fata...am ajuns si eu la spital cu o alta ambulata, am facut toate controalele posibile, a inceput sa mi se umfle genunchiul drept...acum nu pot misca piciorul...pagubele mele: o sperietura zdravana, credeam ca am omorat un om...el intrase in mine, dar eu ma puteam tine pe picioare, el nu se ridica de jos...500 de euro casca, 400 de euro geaca, 300 de euro manusile, pantalonii tot cam asa...nu am avut genunchere din pacate... motocicleta, cel putin 5.000 de euro reparatia...el: 3 julituri pe fata, o cutie de bere risipita...daca era cu o masina, acum nu mai puteam scrie aici, nu mai eram pe lumea asta...va rog mult, chiar daca tuica aia pe care o beti e extrem de buna, nu va mai urcati la volan dupa ce consumati alcool!!! puteti omori un om nevinovat!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca a fost un accident fara urmari foarte grave am o intrebare OT. Daca vad sau aud de un accident dau pe goarna pe forum sau nu? Vad ca multa lume stia de accicent in toate detaliile, dar daca nu era madam blog toata lumea mucles.

 

Eu am avut norocul sa dau peste doua accidante in ultimele saptamni, printre care si asta. Nu am facut topic pentru ca nu cred ca era cazul.

 

 

Nu stiu cine este fata asta si daca traieste din necazurile altora, dar din ce vad eu aici, faptul ca aduce la cunostinta niste accidente, niste lucruri teribile ce se pot intampla oricaruia dintre noi, nu poate fi decat laudabil.

 

Sa-ti faci reclama pe suferinta altora, mai ales cand declari deschis ca nu te intereseaza soarta persoanelor implicate, nu e in nici un caz laudabil.

 

In alta ordine de idei, eu am facut poze cand am fost martor la accidente. Nu le-am postat nicaieri. Am dat numele de telefon persoanei implicate in caz ca avea nevoie de ele. Nu am pozat persoane ci urmarile accidentului si pozitia vehiculelor. Probe daca o da fie cazul. Asa ca nu aruncati direct cu pietre daca vedeti pe cineva care face poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel accidentat este un coleg de pe alt forum de masini.Asta e ce spune el:

 

"sa va povestesc ce am patit...ma indreptam cu moto dinspre carrfeour orhideea spre casa, pa sos plevnei. la primul semafor, coloana de masini oprite pe banda a III-a, aveau rosu si se inscrisesera pentru viraj la stanga. eu mergeam pe banda a II - a, aveam verde, mergeam inainte, maxim 40 km/h. cu 20-25 de metri inainte de semafor, din fata unei masini mai mai mi-a sarit in fata un cetatean. am incercat sa-l evit, am tras maxim dreapta, am franat, dar a intrat in mine si m-a trantit. am dat cu capul de bordura, mi-am facut praf un genunchi, m-am orpit cu capul la 50 de cm de stalpul de curent de langa drum...m-am ridicat, m-am dus la el, ii curgea sange din gura...m-am gandit "l-am omorat! ce fac acum?!" nu misca deloc...a venit o ambulanta, l-a luat in masina...a aparut si echipajul politiei, lume stransa ca la urs, pata de sange...ma uitam pe langa motocicleta cu politistii si ce vad?!?!?!?! o cutie de bere langa motocicleta, sparta de stalp!!! m-au calmat cei de la ambulanta, ca cetateanul nu s-a ridicat pentru ca era rupt de beat...lui ii era somn, vroia sa doarma...avea cateva julituri pe fata...am ajuns si eu la spital cu o alta ambulata, am facut toate controalele posibile, a inceput sa mi se umfle genunchiul drept...acum nu pot misca piciorul...pagubele mele: o sperietura zdravana, credeam ca am omorat un om...el intrase in mine, dar eu ma puteam tine pe picioare, el nu se ridica de jos...500 de euro casca, 400 de euro geaca, 300 de euro manusile, pantalonii tot cam asa...nu am avut genunchere din pacate... motocicleta, cel putin 5.000 de euro reparatia...el: 3 julituri pe fata, o cutie de bere risipita...daca era cu o masina, acum nu mai puteam scrie aici, nu mai eram pe lumea asta...va rog mult, chiar daca tuica aia pe care o beti e extrem de buna, nu va mai urcati la volan dupa ce consumati alcool!!! puteti omori un om nevinovat!!!"

 

Asta viseaza .. parerea mea. La capitolul pagube. ( HAPCIU ! )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa bafta motoristului si nervi de otel ii urez. insa preturile de care vorbea el (in afara de casca si geaca) sunt exagerat de mari... parerea mea... la cum evaluez eu, pagube de 5.000 de euro la motireta imi cam da cu dauna totala... nu aruncati cu pietre... e doar o parere personala

 

cheers si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa bafta motoristului si nervi de otel ii urez. insa preturile de care vorbea el (in afara de casca si geaca) sunt exagerat de mari... parerea mea... la cum evaluez eu, pagube de 5.000 de euro la motireta imi cam da cu dauna totala... nu aruncati cu pietre... e doar o parere personala

 

cheers si numai bine!

 

 

depinde !... daca ai o Hayabusa 2009/2010 .... un zzr 1400 ..un l0 1000 , un 1000rr 2010 etc...acum depinde si ce mobra are si ce anume avariat pe ea! Fratele meu a avut dauna de 3000 E pe o carena fata o priza de aer ... echipament etc la un accident usor!

 

Fieru se repara...genunchiu ala mai mai greu! ... Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipament: casca, geaca, manusi, jeans. Evident busit la picioare, genunchi etc, partea superioara fara leziuni, viziera zgariata, manusi rupte ... chestiuni minore.

Motocicleta a putut fi luata pe roti dar are ceva pagube (3-4000 E, cam cat face ea acum)

 

pagubele mele: 500 de euro casca, 400 de euro geaca, 300 de euro manusile, pantalonii tot cam asa...nu am avut genunchere din pacate... motocicleta, cel putin 5.000 de euro reparatia...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel accidentat este un coleg de pe alt forum de masini.Asta e ce spune el:

 

"sa va povestesc ce am patit...ma indreptam cu moto dinspre carrfeour orhideea spre casa, pa sos plevnei. la primul semafor, coloana de masini oprite pe banda a III-a, aveau rosu si se inscrisesera pentru viraj la stanga. eu mergeam pe banda a II - a, aveam verde, mergeam inainte, maxim 40 km/h. cu 20-25 de metri inainte de semafor, din fata unei masini mai mai mi-a sarit in fata un cetatean. am incercat sa-l evit, am tras maxim dreapta, am franat, dar a intrat in mine si m-a trantit. am dat cu capul de bordura, mi-am facut praf un genunchi, m-am orpit cu capul la 50 de cm de stalpul de curent de langa drum...m-am ridicat, m-am dus la el, ii curgea sange din gura...m-am gandit "l-am omorat! ce fac acum?!" nu misca deloc...a venit o ambulanta, l-a luat in masina...a aparut si echipajul politiei, lume stransa ca la urs, pata de sange...ma uitam pe langa motocicleta cu politistii si ce vad?!?!?!?! o cutie de bere langa motocicleta, sparta de stalp!!! m-au calmat cei de la ambulanta, ca cetateanul nu s-a ridicat pentru ca era rupt de beat...lui ii era somn, vroia sa doarma...avea cateva julituri pe fata...am ajuns si eu la spital cu o alta ambulata, am facut toate controalele posibile, a inceput sa mi se umfle genunchiul drept...acum nu pot misca piciorul...pagubele mele: o sperietura zdravana, credeam ca am omorat un om...el intrase in mine, dar eu ma puteam tine pe picioare, el nu se ridica de jos...500 de euro casca, 400 de euro geaca, 300 de euro manusile, pantalonii tot cam asa...nu am avut genunchere din pacate... motocicleta, cel putin 5.000 de euro reparatia...el: 3 julituri pe fata, o cutie de bere risipita...daca era cu o masina, acum nu mai puteam scrie aici, nu mai eram pe lumea asta...va rog mult, chiar daca tuica aia pe care o beti e extrem de buna, nu va mai urcati la volan dupa ce consumati alcool!!! puteti omori un om nevinovat!!!"

 

Prea tare!

 

Accident moto - pieton beat; concluzia: Nu va urcati bauti la volan! :rolleyes:

 

Plus ca de la 40km/h poti opri in 25 m fara mari probleme. Ceva nu se potriveste in postul ala, fie distanta, fie viteza... eu am un sentiment ca cea de-a doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu omul care se grabeste la spital si incalca toate regulile de circulatie este cat se poate de reala.

N-a spus nimeni ca nu e reala, dar e un risc pe care omu' respectiv si-l asuma si daca o sfecleste, sa plateasca, fie cu bani in caz de daune materiale sau raniri usoare, fie cum zicea legea, adica mititica... si nu "din culpa" pentru ca o face intentionat, nu fara sa vrea

 

La fel de bine te poate suna mama ta, cu un ultim efort, ca au intrat hotii peste ea. Nu stiu daca ai sta linistit la culoarea rosie a semaforului, daca ai auzi un astfel de telefon disperat.

Oke, sa presupunem prin absurd chestia asta...dau gaz cat cuprinde sa ajung acasa DAR nu trec pe rosu ca un chior....daca e sa trec pe rosu, ma asigur bine sa vad daca pot. Cu ce o mai ajut eu pe mama daca nu mai ajung deloc pentru ca am facut ca boul accident mergand cu ochelari de cal?

 

Stiu, pentru tine astea sunt scenarii de film, ca doar tu esti un ZEU si asa ceva nu ti se poate intampla...

Probabil ca si un "boschetar" care trece strada prin loc nepermis ti s-a parut pana acum o fantezie, dar uite ca se intampla.

Omu, n-a zis nimeni asta. Dar cateodata prea exagerezi si unele scenarii puse de tine pe foaie ori sunt 1 la milion, ori chiar sunt rupte din filme.

Hai sa-ti zic eu o patanie interesantade anu' trecut... sa-ti arat ca nu sunt zmeu.

Eram pe o fosta mobra (Virago 535) eu si pretina mea pasagera-n spate, mergeam pe Pache Protopescu spre Vatra Luminoasa. Inainte de intersectia cu str. Traian, cu vreo 30 metri inainte de semafor e statie de troleu. Bun... aveam cam 45 km/h, semaforul era verde, dar eram pe franare ca acolo-s linii de tramvai naspa, si din fata troleului oprit in statie, repeT: din FATA troleului, imi sare o tanti in fata si ramane blocata ca tuta iepurele-n faruri...pe dreapta nu puteam ocoli ca era troleul, asa ca am franat la limita pana langa ea si am ocolit pe stanga, ceea ce e naspa, ca tanti putea oricand sa o ia iar la fuga, dar decat sa dau in ea... am sterpelit-o cu cotu' si exteriorul piciorului cat sa-i deranjez putin geaca pe ea...dupa ce m-am oprit si a coborat pretina din carca mea (la propriu, ajunsese in carca mea), ma uit in spate si-o vad tanti cum tzopaia spre totuarul celalalt strigand "Scuzeeeee, vina meaaaaa!" si-o ia la pas alergator, asa ca intorc mobra si urc pe trotuar langa ea.

"Stai femeie, unde fugi asa? ai patit ceva, esti bine?"

"Da, sunt bine, scuze, e vina mea"

"Daca tot o iei prin fata troleului, de ce dracu nu belesti ochii ca era sa ne omori pe toti 3"

stii care a fost replica

"Scuze, ma grabeam sa ajung la cineva la spital cu mancare" :rolleyes:

ce dracu sa mai zici, am inteles-o si pe ea..dar sa se asigure bine daca tot o ia pe aratura ca putea sa ajunga la spital cu inca 2 prieteni, dar pe post de pacienti, nu de viztitatori.

Ma rog, cand a plecat ghici ce face: TRAVERSEAZA PE ROSU!

Eh, a doua zi venea cineva sa-mi cumpere mobra... daca ma trantea tanti, mai vindeam plua! ti s-ar parea normal ca in stuatia asta eu sa pierd banii? ca sa nu mai zic de rani si altele...

 

Referitor la Nicole...

Nu stiu cine este fata asta si daca traieste din necazurile altora, dar din ce vad eu aici, faptul ca aduce la cunostinta niste accidente, niste lucruri teribile ce se pot intampla oricaruia dintre noi, nu poate fi decat laudabil.

Si "stirele" de la ora 5 fac acelasi lucru, dar crede-ma ca nu sunt laudabile.

 

Apropos de caini.

Au am observat o chestie, cainii din Bucuresti traverseaza mai bine decat oamenii... mereu vad caini care asteapta la trecerea de pietoni, sau cand traverseaza printr-un loc d-asta fara trecere, le face capu ca pendulul, foarte haioasi! :laugh:

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea tare!

 

Accident moto - pieton beat; concluzia: Nu va urcati bauti la volan! :rolleyes:

 

Plus ca de la 40km/h poti opri in 25 m fara mari probleme. Ceva nu se potriveste in postul ala, fie distanta, fie viteza... eu am un sentiment ca cea de-a doua...

 

Concluzia nici eu nu am inteles-o.

 

Dar omul zice ca erau 25 m pana la semafor. Nu boschetarul era la 25 m. Mai citeste odata inainte sa iti pui asa intrebari existentiale.

 

Sanatate motoristului.

Editat de BBL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a spus nimeni ca nu e reala, dar e un risc pe care omu' respectiv si-l asuma si daca o sfecleste, sa plateasca, fie cu bani in caz de daune materiale sau raniri usoare, fie cum zicea legea, adica mititica... si nu "din culpa" pentru ca o face intentionat, nu fara sa vrea

 

 

Oke, sa presupunem prin absurd chestia asta...dau gaz cat cuprinde sa ajung acasa DAR nu trec pe rosu ca un chior....daca e sa trec pe rosu, ma asigur bine sa vad daca pot. Cu ce o mai ajut eu pe mama daca nu mai ajung deloc pentru ca am facut ca boul accident mergand cu ochelari de cal?

 

 

Omu, n-a zis nimeni asta. Dar cateodata prea exagerezi si unele scenarii puse de tine pe foaie ori sunt 1 la milion, ori chiar sunt rupte din filme.

Hai sa-ti zic eu o patanie interesantade anu' trecut... sa-ti arat ca nu sunt zmeu.

Eram pe o fosta mobra (Virago 535) eu si pretina mea pasagera-n spate, mergeam pe Pache Protopescu spre Vatra Luminoasa. Inainte de intersectia cu str. Traian, cu vreo 30 metri inainte de semafor e statie de troleu. Bun... aveam cam 45 km/h, semaforul era verde, dar eram pe franare ca acolo-s linii de tramvai naspa, si din fata troleului oprit in statie, repeT: din FATA troleului, imi sare o tanti in fata si ramane blocata ca tuta iepurele-n faruri...pe dreapta nu puteam ocoli ca era troleul, asa ca am franat la limita pana langa ea si am ocolit pe stanga, ceea ce e naspa, ca tanti putea oricand sa o ia iar la fuga, dar decat sa dau in ea... am sterpelit-o cu cotu' si exteriorul piciorului cat sa-i deranjez putin geaca pe ea...dupa ce m-am oprit si a coborat pretina din carca mea (la propriu, ajunsese in carca mea), ma uit in spate si-o vad tanti cum tzopaia spre totuarul celalalt strigand "Scuzeeeee, vina meaaaaa!" si-o ia la pas alergator, asa ca intorc mobra si urc pe trotuar langa ea.

"Stai femeie, unde fugi asa? ai patit ceva, esti bine?"

"Da, sunt bine, scuze, e vina mea"

"Daca tot o iei prin fata troleului, de ce dracu nu belesti ochii ca era sa ne omori pe toti 3"

stii care a fost replica

"Scuze, ma grabeam sa ajung la cineva la spital cu mancare" :rolleyes:

ce dracu sa mai zici, am inteles-o si pe ea..dar sa se asigure bine daca tot o ia pe aratura ca putea sa ajunga la spital cu inca 2 prieteni, dar pe post de pacienti, nu de viztitatori.

Ma rog, cand a plecat ghici ce face: TRAVERSEAZA PE ROSU!

Eh, a doua zi venea cineva sa-mi cumpere mobra... daca ma trantea tanti, mai vindeam plua! ti s-ar parea normal ca in stuatia asta eu sa pierd banii? ca sa nu mai zic de rani si altele...

 

 

Si "stirele" de la ora 5 fac acelasi lucru, dar crede-ma ca nu sunt laudabile.

 

Apropos de caini.

Au am observat o chestie, cainii din Bucuresti traverseaza mai bine decat oamenii... mereu vad caini care asteapta la trecerea de pietoni, sau cand traverseaza printr-un loc d-asta fara trecere, le face capu ca pendulul, foarte haioasi! :laugh:

Eu nu spun ca lucrurile astea sunt normale, ci ca se pot intampla si trebuie sa avem grija.

Eu am mai spus si ca, atunci cand ne deplasam pe un drum presarat cu stradute laterale, trebuie sa circulam macar cu viteza regulamentara si atenti la acestea, pentru ca oricand poate iesi un nene neatent, care nu respecta semnul STOP sau nu cedeaza... Din pacate, chiar ieri a aparut aici un accident mortal, cand un nene nu a respectat semnul STOP si a iesit in fata motociclistului.

Deci, repet, eu nu spun ca astea sunt lucruri normale, ci ca se pot intampla si trebuie sa circulam in consecinta.

Cu ce il mai incalzeste pe motociclistul mort ca a avut dreptate d.p.d.v. legal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si "stirele" de la ora 5 fac acelasi lucru, dar crede-ma ca nu sunt laudabile.

 

Apropos de caini.

Au am observat o chestie, cainii din Bucuresti traverseaza mai bine decat oamenii... mereu vad caini care asteapta la trecerea de pietoni, sau cand traverseaza printr-un loc d-asta fara trecere, le face capu ca pendulul, foarte haioasi! :peace:

 

Sa nu comparam stirile cu o incercare timida de a fi reporter.

 

Cainii s-au invatat! Sunt mai uniti ca noi oamenii. D`asta nu sunt de acord cu replica "viata de caine". E de 100x mai buna....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape că-mi era dor de toți racerii ăștia nocturni. Poate că ați uitat motivul pentru care vă luați mobră...nu pentru aderența la frânare, nici pentru siguranța fizicului tău și a pasagerului în cazul unui accident, CI PENTRU CĂ VĂ PLACE ADRENALINA și acceptați toate riscurile pe care o mobră le aduce.

 

Dacă pe timp de seară, nu reduci viteza la limita evitării oricărui pericol în apropierea intersecțiilor și a trecerilor de pietoni, atunci îți asumi riscul ca oricând să iasă în față vreun boschetar sau vreo tută căscată.

 

Nu e normal să se întâmple așa ceva, însă vine cu riscurile meseriei, meseriei de a fii racer pe meleagurile mioritice. Nu-ți plac șansele? Ura și la gară., ia-ți mașină.

 

Iar poveștile cu daunele totale la 40km/h le-am auzit de m-am acrit. La 40km/h, dacă te infigi în frâne nu te tăvăleși în ultimul hal nici tu, nici mobra. Nu face mobra daună totală și nici echipamentul ăla nu se terfelește cât să nu mai poată fii purtat.

 

Deci, până nu văd o înregistrare video cu accidentul în care să se vadă ochiometric că ăla circula regulamentar, rămân sceptic.

 

Iar domnișoara Nicole e invitată să-și continue "reportajele" morbide...poate așa le intră mintea-n cap mini-racerilor în devenire ...ăștia care nu au permise dar conduc mobre > 125cc.

 

Mai mult, nu există nici un regulament care să interzică postarea legăturilor către alte site-uri în cadrul forum-ului, iar dacă totuși există, e ascuns bine.

 

În continuare, asfalt uscat, fir întins și ce vă mai urați voi între voi ...dar în special, căscați ochii bine, ca să nu vină fata să vă facă poze ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape că-mi era dor de to?i racerii ă?tia nocturni. Poate că a?i uitat motivul pentru care vă lua?i mobră...nu pentru aderen?a la frânare, nici pentru siguran?a fizicului tău ?i a pasagerului în cazul unui accident, CI PENTRU CĂ VĂ PLACE ADRENALINA ?i accepta?i toate riscurile pe care o mobră le aduce.

 

 

 

Iar pove?tile cu daunele totale la 40km/h le-am auzit de m-am acrit. La 40km/h, dacă te infigi în frâne nu te tăvăle?i în ultimul hal nici tu, nici mobra. Nu face mobra daună totală ?i nici echipamentul ăla nu se terfele?te cât să nu mai poată fii purtat.

mda, sa nu crezi.

plecat de la stop ,maxim 50 km /h - in fata aveam un scuter, masina facut dreapta peste mine - schimbare de banda fara semnal, fara asigurare, mobra mea aruncata din aripa lui in 3 masini parcate pe bulevard. deviz honda ? 10500 euro pretul motorului de nou ? 7800. e dauna totala sau ba ? echipamentul se mai poate purta daca ai noroc ca geaca sa se descoasa si sa nu se rupa, viziera sa nu se zgarie, etc.

fraza "La 40km/h, dacă te infigi în frâne nu te tăvăle?i " e foarte corecta.

daca ai timp sa te infigi.

Editat de Grigu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape că-mi era dor de toți racerii ăștia nocturni. Poate că ați uitat motivul pentru care vă luați mobră...nu pentru aderența la frânare, nici pentru siguranța fizicului tău și a pasagerului în cazul unui accident, CI PENTRU CĂ VĂ PLACE ADRENALINA și acceptați toate riscurile pe care o mobră le aduce.

 

Dacă pe timp de seară, nu reduci viteza la limita evitării oricărui pericol în apropierea intersecțiilor și a trecerilor de pietoni, atunci îți asumi riscul ca oricând să iasă în față vreun boschetar sau vreo tută căscată.

 

Nu e normal să se întâmple așa ceva, însă vine cu riscurile meseriei, meseriei de a fii racer pe meleagurile mioritice. Nu-ți plac șansele? Ura și la gară., ia-ți mașină.

 

Iar poveștile cu daunele totale la 40km/h le-am auzit de m-am acrit. La 40km/h, dacă te infigi în frâne nu te tăvăleși în ultimul hal nici tu, nici mobra. Nu face mobra daună totală și nici echipamentul ăla nu se terfelește cât să nu mai poată fii purtat.

 

Deci, până nu văd o înregistrare video cu accidentul în care să se vadă ochiometric că ăla circula regulamentar, rămân sceptic.

 

Iar domnișoara Nicole e invitată să-și continue "reportajele" morbide...poate așa le intră mintea-n cap mini-racerilor în devenire ...ăștia care nu au permise dar conduc mobre > 125cc.

 

Mai mult, nu există nici un regulament care să interzică postarea legăturilor către alte site-uri în cadrul forum-ului, iar dacă totuși există, e ascuns bine.

 

În continuare, asfalt uscat, fir întins și ce vă mai urați voi între voi ...dar în special, căscați ochii bine, ca să nu vină fata să vă facă poze ...

 

Mestere, daca chiar esti curios da-mi un semn si-ti arat eu pe PM, ca sa nu postez aiurea aici, cum se face dauna totala o mobra SEMIcarenata, din 2002, la viteza de 30 la ora (abia plecata omeneste de 10 m de la semafor) fara a avea atins nimic esential, adica am mers cu ea inca o luna, pana am dus-o in service. Dar a iesit dauna totala. Si ca sa nu fie dubii, era vorba de un CB 500 S. Valoare calculata de asigurator in 2008 - 3500E; valoare daune - 4200E. (sumele sunt aproximative, dar proportia cam asta a fost) Numai plastice, semnale, capete ghidon, far si alte d-astea.

Asa ca la o sportiva nu ma mira daca ies pagubele in jur de 5000 E.

Despre accident... cu homlesii e ca si cu cainii: nu raspunde nimeni pentru ei. Iar ei insisi cu atat mai putin. Ghinion total pentru cine are de-a face cu ei pe strazi.

Despre don'soara aia cu blog morbid... asta devine dupa facultati, coane Fanica... Eu as fi curios s-o vad cum conduce motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donc, cazul de față nu este chiar unul din cele descrise mai sus...

 

Hai să excludem plecările de la semafor (maxim 40/h care era cand te-ai uitat tu pe bord, nicidecum cea de la care ai început să frânezi că ai văzut căscăul că vine spre tine ...) că ne complicăm...Hai să excludem și cazurile în care facem deviz-ul la service-ul unui amic, ca să obții cât mai mulți bani din repararea mobrei acasă...(aviz gaborilor de la rutieră de pe forum care fac asta :D)...

 

Noi vorbim de doi motocicliși care veneau încet și regulamentar la semafor și care nu au zărit sinucigașul ...Acum dacă-mi zici că boschetaru' a sărit de după mașină fix în gâtu' racerului când acesta devansa jeep-ul (că am ințeles că era o mașinuță mai măricică)...închid forum-ul și mă duc la treaba mea :P ...dar bag mâna în foc că nici raceru' nu mergea cu 50 și nici boschete n-a sărit fix în gâtu' racerului ...eu zic că poate ar trebui investigat mai mult cazul decât să avem încredere în ce zice fratele/mama/tatăl motociclistului implicat.

 

De rip și alte povești motocicliste de forma: Nu contează ce-am facut eu, contează că ăla a greșit, e forumul plin. Nu văd de ce vă supără fata asta care vă aduce știrile cât sunt calde...gen, fix înainte să se instaleze rigor mortis.

 

Astfel, dragi colegi de ...șosea, dacă muriți cu prioritatea și cu dreptatea în mână, nu rezolvați nimic. Lecția e simplă, mergi în oraș? CAȘTI OCHII BINE...ca să nu te plângi că boschetarii nu pot fi trași la răspundere, sau că tinerele domnișoare cu una, două sau mai multe facultăți îți fac poze pe spațiul public deschis traficului rutier ...mai exact, pe caldarâm.

 

Iar domnișoara Nicole se descurcă destul de bine cu bârâitoarea ei de 125cc. și are destui km făcuți cu mașinuța din dotare :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi vorbim de doi motocicli?i care veneau încet ?i regulamentar la semafor ?i care nu au zărit sinuciga?ul ...Acum dacă-mi zici că boschetaru' a sărit de după ma?ină fix în gâtu' racerului când acesta devansa jeep-ul (că am in?eles că era o ma?inu?ă mai măricică)...închid forum-ul ?i mă duc la treaba mea :D ...dar bag mâna în foc că nici raceru' nu mergea cu 50 ?i nici boschete n-a sărit fix în gâtu' racerului ...eu zic că poate ar trebui investigat mai mult cazul decât să avem încredere în ce zice fratele/mama/tatăl motociclistului implicat.

 

Omule, faza asta ti se putea intampla si tie si oricui, lasa-ma cu viteza in limita evitarii oricarui pericol... nu exista nici daca stai pe loc - stiu cateva cazuri in care au intrat pietoni alergand in masini sau mobre care stateau in coloana...

 

Asa si daca vine tiru' pe rosu si te face praf esti tot partial de vina ca n-ai circulat destul de atent cand aveai verde???

 

Iar domni?oara Nicole se descurcă destul de bine cu bârâitoarea ei de 125cc. ?i are destui km făcu?i cu ma?inu?a din dotare :peace:

 

Asa de curiozitate... am aruncat un ochi la ultimele tale post-uri.... ciudat... din doua pagini la cate m-am uitat - majoritatea in topicuri de accidente...

 

E plin forumul de moralisti, de fani ai rubricii de accidente si de teoreticieni care n-au fost acolo si stiu ca nu avea cum sa se intample asa cum au zis martorii si cei care au oprit la accident, nu ca sa traga o poza pt blog ci ca sa vada daca pot sa dea o mana de ajutor...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...