Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

:P Stai nenea bland ca nu ma refeream la tine. Era doar o remarca generala. :)

 

On-topic:

 

Tu chiar crezi ca reusesti in 3 luni sau ai rafacut socoteala. Eu as avea indoieli. LWR a durat 4 luni din cate stiu si au avut ditamai caravana cu ei. Sau poate ma insel eu. Dar tot nu vad cum poti face tura asta in 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
ceva noutati ?

vize ? planuri?

pregatiri ?

 

Ei bine, sunt cam dezumflat...

 

Pregatirile au continuat, mi-am luat ce-mi mai lipsea: aragaz+butelie camping, pelerina ploaie, GPS, sac dormit, scule care-mi mai lipseau din trusa, mi-am luat domeniu, am platit hostingul, m-am interesat la ACR, la Omniasig (pt. asigurarea de sanatate), mi-am facut pasaport electronic biometric, am dat mailuri la service-uri sa ma interesez de costul reparatiilor, la posibili sponsori, am umblat pe la ambasade, am dat mailuri la transportatori, am schimbat euro, insa...

 

Sponsorii sunt foarte reticenti, sceptici, neincrezatori sa dea bani pentru asa ceva... De peste tot am primit raspunsuri negative. Bine, e drept, n-am trimis chiar peste tot, o sa mai trimit, dar, realist vorbind, fara sponsorizari nu am cum sa duc la capat asa ceva, nu cu banii de care dispun. Doar transportul peste oceane face, cumulat, 5500 de euro (la modul optimist, la modul realist, 6000-6500 de euro; defalcat, 2000 de euro peste Atlantic, 3500 de euro peste Pacific, transport aerian). Pe de o parte, ii inteleg: cine ar da bani unui om care n-a confirmat nimic, nu are nici experienta anterioara si mai pleaca si pe un motor vechi, pasibil de a se strica... Nimeni nu vrea sa-si asocieze numele cu un eventual esec.

 

Din Rusia in Canada nu exista transport direct (nu din Vladivostok), ci doar via Japonia sau Coreea de Sud, prin feribot. Am investigat intai varianta japoneza, mai ales ca am un prieten acolo care mi-ar fi putut oferi o "bula de aer", financiar vorbind. La Ambasada Japoniei, raspunsul a fost negativ: nu pot conduce in Japonia, nici cu permis romanesc, nici cu cel international. Prietenul meu de acolo mi-a zis altceva: se poate conduce cu permis international (il cred mai degraba pe el, decat pe romanii de la Ambasada Japoniei). Insa... trebuie sa ai bani pentru Carnet de Passage en Douane. Am fost la ACR (singura autoritate emitenta) si costurile sunt asa: 600 lei Permisul International de Conducere, 500 de euro (!) nerambursabil, costul Carnetului + o garantie de 5000 de euro, valoarea calculata a motocicletei in Japonia x 150%. Cifrele mi-au vorbit destul de clar, Japonia cade ca optiune.

 

Ramane Coreea de Sud. Am vorbit cu transportatorii de acolo (cred ca am trimis peste 50 de mailuri, mi s-a raspuns doar la 4 si doar 2 mi-au dat preturi sau urmeaza sa-mi dea). Lucurile sunt destul de confuze si acolo, cu permisul. Contactul meu coreean imi spune ca e voie cu permis international emis in Romania, dar pe HUBB am citit ca au fost germani care au avut probleme cu permisul international emis in Germania. Cu toata incertitudinea, sunt dispus sa risc sa merg pe rotile mele, intrucat numai transportul motocicletei in Coreea de Sud, din port in aeroport e 600 de dolari!! Momentan, astept stiri de la celebra (pe HUBB) Wendy Choi, care m-a rugat sa astept pana pe 25 mai (azi, adica), pentru c-au fost sarbatori nationale in Coreea de Sud.

 

Nu am facut inca cerere pentru viza de Rusia, vreau sa am pe ce sa ma bazez clar in Coreea de Sud si apoi arunc banii pe invitatie, viza si asigurare de sanatate (150 $ + 75$ + 200 lei, la o suma asigurata de 50.000 de Euro, pe 3 luni, in toata lumea cu exceptia SUA si Israel, la Omniasig).

 

Apoi, mai sunt cateva probleme organizatorice... Nu am rezolvat inca cu bagajele laterale, cu montarea unei prize de 12V (ma rog, o sa cumpar una de la louis, cu 13 euro) si cu montarea de crashbar-uri. Dar astea-s detalii...

 

Iar peste toate astea, se suprapune o dilema si mai nasoala, mai nasoala decat toate cele de mai sus: vine criza (parerea mea e ca inca nu a inceput plansul si scrasnirea dintilor in Romania, inca; nu ne dezmintim, suntem cu 50 de ani in urma cu totul!), iar ai mei depind (aproape) in totalitate de mine financiar. Toti sunt pensionari (cu pensii mici), in curs de pensionare sau elevi. Inima-mi spune sa plec, capul imi spune sa stau sa am grija de ei si sa nu ard bruma de osanza financiara care s-a pus pe mine.

 

Pragmatic vorbind, am trei solutii:

 

1. Ma zbat mai tare, chiar daca posibil inutil, sa fac rost de sponsorizari pana la suma de care am nevoie.

2. Renunt sa plec anul asta si aman pentru la anul; posibil sa ma amagesc ca plec la anul, daca o sa fie criza naspa o sa se duca si banutii stransi, dar am constiinta impacata ca am stat langa ai mei.

3. Renunt la sponsorizari/donatii si fac o tura ceva mai mica decat inconjurul lumii (de ex: merg pana la Baikal si inapoi, sau pana-n Nordkapp si inapoi), cu banii pe care-i am sau o parte din ei, in modul "survivalism" (adica doar banii de bezina sunt ficsi, cu restul urmand a ma descurca cum pot). Facand asta, o sa am o posibila "carte de vizita" de aratat sponsorilor, dobandesc ceva experienta, nu-mi pierd slujba ("vaca de muls"; e util sa ai lapte in vreme de criza) etc.

 

1 e o nebunie, 2 e o fasaiala dezonoranta, iar 3 e un compromis pe care-l urasc.

 

Asta-i situatia...

 

P.S.: In eventualitatea in care nu plec, poate e inutil sa mentionez, fiind o chestie de bun-simt, dar o sa le platesc cauciucurile primite gratis celor de la Heidenau. In rest - pentru carcotasii din public - nicio finanta nu a fost ranita in timpul acestui zbucium, cu exceptia finantelor mele proprii.

 

Inca odata, multumiri celor care m-au sustinut, sfatuit sau au adus obiectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca dispare entuziastmul si revii cu picioarele pe pamant?

 

bine, daca tu nu ai inca invitatia de rusia, (ce s-a intamplat cu atitudinea plec orice ar fi?) cu greu mai pleci anul asta.

daca vrei sa pleci la anul, cu greu o sa te mai bucuri de ajutorul celor de pe acest forum pentru ca risti sa pierzi tot respectul :) ... singura ta solutie e sa pleci undeva. sau sa te faci de rahat (iarta mi exprimarea ideilor nepolitios dar realist)

 

despre sponsori? cam greu daca nu iti sunt prieteni;) . ... au fost ture mai tari pentru care nu s-au gasit sponsori. sunt oameni care sunt in juru lumii de mai bine de un an , doi si gasesc greu sponsori.. imagineaza ti in romania, in conditiile in care tu, asa cum ai zis, nu ai confirmat nimic..

 

bun, revenind.. daca ajungi la concluzia ca nu se poate turul lumii (impotetic vorbind) ai doua variante : nu mai pleci deloc, sau pleci in alta parte.

 

ramane sa pleci est sau vest, sua sud... nord ar fi o prostie de pleci (zic eu): este frig, mai greu de dormit afara, in parcari, etc, si mai scumpa viata.

 

vrei aventura (parerea mea) romania - bulgaria, grecia, serbia, croatia, macedonia, bosnia hertegovina, vezi tu parea aia de harta.

daca esti obosit, lefter, o iei spre casa, esti aproape, daca nu continui cu italia..

de acolo esti liber sa o iei spre casa, (lefter, obosit) sau spre algeria daca vrei ceva mai hard core..

 

din italia... daca nu vrei algeria, si nu vrei aasa, franta. sudu, eventual spania. de acolo daca vrei hard core, lefter sau criza de timp, spre casa sau iar spre africa..

 

eu asa as face ...

 

marc-algeria imposibil , granite inchise..

 

transport feribot africa continent cam 50e .. nu cat avionu , sezantii tari.. o gramada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine, sunt cam dezumflat...

 

 

 

 

Pragmatic vorbind, am trei solutii:

 

1. Ma zbat mai tare, chiar daca posibil inutil, sa fac rost de sponsorizari pana la suma de care am nevoie.

2. Renunt sa plec anul asta si aman pentru la anul; posibil sa ma amagesc ca plec la anul, daca o sa fie criza naspa o sa se duca si banutii stransi, dar am constiinta impacata ca am stat langa ai mei.

3. Renunt la sponsorizari/donatii si fac o tura ceva mai mica decat inconjurul lumii (de ex: merg pana la Baikal si inapoi, sau pana-n Nordkapp si inapoi), cu banii pe care-i am sau o parte din ei, in modul "survivalism" (adica doar banii de bezina sunt ficsi, cu restul urmand a ma descurca cum pot). Facand asta, o sa am o posibila "carte de vizita" de aratat sponsorilor, dobandesc ceva experienta, nu-mi pierd slujba ("vaca de muls"; e util sa ai lapte in vreme de criza) etc.

 

1 e o nebunie, 2 e o fasaiala dezonoranta, iar 3 e un compromis pe care-l urasc.

 

cu bugetul ala, poate ocolesti Marea Neagra ... de "incalzire"

Cam la ce te-ai gandit privind securitatea si sanatatea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, nu vad ce e rau daca scrie pe forum ce vrea sa faca. e drept ca nivelul unora e sub nivelul marii dar cu totii speram la mai bine. astia suntem deocamdata. cu amr-ul tau mai incet, fac eu maine vreo 20 de amr-uri ca ale tale. daca te-ai pus acolo fa ceva pt mase oricum ar fi ele si arata respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu bugetul ala, poate ocolesti Marea Neagra ... de "incalzire"

Cam la ce te-ai gandit privind securitatea si sanatatea ?

 

Daca e vorba de securitate, ma abtin sa ocolesc Marea Neagra. E destul de tensionata situatia in Caucaz, mafioti locali, rapiri... E ca si cum te-ai duce cu cortul in Transnistria.

 

Angi, n-am zis ca nu plec. Inca. Am zis ca sunt dezumflat, e o diferenta. De stat acasa nu stau.

 

Acum ma zbat sa fac rost de fonduri pe care sa ma pot baza, altele decat cele proprii.

 

Invitatia pentru viza turistica de Rusia se obtine intr-o zi, maxim 2. Invitatia pentru viza de afaceri dureaza intre 8 si 16 zile (lucratoare, din pacate...) Viza se elibereaza in 5 zile. Deci Rusia ramane o destinatie valabila, nu vad de ce n-as pleca anul asta in Rusia. Eventual pana la Baikal si inapoi.

 

Ca tot am invatat rusa in ultima vreme :lol:

Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. De stat acasa nu stau.

 

Mestere, inteleg ca nu prea ai bani. Reclama ti-ai facut. Daca vrea vreunul de pe aici sa te ajute cumva, stie de tine si te contacteaza.

Acum, daca vrei sa pari un om serios, lasa vorbaraia. Urca pe motor si vorbim dupa ce te intorci. Restul e cancan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Orlando, la o adica nici un moment nu este unul prielnic pentru a-ti lasa familionul cu grija zilei de maine si a renunta la tot ce ai agonisit pana atunci. Cel putin nu constient. Sunt convins ca iti faci socotelile cum crezi de cuviinta si faci una buna. De-o fi sa nu placi anul asta eu unu te invit la ture mai scurte de o zi sau doua. Nu stiu cate experienta in plus am dar din ce zici asa se pare. Si poate cu ceva km la bord o sa ti se para mai interesant sa pleci la drum lung sau chiar dimpotriva. Poate iti piere cheful de plecat.

 

Keep us posted.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axor -3 zile pauza

 

On-topic: inainte de a incepe munca catre orice vis, trebuie si un pic de pragmatism in a-ti asigura reusita. Parerea mea.

 

Si va rog, nu mai continuati cu "corpuri expeditionare" (pfff) , reclama, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E superb sa vezi ca exista astfel de vise si oameni care cred in ele. Realiste sau nu, mai mari sau mai mici, ele ne duc acolo unde vrem cu adevarat sa ajungem.

 

Ati observat totusi ca sunt din ce in ce mai multi oameni care fac asta? Care lasa totul, risca totul, pentru a pleca in jurul lumii sau in calatorii mai mult sau mai putin exotice? Ma tem ca nu se vor gasi sponsori pentru toti. Solutia e fie o idee geniala, fie o experienta anteriora care poate garanta investitia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E superb sa vezi ca exista astfel de vise si oameni care cred in ele. Realiste sau nu, mai mari sau mai mici, ele ne duc acolo unde vrem cu adevarat sa ajungem.

 

Ati observat totusi ca sunt din ce in ce mai multi oameni care fac asta? Care lasa totul, risca totul, pentru a pleca in jurul lumii sau in calatorii mai mult sau mai putin exotice?

 

Oameni care fac asta sunt de mult, acum avem noi tot felul de posibilitati sa dam de povestile lor.

Si tot citind aventurile altora ne vine cate o idee...ce ar fi daca...si uite asa se mai naste cate un topic...:lol:

Cred ca este bine pentru fiecare sa faca o data in viata o calatorie mai mult sau mai putin spirituala pe cont propriu...te schimba total...e mult de povestit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa faca o data in viata o calatorie

Sa faca, nu sa vorbeasca despre cum ar putea sa faca. Ca de vorbit, e clar ca suntem mesteri. La facut avem o problema.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni care fac asta sunt de mult, acum avem noi tot felul de posibilitati sa dam de povestile lor.

Si tot citind aventurile altora ne vine cate o idee...ce ar fi daca...si uite asa se mai naste cate un topic...:lol:

Cred ca este bine pentru fiecare sa faca o data in viata o calatorie mai mult sau mai putin spirituala pe cont propriu...te schimba total...e mult de povestit!

 

asa e, nu imi dau seama statistic ce se intampla, e adevarat ca sunt altfel "mediatizate" astfel de calatorii acum - si ce bine ca e asa! - dar asa, din stomac, tot am senzatia ca fenomenul e in crestere. Si de acord, fiecare ar trebui sa aiba o astfel de provocare, macar o data in viata! Ca pleaca pe jos, cu bicla, cu mobra, cu masina, asta e mai putin important...

 

dar scuze, cred ca am dat-o prea tare pe teorie si offtopic.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai la costurile implicate in trecutu oceanelor cu mobra ma gandesc ca poate e mai rentabil sa cumperi o mobra noua cand ajungi unde ajungi. de exemplu mi se pare ca te-ai incadra sa bati europa , sa traversezi spre state si sa cobori pana nu mai ai letcaie in america latina. sau sa te duci de aici in maroc , arunci mobra si traversezi pana in america de sud unde cumperi alta. solutii se gasesc , ideea e sa-ti calculezi cat mai bine cat te costa si cati km poti sa faci pe zi. in europa faci sigur 500km/zi . in america de sud avem chiar acum un forumist care da detalii pe blogul lui.

cu privire la situatia financiara momentana , a rudelor , a ajutorului pe care-l oferi , ei bine astea te privesc personal si numai tu poti sa judeci la rece. din ce stiu eu , niciodata nu e un moment potrivit sa pleci. cand vine momentu esti deja prea batran si obosit ca sa mai faci ceva si te duci la techirghiol sa-ti pui namol in cap.

p.s. ai putea de exemplu sa incerci traseul lui che guevara. faci poze , pui impresii de calatorie pe hartie , te documentezi bine si la final poate scrii o cartulie mica ca si asa nu exista inca asa ceva in romania. eu as cumpara de exemplu. poate s-ar gasi si oameni care sa finanteze editarea.

ma rog eu zic ca ceva ceva tot se poate face. nu te lasa pagubas.

 

sau du-te in vietnam si pozeaza-l pana dau dracii in el. du-te pe drumul matasii. hai ca idei sunt. si toate interesante. nu-i musai sa te invarti in jurul planetei.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai la costurile implicate in trecutu oceanelor cu mobra ma gandesc ca poate e mai rentabil sa cumperi o mobra noua cand ajungi unde ajungi. de exemplu mi se pare ca te-ai incadra sa bati europa , sa traversezi spre state si sa cobori pana nu mai ai letcaie in america latina. sau sa te duci de aici in maroc , arunci mobra si traversezi pana in america de sud unde cumperi alta. solutii se gasesc , ideea e sa-ti calculezi cat mai bine cat te costa si cati km poti sa faci pe zi. in europa faci sigur 500km/zi . in america de sud avem chiar acum un forumist care da detalii pe blogul lui.

cu privire la situatia financiara momentana , a rudelor , a ajutorului pe care-l oferi , ei bine astea te privesc personal si numai tu poti sa judeci la rece. din ce stiu eu , niciodata nu e un moment potrivit sa pleci. cand vine momentu esti deja prea batran si obosit ca sa mai faci ceva si te duci la techirghiol sa-ti pui namol in cap.

 

Nu merge sa cumperi mobre sau sa vinzi mobre... Mi-a trecut prin cap, dar sunt formalitati incredibile (mai bine o dezmbembrezi, intinzi piesele pe niste ziare si vezi ce-ti pica; si nici asa!).

 

Planul (foarte proto-)initial era sa vand motorul in Hamburg, sa trec doar eu oceanul, sa iau un motoret din Canada (pe-o coasta), s-o vand in Canada (pe cealalta coasta), sa trec oceanul, sa iau un motoret din Vladivostok etc...

 

M-am dezumflat cand mi-a zis un tip din Canada ca nu se poate. Nu legal. Iar inchirierea unui motor face mai mult decat face...

 

Mai mult, in Rusia e posibil sa ai probleme la vama daca intri c-un vehicul si iesi fara el, in sensul ca s-ar putea ori sa nu te lase sa treci, or sa te puna sa platesti o vama imensa + amenda etc.

 

Deci nu.

 

Noaptea (si o mie de insi care zic ca esti beat) e un sfetnic bun, o sa fac o mica tura de pregatire prin Europa, de vreo 6500 de km, ca sa ne cunoastem mai bine. Si eu cu voi, si mobra cu mine etc. Poate dupa aia o tura in jurul lumii n-o sa mai starneasca rasete pentru unii, plasete pentru altii si dat din umeri a neincredere unor sponsori... De renuntat nu renunt la visul meu, dar il pun la copt (odata cu mine) si-mi tin fleanca pana nu am ceva sigur.

 

Deci nu mai anunt nimic decat in ziua in care plec, e adevarata faza aia cu planurile anuntate nu se indeplinesc. Din pacate...

 

Daca mai vrea cineva sa afle informatii despre organizarea unei ture atat de mari si il pot ajuta (cu cat m-am interesat si eu si stiu!), il rog sa ma contacteze pe PM sau aici... Cu cea mai mare placere ii stau la dispozitie.

 

Daca nu, cred ca se poate inchide topicul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu mai anunt nimic decat in ziua in care plec, e adevarata faza aia cu planurile anuntate nu se indeplinesc. Din pacate...

 

nu te supara pe mine, ceea ce a zis mai sus e o mare prostie. nu faptul ca ai anuntat duce la neindeplinirea planurilor, ci felul in care ai gandit tu exursia.

faptul ca banii nu au fost suficienti, faptul ca nu ai experiente anterioare care sa ajute, faptul ca nu stii exact in ce te bagi, faptul ca in final , de ce sa ne ascundem dupa deget, nu ai destule oo. (treaba cu plec ce-o fi etc)

 

nu ca eu le as avea. eu si daca as avea banii mi-ar fi firca sa plec in asa o tura. frica nu de ce se intampla pe drum, dar nu imi place sa stau atata timp singur.

 

eu ti-am zis mai sus... romania-gibralatar-maroc-bigraltar-acasa

 

in maroc nu iti trebuie viza, actele neecsare trecerii cu moto le printezi si le completezi de aacsa sa nu mai ai grija si ai parte de locuri frumoase. totusi, maroc vara e putin exaagerat daca nu esti tolerant la caldura mare. nu imposibil, exagerat. extrem as zice

 

 

pleci romania, ungaria, austria, elvetia, franta, andora, spania, gibraltar (4000km)

treci in africa, de dragul trecerii, e ieftin, stai o saptamana in africa si faci 1500km acolo

gibraltar acasa, "ruta sudica", cu trecere prin ceva tari balcanice, inca 4000km

 

total 10 000 km

 

1000e benzina, taxe de drum, trecerea dus-intors maroc (ca vei ocoli autostrazile scumpe)

 

1000e restul mancare, cazare, etc, in regim de economie mare..

 

as pune in total, cu pregatire mobra, consumabile etc 3000e

 

timp ? 2-3 saptamani pana in gibrlatar, 2 saptamani in maroc, 2 saptamani inapoi. total ? hai sa zicem maxim 2 luni ..

 

iesi mai ieftin decat planuisei initial, faci o tura super, pe drum alpi, pirinei, atalasul, drumul chiar merita facut...

 

si nu te stresa, mai mult decar respectul unor necunoscuti de pe forum nu pierzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te supara pe mine, ceea ce a zis mai sus e o mare prostie. nu faptul ca ai anuntat duce la neindeplinirea planurilor, ci felul in care ai gandit tu exursia.

faptul ca banii nu au fost suficienti, faptul ca nu ai experiente anterioare care sa ajute, faptul ca nu stii exact in ce te bagi, faptul ca in final , de ce sa ne ascundem dupa deget, nu ai destule oo. (treaba cu plec ce-o fi etc)

 

Oo ar fi, dar fara bani, ouale ma duc fix intr-un punct in care trebuie abandonez motorul si sa dau telefon unor prieteni sa ma imprumute cu bani de avion.

 

nu ca eu le as avea. eu si daca as avea banii mi-ar fi firca sa plec in asa o tura. frica nu de ce se intampla pe drum, dar nu imi place sa stau atata timp singur.

 

Nu mi-e frica sa plec intr-o asa tura.

 

Referitor la tura sugerata de tine, e ok, dar... nordul ma cheama la ea. O iau in sus.

Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in afara de UE, in marea majoritate a tarilor iti trebuie acel ciudat carnet de pasaj. Problema lui este ca si daca dai mobra pe jos, calca un tir peste ea, se rupe in doua, tot este obligat sa o scoti din tara respectiva pe cheltuiala ta, chit ca este mai mare decat pretul ei. Mai studiaza, ti-am mai spus, nu stai bine la temele de casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in afara de UE, in marea majoritate a tarilor iti trebuie acel ciudat carnet de pasaj. Problema lui este ca si daca dai mobra pe jos, calca un tir peste ea, se rupe in doua, tot este obligat sa o scoti din tara respectiva pe cheltuiala ta, chit ca este mai mare decat pretul ei. Mai studiaza, ti-am mai spus, nu stai bine la temele de casa.

 

Cu acest raspuns, cui i te adresezi, mai exact?

 

Daca mi te adresezi mie, CDP nu trebuie nici in Europa, nici in America de Nord (USA & Canada), nici in Rusia, nici in Coreea de Sud. Faptul ca trebuie in majoritatea tarilor din lume, ma lasa rece, momentan, pentru ca ele nu fac parte din traseul pe care mi l-am propus, in nicio varianta.

 

Pentru mai multe informatii cu privire la CDP, consultati linkul asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Carnet_de_Passage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in afara de UE, in marea majoritate a tarilor iti trebuie acel ciudat carnet de pasaj. Problema lui este ca si daca dai mobra pe jos, calca un tir peste ea, se rupe in doua, tot este obligat sa o scoti din tara respectiva pe cheltuiala ta, chit ca este mai mare decat pretul ei. Mai studiaza, ti-am mai spus, nu stai bine la temele de casa.

 

Informatie destul de gresita ... CDP-ul este absolut necesar in foarte putine tari, iti ajung dejtele de la ambele maini sa le numeri ... Restul au cate o portita sa importi temporar vehiculul in tara respectiva cu niste costuri aferente, dar de obicei nu foarte exagerate. Deranjant ar fi poate doar Iranul si Egiptul care stau ca un dop, dar in rest merge lejereanu.

 

Revenind la subiect, pt. pregatirea unui rtw, mi se pare inutil sa te antrenezi in ue ... Exact ce e mai complex intr-o astfel de tura lipseste p-aci ...

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la subiect, pt. pregatirea unui rtw, mi se pare inutil sa te antrenezi in ue ... Exact ce e mai complex intr-o astfel de tura lipseste p-aci ...

 

La ce anume te referi? Poti sa dai cateva detalii, tips&tricks? Poate topicul mai e citit de cineva cu idei si... poate-i e util sa detaliezi un pic afirmatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...