Sari la conținut

Compatibilitati piese AUTO - MOTO


rila
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

din fericire la moto se potrivesc unele piese de la autoturisme,de ce sa dai multi bani pe o piesa originala moto daca se poate pune o piesa mai ieftina cu aceleasi caracteristici la un autoturism?

 

Deasemenea e posibil sa se potriveasca unele piese de la un model la altul de motocicleta,de aceeasi firma sau de firme diferite.

 

Puneti aici toate compatibilitatile care le-ati descoperit.

 

:)

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Curea de la alternator, ulei, pompa de benzina, becuri, filtru de ulei.

 

Senzori de aprindere, oil pressure switch.

 

Daca imi mai aduc aminte mai scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa scrieti marca motocicletei si marca masinii care se potrivesc piesele

Curea de la alternator - am fost la magazin si am cerut pe lungime si numarul de caneluri

ulei - supermarket :)

pompa de benzina LOgan

becuri cmon...

filtru de ulei. - vazut codul champion de pe louis, mers la magazin auto si cerut modelul C103

Senzori de aprindere - se gasesc pe net la piese electronice. eu iau de la farnell si mai nou din DE ca e mai ieftin/rapid

oil pressure switch. de la auto, de Dacia 1310 :)

simeringuri SKF, pe dimensiuni

rulmenti SKF, pe dimensiuni

 

Toate astea pe boxere 1100 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electromotor de Opel

Filtru benzina de Dacie

Suruburi din Hornback/Bricostore

 

...tot la boxere de 11xx.

da, am uitat, filtrul de benzen de Solenza :)

 

numa vezi ca parca electromotoru ala de Opel invartea invers parca, sau de Mitsubisi era? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releu semnal de scuter , anulat un fir , de la cel original (avea 3 fire , unu' cica masa) , ramas cu 2 fire , pt. releul de scuter. Acu' blinkane , sa vedem cit tine ?

Mesaj completat

A si sa nu uit , suruburi capac chiuloasa facute la un strungar.

Mesaj completat

Hai , ca uitam. Sefu' moderator , nu faci stycky topicul asta ? Te rog , eu sint fan potriveli. Si cred ca multi sint. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe piese sint facute dupa standarde. compatibile de pe multe motoare (nu tot timpul, trebuie cercetat, dar ca idee):

 

- bascula

- amortizor

- furca

- etriere

- roti

- accesorii de frine (discuri, pompa, maneta)

 

un ghid care se poate folosi pt. a determina daca anumite piese sint identice e http://www.cmsnl.com/ sau orice alt site similar unde se gasesc microfishe cu repere si codurile de producator aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faca romanul : carpeste - si dupa aia vine iarasi cu probleme - M-A TINUT MOBRA ATAT! Ulei de floarea soarelui pus la 20.000 km, reparatii artizanale, ca deh - suntem in Romanica...

 

Fratilor masina, motorul este exact ca un copil mic - daca nu ai bani sa o intretii si sa faci revizii la ea cum scrie la carte si cu piese originale - de ce naiba va mai luati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are bani pune piese originale, cine nu are bani carpeste.

Ideea este sa ne plimbam cat mai mult, indiferent ca avem bani sau nu.

 

Si nu e ideea neaparat romaneasca, sa vezi cati nemti/americani/irlandezi fac "carpeli" la mobre, vai vai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Combinatia in care se intra este una cu cate inceputuri vrei - adica e ca la filetul de la masina de facut carnati :) Daca piesa merge este o solutie buna pentru o urgenta. Daca piesa se potriveste perfect este un caz de posibila inlocuire si optimizare de costuri. Vorba trebuie raspandita in aceasta situatie.

Mai rau este cand pui piesa acolo unde motocicleta nu este transparenta si nu poti vedea "ce face dansa". Si atunci orice mirare de tipul "imi consuma motocicleta douazeci in oras" este justificata de suplimentul alimentar rontait de sub unghii - iesi mai ieftin si in acelasi timp mai scuNp - viata e complexa si plina de aspecte.

Potrivirea ideala o stie insa oricine chiar daca s-a obisnuit deja cu propriile minciuni - sa se potriveasca nu este suficient, sa aiba aceeasi culoare nu e mereu bine dar sa functioneze DA.

Topicul e util daca informatiile puse sunt sincere. Adica sa se afle nu numai daca s-a potrivit si arata la fel dar si cum a functionat :) Sunt sigur ca ati inteles ce am zis :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colierul de Campia turzii, aka sarma se potriveste la toate :)

MacGyver s-a nascut in Romania ce mai.

In alta ordine de idei, nu conteaza daca piesa e originala BMW, Mercedes sau VAG sau Dacia...daca potriveste si e facuta pt aceiasi parametrii, atunci wtf.

Extrapoland invers, e ca si cum ai spune ca pe Aprilia merg numai bujii Aprilia, sau pe BMW numai BMW si cele NGK sau Bosch nu merg deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faca romanul : carpeste - si dupa aia vine iarasi cu probleme - M-A TINUT MOBRA ATAT! Ulei de floarea soarelui pus la 20.000 km, reparatii artizanale, ca deh - suntem in Romanica...

 

Fratilor masina, motorul este exact ca un copil mic - daca nu ai bani sa o intretii si sa faci revizii la ea cum scrie la carte si cu piese originale - de ce naiba va mai luati?

N-are a face romanul cu ce ai enumerat tu mai sus.

 

Un electromotor de exemplu, daca e sa il iau de la reprezentanta/dealer, e vreo 400 eur.

 

Dar acelasi electromotor, produs de aceeasi firma din Franta, e doar 70 eur + transport, si e vandut cum ca se potriveste pe Opel.

 

Despre asta discutam noi aici. Daca crezi ca ai o parere utila, scrie, daca nu rezuma-te la a citi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunaaa daca cineva are sau stie pe cinevaa va rogg cat ami repede sar putea sa ma contactati printrun mesaj aici pe forum !!! AS AVEA MARE NEVOIEE DE CINEVA CINE DEZMEMBREEAZA YAMAHA XT600 SAU CV CARE SE POTRIVESTE LA ACESTE MOTOAREEE PENTRU CA MIAR TREBUI CAPACUL DE MOTOR MS MUULTT !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faca romanul : carpeste - si dupa aia vine iarasi cu probleme - M-A TINUT MOBRA ATAT! Ulei de floarea soarelui pus la 20.000 km, reparatii artizanale, ca deh - suntem in Romanica...

 

Fratilor masina, motorul este exact ca un copil mic - daca nu ai bani sa o intretii si sa faci revizii la ea cum scrie la carte si cu piese originale - de ce naiba va mai luati?

Nenea, sa te vad eu pe tien cu facturi de la reprezentanta pentru: ulei, filtru ulei, antigel, lichid frana, baterie, cauciucuri, placute frana, rulmenti, ghidon si alte alea. Rebrandingul e in floare si nu cred ca nu stii asta. Din sapaturi, aflii ce ulei e de fapt cel al producatorului (exemplu: ulei BMW = ulei Castrol), ce fel de filtru de ulei este, ce bateria iti pun baietii pe OEM, ce gume, ce placutele (cumpara tu de la honda cu 400ron setul de placute cand la Brembo acelasi articol e 300ron), ce rulmentii (rulmentii BMW = SKF).

 

Aici nu e vorba de reparatii artizanale (cum ar fi adaptat chiulasa de dacia 1310 la Hayabusa), ci de piese care sun practic OEM fara marca motocicletei stantata pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru a nu plati taxe - rulmentii, termostate, radiatoare la comanda, furtunuri, unele filtre, unele electrice ... totusi implica si "riscuri"... daca risti trebuie sa fi si atent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate n-am poze, am doar cativa martori.

constructiv mai adaug:

Vopsea, furtune, suruburi piulite, antigel, lichid de frana, fise de bujii, jiglere, anumite tobe finale, sigurante... cam sunt adeptul carpelilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...