Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

astazi sa speram ca pleaca spre tromso. trebuia sa plece de ieri da' se inrautatise foarte mult vremea, asa ca a mai amanat un pic plecarea.

Dar unde e acum?

A fost la Nordkapp/kinn ?

 

Si eu dau refresh la pagina de 2 ori pe zi si inca nimic... :crack:

(de fapt daca in norvegia internetul e asa de usor de gasit si ieftin ca braga ca in germania/austria... e clar )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intrebam si eu. De 7 zile n-a mai postat la fel, si sunt cu referesh-ul pe blog din ora in ora. Ma temeam ca s-a intamplat ceva, dar ma bucur sa aud ca eu ok :crack: Sper sa auzim vesti in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg care e traseul?!?! Pentru ca din Tromso va trebui sa faca cale intoarsa pentru orice destinatie. Oricum, e frumoasa aventura asta.

 

 

ce conteaza cum e traseul in comparatie cuocurile prin care seplimba. Cred ca si eu as face dus intors de cateva ori anuminte portiuni de drum din zona fiodurilor.

 

Vreme frumoasa sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* poate o fi pus mana pe el o nordica si, din cate povestea motoadvpunctro, ...greu sa rezisti. apoi greu sa mai scapi! :crack:

 

sa speram ca e sanatos si tot pe doua roti si o sa aiba net curand.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei doi baieti din Brasov plecati in jurul lumii mai au putin si ajung la Vladivostock, au trecut prin Mongolia si sunt cu Transalpuri. Si nu li s-a stricat nimic.

au ceva site baietii astia, pe unde povestesc...?

ca am cautat si nu gasesc nimic de ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata-ma-s!

 

Din pacate, am prins un mic firicel de net pentru 5 minute, insuficient pentru a posta si pe blog, cu ale lui poze, muzica si (mai nou) video calare pe melc!

 

Sunt bine, sanatos, Melcul la fel. Singura problema e ca nu-mi pot tine ochii la drum. Sunt in insulele Lofoten, in Ramberg, si pun la indoiala ca "pe-un picior de plai, pe-o gura de rai" se refera la Romania...

 

Daca nu as sti peisajul familiar al campingului, as putea jura ca am murit si m-am trezit in Rai. Si, ma rog, dac-as crede in Rai :crack:

 

Va asigur ca, poate spre dezamagirea unora, tot găina română face ciorba bună!

 

Să ne vedem cu bine Âşi poate Âşi c-o postare, două, trei, patru :)

Mesaj completat

el ar trebui sa fie cu motorul pe la tromso pana acum. a plecat spre sud. pana acum a fost mai la nord de nordkapp, la scarfvag.

 

Nu ma duc la Tromso, e prea out of the way. Si nici la Nordkinn, am fost la Knivsjelloden, care-i mai la nord de Nordkapp, langa Nordkapp si e cel mai nordic punct, punct. Nu Nordkinn, ala e cel mai nordic punct al europei continentale, Nordkapp fiind pe o insulă. Si n-avea rost, fara GPS...

 

Din Lofoten, ma dau in jos pe-o rază spre Bergen si Stavanger. Dar nu mi-o luati in nume de rau daca se schimba planul... Sunt si eu ca vremea din insulele de p-aici: schimbător.

 

(Skarsvag, nu Scarfvag.)

 

Pentru ca n-am GPS, merg după indicatoare, hartă (de azi) Âşi ocazional după busolă. Old style, baby!

 

Probleme tehnice: GPS instabil (uneori merge, ceea ce mă face să cred că e ceva legat de umezeală), mi s-au dus căÂştile, le-am rupt (ambele perechi, una în Rusia, una aici). Cauciucul față dă semne îngrozitoare de toceală (l-am schimbat doar pe cel de pe spate). S-a oxidat butonul de fază lungă Âşi nu pot sta decât pe faza scurtă, dar nu-i bai, că oricum e reglată cam sus. În rest, trebuie să Âştiu doar să-i pun benzină Âşi să apăs de butoanele alea de p-acolo. A, Âşi să trag de coarne când Âşi când. ÂŞi mai dau cu seu de motor pe lanțul cela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma duc la Tromso, e prea out of the way. Si nici la Nordkinn, am fost la Knivsjelloden,

care-i mai la nord de Nordkapp

 

Felicitari pentru noul jalon Knivskjellodden !

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Lofoten, ma dau in jos pe-o rază spre Bergen si Stavanger.

 

Pentru ca n-am GPS, merg după indicatoare, hartă (de azi) Âşi ocazional după busolă. Old style, baby!

 

Nu rata la Bergen urcarea cu trenuletul sus pe munte, din oras... imaginea este priceless. Si piata de peste din port, macar ca spectacol.

De la Stavanger fa toata coasta pana la Oslo; in Oslo exista un camping deasupra orasului cu panorama extraordinara.

 

La cat de incet trebuie sa mergi in Norvegia, ai timp sa vezi indicatoarele linistit; dupa parerea mea, in Europa "civilizata", exceptand cautarea unei adrese anume in oras, GPS-ul e pt. cei care nu sunt in stare sa se orienteze pe o harta... nu este necesar.

(vezi ca stau si cu radare tip pistol, amenda se da si de la 3km peste limita si e f mare)

 

De la Bergen in jos va trebui sa platesti niste taxe de drumuri; se putea si sa treci fara sa platesi (fara a proceda ilegal) si pe baza numarului pozat sa platesti ulterior de acasa... mie nu mi-au venit niciodata facturile, mai intreaba eventual la o banzinarie.

 

Drum bun in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu vechituri va momesc, ce sa fac... Abia acum am ceva timp sa stau pe indelete pe net.

 

:baldy:

 

http://calarepemelc.ro/2010/08/12/nordkappatul-lumii/

 

Sunt langa Trondheim, intr-un camping si cred ca mai stau o zi p-aci, sa vad si eu Trondheimul cum se cuvine. Am mers ieri 750 de km, dar va jur ca nu-i simt!

 

(lucrez si la celelalte postari...)

Mesaj completat

* acuma citesc up-date!

 

good to be alive, Orlando, right? ;)

 

Oh, yea!

Mesaj completat

Doua noi postari, tocmai scoase din cuptior:

 

(cititi, va rog, in ordinea asta):

 

http://calarepemelc.ro/2010/08/12/un-suedez-in-norvegia/

 

si

 

http://calarepemelc.ro/2010/08/12/muzicantii-din-bremen/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt langa Trondheim, intr-un camping si cred ca mai stau o zi p-aci, sa vad si eu Trondheimul cum se cuvine. Am mers ieri 750 de km, dar va jur ca nu-i simt!

 

Deja mersul pe motocicleta a devenit rutina, te simti mai bine pe 2 roti decat pe 2 picoare.. :baldy: , nu-i asa?

Cum e senzatia aia ca mergi in salturi si ca esti usor ca fulgul cand cobori pe de moto? ;)

 

Am citit cele doua postari dimineata: vorba se misca repede pe apele internetistice si zvonul ca ai bagat "marfa" ajunge repede la fiecare. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca dl orlando aka black dirt ar trebui recompensat cu ceva donatie pt relatarile sale, daca doriti sa faceti asta si nu aveti posibilatati tehnice strangeti ce aveti de strans si ii trimit eu paypal.

 

Evident!

 

Eu am scris ca-l rasplatesc cu cazare cand vrea el.. Il duc si la pescuit! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca dl orlando aka black dirt ar trebui recompensat cu ceva donatie pt relatarile sale, daca doriti sa faceti asta si nu aveti posibilatati tehnice strangeti ce aveti de strans si ii trimit eu paypal.

 

 

Subscriu! Multi s-au laudat pe forum. Si pe site vad numai 160$ stransi :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O postare noua si veche, in acelasi timp!

 

http://calarepemelc.ro/2010/08/13/neizgonirea-din-paradis/

 

E ok, nu va (mai) chinuiti cu donatiile. Multumesc pentru ce s-a strans pana acum, dar e ok, lumea nu da bani unui om fericit, ce naiba!

 

De obicei recompensam doar mizeria :laugh: Doar ca-i zicem "ajutor".

 

Serios, ma descurc eu.

Mesaj completat

Am reusit sa uploadez (dupa 3 ore!) videoclipul cu muzicantii din Bremen. :drink:

 

Deci daca doriti sa (re)vedeti:

 

http://calarepemelc.ro/2010/08/12/muzicantii-din-bremen/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"AÂşa că am întors spre Knivskjelloden,

cel mai nordic punct, mai nordic chiar decât Nordkapp-ul.

 

Următoarele zile am dormit în cort, pe marginea drumului, pe drumeaguri laterale.

M-am spălat cu Âşervețele umede Âşi am mâncat supe Âşi conserve.

Când obosesc, mă odihnesc. Când mi-e foame, mănânc. Când mi-e sete, beau.

 

Sunt liber."

 

 

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...