Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

As vrea si eu o viziera oglinda pt un Shoei XR-1000 ,stie cineva de unde se poate cumpara si cam pe la ce scor ar fi?Multumesc
Comanda din Louis. 80 Euro.

Cod: 20015175. (daca nu se deschide din prima, inchide-l si deschide-l iar).

 

Acelasi pret e si pe fc-moto.de.

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu o viziera oglinda pt un Shoei XR-1000 ,stie cineva de unde se poate cumpara si cam pe la ce scor ar fi?Multumesc

 

Vezi ca s-ar putea ca si la dealerii de la noi sa o gasesti cam la acelasi pret.

 

http://www.elfworkshop.ro/

http://www.mshonda.ro/index.html

http://www.paulas-bikershop.com/

 

Alti dealeri si importatori de Shoei nu-mi vin acum in minte.

 

Si eu tot XR-1000 am, cu pinlock-ul montat am incercat sa o aburesc si n-am reusit, nici pe ploaie, nici pe ceata, nici pe firg. In schimb mi se aburesc ochelarii, chiar si cu toate ventilatiile deschise. ;) Cu pinloc-ul pus am mers si vara, si acum pe frig, e ok, n-am avut probleme, decat atunci cand ploua si merg prin oras, apar reflexii ciudate. E posibil sa apara din cazua ochelarilor totusi, pentru ca lentilele n-au nici un fel de anti-reflexie, sunt lentile, banale, simple si din plastic. O sa incerc si cu lentile de contact mai spre primavara sa vedem daca apar aceleasi "probleme".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi la mine apar niÂşte reflexii ( Âşi n-am ochelari) ciudate deasupra vizierei, nu mă deranjează.

La mine se abureÂşte pinlock-ul in zona nasului in partea stângă (respir deobicei doar pe stânga). Mă gândeam să imi cumpăr un plastic care să fie puțin deasupra nasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
ÂŞi la mine apar niÂşte reflexii ( Âşi n-am ochelari) ciudate deasupra vizierei, nu mă deranjează.

La mine se abureÂşte pinlock-ul in zona nasului in partea stângă (respir deobicei doar pe stânga). Mă gândeam să imi cumpăr un plastic care să fie puțin deasupra nasului.

ai incercat sa mai rotesti excentricele de la pinlock sa strangi geamurile unul de altul ?

Si eu am patit asa la N102 si am observat ca unul din pinlockuri se rasucea singur si slabea strangerea intre cele 2 geamuri. Cel mai bine e sa le desfaci de tot, sa le stergi bine cu solutie de viziera si apoi sa le prinzi inapoi, si sa te asiguri ca nu se rasucesc singure de la vibratii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manualul de intretinere al foliei Pinlock

 

scrie destul de clar la ce folosesc reglajele si anume sa se intinda folia astfel incat banda de silicon sa se lipeasca perfect si sa nu intre aer intre pinlock si viziera. probabil in unele cazuri se dezlipeste (sau nu a fost lipita bine) banda de silicon si asa intra umezeala intre folie si viziera. de asemenea scrie ca folia este facuta dintr-un plastic poros care absoarbe umezeala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Am o intrebare pentru cei care au cunostinta de asa ceva: la o casca dotata cu Pinlock, daca s-a desprins „folia” respectiva, mai poate fi montata la loc, ca la inceput? Daca da, cum se poate fixa din nou etans?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare pentru cei care au cunostinta de asa ceva: la o casca dotata cu Pinlock, daca s-a desprins „folia” respectiva, mai poate fi montata la loc, ca la inceput? Daca da, cum se poate fixa din nou etans?

Pai... eu o scot si o pun la loc de fiecaree data cand spal viziera. Adica...cam de doua-trei ori pe an. Si o pun la loc pur si simplu.

Care e problema la tine? Nu reusesti sa o mai pui la loc? Sau ti-e ca nu-si mai face treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA Nolan N103 care il am eu...

 

Am dat jos pinlock-ul, a venit din fabrica montat gata, l-am pus la loc dar acuma imi "joaca" in surubelele alea mici de plastic in care se prinde. Motiv pentru care am renuntat la el, cel putin pe perioada verii.

 

Deci mai bine sa nu il dai jos deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA Nolan N103 care il am eu...

 

Am dat jos pinlock-ul, a venit din fabrica montat gata, l-am pus la loc dar acuma imi "joaca" in surubelele alea mici de plastic in care se prinde. Motiv pentru care am renuntat la el, cel putin pe perioada verii.

 

Deci mai bine sa nu il dai jos deloc...

Pune o poză cu surubelele alea de prindere. E posibil să fie dinalea reglabile. Învârți de ele Âşi strâng pinlock-ul pe vizieră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine, la Nolan N 102, pinlock-ul se misca dupa ce l-am dat jos. Oricat am frecat rahatelele alea de plastic tot nu am reusit sa-l strang pe viziera asa cum a fost. Soarta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la N 102 nu ai ce să îi faci. Prinde joc Âşi în timp zgârgie viziera Âşi o mătuieÂşte, casca fiind flip-up se relativ flexibilă Âşi se zgărie destul de uÂşor viziera.

Pinlock-urile de la Nolan nu sunt cele mai strălucite. Cam toate mătuiesc viziera în partea de sus deobicei Âşi uneori, iarna, se abureÂşte în zona nasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Schuberth-ul meu, S1Pro, l-am dat de multe ori jos si nu a fost nicio problema. Odata fixat se auto-preseaza de viziera. Are o margine (din silicon, cred) care creeaza efectul de suctiune, gen ventuza

Tocmai garnitura asta lipseÂşte pinlock-urilor de la Nolan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, confirm, si eu tot Nolan. N-are margine de silicon sau ce-o fi si dupa doua-trei demontari are un pic de joc. Totusi isi face treaba chiar si asa. Si nici sa nu-l dai jos deloc nu se poate. Se strange praf intre el si viziera si trebuie curatat locul. De fapt de-aia cred ca matuiseste si viziera pe marginile lui, de la mizeria stransa acolo. Asta e... casca mea a costat 100 de euro, ce pretentii poti avea?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea si a prietenei mele a fost 300 eur si consider ca nu merita!

 

Are surubele "reglabile"? Nu stiu cat de reglabile pot fi, strangi de ele, se blocheaza si apoi ridici de cateva ori viziera si pinlock-ul se misca. La casca femelei, viziera s-a matuit in partea de jos. Amandoi avem silicon intre pin si viziera, dar degeaba...

 

Poate nu fac eu ceva bine, insa nu reusesc nicicum sa le fac sa stea laolalta!

 

 

Ochelarii de soare s-au zgariat la scurt timp dupa ce am luat casca; dealerul din Oradea nu a vrut sa mii schimbe/sa schimbe casca pe motiv ca am desfacut-o. Nu inteleg cum si-au dat seama ca am desfacut-o, am dat doar viziera jos odata. De desfacut am desfacut-o in primavara cand mi-a intrat un gandac serios in ea si o trebuit sa il scot. Nici urma de sigilii cu vopsea pe suruburi sau ceva, asa ca si acum ma intreb cum si-au dat ei seama ca am desfacut-o...

 

Pe de alta parte, mi-am pierdut un surub din cele 4 care tin partea mobila de restul castii. Am fost placut surprins sa vad ca mi-au trimis doua suruburi ca sa remediez problema, si asta gratis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... eu o scot si o pun la loc de fiecaree data cand spal viziera. Adica...cam de doua-trei ori pe an. Si o pun la loc pur si simplu.

Care e problema la tine? Nu reusesti sa o mai pui la loc? Sau ti-e ca nu-si mai face treaba?

 

So, are un joc dupa ce o montez la loc si nu reusesc sa imi dau seama daca surubele sunt reglabile, ca nu le pot invarti... Trebuie sa mai „surubaresc” la ele...

Mesaj completat

La casca femelei

;) Geniala asta! Sorry, dar nu m-am putut abtine... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Purghy aÂşa arată țumburuÂşul ăla de care trebuie să roteÂşti. E o chestie mică ce iese înafara țuburuÂşului, de aia trebuie învârtit. Problema este că se învârte foarte foarte greu. Eu am tras cu unghia până s-a rupt ca să-l pun pe poziție.

Cu viziera închisă n-are joc dar când e deschisă se miÂşcă puțin sus-jos.

post-29418-1280865391_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mersi fain pentru sfaturi. Am tot invartit de ele, destul de delicat, recunosc, si nu se misca. O sa perseverez pe masura ce imi fac curaj. Dupa ce o sa reusesc, bineinteles ca voi rade de nestiinta mea, ca de obicei. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mersi fain pentru sfaturi. Am tot invartit de ele, destul de delicat, recunosc, si nu se misca. O sa perseverez pe masura ce imi fac curaj. Dupa ce o sa reusesc, bineinteles ca voi rade de nestiinta mea, ca de obicei. ;)

Nu forta prea tare, sa nu rupi vreunu. Oricum, am verificat aseara, si al meu are joc. Dar cum spuneam isi fac treaba in continuare. Nu stiu cum, pentru ca teoretic ar trebui sa nu mai functioneze. Dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu forta prea tare, sa nu rupi vreunu. Oricum, am verificat aseara, si al meu are joc. Dar cum spuneam isi fac treaba in continuare. Nu stiu cum, pentru ca teoretic ar trebui sa nu mai functioneze. Dar...

 

 

surubele s ptr a tensiona pin lock u sa stea lipit de viziera

oricum nu functioneaza, se matuieste de la vibratii si praf la toate nolan urile (n 102 am si eu si patesc toate la fel din cate am aflat de la alti posesori)

sistemu e prost ptr ca nu i ca la shoei sau arai, adica silicon de jur imprejur.

in cazul in care se matuieste rau de tot cum e deja in partea de sus si de jos a vizierei, o sa iau alta viziera si o sa i pun folie din aia adeziva pe post de pin lock (isi face treaba cateva luni , din proprie experienta)

 

cel mai tare sistem anti fog ramane la uvexurile de top (makrolon); fara pinlock si nu se abureste viziera in veci, doar ca e sensibil materialu la zgaraiere si la shocuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu forta prea tare, sa nu rupi vreunu. Oricum, am verificat aseara, si al meu are joc. Dar cum spuneam isi fac treaba in continuare. Nu stiu cum, pentru ca teoretic ar trebui sa nu mai functioneze. Dar...

 

 

surubele s ptr a tensiona pin lock u sa stea lipit de viziera

oricum nu functioneaza, se matuieste de la vibratii si praf la toate nolan urile (n 102 am si eu si patesc toate la fel din cate am aflat de la alti posesori)

sistemu e prost ptr ca nu i ca la shoei sau arai, adica silicon de jur imprejur.

in cazul in care se matuieste rau de tot cum e deja in partea de sus si de jos a vizierei, o sa iau alta viziera si o sa i pun folie din aia adeziva pe post de pin lock (isi face treaba cateva luni , din proprie experienta)

 

cel mai tare sistem anti fog ramane la uvexurile de top (makrolon); fara pinlock si nu se abureste viziera in veci, doar ca e sensibil materialu la zgaraiere si la shocuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aÂşa e. Orice i-ai face tot se mătuieÂşte. Unele mai uÂşor altele mai greu. Cele flip-up se mătuies mai repede si sus Âşi jos.

Un prieten are flip-up Âşi în vreo 5 luni a făcut viziera praf. Eu am integrală Âşi e uÂşor zgâriată sus, o folosesc de vre-un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...