Sari la conținut

Sos. Bucuresti-Targoviste - ACCIDENT MORTAL


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

Hai moderatorii, chiar nu vedeti unde s-a ajuns pe topic asta?! Inchideti-l si mutati discutia la motociclisti in timpul liber, daca nu din respect pt motociclist, macar pentru off-topic. Parca era moldovan moderator la accidente si el intervenea cand se ajungea sa se intinda coarda.

Moldovan e in "concediu" putin.

Eu am incercat sa potolesc discutiile care se mutasera in zona cotetelor de la marginea satelor .. dar se pare ca mai rau am facut.

 

Pentru cei "tari in gura":

Voi puteti sa combateti ceva fara sa insultati interlocutorul/ii?

Repet: incetati cu apelativele gen "prost", "retardat", etc.. pentru ca voi sterge tot si voi acorda si Warn pentru insistenta de a posta injurii dupa ce v-am avertizat.

 

Multumesc.

Nu inchid nici un topic si nici nu-l mut.

 

@Mihai_Prd - daca tot ai informatii de ce nu le-ai scris si aici? Eu tot de asta intru, sa vad daca au aparut aceste informatii, in schimb dau numai de tampenii.

Era din Galati? Cine e baiatul? Il cunoastem? Avea cont pe forum?

 

@Nightwolf, daca intri si citesti, de ce nu mai dai detalii? Ne-ai lasat cu ... buza umflata si ai tulit-o de pe forum. Fa-ti datoria de forumist pana la capat si spune ce dovezi ai. Macar poza cu casca aia.. Ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

anul trecut am avut un accident exact cum povestesti. veneam de la munca, obosit... viteza de 60-65km/h. mi-a intors unul exact din scurt in fata. nu am avut timp sa fac nimic, abia m-am inclinat spre dreapta incercand sa evit. Impactul a survenit in aproximativ 1 secunda din momentul cand l-am vazut ca iese. nu am avut nici macar un metru de frana.

impactul a fost in coltul stang al masinii, eu zburand peste masina. in urma accidentului am avut piciorul stang rupt din glezna si mana dreapta rupta din incheietura

eu cred cu tarie ca:

1.daca aveam 50 de km/h tot nu evitam accidentul, dar poate leziunile erau mai mici

2.daca blocam franele, culcam motorul inainte de impact si nu zburam peste masina eram mort acum.

 

----echipament complet de la brau in sus, in rest blugi si snikeri

 

 

acum ontopic:

-nefericirea a facut ca pilotul sa nu zboare peste masina ci sa se loveasca de ea. la un impact de 200 km/h corpul uman pur si simplu se rupe in bucati. tanarul a mai trait cateva minute.

-referitor la casca, nightwolf spunea ca e retezata de la jumatate concluzionand ca motorul avea 200km/h. ei bine nu sunt de acord pentru ca tu nu stii exact ce porcarie de casca avea in cap, nu stii in ce stare era si nu stii exact de ce s-a lovit. am vazut casca integrala (am impresia ca tot probiker) cu madibula rupta dupa un stoppie eronat la ~40km/h. calitatea si starea castilor in momentul accidentului este discutabila.

-daunele motorului pur si simplu nu indica o viteza atat de ridicata

-am vazut si eu filmul test NCAP al toyotei si intr-adevar impactele par sa fie asemanatoare, cu exceptia ca si motocicleta sufera deformari. dupa parerea mea de habarnist este ca motorul avea maxim 100 km/h

 

Pierzi esentialul: Inca mai scrii pe Forum!

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca mai scriu pentru ca e frustrant sa citesti atatea porcarii

 

Daca eu scriam porcarii si nu aveam dreptate, acum erai si tu mort. Dar uite ca cei care fac accidente la viteze decente nu mor.

iti scriu aici ca sa nu fac post aiurea. eu am avut norocul sa sar peste masina, el nu. si eu eram mort poate

Editat de Vishco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca mai scriu pentru ca e frustrant sa citesti atatea porcarii

Inca mai scrii pentru ca esti VIU! :cheers: :(

 

Oameni buni voi chiar nu vedeti padurea de barna din ochiul vostru???

Chiar va incapatanati sa credeti ca a merge peste viteza legala nu va cresc sansele de A MURI?

Ce mai conteaza ca a fost vina lu tanti aia daca ala e MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORRRTTTTTT?

 

Ce naiba mai, parca sunteti intr-o secta si o dati intr-una fara numar fara numar!!!1

Moarte conservarilor!!!!

 

DA. E VINA LUI TANTI, DAR DACA MOTOCICLISTUL AR FI MERS MAI INCET poate AR FI TRAIT!!!

ASTA E MESAJUL!!

 

TEMBELI CARE INTORC PESTE LINIA CONTINUA SE VOR GASI INCA 2 MILIOANE DE ANI DE ACUM INCOLO!

 

CATI DINTRE VOI NU AU INTORS NICIODATA PESTE LINIA CONTINUA?

HAI, JURATI PE ROSU ACUM CA LA GRADINITA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca mai scrii pentru ca esti VIU! :cheers: :(

TEMBELI CARE INTORC PESTE LINIA CONTINUA SE VOR GASI INCA 2 MILIOANE DE ANI DE ACUM INCOLO!

 

CATI DINTRE VOI NU AU INTORS NICIODATA PESTE LINIA CONTINUA?

HAI, JURATI PE ROSU ACUM CA LA GRADINITA.

 

toti care intorc pe linia continua sunt tembeli.

toti am intors pe linia continua.

=============================

toti suntem tembeli.

 

altii au luat warn si suspendare pentru mai putin. tu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CATI DINTRE VOI NU AU INTORS NICIODATA PESTE LINIA CONTINUA?

HAI, JURATI PE ROSU ACUM CA LA GRADINITA.

 

 

Eu nu intorc niciodata pe linia continua si nu ma jur ca nu sunt tigan. Cuvantul meu de fost pionier si comandant de grupa este de ajuns. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am avut un accident exact cum povestesti. veneam de la munca, obosit... viteza de 60-65km/h. mi-a intors unul exact din scurt in fata. nu am avut timp sa fac nimic, abia m-am inclinat spre dreapta incercand sa evit. Impactul a survenit in aproximativ 1 secunda din momentul cand l-am vazut ca iese. nu am avut nici macar un metru de frana.

impactul a fost in coltul stang al masinii, eu zburand peste masina. in urma accidentului am avut piciorul stang rupt din glezna si mana dreapta rupta din incheietura

eu cred cu tarie ca:

1.daca aveam 50 de km/h tot nu evitam accidentul, dar poate leziunile erau mai mici

2.daca blocam franele, culcam motorul inainte de impact si nu zburam peste masina eram mort acum.

 

----echipament complet de la brau in sus, in rest blugi si snikeri

 

 

acum ontopic:

-nefericirea a facut ca pilotul sa nu zboare peste masina ci sa se loveasca de ea. la un impact de 200 km/h corpul uman pur si simplu se rupe in bucati. tanarul a mai trait cateva minute.

-referitor la casca, nightwolf spunea ca e retezata de la jumatate concluzionand ca motorul avea 200km/h. ei bine nu sunt de acord pentru ca tu nu stii exact ce porcarie de casca avea in cap, nu stii in ce stare era si nu stii exact de ce s-a lovit. am vazut casca integrala (am impresia ca tot probiker) cu madibula rupta dupa un stoppie eronat la ~40km/h. calitatea si starea castilor in momentul accidentului este discutabila.

-daunele motorului pur si simplu nu indica o viteza atat de ridicata

-am vazut si eu filmul test NCAP al toyotei si intr-adevar impactele par sa fie asemanatoare, cu exceptia ca si motocicleta sufera deformari. dupa parerea mea de habarnist este ca motorul avea maxim 100 km/h

 

Eu am avut viteza mai mica decat tine, era ud pe jos, echipament full. si am stat 2 sapt cu piciorul in ghips. (glezna) si bineinteles dureri pe peste tot inclusiv la coloana... Soferita care m-a luat in plin va scapa, pentru ca IML a dispus 5-7 zile de ingrijiri medicale..... A virat stanga cu atata incredere, incat mi-a bagat motorul pe strada pe care vroia sa intre ea. Ma umplu de nervi cand stiu ca va mai conduce fara nici-o problema.

 

 

Testul pe care l-ai vazut la euro in cap este stalp fix vs masina la 29Km/h. Ca sa creeze acelasi damage, o motocicleta trebuie sa vina de cel putin 3 ori mai repede. (e si chestie de impuls, nu numai de rigiditatea corpului care deformeaza masina) In test, e vorba de masa masinii, in accident e masa motocicletei. Daca intra moto cu 29Km/h, masina avea daune minime ( "un tinichigiu priceput ar fi......"). Damage-ul masinii din accidentul de fata e mult mai mare decat cel din test - nu inteleg cum puteti vorbi de viteze mici :cheers:

 

Accidentul asta s-a produs din cauza inconstientei de ambele parti... Daca macar unul ar fi avut ceva in cap in momentul ala..... S-au meritat unul pe celalalt. Pacat de copilul ala, dar ma gandesc ca ar fi semanat cu mamica lui cand ajungea mare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CATI DINTRE VOI NU AU INTORS NICIODATA PESTE LINIA CONTINUA?

HAI, JURATI PE ROSU ACUM CA LA GRADINITA.

Eu recunosc ca am intors pe linie contiua... nu incerc sa par cea ce nu sunt DAR m-am asigurat

Acum doua saptamani mergeam cu 150km/h si un conservar care venea din sens opus s-a gandit sa intre in depasire pe linie continua cu UN MARE TUPEU,i-am intuit intentia cand am vazut ca se apropie de linia continua,a intrat in depasire,am piscat putin frana,cred ca am redus la 130 si am trecut la max 30cm de el si am avut noroc ca am mai avut juma' de metru de asfalt...ce super masina credeti ca avea....UN LOGAN.De doua saptamani nu m-am mai urcat pe motor si cred ca or sa mai treaca inca vreo doua pina imi fac curaj sa ies cu motorul la plimbare in jungla...pardon pe soselele pline de manelomani redusi

Cu scuterul am avut trei accidente,unu a virat la dreapta de pe banda 2 cu mine care mergeam linistit pe banda unu.Altu' pe soseaua de centura mergea In afara soselei pe contra sens(erea ambuteiaj) si s-a gandit sa revina pe sosea tocmai peste mine care mergeam linistit cu scuterache

Cireasa de pe tort a fost cand mi-a sarit unu beat in fata intr-o noapte cu toate ca am clacsonat de pe la vreo 20 de metrii iar cand am ajuns la 3 metri de el pur si simplu mi-a sarit in fata iar eu nu am mai reusit decat sa evit sa nu il lovesc in plin,l-am lovit cu partea dreapta....rezultat.Eu 12m taras pe asfalt el dubla fractura la mana stanga si contuzii craniene cu amnezie

Din pacate sunt mult prea multi cretini pe strada care nu gandesc iar noi suntem cei care avem de suferit,din cauza prostiei si ignorantei/tupeului a altora care nu gandesc

Nu inteleg de ce se pune accent pe viteza atata vreme cat nu a facut vreo manevra care sa il puna in pericol

Iarasi cred ca pasiunea asta ne face sinucigasi atata vreme cat iesim cu motoarele pe drumurile publice printre atatia oameni care nu respecta nici propria persoana...daramite pe ceilalti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu trec peste linia continua tot timpul cat timp am vizibilitate. trec si pe rosu (rar ce-i drept). am intors pe linia continua de nenumarate ori si merg cu viteza de 60-70kmh in oras de fiecare data cand vad ca se poate. mi s-a intamplat des sa trec din greesala de 90kmh intr-un pasaj sau noaptea tarziu cand ma grabesc.

 

mie nu mi se pare ca-s imprudent. demarcatiile si semafoarele le incalc cand sunt absolut sigur ca nu vine nimeni. adica ma uit 20 de secunde. tre sa fii mig ca sa ma prinzi.

viteza cu care mi se intampla se merg in oras este datorata parte naturii mele colerice parte motocicletei. si ea daca ar putea vorbi ar spune ca are partea ei de vina pentru ca iti scade perceptia vitezei daca e tot dusa in viteze mari. adica tu crezi ca mergi cu 40kmh si de fapt ai 70kmh. asta e. riscurile vin cu prostia si atelajul din dotare nu ma ascund.

 

dar va rog eu mult ascultati-ma ca taica-miu e profesor universitar de chirurgie toracica iar el si colegii lui (prieteni buni multi) au taiat si despicat la motociclisti de toate varstele si experientele.

 

ca ai 100kmh sau 50kmh nu conteaza atat de mult cum va imaginati. dinamica unui accident si urmarile sunt mult mai complexe.

eu ma uimesc cu cata lejeritate spuneti ca daca omu mergea mai incet supravietuia . pe bune ? sunteti siguri de treaba asta ? v-ati pune o mana sau un picior la pariu ? nu de alta dar eu stiu multe cazuri (printre care unul recent in mamaia) in care un baiat a zburat peste un jeep la viteze de peste 160kmh si si-a rupt o mana. ca A ZBURAT peste. motorul a bulit masini in parcare si a infundat jeepanu.

 

e usor sa simplifici pentru ca-ti da un sentiment de falsa siguranta. acu nu o sa-l aduc pe taica-miu pe forum ca sa va explice ca suntem toti mortaciuni care inca mai dau din picioare. nu de alta , dar ar avea dreptate. nu va mai amagiti.

 

sintagma "viteza ucide" se preteaza in speta la masini unde exista sisteme de siguranta si disipare a energiei.la motociclistu care ia stalpu cu 40kmh se disipa in capatzana sau in ficat si se sparg organele in tine. mori ca un caine pe marginea drumului din orice rahat. asta-i adevaru. hai ca-l stiti si voi ca d'aia topicurile de accidente sunt cele mai urmarite si comentate.

 

edit. mai si cate cazuri stiu. stern rupt la impact la 35kmh soldat cu deces etc. gata. hai ca promit ca asta-i ultimu meu post pe topicu asta.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati ca (cuvant jignitor) (Bogdane, poate-mi dai uarn pentru asta, ca vin in Cehia dupa tine si te alerg cu bembeu'!! :cheers:), fara sa constientizati ca vorbiti absolut paralel din doua puncte de vedere diferite..

 

Unii vorbiti de viteza redusa IN GENERAL, ceea ce, intr-adevar, i-ar fi salvat viata. Pentru ca ar fi avut timp sa reactioneze. PUNCT!

Altii vorbiti de viteza redusa IN MOMENTUL IMPACTULUI. Ceea ce, intr-adevar, ar fi putut sa-l omoare in anumite situatii, dar procentul de risc ar fi fost mult scazut (trebuie sa ai ghinion sa-ti frangi sternul la 35km/h). Punct.

 

Inainte sa va porcaiti in continuare, mentionati la inceputul fiecarui post la care dintre cele doua situatii faceti referire. Simplu?

 

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma omori cu zile mai HD-ule. bre ultimu caz de care m-am amuzat cand l-am vizitat pe tata era cazul unui baiet care statea in statia de autobuz cu biletu in mana ca sa se duca la facultate. o masina a sarit niste benzi pe acolo (nu-mi aduc aminte) a lovit stalpu si l-a daramat cu semnul triunghiular de "cedeaza trecerea" in capatana studentului. asta se intampla in fata spitalului clinicile noi din timisoara.

cand au sosit doctorii (cateva minute) omu statea in genunchi cu semnu infipt in cap si intr-o oarecare stare de constienta. vorbea. l-au descarcerat si a murit cateva minute mai tarziu ca i se sparsesera toate vasele de sange prin cap cand au scos semnu.

ma se moare stupid. mori oricum. nu poti sa dai vina pe viteza tot timpul ca pur si simplu nu ai cum sa o demonstrezi. ca nu-l invi pe om ca pe lazar si-l pui sa mai intre o data in masina la viteza mai mica. dar e o explicatie facila recunosc.

in plus eu nu am zis sa mergem cu 200kmh in oras. eu as recomanda sa se mearga cu o viteza care sa permita manevre de siguranta. asta inseamna si 10kmh si 130kmh in functie de trafic , conditii de drum etc.

tot ce voiam sa zic e sa nu ne mai amagim ca daca respectam indicatiile politiei rutiere... adica legile , o sa traim mult si bine. ai sanse mai mari ce-i drept , dar faptul ca stii buchia aia de legislatie si o aplici nu-ti garanteaza ca nu-ti taie coastele vreunu de pe la municipal.

nu mai invinovatiti asa ca faceti o mare nedreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit cate ceva din ce s-a spus despre accident si observ cu regret, ca o nenorocire in loc sa ne faca sa constientizam pericolele ne inconjoara atunci cand suntem "calare",sa invatam din greselile altora ,sa avem noi grija de noi insine , noi nu facem altceva decat sa ne contrazicem ..oare ionut asta vroia sa citeasca daca ar fi putut? Odihneasca-se in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti explic ceva...dar promiti ca numai zici da la nimeni da???? in accidentul asta viteza motociclistului este IRELEVANTA. pt ca soferita nu avea voie sa intoarca acolo si PUNCT...

...eu acuma 2 luni am avut un accident, nu mi-sa acordatat prioriate, eu eram pe banda 3 (din 3), iar ala a intrat in mine ca sa treaca bulevardu (a taiat linia dubla continua) si aveam CINCIZECI ...cu ce am gresit eu ??? mai mult ca sigur am gresit cu ceva si ca in cazu asta VITEZA MEA era irelevanta

Am incercat sa ma abtin sa scriu dar vad ca asa aveti ceva cu cei care va vor binele (chiar daca nu-si aleg cuvintele care sa nu va ofenseze).

Am dat "quote" la tine ca asa s-a nimerit dar oricum, nedumeririle tale insumeaza nedumeririle multor incepatori care au accidente si nu inteleg de ce.

 

Acum:

- prima problema: viteza in acest caz ESTE relevanta. Argumentul: Daca viteza lui era cea legala + maxim 1o% cresteau exponential sansele de a evita/ de a se lovi mai usor. Argumentul exponentialitatii: vezi cresterea distantelor franarii de la 5okm/h la 6okm/h. Dubla linie continua, din pacate, nu este un zid inalt de 2m de beton (cum a mai scris cineva). Asa ca atunci cand alegi sa depasesti viteza maxima admisa ti-ai asumat un risc. MARE.

 

- a 2a problema: este atat de greu sa vezi evidenta ca prin faptul ca mergeai cu 5okm/h ai evitat niste consecinte mai grave decat daca mergeai cu 85km/h? Nu a afirmat nimeni ca ai gresit cu ceva la fel cum HD n-o disculpa pe soferita care legal este 1oo% vinovata.

 

Cand depasiti viteza legala fiti siguri ca sansele sa patiti ceva "intotdeauna din vina altora" creste. Numai nu va mai mirati atat ca daca mergeti cu 2oo nu sunteti vazuti. E vorba de bun simt si responsabilitate :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Imi pare rau daca in curatenia facuta acum nu am filtrat bine si poate am sters postul cuiva care a scris ceva folositor. Dar nu prea cred, ca am stat sa citesc destul de mult. Ba mai mult, userul HD ar face bine sa se mai tempereze in postari inutile si initiatoare de scandal, altfel i se vor verifica TOATE mesajele.

 

2. Revenind la accident, ca parere personala, viteza A FOST HOTARATOARE in deces. Nu spun ca a fost mega-extra viteza, insa a avut ceva in plus peste limitele legale si de "siguranta. Degeaba daca la proces judecatorul va considera ca doar femeia e de vina si (poate) va primi o pedeapsa, celui de la ghidon nu ii va tine de cald intrucat e mort. Asta ar trebui sa primeze intai de toate in judecata oricui pe 2 roti: degeaba ai dreptatea in mana daca esti mort "pe prioritate". Chestiile astea se pot evita cu atentie marita si viteza in functie de trafic, experienta, etc. .

 

3. E trist (da, cuvantul e potrivit) ca la un topic tragic ajungeti sa va puliti si sa va luati la misto. Asta denota foarte putin bun-simt din partea anumitor useri. Sper sa-si revina si sa pastreze un ton decent pe viitor.

 

 

D-zeu sa-l odihneasca in pace.

 

Later Edit

Discutiile personale despre anumiti useri (si vad ca multi aveti ceva de impartit cu HD) le puteti face intr-un topic separat la TimpLiber, unde puteti posta cat va tin degetele. De asemenea, HD, nu mai continua discutii in paralel cu subiectul, pe acest topic si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Imi pare rau daca in curatenia facuta acum nu am filtrat bine si poate am sters postul cuiva care a scris ceva folositor. Dar nu prea cred, ca am stat sa citesc destul de mult. Ba mai mult, userul HD ar face bine sa se mai tempereze in postari inutile si initiatoare de scandal, altfel i se vor verifica TOATE mesajele.

 

2. Revenind la accident, ca parere personala, viteza A FOST HOTARATOARE in deces. Nu spun ca a fost mega-extra viteza, insa a avut ceva in plus peste limitele legale si de "siguranta. Degeaba daca la proces judecatorul va considera ca doar femeia e de vina si (poate) va primi o pedeapsa, celui de la ghidon nu ii va tine de cald intrucat e mort. Asta ar trebui sa primeze intai de toate in judecata oricui pe 2 roti: degeaba ai dreptatea in mana daca esti mort "pe prioritate". Chestiile astea se pot evita cu atentie marita si viteza in functie de trafic, experienta, etc. .

 

3. E trist (da, cuvantul e potrivit) ca la un topic tragic ajungeti sa va puliti si sa va luati la misto. Asta denota foarte putin bun-simt din partea anumitor useri. Sper sa-si revina si sa pastreze un ton decent pe viitor.

 

 

D-zeu sa-l odihneasca in pace.

 

Later Edit

Discutiile personale despre anumiti useri (si vad ca multi aveti ceva de impartit cu HD) le puteti face intr-un topic separat la TimpLiber, unde puteti posta cat va tin degetele. De asemenea, HD, nu mai continua discutii in paralel cu subiectul, pe acest topic si nu numai.

 

NU sunt de acord cu solutia "pumn in gura" indiferent de problema.

Nu sunt de acord cu HD.

Nu sunt de acord cu vreo 80% din posturile acestui topic, implicit pozitia autorilor lor.

Va rog sa retineti ca e mai bine sa iei injuraturi si sa ai ceva de spus decat sa stergi contextul...

 

Imi pare rau de acest om, mai ales fiind motociclist de-al nostru. De aici pana la a gasi vinovatii ... E drum lung.

Parerea mea este ca femeia din Avensis a initiat acest sir de evenimente, in care o persoana a murit si alta (chiar fiul ei .... va dati seama de drama....) este ranita.

 

Este ipocrizie sa spui ca ai motor si mergi doar incet!!! Poti sa mergi si tare, cand e cazul, cand ai noroc, cand ai o buna anticipare a traficului haotic din Romania, cand stii ca acceleratia "te scoate", cand ai aflat notiunile avansate de condus motocicleta (countersteering si target fixation), cand ai "doar" 10.000 km facuti in Romania (iarna - vara) si altele.

 

Doamne ajuta si sa stiti ca la toamna se numara cati mai suntem aici (CU TOT CU PARERI).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Imi pare rau daca in curatenia facuta acum nu am filtrat bine si poate am sters postul cuiva care a scris ceva folositor. Dar nu prea cred, ca am stat sa citesc destul de mult. Ba mai mult, userul HD ar face bine sa se mai tempereze in postari inutile si initiatoare de scandal, altfel i se vor verifica TOATE mesajele.

 

2. Revenind la accident, ca parere personala, viteza A FOST HOTARATOARE in deces. Nu spun ca a fost mega-extra viteza, insa a avut ceva in plus peste limitele legale si de "siguranta. Degeaba daca la proces judecatorul va considera ca doar femeia e de vina si (poate) va primi o pedeapsa, celui de la ghidon nu ii va tine de cald intrucat e mort. Asta ar trebui sa primeze intai de toate in judecata oricui pe 2 roti: degeaba ai dreptatea in mana daca esti mort "pe prioritate". Chestiile astea se pot evita cu atentie marita si viteza in functie de trafic, experienta, etc. .

 

3. E trist (da, cuvantul e potrivit) ca la un topic tragic ajungeti sa va puliti si sa va luati la misto. Asta denota foarte putin bun-simt din partea anumitor useri. Sper sa-si revina si sa pastreze un ton decent pe viitor.

 

 

D-zeu sa-l odihneasca in pace.

 

Later Edit

Discutiile personale despre anumiti useri (si vad ca multi aveti ceva de impartit cu HD) le puteti face intr-un topic separat la TimpLiber, unde puteti posta cat va tin degetele. De asemenea, HD, nu mai continua discutii in paralel cu subiectul, pe acest topic si nu numai.

 

 

Pentru acesta interventie ai tot respectul meu! In sfarsit un om cu integritate si spirit de initiativa!

 

On-topic: Dumnezeu sa il odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul pe care l-ai vazut la euro in cap este stalp fix vs masina la 29Km/h. Ca sa creeze acelasi damage, o motocicleta trebuie sa vina de cel putin 3 ori mai repede. (e si chestie de impuls, nu numai de rigiditatea corpului care deformeaza masina) In test, e vorba de masa masinii, in accident e masa motocicletei. Daca intra moto cu 29Km/h, masina avea daune minime ( "un tinichigiu priceput ar fi......"). Damage-ul masinii din accidentul de fata e mult mai mare decat cel din test - nu inteleg cum puteti vorbi de viteze mici :cheers:

 

in test,stalpul "prinde" si pragul masinii,adica punctul de rezistenta maxima...Motocicleta nu.

Mai calculeaza.

 

..si ma scuzati ca v-am intrerupt. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bside, am lasat atatea zile "frau liber" tocmai pentru a vedea daca duc undeva constructiv pulelile si mistoul. Au dus...nicaieri. Atunci daca sunt doar jigniri si pierdere de vreme, am considerat ca atata "balast" nu isi are locul aici si ca ultima masura am facut aceasta curatenie. Te rog (si va rog pe toti ceilalti) ca urmatoarele discutii cu mine legate de acest aspect sa fie ori pe PM ori facem un topic la sectiunea Administrare forumuri.

 

Pastrati aici discutiile decente strict despre accident -> cauze, conditii, etc.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect...ar fi ok sa plateasca soferita pt greseala ei ... cu viata.

 

Stai tu linistit ca a platit cu mai mult de atat. Am auzit ca ieri sau zilele trecute a murit si copilul.

Singurul nevinovat din toata tampenia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...