Sari la conținut

Accident mortal - Pod Otopeni


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

. Acum trebuie sa ne cautam dreptatea in justitie familia in nici un fel arata ce caracter are. Nu vrem sange, cum cer unii, dar vrem ca fiecare sa plateasca pentru faptele lui. Tibi a fost un OM extraordinar, disparitia lui a rupt ceva din sufletul fiecaruia dintre cunoscutii lui, a trait intens fiecare zi, ca si cum ar fi fost ultima. A lasat in urma o sotie distrusa, o fetita de trei ani, pe care e din ce in ce mai greu sa o minti cand intreaba "cand vine tati?" si un baietel de noua luni care nu-si va aminti niciodata de el. Dumnezeu Sa-l ierte

 

 

probabil stiti deja ca in justitia plui,in afara unei condamnari cu suspendare si a unor despagubiri materiale,altceva nu veti obtine!asta ca sa stiti pt ce luptati...nu vreti sange?pacat..poate tibi n-ar fi gandit asa..Tibi omule...fie-ti tarana usoara..ghinionul tau ca n-ai fost fratele sau prietenul meu!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 621
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Rationalii au invins Justitiarii. Interesant , spune multe despre psihicul romanului , in general.

Cum vad eu situatia ? Se va ajunge in faza 2 a evenimentului , UITAREA. Am mai vazut accidente urite pe forum , dar nu se stie cum s-au finalizat actiunile in justitie. Si fiindca noi sintem o comunitate unita , poate ar trebui sa ne organizam . Daca un cap in gura e ceva primitiv , ce spune-ti de o organizatie care sa faca presiuni asupra factorilor de decizie in judecarea cazurilor de accident? Ma refer la judecatori , politisiti si mai stiu eu cine. Un fel de "Sindicatul Motociclistilor" si uite cum i-am gasit si un nume.

Daca toate cluburile , gastile , fratiile de motociclisti ar constientiza faptul ca miine , nu se stie care e victima , poate ar pune umarul. Ma refer la o organizatie nationala , un MC cu chaptere in toate orasele unde exista motoare. MC in sensul de unitate , cred ca v-ati prins ? Nu MC in sensul de jihad.

Acu' , nu stiu de ce , dar parca vad ca si asta o sa se transforme intr-o discutie cvasi infinita despre ce prost sin eu si ce destept e unu' care imi dovedeste ca nu se poate. Sau intr-o Joia Moto , 15-20 de entuziasti si restul fac galerie de pe margine.

Eu am lansat provocarea , pe care Rationalii nu au fost in stare s-o lanseze. Erau ocupati sa ma faca pe mine primitiv si sa-si umfle neuronii pe forum. :D Ok , nu port pica , macar de ar iesi ceva rational din treaba asta. :(

 

nu pot decat sa salut initiativa.

cu o mica remarca. cred ca scopul ar trebui sa fie prevenirea accidentelor si nu actiunea de dupa..

impresia pe care mi-o lasi este ca tu astepti la cotitura sa greseasca unu, ca sa-l urmaresti (violent sau in judecata n-are importanta). adica exact ceea ce face politia romana.

am mai scris, politia il parleste pe tsunami ca l-a prins cu 116 in zona de 100 (desi cred ca acolo limita e 110) dar numarul accidentelor cresc, si, e clar ca nu din cauza lui tsunami.

oamenii trebuie constransi sa respecte legea si participantii la trafic.

 

nu mai impartii lumea in "rationali" si "justitiari".

omoara-mi mandra si sa vezi ce "rational" as putea gandi si eu, cel putin o zi, doua.

 

justitiarii nu zic ca n-au dreptate, dar rezultatul este ca fac mai mult rau.

cel care face un accident isi va spune mereu ca "lui nu i se poate intampla", indiferent de ce e dupa aia?

la viteza care a avut-o neghiobu' asta putea muri si el si nevasta-sa. crezi ca il mai speria daca stia ca in caz de accident lua o casca-n gura sau va face parnaie?

pentru el singura chestie era cum sa se scoata in caz de radar. nu-i trecea prin minte ceea ce a putut sa declanseze.

deschide un alt subiect si voi participa si eu la discutii

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai scris, politia il parleste pe tsunami ca l-a prins cu 116 in zona de 100 (desi cred ca acolo limita e 110) dar numarul accidentelor cresc, si, e clar ca nu din cauza lui tsunami.

Absolut corect.

 

Aseara pe splai, masina de radar parcata pitit dupa un camion, dupa curba de la izvor (locatie clasica). Un "vitezoman" cu un F4i Rossi a fost oprit desi a trecut destul de incet pe langa mine, care eram cu masina si aveam pe ceas 57/h. Cred ca saracul nu avea mai mult de 65-70/h, dar era un pericol public, clar! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa vad o reactie din partea oamenilor si apoi deschi un topic separat. Ce rost are sa ma apuc sa scriu aiurea ? Intre timp imi pun ordine in ideei , ca ideea asta mi-a venit azi dimineata. Clocea undeva , prinsa intre cei citiva neuroni care imi functioneaza , dar azi a iesit la lumina.

Ideea de Organizatie nu este de a omori pe nimeni , de a pindi la cotitura , de a fi razbunator. Daca asta s-a inteles , situatia e grava. Oriunde pe planeta asta , justitia s-a impus prin teama , nu prin constiinta. Daca furi , te duci la pirnaie , logic. Chiar a zis cineva ca nu l-a bombardat pe criminalul ala , fiindca erau camere si martori. Deci , teama de repercursiuni. Urmind rationamentul si plecind de la premiza ca s-au facut N marsuri si campanii si tot degeaba , consider ca este imperios necesar sa trecem la urmatorul pas , in palnul nostru zilnic de a ajunge teferi acasa. O Organizatie care , in timp , sa constientizeze , la modul ferm si angajat , soferimea mioritica ca nu are scapare. Cu avocati si tot ce mai trebuie. Cu un fond de cotizatii TRANSPARENT , sa nu faca banisorii pasi , cum se intimpla mereu.

Eu a avut o idee , veniti si voi cu imbunatatiri , avem avocati , contabili motociclisti , sa spuna cum se poate face legal , cum e cu banii , un ONG , ceva ? Daca tre' sa ma screm doar eu si restul sa puna intrebari despre "cum" si "in ce fel" , mai bine o lasam balta chiar in momentul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu i-am dat o casca din cauza ca eram mult prea traumatizat. Nu de martori sau camere, pentru ca in clipa aia nu-i mai vedeam nici pe martori iar de camera am aflat pe urma... Sunt situatii si situatii. Acum vreo 3 saptamani am sarit la scandal cu unul cu un jeep care ne-a spus ca d-aia murim, ca ne plimbam ca tampitii prin oras si pe urma la un taximetrist care ne injurase. Deci, lipsa de samanta de scandal iese din discutie. Tu vino la Joia Moto (ca si asa vad ca se infiripa ceva intre tine si ally :() si sa vezi daca avem sau nu reactie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rationalii au invins Justitiarii. Interesant , spune multe despre psihicul romanului , in general.

Cum vad eu situatia ? Se va ajunge in faza 2 a evenimentului , UITAREA. Am mai vazut accidente urite pe forum , dar nu se stie cum s-au finalizat actiunile in justitie. Si fiindca noi sintem o comunitate unita , poate ar trebui sa ne organizam . Daca un cap in gura e ceva primitiv , ce spune-ti de o organizatie care sa faca presiuni asupra factorilor de decizie in judecarea cazurilor de accident? Ma refer la judecatori , politisiti si mai stiu eu cine. Un fel de "Sindicatul Motociclistilor" si uite cum i-am gasit si un nume.

Daca toate cluburile , gastile , fratiile de motociclisti ar constientiza faptul ca miine , nu se stie care e victima , poate ar pune umarul. Ma refer la o organizatie nationala , un MC cu chaptere in toate orasele unde exista motoare. MC in sensul de unitate , cred ca v-ati prins ? Nu MC in sensul de jihad.

Acu' , nu stiu de ce , dar parca vad ca si asta o sa se transforme intr-o discutie cvasi infinita despre ce prost sin eu si ce destept e unu' care imi dovedeste ca nu se poate. Sau intr-o Joia Moto , 15-20 de entuziasti si restul fac galerie de pe margine.

Eu am lansat provocarea , pe care Rationalii nu au fost in stare s-o lanseze. Erau ocupati sa ma faca pe mine primitiv si sa-si umfle neuronii pe forum. :D Ok , nu port pica , macar de ar iesi ceva rational din treaba asta. :(

 

 

Mai omule, nu vreau sa te supar cu nimic dar imi pari genul de om care spune sa se faca sa se dreaga. Ia incearca formularea - am sa fac...

Parca nu mai suna atat de odihnitor. Crezi ca stii ceva despre pshicul romanilor? Eu iti pot demonstra ca habar nu ai.

 

Eu sunt ala care o sa iti dovedeasca ca nu se poate. Eu sunt ala mai destept ca tine. Si stii de ce? Pentru ca eu am incercat deja ce propui tu acolo.

Am facut presiuni, mitinguri, actiuni prin scoli, zile intregi pe culoarele primariilor, ministerelor, sedinte in diferite comisii, sedinte cu MC-urile. Mai baga si tu absolut tot ce iti trece prin cap si iti spun eu daca am facut. Poate ca mi-a scapat ceva ssi iti garantez ca daca mi-a scapat nu o sa astept sa faca altul si nu o sa zic haideti sa facem. O sa vin aici si o sa va sppun ca am facut-o si pe asta cu acelasi rezultat. Zero.

Sunt pline soselele de descreierati. Viteza medie pe sosele nu a scazut nici macar cu un procent in ultimii ani de cand ne tot agitam unii si altii cu campanii si alte actiuni inutile. Nu am vazut ca oamenii sa respecte semnele, semafoarele, marcajele mai mult ca inainte. E un haos pe sosele.

Singururl efect al campaniilor a fost ca soferii au acceptat motocicletele perintre masinilie oprite la semafor. ATAT.

 

Nu mai lansa provocari ca e plin forumul de ele. Fa tu ceva si apoi te astept sa ne spui si noua cum a iesit.

 

Vrei sindicate si fratii? Tot eu sunt ala care iti voi spune ca nu se poate. Vrei posturile mele de pe vremea cand eram in AMR si strigam dupa ajutor. Au venit 2 oameni Ninja si Sorin (Wosh cred ca are nik-ul). Doi oameni, pricepi? Doi din cate mii? Ce sindicate ce fratii astea sunt vise.

 

Si acum hai sa iti spun pe scurt cate ceva despre psihicul romanilor. LE ESTE FOAME.

Roamnul este sarac. Inca lupta sa supravietuiasca. Are nevoi multe si multe lipsuri.

Nu ne mai comparati cu alte tari unde nivelul de trai este cu mult deasupra noastra. Unde nu isi fac griji ca nu au cu ce sa plateasca intretinerea. Nu au griji ca nu au benzina ori ca nu au bani sa manance maine.

Nu te poti baza pe romani pentru ca sunt prea ocupati sa existe. Nu suntem lasi, nu suntem nepasatori. Suntem saraci mai omule.

 

Poate tu ai timp sa fii razboinic, poate si eu am timp sa fiu insistent. dar ce facem cu restul 99,9% care sunt ocupati cu supravietuirea?

 

Sunt doua situatii cand oamenii ies in strada apropo de psihologia maselor- Ies in strada cand au destul dar vor mai mult si mai ies cand nu mai au nimic de pierdut.

Poate ca maine o sa uitam de tragedia asta dar stii de ce? Fiindca o sa fim prea ocupati sa ne ducem traiul. Nu din rautate o sa uitam. O sa uitam fiindca avem ceva mai important de facut - Sa traim si ziua de maine, sa ne satisfacem sefii, sa ne pregatim de plecat in delegatie, sa ducem masina la reparat, sa cumparam pastilele parintilor.

Putini romani au timp liber destul, incat sa se gandeasca si la crima de acum 4 zile. Ei bine acei putini oameni nu sunt de ajuns ca sa schimbe un sistem. Intelegi acum? Intelegi de ce acum fac alte planuri? Planuri care sa mearga in PUTINI oameni.

 

Daca o sa am timp..... DIn pacate timpul nu este si nu a fost prietenul romanilor.

 

Imi pare rau ca a murit un om. Nu il cunosteam dar se spune despre el ca era un om bun. Nu cred ca il vom uita asa cum nu am uitat de Traian si Ela si de Alexx si nici pe ei nu i-am cunoscut.

 

Lil nu te supara pe mine ca am fost ceva ma dur dar repet de prea mult timp povestea asta.

Stiu ca esti indignat si respect asta fiindca si eu sunt. Totusi in romania nu iti permiti inca sa fii justitiar. Nu poti sa fii justitiar de unul singur decat daca esti Superman si nu e cazul. Toti justitiarii de oriunde au avut sprijin. Sprijin de la populatie, de la unii guvernati ori aveau ei foarte multi bani.

Pentru moment nu avem nici un drac de sprijin de la nimeni asa ca nu iti raman decat doua alternative fii rational si asteapta vremuri propice pentru a fi justitiar ori fii justitiar si in scurt timp o sa fii martir.

 

Tu alegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , eu nu ma supar , cind sint atacat cu argumente. Si stii de ce nu zic "eu fac" si zic "sa facem" ? Pai , fiindca singur nu pot sa fac nimic. Incerc sa exploatez potentialul revolutionar in interesul comun. Ce vrei sa fac EU ? Sa fac Dreptul , la virsta mea ? Sa ajung politician la 205 ani si sa fac ceva pt. unii care poate ca nu au nevoie de ajutor ? Normal ca arunc o idee , poate se combina ceva.

Ziceai ceva de psihicul romanilor ? Pai asta e , sa vina cineva , sa se faca ceva , daca incerci sa-i unesti , e nasol. Deja te dai destept , te crezi mai presus de ceilalti. mai conteaza ca ai intentii bune ? Nu , nu mai conteaza. Conteaza sa nu iesi in evidenta. Conteaza sa fii in asentimentul tuturor , sa mai dai un RIP , sa versi o lacrima si atit.

Cam asta e , daca sint doritori , organizatori , juristi si ce mai trebuie , stam de vorba.

Mesaj completat

Zici ca nu avem sprijin. Pai , normal , copilul care nu tipa , nu primeste tita. Dar , mai bine incerci sa faci ceva si nu iese , decit sa nu faci absolut nimic. Sintem o forta , da' cind o punem in miscare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand om avea circuit, asa sa fie ....... pana atunci n-ai cum sa-i explici omului ca nu ai voie sa mergi blana decat pe circuit.

Nu e nici o lege in tara asta, fiecare merge dupa cum vrea si plateste cum poate, unii o fac constienti altii nu. Toata lumea vrea sa nu existe vitezomani pe strazi dar eu intreb simplu unde sa se duca cei care vor sa mearga tare ? Daca tu impreuna cu altii nu se gandesc si la cei care vor sa mearga tare asta nu inseamna ca dispar toti racerii.

E la fel cand platesti amenda de parcare ilegala dar nu ai loc decat in alt oras sa parchezi. Cine e de vina ?

Asa este, sunt convins ca deschiderea unui Romanian am Ring ar reduce accidentele rutiere ale vitezomanilor la 0. Exact cum se intampla in Germania, Italia, Spania..si alte tari care deja au nu unul, chiar mai multe circuite de viteza.

Logica ta este naucitoare si cu greu pot da un reply la asa ceva..... :(

As putea sa iti raspund tot cu o intrebare , dar aia care vor sa se drogheze unde s-o faca si ei fara sa nu "deranjeze" pe nimeni ? Sau aia care vor sa traga si ei cu arma fara sa fie vanatori ? Ce sa faca daca nu exista poligoane ca in America ? Sunt convins ca parcarea ilegala o fi generat ceva ceva accidente, dar mortale...nu stiu...pe cand viteza este principala cauza a accidentelor la romani.

Raspunsul este foarte simplu. NU ai cum sa faci ceva, NU faci. Si mai ales nu incerci s-o faci punand in pericol bunurile sau viata altora impacat cu gandul ca la o adica iti ia doar carnetul si amenda de 500 de lei sau 2 ani jumate cu suspendare daca strici for ever viata unei familii.

Pedepsele minime pentru asemenea cazuri sunt nesemnificative in Romania si de asta se intampla ce se intampla pe drumuri.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , eu nu ma supar , cind sint atacat cu argumente. Si stii de ce nu zic "eu fac" si zic "sa facem" ? Pai , fiindca singur nu pot sa fac nimic. Incerc sa exploatez potentialul revolutionar in interesul comun.

 

Daca tin minte bine ai avut ocazia sa faci ceva, nu singur ci cu mai multi, ca si acum... totul a ramas la stadiul de discutie pe forum din partea ta. Posibil sa ma insel, dar nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim tuturor pentru tot sprijinul ca fost scuterist sau motociclist , ati fost oameni. Ar trebui sa fiti uniti si sa va aparati drepturile pentru ca criminalii inconstienti va pindesc pe strazi. Nu am nici un drept sa va dau eu vreun sfat eu doar va multumesc pentru tot ce ati facut pentru noi. Pina joi am visat sa-mi cumpar si eu un Harley insa de joi motocicleta a devenit doar un cosmar pentru familia noastra. Pot sa merg si numai cu masina ca poate am ceva sanse sa scap dintr-un accident. Si aici mor motociclisti insa se face dreptate in majoritatea cazurilor. Nu conteaza ca esti cine esti.

 

ARE CINEVA POZE CU RESPECTIVUL? Adresa mea de email este dineare@yahoo.com

 

Beatrice, te rog imi dai si mie datele tale de contact pe adresa de email daca inca nu te-a contactat nimeni. Eu am raspuns tuturor care ne-au scris pe adresa la Gabi pentru ca nu sint in tara si nu am putut veni la inmormintare si am stat numai linga calculator. Ceilalti din familie nu cred ca au prea reusit sa deschida un email la cit au fost de darimati si ocupati cu inmormintarea. Am incercat ieri pe internet sa ma uit daca s-a zis ceva de inmormintare sau de numele respectivului. Nu am posturile romanesti de TV dar pot vedea antena1. Am scris la toate televiziunile saptamina trecuta si nu stiu daca a existat cel mai mic efect. In ziare nu am gasit nimica de inmormintare insa sint sigura ca daca sotul la tata Florea murea calcat de cal la 90 de ani era un amplu reportaj sau daca Moni se saruta cu Printul Gheorghe urlau ziarele. Nu vreau sa fiu rea aici. Cine stie cineva din voi daca a aparut ceva la Tv si daca cineva i-a pomenit numele la acel “periculos sofer”?

 

Am vazut ca s-a scris de singe pentru singe. Noi daca scriem asa ceva dupa aceea cine stie ce se mai spune pe la Proces. Sint sigura ca fiecare din voi l-a omorit de 10 ori in gind insa trebuie sa ne amintim ca nu sintem criminali si ca trebuie sa lasam justitia sa-si “spuna cuvintul” daca exista una.

 

Daca justitia nu face dreptate si sint sigura ca nu si-o va face si acest criminal nu va creste copii rudei noastre atunci e treaba lui ca in fiecare zi ii va fi teama sa mearga pe strada si va intoarce capul. Cel mai bine ar fi ca el si sotia lui sa fie oameni responsabili si sa traiasca linistiti . Fiecare facem greseli problema este sa ni le recunoastem si sa incercam sa facem tot ce e in putinta sa reparam ce am stricat. Nimeni nu ni-l adduce pe Tibi inapoi. Cind le va merge mai rau in viata sa se gindeasca doar cum il tira pe Tibi ca pe un ciine.

 

Am vazut ca cineva a dat adresa lui pe internet de unde locuieste. Nu figureaza in acte ca are apartamentul respectiv sau si l-a luat dupa 2009? Sau probabil este al unei “matusi Tamara”. Sper sa-mi confirmati ca aceasta este adresa. Nu vreau azi sa-mi cheltui banii pe detectivi particulari insa o sa-i cheltui in viitor. Vreau si eu sa-I stiu adresa ca sa-I trimit saptaminal sau zilnic o scrisoare in care sa-I scriu doar doua nume de copii: Ana si Alex. Nu are nimeni nici un gind acum sa mearga sa verifice ca el sta sau nu acolo. Probabil e bine ascuns undeva acum.

 

Am scris ieri un email la aproape toate consulatele din lume ale Romaniei, chiar si la colegii lui din Bogota ca macar unul din ei sa-I transmita sa fie om si sa-si asume responsabiltatea de a creste copii. Aceasta este ce eu as vrea, nu vorbesc in numele celorlati din familie. Nu mai spun ca i-ar sta bine la Puscarie citiva ani dar haideti sa fim seriosi ca eu asa ceva nu cred daca dĂŠjà cazul se musamalizeaza cit e posibil.

Ii stie cineva pe martorii care au dat interviuri la TV? Cei pe linga care acel obiect care se vrea om a trecut pe sensul lui ca un bolid si era el sa-I acroseze?

 

Va multumim ca ati fost alaturi de noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa imi inchipui dinamica accidentului. Daca Tibi nu era acolo, sa-i schimbe traiectoria, disperatul se ducea in parapet, sarea in decor, astazi ei erau in pamant, nu Tibi. Doamne, ce nedrept esti!

 

 

Scapa lumea de doi criminali asta se intimpla. Nici macar nu stiam ca exista pe lumea asta cei 2 iresponsabili si Tibi putea participa saptamina aceasta la ziua Anei care va implini 3 anisori fara taticul ei.

Cel putin stiu ca la inmormintarea lor puteau merge toate pilele si rudele soferului inconstient care sint la fel de vinovati ca ei ca incearca sa musamalizeze totul.

Ei au condus asa, ei trebuiau sa plateasca cu viata nu un nevinovat. Ma gindesc sa fi fost cei 12 motociclisti acolo. Oare citi omora din ei? Oare citi parinti ar fi plins azi?

Nici macar condoleante nu a transmis familiei. Si ciine sa fi fost tot ti se rupea inima ca l-ai omorit. Poate asa zisa femeie isi dorest un nou telefon ca poate Tibi in caderea lui i l-a stricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , eu nu ma supar , cind sint atacat cu argumente. Si stii de ce nu zic "eu fac" si zic "sa facem" ? Pai , fiindca singur nu pot sa fac nimic. Incerc sa exploatez potentialul revolutionar in interesul comun. Ce vrei sa fac EU ? Sa fac Dreptul , la virsta mea ? Sa ajung politician la 205 ani si sa fac ceva pt. unii care poate ca nu au nevoie de ajutor ? Normal ca arunc o idee , poate se combina ceva.

Ziceai ceva de psihicul romanilor ? Pai asta e , sa vina cineva , sa se faca ceva , daca incerci sa-i unesti , e nasol. Deja te dai destept , te crezi mai presus de ceilalti. mai conteaza ca ai intentii bune ? Nu , nu mai conteaza. Conteaza sa nu iesi in evidenta. Conteaza sa fii in asentimentul tuturor , sa mai dai un RIP , sa versi o lacrima si atit.

Cam asta e , daca sint doritori , organizatori , juristi si ce mai trebuie , stam de vorba.

Mesaj completat

Zici ca nu avem sprijin. Pai , normal , copilul care nu tipa , nu primeste tita. Dar , mai bine incerci sa faci ceva si nu iese , decit sa nu faci absolut nimic. Sintem o forta , da' cind o punem in miscare ?

Va rog sa va mutati discutiile de genul asta pe un nou topic undeva pe la "Discutii generale despre motociclism", ca nu isi au locul si rostul aici (e OK sa se puna un link aici la noul topic).

 

Topicul asta se ocupa in principal cu un motociclist pe cruiser care mergea regulamentar si a fost executat cam ca ruleta ruseasca (desi nu si-a dorit sa participe la o asemenea competitie) pentru ca a avut ghinionul sa fie in locul nepotrivit la momentul nepotrivit cand un mare geniu de la MAI facea slalom mergand foarte tare printre masinile care mergeau cu 70-80km/h, asa ca chiar daca martorii "nu aveau radar in kur" (cum se spune despre pietoni cand isi dau cu parerea despre un motociclist care merge cam tare si baraie) si au exagerat cu aia 200km/h ala tot a avut probabil macar 150km/h, ca de aia a facut buba...

 

In rest cum prevenim si cum educam si cum combatem eu cred ca ar trebui sa discutam pe un topic separat. Am si eu exemple de acum 2 zile de cum trece o masina pe langa tine cu 200km/h pe un drum unde limita legala e 100km/h, asa ca loc de discutii e destul dar nu aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul chiar mi-as dori ca acest nenorocit de sofer sa dea spagi cu nemiluita ca sa scape...asa cum se stie, sunt destul de multi corupti care ar primi aceaste spagi si va asigur ca nimeni nu-si va risca pielea fara sa fie platit ca lumea...dar mi-as dori ca nenorocitul ala de sofer sa se indatoreze atat de mult, incat sa-si doreasca sa stea in puscarie mai bine, decat sa-si plateasca datoriile...sau sa se imprumute la camatari si apoi sa plateasca pana la adanci batraneti...sa vedem atunci cum e mai bine: la puscarie sau dator? sa sufere asa cum sufera copilul si familia acestui nevinovat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va pot spune ce durere este in familia noastra si cite lacrimi. Nu stiu daca ne vom reveni vreodata. Sper sa o tina Dumnezeu in viata pe vara mea sa-si poata creste copii si sa-si plateasca datoriile.

Oare cum poate dormi asasinul ala noptile? Oare il lasa inima sa trimita si el acolo un cadou la fetita lui Tibi simbata de ziua ei? Probabil e prea ocupat sa-i cumpere nevestei lui un nou telefon. Lucrul cu telefonul nu-mi iese din minte. Putea si el sa trimita un cadou anonim asa ca sa se simta el mai bine.

Voi ceialti motociclisti si scuteristi aveti grija de voi ca vedeti ce se poate intimpla. Degeaba sinteti voi atenti daca vin niste inconstienti care cred ca indiferent citi oameni ar omori nu vor pati nimica ca sint consuli, ofiteri SPP, etc. Ce oameni sint alesi sa ne reprezinta in lume si ce oameni vor sa predea la Academia de Politie. Sint sigura ca sint si oameni buni printre ei insa cite un caz ca al lui ii pune pe toti jos.

INDIFERENT CE AI FI TREBUIE SA FII OM!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim tuturor pentru tot sprijinul ca fost scuterist sau motociclist , ati fost oameni. Ar trebui sa fiti uniti si sa va aparati drepturile pentru ca criminalii inconstienti va pindesc pe strazi. Nu am nici un drept sa va dau eu vreun sfat eu doar va multumesc pentru tot ce ati facut pentru noi. Pina joi am visat sa-mi cumpar si eu un Harley insa de joi motocicleta a devenit doar un cosmar pentru familia noastra. Pot sa merg si numai cu masina ca poate am ceva sanse sa scap dintr-un accident. Si aici mor motociclisti insa se face dreptate in majoritatea cazurilor. Nu conteaza ca esti cine esti.

 

ARE CINEVA POZE CU RESPECTIVUL? Adresa mea de email este dineare@yahoo.com

 

Beatrice, te rog imi dai si mie datele tale de contact pe adresa de email daca inca nu te-a contactat nimeni. Eu am raspuns tuturor care ne-au scris pe adresa la Gabi pentru ca nu sint in tara si nu am putut veni la inmormintare si am stat numai linga calculator. Ceilalti din familie nu cred ca au prea reusit sa deschida un email la cit au fost de darimati si ocupati cu inmormintarea. Am incercat ieri pe internet sa ma uit daca s-a zis ceva de inmormintare sau de numele respectivului. Nu am posturile romanesti de TV dar pot vedea antena1. Am scris la toate televiziunile saptamina trecuta si nu stiu daca a existat cel mai mic efect. In ziare nu am gasit nimica de inmormintare insa sint sigura ca daca sotul la tata Florea murea calcat de cal la 90 de ani era un amplu reportaj sau daca Moni se saruta cu Printul Gheorghe urlau ziarele. Nu vreau sa fiu rea aici. Cine stie cineva din voi daca a aparut ceva la Tv si daca cineva i-a pomenit numele la acel “periculos sofer”?

 

Am vazut ca s-a scris de singe pentru singe. Noi daca scriem asa ceva dupa aceea cine stie ce se mai spune pe la Proces. Sint sigura ca fiecare din voi l-a omorit de 10 ori in gind insa trebuie sa ne amintim ca nu sintem criminali si ca trebuie sa lasam justitia sa-si “spuna cuvintul” daca exista una.

 

Daca justitia nu face dreptate si sint sigura ca nu si-o va face si acest criminal nu va creste copii rudei noastre atunci e treaba lui ca in fiecare zi ii va fi teama sa mearga pe strada si va intoarce capul. Cel mai bine ar fi ca el si sotia lui sa fie oameni responsabili si sa traiasca linistiti . Fiecare facem greseli problema este sa ni le recunoastem si sa incercam sa facem tot ce e in putinta sa reparam ce am stricat. Nimeni nu ni-l adduce pe Tibi inapoi. Cind le va merge mai rau in viata sa se gindeasca doar cum il tira pe Tibi ca pe un ciine.

 

Am vazut ca cineva a dat adresa lui pe internet de unde locuieste. Nu figureaza in acte ca are apartamentul respectiv sau si l-a luat dupa 2009? Sau probabil este al unei “matusi Tamara”. Sper sa-mi confirmati ca aceasta este adresa. Nu vreau azi sa-mi cheltui banii pe detectivi particulari insa o sa-i cheltui in viitor. Vreau si eu sa-I stiu adresa ca sa-I trimit saptaminal sau zilnic o scrisoare in care sa-I scriu doar doua nume de copii: Ana si Alex. Nu are nimeni nici un gind acum sa mearga sa verifice ca el sta sau nu acolo. Probabil e bine ascuns undeva acum.

 

Am scris ieri un email la aproape toate consulatele din lume ale Romaniei, chiar si la colegii lui din Bogota ca macar unul din ei sa-I transmita sa fie om si sa-si asume responsabiltatea de a creste copii. Aceasta este ce eu as vrea, nu vorbesc in numele celorlati din familie. Nu mai spun ca i-ar sta bine la Puscarie citiva ani dar haideti sa fim seriosi ca eu asa ceva nu cred daca dĂŠjà cazul se musamalizeaza cit e posibil.

Ii stie cineva pe martorii care au dat interviuri la TV? Cei pe linga care acel obiect care se vrea om a trecut pe sensul lui ca un bolid si era el sa-I acroseze?

 

Va multumim ca ati fost alaturi de noi.

 

 

n-are cum dana sa va sune.

isi pregateste scaparea, cine stie ce dosar medical i se pregateste. au o armata de avocati din pacate. discutam de un important pion din minister.

mai mult nici nu era in misiune.

daca te incalzeste cu ceva, probabil ca e si el afectat de accident si mai mult de faptul ca i se putea lui si sotiei lui intampla ceva.

partea poasta e ca va uita in 2-3 ani.

am inteles ca el venea catrew bucuresti.

avocatul ar trebui sa ceara pozele de la radarele fixe, caci sunt sigur ca nu a incetinit, "se scoatea el" daca era cazul.

asta daca n-au disparut si de acolo inregistrarile.

 

as face o campanie si la OTV sa gasisti martori care l-au vazut pe imbecil cum conducea, desi si asta se poate "aranja".

nu stiu ce sa va mai recomand.

 

RO 95 RNCB 0091 0626 2836 0001

Titular : Elena Adina Tudose

Deschis la BCR- sucursala Otopeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutremurator.Ceasul rau si maimutoi la volan,bucuros ca are masina cumparata cinstit din salariu decent...Ma mir cum de mai suporta pamantul specimene dintr-astea.

Condoleante si putere familiei...

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva similar:

Motociclist ranit in Micfalau

o fi ceva in aer... :(

 

Sa-i dea Dumnezu sanatate motociclistului, sper sa se refaca. Cel putin este in viata. Am sa ma rog pentru el.

 

Cel care a dat peste el baut, nebaut, cel putin s-a trezit din betie si si-a asumat responsabilitatea si regreta ce a facut.

Ginditi-va ca Cel care l-a omorit pe varul nostru nici macar nu a transmis pe vreo cale condoleante familiei. Oare oamenii ca el au suflet?

Oare o fi putind sa doarma noptile stiind ca doi copii au ramas fara tata si fara sprijin? Oare el stie cit de mult isi iubea Tibi Copii? Oare pe Alex si Ana cine o sa-i creasca si o sa-i ajute? Oare o sa fie el acolo cind el o sa intrebe"Dar mami eu de ce nu am un tata? Uite toti copii au un tata."

 

Sa aveti grija cum conduceti pe drumuri ca sint si soferi inconstienti carora nu le pasa de voi sau de familiile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot aduna bani sa fie platit un killer sa-l aranjeze pe criminal ?

Mesaj completat

Gandul ca e urmarit si o racheta il pandeste de undeva il va termina psihic . Nu o sa mai fie bun de nimic la scoala aia de slugi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit sa citesc toate comentariile. Am incercat si in ziua cind mi s-a dat linkul insa probabil ca ma uitam in gol si nu o vedeam decit pe verisoara mea si cei doi copii in fata. Nu am reusit sa citesc prea mult atunci. Si acuma imi curg lacrimile si ma intreb oare cum a fost posibil? Azi se implineste o saptamina de cind un suflet nevinovat s-a dus.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca. Joia trecuta parca totul s-a oprit in loc pt familia noastra.Chiar a trecut o saptamina? Parca a fost acum doua minute cind fratele meu mi-a dat vestea pe internet si mi-a trimis linkul de la un ziar cred si am inceput sa pling in hohote si sa zic "Biata Adina!!!Bietii ei copii, oare ce o sa se faca ei? Oare de ce a trebuit sa moara Tibi?Saracul..."

Asa cum am facut eu asa au facut si ceilalti din familie, unii au mai si lesinat...cita durere ne-a adus un sofer inconstient.

 

Cei care cititi acest topic va spun ceea ce imi spun si mie "aveti grija cum conduceti si aveti griji la soferii de linga voi". Nu am condus cind am fost in Romania pina acum, nu voi conduce nici de acum incolo. Am fost si sint ingrozita de cum vad ca se conduce acolo. Eu nu vorbesc de soferii care conduc bine, vorbesc de cei inconstienti care sint si ei destui din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragic. Ar trebui sa se faca un film - de arta, nu documentar - despre felul in care se schimba viata celor care ramin dupa un accident ca asta; mi-o adus aminte de "The Road".

Editat de rvltng_bstrd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit sa citesc toate comentariile. Am incercat si in ziua cind mi s-a dat linkul insa probabil ca ma uitam in gol si nu o vedeam decit pe verisoara mea si cei doi copii in fata. Nu am reusit sa citesc prea mult atunci. Si acuma imi curg lacrimile si ma intreb oare cum a fost posibil? Azi se implineste o saptamina de cind un suflet nevinovat s-a dus.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca. Joia trecuta parca totul s-a oprit in loc pt familia noastra.Chiar a trecut o saptamina? Parca a fost acum doua minute cind fratele meu mi-a dat vestea pe internet si mi-a trimis linkul de la un ziar cred si am inceput sa pling in hohote si sa zic "Biata Adina!!!Bietii ei copii, oare ce o sa se faca ei? Oare de ce a trebuit sa moara Tibi?Saracul..."

Asa cum am facut eu asa au facut si ceilalti din familie, unii au mai si lesinat...cita durere ne-a adus un sofer inconstient.

 

Cei care cititi acest topic va spun ceea ce imi spun si mie "aveti grija cum conduceti si aveti griji la soferii de linga voi". Nu am condus cind am fost in Romania pina acum, nu voi conduce nici de acum incolo. Am fost si sint ingrozita de cum vad ca se conduce acolo. Eu nu vorbesc de soferii care conduc bine, vorbesc de cei inconstienti care sint si ei destui din pacate.

 

poate conteaza au ba.. dar sunt cu gandu alaturi... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragic. Ar trebui sa se faca un film - de arta, nu documentar - despre felul in care se schimba viata celor care ramin dupa un accident ca asta; mi-o adus aminte de "The Road".
La asa ceva ma tot gandeam si eu de cand cu acest accident. Un film in care sa se arate cum e viata dupa...Parintii intervievati, colegii de serviciu, prietenii, vecinii, copiii in masura in care se poate. Nu a doua zi desigur, dar daca sunt de acord apoi, dupa o perioada de timp. Cu poze de cand erau mici, cu amintiri din copilarie ale prietenilor. etc. Si golul lasat de acestia in urma lor. Un asemenea film ar trebui distribuit pe cat mai multe canale. Chiar si la politie ar putea sa il foloseasca cu diverse ocazii. Cand obtii permisul, sa vezi acest film inainte de a semna pentru el.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...