Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, nu ma injurati va rog, chiar am citit in spate, insa n-am ajuns (pana acum) la raspunsul pe care-l caut.

M-ar interesa o trusa pe care sa o pot pune sub sa, cam 20x20cm sa zic, +- 5 cm sa ramana si de husa:)

Cred ca nu-mi trebuie top quality ca sa desfac un capac de la pinion si alte asemenea. Cam imbus am peste tot unde as fi si calificat sa ma bag.

Cea de la Kronau, http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/431.html , stie cineva ce dimensiune are?

 

Multumesc.

Mai bine iei trusa de la Oxford. E mica si are ce-ti trebuie. Mai poti pune si tu cate ceva in ea, cum ar fi un clichet.

Eu am dat 49 de lei pe ea. Acum mi se pare umflat un pic pretul, probabil datorita salonului din weekend :))

http://www.oxfordmoto.ro/cumpara/trusa-scule-moto-272

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ani de framantari interioare si incercari nereusite azi mi-am luat inima-n dinti si am purces asta :D

attachicon.gifhazet-178-6-169-gereedschapswagen-6-laden.png

 

 

» Post actualizat in 14 Apr 2015 18:17

nu stiu ce trusa ar intra sub sha, poate un Facom micro

 

Ai adaugat si 3/8?

Cat a dus dulapul iin echiparea aleasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@GoodKat eu am chiar 2 truse de genul si inca multe alte scule Rothewald! Isi merita banii, pe asta mica o folosesc aproape zilnic la motociclete de vreo 3 ani si nu s-a uzat/rupt nimic!

Rothewald am si eu, este fiabila si rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai adaugat si 3/8?

Cat a dus dulapul iin echiparea aleasa?

a fost 950 +tva la super oferta

 

era si un Facom un pic mai scump dar de cand i-a cumparat Stanley nu prea mai am incredere , Hazet se produce inca la 50 km de mine in nemtia

 

n-am mai adaugat nimic ca au niste scoruri de ti se face rau, carucioru l-am luat asa pentru "poza" ca am mai multe seturi din toate patratele pana la 3/4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

florini sau guldeni ? :)

 

sa ai noroc de trusa/dulap, si sa-l folosesti cat mai putin la reparatiile proprii!

merci, era bine sa fi fost guldeni, din pacate sunt europeni

 

mobra personala n-a mai vazut cheie pe dansa de peste un an, mi-e lene si uleiul sa-l schimb , mi-e groaza de suruburile de la exup .. are 3 ani de cand n-am umblat la el

 

bine ca a venit primavara :)

post-36094-0-52228400-1429100303_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar stateam si ma gandeam... sa mai car dupa mine trusa originala a motocicletei?

 

Ce fac eu cu cheia de desfacut roata spate, de ex?

 

Plus, asa bine sta antifurtul in locul trusei...

 

FZ / FZS nu se strica!

doar e Yamaha! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trusa aia nu e chiar degeaba, are surubelnite JIS.

 

nu stiu ce-i aia surubelnita JIS. Are o surubelnita (un maner de plastic de fapt) cu 2 capete (dreapta si stea)

 

Ideea e ca 3 ani de cand am motocicleta (4 anul asta)... nu am desfacut-o decat sa vad ce e in ea. Nu am folosit-o niciodata

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

j.i.s.= japan industry standard

suruburile de pe motocicletele japoneze sunt jis2 nu ph2

jis no2 e foarte apropiat de PH2 , dar nu exact la fel, adica pana acum ai folosit o surubelnitza un pic altfel sa desfaci suruburile in cruce.

 

daca ai un ph2 bun nu-i prea mare problema, daca folosesti chinezisme iti decalibreaza repede suruburile

 

nici surubelnitele de firma nu te tin o viata , cand se strica varful o arunci instant sau faci altceva din ea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci, era bine sa fi fost guldeni, din pacate sunt europeni

 

mobra personala n-a mai vazut cheie pe dansa de peste un an, mi-e lene si uleiul sa-l schimb , mi-e groaza de suruburile de la exup .. are 3 ani de cand n-am umblat la el

 

bine ca a venit primavara :)

 

Ce planta e aia care compune gardul viu? :D

 

Felicitari pentru achizitie, dar cred ca dulapul ala e cam overkill; pentru hobby e bun si un dulap Einhell la sub 200 de euro si cumperi sculele separat.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce planta e aia care compune gardul viu? :D

 

Felicitari pentru achizitie, dar cred ca dulapul ala e cam overkill; pentru hobby e bun si un dulap Einhell la sub 200 de euro si cumperi sculele separat.

merci, hobby nu mai e de cativa ani :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pistol de impact 1/2 puternic si rezistent exista? :D

Sigur exista. Nu am prea mare experienta cu sculele pneumatice si apelez la experienta voastra.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pistol de impact 1/2 puternic si rezistent exista? :D

Sigur exista. Nu am prea mare experienta cu sculele pneumatice si apelez la experienta voastra.

vrei cu acumulator sau cu aer?

 

astea sunt si la mine pe lista, am un chinez din paraktiker care e cam mort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pistol de impact 1/2 puternic si rezistent exista? :D

Sigur exista. Nu am prea mare experienta cu sculele pneumatice si apelez la experienta voastra.

folosesc un pistol de impact care livreaza cam 260 Nm. merge la 12 v - de la bricheta sau direct la baterie de masina (papa 6A)

Cost - 120 ron pe la un magazin cunoscut de bricolaj.

Testat la vulcanizare pe centura pe piulita stransa de ei la dsumanie - fara probleme

pe surub tinut in menghina a rotit capul surubului in strangere (au plecat umerii hexagonlului strans in menghina).

 

Problema: nu e dozabil - da cat poate. nu prea bine pt suruburi firave.

 

daca vrei sa il vezi live - da un semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi trebuie un pistol care sa livreze minim 600Nm static. De obicei cele cu acest cuplu au peste 800Nm dinamic.

Foarte rar am nevoie de astfel de cupluri - in special piulitele de la pinioanele de atac Kawasaki si uneori Suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multiplicator de forta la targ - merg la peste 1200 Nm

 

Din cate stiu, multiplicatoarele nu se pot folosi cu sculele de impact. Din pacate, pentru piulitele pinioanelor de atac e riscant. Frana spate e prea slaba pentru a bloca roata, iar cu o ranga bagata intre bascula si spita rotii e safe pana la un punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folosesc un pistol de impact care livreaza cam 260 Nm. merge la 12 v - de la bricheta sau direct la baterie de masina (papa 6A)

Cost - 120 ron pe la un magazin cunoscut de bricolaj.

Testat la vulcanizare pe centura pe piulita stransa de ei la dsumanie - fara probleme

pe surub tinut in menghina a rotit capul surubului in strangere (au plecat umerii hexagonlului strans in menghina).

 

Problema: nu e dozabil - da cat poate. nu prea bine pt suruburi firave.

 

daca vrei sa il vezi live - da un semn

 

Cum se cheama pistolul asta si de unde l-ai luat? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einhell bt-hs 12

luat de la practikshit din capat de colentina


» Post actualizat in 20 Apr 2015 20:44

Din cate stiu, multiplicatoarele nu se pot folosi cu sculele de impact. Din pacate, pentru piulitele pinioanelor de atac e riscant. Frana spate e prea slaba pentru a bloca roata, iar cu o ranga bagata intre bascula si spita rotii e safe pana la un punct.

sub nici o formma ranga intre spite..... se foloseste lantul vechi blocat pe ranga sau se blocheaza direct in foaie prin spatiile existente.

cum naiba sunt alea stranse la atatea sute de Nm? la mine la BMW sunt doar 100 Nm

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...